Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Apropo de oloaie....eu aveam o scurgere pe la garnitura de la caseta de distribuitie, lucru pe care l-am vazut si la alti propitari de mitze... <_<

Am schimbat oloiul, folosind tot BMW 5W30, si.....acuma seara m-am uitat sa vad daca mai umezeste. :bashwall:

Gata....nu mai e nimic.... :unsure:

Nu imi dau seama cum si de ce nu mai uda, dar ma bucur!!! :)

Link to comment
Share on other sites

525d...ulei bmw ll04 5w30

316i....castrol magnatec 5w40

pt ca asa scrie pe busonul de umplere.dar din 99 de cand ma ocup de piese nimeni nu mi s-a plans de aral si cel putin pe unde am lucrat eu nu am vazut numai made in grmany. nothing else

Link to comment
Share on other sites

Apropo de oloaie....eu aveam o scurgere pe la garnitura de la caseta de distribuitie, lucru pe care l-am vazut si la alti propitari de mitze... <_<

Am schimbat oloiul, folosind tot BMW 5W30, si.....acuma seara m-am uitat sa vad daca mai umezeste. :bashwall:

Gata....nu mai e nimic.... :unsure:

Nu imi dau seama cum si de ce nu mai uda, dar ma bucur!!! :)

 

Ce caseta de distributie?

Link to comment
Share on other sites

da cam 2,5-40:))))) ...normal ca nue recomandat amestecul doamne fereste asta am facuto eu asa ca nu am avut ce face poate careva de pe forum o sa combine un ulei sintetit cu unul mineral si ma va cauta acasa pe urma :) ) ....nu stiu dak bardahl full metal e mai bun decat dura lube nu am folosit niciodata,asta a costat 41de euro cel mai scump de altfel de la bardahl si e foarte bun il recomand

 

Ce ai observat diferit folosind bardahl?

 

 

diferit nu stiu ce sa zic, de cand am masina bag aditivul asta ....rezultatul probabil este un motor bun ,intretinut ...eu circul mult de ex in zona muntoasa unde trebuie sa acce;erezi pan la 3500rot unde se forteaza tare masina urcand pe munte ore in sir ,in fiecare zi aproape si cateodat si drumuri lungi de ex am facut 5000 in 3 zile <_< .....probabil aici se vede rezultatul nu te lasa in drum ...

iar asa numai sa bagi aditiv nu prea are rost zic eu eventual o data la 3-4 schimburi de ulei

Link to comment
Share on other sites

da cam 2,5-40:))))) ...normal ca nue recomandat amestecul doamne fereste asta am facuto eu asa ca nu am avut ce face poate careva de pe forum o sa combine un ulei sintetit cu unul mineral si ma va cauta acasa pe urma :) ) ....nu stiu dak bardahl full metal e mai bun decat dura lube nu am folosit niciodata,asta a costat 41de euro cel mai scump de altfel de la bardahl si e foarte bun il recomand

 

Ce ai observat diferit folosind bardahl?

 

 

diferit nu stiu ce sa zic, de cand am masina bag aditivul asta ....rezultatul probabil este un motor bun ,intretinut ...eu circul mult de ex in zona muntoasa unde trebuie sa acce;erezi pan la 3500rot unde se forteaza tare masina urcand pe munte ore in sir ,in fiecare zi aproape si cateodat si drumuri lungi de ex am facut 5000 in 3 zile <_< .....probabil aici se vede rezultatul nu te lasa in drum ...

iar asa numai sa bagi aditiv nu prea are rost zic eu eventual o data la 3-4 schimburi de ulei

 

Sper ca vorbesti de diesel ca pentru benzina 3500rpm nu e deloc mult.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am un E46 diesel din 2004 euro4. Pe site-ul de la Castrol, introducand caracteristicile masinii, imi recomanda ulei CASTROL EDGE Turbo Diesel 0w-30. Mentionez ca nu stiu ce ulei s-a folosit inainte. Aici pe forum am gasit multe recomandari, pentru acest model de masina, Castrol 5w-30. Imi poate spune cineva care ar fi mai indicat ulei?
Link to comment
Share on other sites

Eu as recomanda 5w-30 deoarece masina ta are banuiesc ceva km parcursi pana acum. La Castrol nu stiu care e denumirea exacta a uleiului dar 5w-30 il gasesti si ca ulei original BMW pretul este de aprox. 40 de ron litru ceea ce nu e scump de loc zic eu.
Link to comment
Share on other sites

Masina are 105.000 km. E vorba de un BMW E60 530i. Ce ulei recomandati sa bag? Castrol Edge este OK? Si care sa fie indicativul? 0w-30, 5w-30, 0w-40 etc?

Sau ulei BMW original 5w-30 LL? Am inteles ca asta se pune la primul plin de ulei cand masina e noua. Sunt confuz. Pls help!!!

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ce stiti sau ce parere evti despre uleiul Liqui moly ? am gasit numai vorbe de bine despre brandul asta si mai ales despre produsele lor ....voi ce parere aveti ?

O cunostinta din germania imi recomanda sa bag in motor numai acest ulei fara sa ma mai uit la original bmw sau castrol sub nici-o forma.... <_<

 

Oil guide

 

Mentionez ca individul asta lucreaza la Bmw si el in in masinile lui personale baga numai acest ulei

 

 

Se vorbeste tot mai des despre Castrol ca ar fii mai mult un brand acest castrol full syntetic decat ar fii in realitate, full syntetic ....

post-3851-1245695124_thumb.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

confirm treaba cu liqui molly, aproape in orice service in in germania, afara de reprezentate, daca ii intrebi ce ulei sa pui iti recomanda asta. Am fost in vreo 4 service-uri, am mai asistat si la conversatii cu alti clienti. Se pare ca e un ulei bun la un pret decent. In mazda care am avut-o numai dinasta bagam ca asa gasisem si eticheta.

Dar intr-un BMW nou sau relativ nou, pana in 100k km as baga doar castrol sau oem .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

O singura intrebare, 10 recomandari.

 

M-am uitat in carte la masina mea si scrie clar ca la 328i (m52b28) la temperaturi intre -10 si +35 de grade se pune ulei 15w-40.

 

Acum... original BMW acest ulei nu exista de cumparat... Si in plus se zice ca e prea gros ca nu e ok, etc...

 

Din cate am citit pe aici si pe forumurile de afara vad ca fiecare isi da cu parerea, pune 0w-30 ca e bun ( la mine in carte scrie ca e bun DA, dar de la -10 la -35 de grade celsius)

Altii zic, 5w-30, altii 0w-40... cred ca am citit despre 10 tipuri de ulei recomandate pentru motorul meu.

 

Motorul a avut 10w-40, care l-am schimbat eu cu 10w-60....ca mai tin motorul in ture mari <_<

 

eu pot pune si ulei subtire... nu ma intereseaza ca mananca din el, chiar mai mult.

Insa e ok? unge bine ce trebuie? nu cred ca de prosti cei de la bmw spun ca 15w-40 este uleiul pentru motorul meu. ( in carte scrie ca 15w-40 este recomandat la toate modelele pe benzina in afara de M).

 

Voi ce spuneti?

Link to comment
Share on other sites

O singura intrebare, 10 recomandari.

 

Asta pentru ca fiecare isi da cu parerea din auzite ba mai mult fiecare este convins ca asa este si greu il scoti din ale lui.

 

Iti recomand sa citesti mai multe despre uleiuri, sa intelegi ce e cu cifrele si literele alea. Numai in acest fel vei ajunge la adevar, vei sti ce ulei este bun pentru masina ta si vei recomanda celor apropiati pentru ca pe forum sunt pur si simplu prea muuuuuuuulti.

 

un loc bun de a incepe:

http://www.bobistheoilguy.com/

Link to comment
Share on other sites

gresesti,exsita ulei 15w40 original de la bmw (pe stoc dc vrei);nu au astia care aduc din turcia uleiu' da este in mod normal- 36lei/litru

Superb, mersi mult dan, acusi vine urmatorul schimb, o sa apelez la tine.

Chiar nu stiam, nici pe site la tine nu apare parca (sau nu am vazut eu bine).

 

@cristimm.

 

Problema e ca am citit despre uleiuri si nu putin, ce m-a facut pe mine confuz a fost faptul ca desi bmw recomanda ceva, vin altii sa spuna ca altceva e mai bun.

 

15w-40 o sa pun de acum.

Bine ca e pe original.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.