Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

ca fapt divers,voi va uitati la caracteristicile fiecarui ulei?

ex cst gradul de vascozitate la 40,respectiv 100 gr C?

 

bmw 5w30 are cst la 100gr C:12.8

o valoare optima s ar situa undeva la 14(0w40 ofera acest avantaj dar sulphate este din pacate mare 1g 1,2g/100g)

o valoare mica a primei cifre de ex 0w nu inseamna neaparat o subtiere excesiva a uleiului la cald,acesta mentinandu si gradul de vascozitate foarte bine si fiind subtire doar la rece cand este recomandat ptr o pompare rapida in rampa a uleiului.

personal iau in calcul uleiul bmw 5w30 si 0w40 iar Liqui Moly 5w30,0w40 si 5w40,de provenienta germana.

revin cu detalieri

Link to comment
Share on other sites

cei de la blackstone au facut un studiu detaliat asupra uleiului bmw & Liqui Moly uzate @~8k mile.(5w30)

 

eu personal merg pe liqui moly,

avand in vedere ca la 40C se prefera un cst cat mai mic daca se poate 10,liqui moly 5w30 are cst@40C:67,bmw 5w30 din pacate nu am gasit un datasheet detaliat...f frumos din partea lor...

 

flash point ul la liqui este de 232C deci clar calitati de ulei sintetic...

 

dar e optiunea fiecaruia cum i si intretine motorul...

 

iar daca vreti sa va delectati un pic puteti accesa unul din forumurile ferrari ptr o detaliere

Link to comment
Share on other sites

cei de la blackstone au facut un studiu detaliat asupra uleiului bmw & Liqui Moly uzate @~8k mile.(5w30)

 

eu personal merg pe liqui moly,

avand in vedere ca la 40C se prefera un cst cat mai mic daca se poate 10,liqui moly 5w30 are cst@40C:67,bmw 5w30 din pacate nu am gasit un datasheet detaliat...f frumos din partea lor...

 

flash point ul la liqui este de 232C deci clar calitati de ulei sintetic...

 

dar e optiunea fiecaruia cum i si intretine motorul...

 

iar daca vreti sa va delectati un pic puteti accesa unul din forumurile ferrari ptr o detaliere

exact aceasi raport de la blackstone am gasit si eu, despre ulei BMW nu exista nici un fel de specificarea..multi zice ca ulei bmw este ulei castrol.

p.s: si eu am trecut la liqui moly TopTech 4100 5w/40 si e mult mai bun decat ulei bmw la un motor cu aproape 200000km :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

folosesc pe 325i e90 sae 5w 30 , long life 04 , imi poate spune cineva, ar trebui sa il schimb? intreb pt ca masina are 125000 km si consuma cam mult ulei... . sa incerc un 10w 30?? astept informatii, va multumesc

 

 

scuza-ma am vazut ca ai tot 325i doar ca e92 , imi spui ce ulei folosesti ? 5w-30? si ai probleme cu consumu de ulei la ? complectezi intre 2 schimburi ? mersi

Link to comment
Share on other sites

scuza-ma am vazut ca ai tot 325i doar ca e92 , imi spui ce ulei folosesti ? 5w-30? si ai probleme cu consumu de ulei la ? complectezi intre 2 schimburi ? mersi

Am masina de aproximativ 10.000km,am facut un singur schimb pana acum.

Folosesc Castrol EDGE 5w30,inca nu a cerut completare :)

 

La urmatorul schimb cred ca trec pe Castrol EDGE Sport 0w40

Link to comment
Share on other sites

ce tampiti aia de la BMW sa scoata uleiul lor :) niste incompetenti

asa ca idee ce tip de motoare/ masini pleca din fabrica cu ulei liqui moly?

Probabil esti de parere ca si caciucurile alea infecte all season cu care vine un BMW nou echipat sunt culmea tehnicii...ca doar sunt venite din fabrica.

Este imposibil ca cineva sa fi facut un progres in materie de uleiuri in afara de BMW, care e si cunoscut in traditia 100+ ani de experienta in uleiuri. Iar Castrol detine oricum monopolul in materie de inovatie.

In manual scrie clar ce ulei trebuie bagat. SAE X API y si ce indici mai sunt, LL04, LL02 etc. Daca bagi un ulei de o firma cat de cat si in standardele alea e ok. Mai important e sa il schimb la timp decat ca e Mobil, Castrol, BMW sau Liqui Molly.

La orice ora prefer o masin care a vazut numai Motul dar la 10-15k schimbat decat una cu ulei BMW schimbat dupa indicatorul de service la 25-30 k.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

ce tampiti aia de la BMW sa scoata uleiul lor :) niste incompetenti

asa ca idee ce tip de motoare/ masini pleca din fabrica cu ulei liqui moly?

Probabil esti de parere ca si caciucurile alea infecte all season cu care vine un BMW nou echipat sunt culmea tehnicii...ca doar sunt venite din fabrica.

Este imposibil ca cineva sa fi facut un progres in materie de uleiuri in afara de BMW, care e si cunoscut in traditia 100+ ani de experienta in uleiuri. Iar Castrol detine oricum monopolul in materie de inovatie.

In manual scrie clar ce ulei trebuie bagat. SAE X API y si ce indici mai sunt, LL04, LL02 etc. Daca bagi un ulei de o firma cat de cat si in standardele alea e ok. Mai important e sa il schimb la timp decat ca e Mobil, Castrol, BMW sau Liqui Molly.

La orice ora prefer o masin care a vazut numai Motul dar la 10-15k schimbat decat una cu ulei BMW schimbat dupa indicatorul de service la 25-30 k.

 

uleiul BMW este tot CASTROL marca detinuta de BP ( ca si ARAL )

Liqui Molly nu este ulei de prim montaj la nici o masina de pe globul asta

 

 

la orice reprezentanta BMW ce ulei iti baga in motor? nu cumva BMW?

in plus scrie ceva pe busonul de ulei BMW recomanda CASTROL :lol:

din partea mea fiecare este liber sa bage ce crede el de cuviinta inclusiv LUBRICERP

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

ce tampiti aia de la BMW sa scoata uleiul lor :) niste incompetenti

asa ca idee ce tip de motoare/ masini pleca din fabrica cu ulei liqui moly?

Probabil esti de parere ca si caciucurile alea infecte all season cu care vine un BMW nou echipat sunt culmea tehnicii...ca doar sunt venite din fabrica.

Este imposibil ca cineva sa fi facut un progres in materie de uleiuri in afara de BMW, care e si cunoscut in traditia 100+ ani de experienta in uleiuri. Iar Castrol detine oricum monopolul in materie de inovatie.

In manual scrie clar ce ulei trebuie bagat. SAE X API y si ce indici mai sunt, LL04, LL02 etc. Daca bagi un ulei de o firma cat de cat si in standardele alea e ok. Mai important e sa il schimb la timp decat ca e Mobil, Castrol, BMW sau Liqui Molly.

La orice ora prefer o masin care a vazut numai Motul dar la 10-15k schimbat decat una cu ulei BMW schimbat dupa indicatorul de service la 25-30 k.

 

uleiul BMW este tot CASTROL marca detinuta de BP ( ca si ARAL )

Liqui Molly nu este ulei de prim montaj la nici o masina de pe globul asta

 

 

la orice reprezentanta BMW ce ulei iti baga in motor? nu cumva BMW?

in plus scrie ceva pe busonul de ulei BMW recomanda CASTROL :lol:

din partea mea fiecare este liber sa bage ce crede el de cuviinta inclusiv LUBRICERP

Esti IRECUPERABIL in legatura cu uleiul asta bmw si castrol, tocmai ti-a demonstrat userul DTM mai sus ca prin teste uleiul liquy moli s-a dovedit a fii mai bun decat castrol , apucate si pierde si tu ore intregi din viata si nopti nedormite si studiaza ca si mine sau ca si DTM forumuri din Germania si SUA si ai sa ajungi si tu la o concluzie cat de cat normala .

 

P.S. BMW nu produce ulei ci BANI printr-un contract cu castrol alias BP petrolium GRECIA, este si interesul lor sa iti cedeze tie motorul dupa 300K

P.S.2 Uleiul castrol este bun (asa se spune de ani de zile, vrem sau nu trebuie sa credem asta) dar nu UNICUL ULEI

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Esti IRECUPERABIL in legatura cu uleiul asta bmw si castrol, tocmai ti-a demonstrat userul DTM mai sus ca prin teste uleiul liquy moli s-a dovedit a fii mai bun decat castrol , apucate si pierde si tu ore intregi din viata si nopti nedormite si studiaza ca si mine sau ca si DTM forumuri din Germania si SUA si ai sa ajungi si tu la o concluzie cat de cat normala .

 

P.S. BMW nu produce ulei ci BANI printr-un contract cu castrol alias BP petrolium GRECIA, este si interesul lor sa iti cedeze tie motorul dupa 300K

P.S.2 Uleiul castrol este bun (asa se spune de ani de zile, vrem sau nu trebuie sa credem asta) dar nu UNICUL ULEI

 

 

ok

Liqui Molly e cel mai tare ulei din lume

multumit?

totusi poate imi raspunzi daca tot e no.1 de ce nu e prim montaj la nici o marca de autoturisme, camioane, etc.

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Esti IRECUPERABIL in legatura cu uleiul asta bmw si castrol, tocmai ti-a demonstrat userul DTM mai sus ca prin teste uleiul liquy moli s-a dovedit a fii mai bun decat castrol , apucate si pierde si tu ore intregi din viata si nopti nedormite si studiaza ca si mine sau ca si DTM forumuri din Germania si SUA si ai sa ajungi si tu la o concluzie cat de cat normala .

 

P.S. BMW nu produce ulei ci BANI printr-un contract cu castrol alias BP petrolium GRECIA, este si interesul lor sa iti cedeze tie motorul dupa 300K

P.S.2 Uleiul castrol este bun (asa se spune de ani de zile, vrem sau nu trebuie sa credem asta) dar nu UNICUL ULEI

 

 

ok

Liqui Molly e cel mai tare ulei din lume

multumit?

totusi poate imi raspunzi daca tot e no.1 de ce nu e prim montaj la nici o marca de autoturisme, camioane, etc.

Nu am spus niciodata ca liqui moli ar fii nr 1 , am spus ca eu am pierdut niste ore din viata cautand un produs mai bun decat castrol , Eu am ales la fel si tu :).......la intrebarea ta ti-am raspuns in P.S. mai sus

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

NU zice nimeni ca Liqui Molly e cel mai bun din lume. Castrol e un ulei bun si cam atat. Dar mai sunt si altele.. Si cate vreme sunt in specificatiile date in cartea tehnicasi sunt un brand cat de cat certificat e ok.

 

Ulei de prim montaj la marca X este un rahat cu perje, la fel ca reclamele de pe tricourile fotbalistilor.

Iar BMW are un track record de tot rahatul cu indicatiile de service..ulei lifetime, schimburi la 30 k km si multe alte chestii...

Desfa un capac de chiulasa la o masina rulata de noua ~100km cu schimburi facute dupa indicatorul de service si cu ulei BMW sau castrol si mai vorbim...

NU zic ca daca era alt ulei face o treaba mai buna fiind schimbat la 30k, dar asta spune multe despre cum se fac indicatiile de service in ultima vreme la BMW....

Link to comment
Share on other sites

am o intrebare am un E90 din 2005 320 d 163 caluti.in masina acum am castrol 5w-30 si as vrea sa ii fac schimbul .la service mi-au recomandat uleiul acesta EDGE TURBO DIESEL 0W-30 .e bun sa il bag sau nu?

am facut 10.000 km din septembrie pana acum

cred ca ajung la 50000 pe an!

Ti-au spus asta la un service BMW ? In manual este indicat uleiul 5w-30 ramai pe el, eu unul nu m-as risca.

Link to comment
Share on other sites

salut la toti de pe forum...spunetimi si mie la un e34 m20b25 cu 280000 in bord ce ulei ar fi mai bun ca mai merg si sport cateodata :lol: (mai tot timpul :) )motorul e f bun e adus recent din germania si iam bagat un 10w40 de la castrol si am 1500 cu el si nu a consumat nici un gram....asta e semi sintetic si parca mai bun e unul full sintetic sau chiar de la liqui molly cum am vazut prin topic ca si racetse mai bine decat castrol....si de unde sal procur ca parca nu am incredere in magazinele astea de specialitate care vand uleiuri..de ex. in iasi era pe la un magazin promotie la castrol magnatec 10w40 la 105 lei :) .va multumesc si o seara magica la toti.....

PS:la motor avea agatata o hartie cu urmatorul schimb si avea trecut acolo un ulei de genuL BP 5W40-3000 SAU 5000.

Edited by carlan
Link to comment
Share on other sites

salut la toti de pe forum...spunetimi si mie la un e34 m20b25 cu 280000 in bord ce ulei ar fi mai bun ca mai merg si sport cateodata :lol: (mai tot timpul :) )motorul e f bun e adus recent din germania si iam bagat un 10w40 de la castrol si am 1500 cu el si nu a consumat nici un gram....asta e semi sintetic si parca mai bun e unul full sintetic sau chiar de la liqui molly cum am vazut prin topic ca si racetse mai bine decat castrol....si de unde sal procur ca parca nu am incredere in magazinele astea de specialitate care vand uleiuri..de ex. in iasi era pe la un magazin promotie la castrol magnatec 10w40 la 105 lei :) .va multumesc si o seara magica la toti.....

PS:la motor avea agatata o hartie cu urmatorul schimb si avea trecut acolo un ulei de genuL BP 5W40-3000 SAU 5000.

 

 

Pai daca nu consuma gram la 280k ce sa zic, chiar ca este magica seara. :)

Nu are sens sa pui ulei sintetic la motorul ala, eu zic sa ramai la 10w40.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.