Jump to content

lucrari de vara


baubau

Recommended Posts

a venit caldura asa ca m-am apucat sa mai fac una alta la masina

pt inceput i-am pus semnalizari albe si am depistat cat de usor se pot monta angel in max o ora de munca le si pun sus

ca la septar am pierdut o zi cu facutul ciorbei de faruri : <_<

cine mai face cate ceva sa puna poze aici sa vedem si noi ce face

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 485
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[quote name='T_o_r_q_u_d

 

Bai, tu de fapt faci reclama ascunsa la bere cu pozele astea ! <_<

da ma am contract cu aia

pe dracu aia era asa ca sa mai treaca setea iar pozele le-am pus sa sa se vada ca am muncit si ca sa puneti si voi care mai faceti una alta la masini :)

Link to comment
Share on other sites

daaa e bine ca s-a incalzit... eu am sters motorul de praf ieri :) cu o periuta mica si apoi cu o carpa putin umezita...

 

PS: frumos ajutor ai avut <_< sa-ti traiasca pisica mica si sa stapanesti cu bine pisiaca aia mare si verde!!!

Link to comment
Share on other sites

am pe dracu stare

ca si dupa ce am adunat tot mi-am adus aminte de ceva si m-am mai intors de vreo doua ori sa fac cate ceva

imi e drag sa lucrez la mashinile mele

si mai inveti una alta

acu clar ii pun angel si la asta ca se monteaza usor tare shi mai vad eu

am vazut ca se pot demonta usor aripile si vreau sa le schimb amandoua ca au fost indoite deci clar le schimb eu si uite asa nu mai fac nimic <_<

Link to comment
Share on other sites

salut!

profitand de vremea frumoasa de afara am fost la magazin si am luat rulmenti pt rotile din spate si m-am apucat sa-i schimb

am desfacut o parte din suruburi dar am intampinat un obstacol...

nu pot sa desfac piulita aia ruginita din poza incercuita cu rosu <_< am dat cu degripant o gramada...am lasat sa se inmoaie rugina dar nu se misca deloc...

 

va rog daca stiti cum sau cu ce se desface acea piuliota sa postati aici

 

PS: sabotii de frana mai au un strat de 4-5mm... mai merg folositi sau trebuie sa-i schimb in viitorul apropiat???

Link to comment
Share on other sites

Ar trb sa fie o piedica acolo sau din cate vad din poza pare putin indoita piulita in dreptul canalului de pana ,ia o surubelnita de latimea canalului si indreapta bordul piulitei ar trb sa mearga!
Link to comment
Share on other sites

Ar trb sa fie o piedica acolo sau din cate vad din poza pare putin indoita piulita in dreptul canalului de pana ,ia o surubelnita de latimea canalului si indreapta bordul piulitei ar trb sa mearga!

 

da era indoita piulita in ambele parti si am indreptat-o dar tot degeaba... imi trebuie vreo cheie speciala ca sa pot desface piulita aia???

daca reusesc sa o desfac maine o sa fac o excursie la magazinul de piese ca sa cumpar 2 piulite noi

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

Eu saptamana trecuta (mai exact luni), mi-am schimbat usa fata stanga.

In 2 ore jumate, era dezechipata usa veche (geam, macara electrica, maner, inchidere centralizata, instalatie electrica, bandou), data jos si pusa usa cea noua !

Abia marti la pranz <_< era terminata, asa cum am vrut. A durat asa mult, pentru ca am pus chedere noi, suruburi noi, plasticele alea culisante de la geam au fost tot noi, iar la fata de usa, am lipit la loc, partea din mijloc, pentru ca am renuntat la textil si l-am inlocuit cu piele... alba !

Nu am facut poze, dar urmeaza usa din dreapta si de data asta voi face poze !

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu pt piulita aia iti trebuie cheie tubulara de 46

dar cum drac sa cumperi alte piulite cand rulmentii noi vin cu tot cu piulitesau sunt second

dar daca bati usor cu ciocanul trebuie sa se deblocheze piulita si musai cheie

bafta

si vad ca si tu ai primit o labutra de ajuto:)<_<

si mai ceva scoate repede firatanul ala de sub prag ca daca ,cade masina rupi pragul

eu de obicei ca sa ma asigur ca nu imi cade pe maini bag roata de rezerva sub masinasau sub punte dar nu sub prag

roata de rezerva are cauciucul mult mai inafara decat jantasi nu pateste nimic chiar daca ,cade masina pe el,si dupa ce am bagat roata las jos masina pina aprope de roataca sa fiu sigur ca nu cade

bafta

Edited by baubau
Link to comment
Share on other sites

am luat rulmenti CFG... scrie pe cutie ca sunt pentru BMW seria 3 dar nu mi-a dat nicio piulita... acum sa reusesc eu sa desfac piulita aia si o sa vad daca se potrivesc sau nu rulmentii... daca nu ii duc inapoi...nu-i problema

 

am vazut ca se potriveste cheie fixa de 32 dar nu ma ajuta cu nimic... imi trebuie una inelara cu cot de 32 sau o tubulara de 32

 

... daaa nu mai scap de el... il am de vreo 3 zile si unde ma duc eu vine si el... si trebuie sa fiu atent ca e furacios... desfacusem capacul ala ca sa bag cricul si cand m-am uitat pe jos nu mai era... deja il luase <_<

e pui de Gordon Setter... are abia 3 luni

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu pt piulita aia iti trebuie cheie tubulara de 46

La rulmenti nu e de 36 cheia? La e34 am masurat cu sublerul si era 36. Stiam ca si la pisica e la fel.

 

 

la mine a intrat cheia fixa de 32 dar nu ma ajuta cu nimic

poate difera la piulitele de pe spate

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

am luat rulmenti CFG... scrie pe cutie ca sunt pentru BMW seria 3 dar nu mi-a dat nicio piulita... acum sa reusesc eu sa desfac piulita aia si o sa vad daca se potrivesc sau nu rulmentii... daca nu ii duc inapoi...nu-i problema

 

am vazut ca se potriveste cheie fixa de 32 dar nu ma ajuta cu nimic... imi trebuie una inelara cu cot de 32 sau o tubulara de 32

 

... daaa nu mai scap de el... il am de vreo 3 zile si unde ma duc eu vine si el... si trebuie sa fiu atent ca e furacios... desfacusem capacul ala ca sa bag cricul si cand m-am uitat pe jos nu mai era... deja il luase <_<

e pui de Gordon Setter... are abia 3 luni

mie imi sunt tare dragi animalele asa ca mie drag sa fie linga mine cand fac cate ceva

da sa scoti repede fieruy ala de acolo

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu pt piulita aia iti trebuie cheie tubulara de 46

La rulmenti nu e de 36 cheia? La e34 am masurat cu sublerul si era 36. Stiam ca si la pisica e la fel.

 

 

la mine a intrat cheia fixa de 32 dar nu ma ajuta cu nimic

poate difera la piulitele de pe spate

daca iti merge cheie de 32 atunci ia o tubulara de 32 sau chair inelara si baga o teava pe ea ca sa ai forta si apasa tare suite cu picioarele pe ea si sigur de desface

iar rulmentul musai sa aia si piulita noua in cutie sau cel putin la mine a avut si piulita si capac nou

Link to comment
Share on other sites

incearca prin incalzire ...daca nu service ,..din pozitia din care lucrezi tu e f greu sa faci o parghie serioasa plus ca risti sa te accidentezi

 

la service au zis ca imi iau 180-200lei manopera pt o roata sa-mi schimbe rulmentii si sabotii de frana

 

o sa intreb la cineva care are tractoare ca sigur are chei de astea mari...

 

eh mai intai sa desfac rulmentii si daca nu se potrivesc o sa ma duc cu ei sa-i schimb si o sa iau eu codul pt rulmenti ca pana cauta ala acolo la magazin imbatranesc... i-a luat vreo 15minute ca sa faca comanda pt niste filtre si cureaua de la alternator

 

ce firma sunt rulmentii pe care i-ai luat tu???

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

daca iti merge cheie de 32 atunci ia o tubulara de 32 sau chair inelara si baga o teava pe ea ca sa ai forta si apasa tare suite cu picioarele pe ea si sigur de desface

iar rulmentul musai sa aia si piulita noua in cutie sau cel putin la mine a avut si piulita si capac nou

 

asta presupunand ca are o cheie de calitate si nu una care se poate rupe si sa-i sara in cap <_<

Link to comment
Share on other sites

incearca prin incalzire ...daca nu service ,..din pozitia din care lucrezi tu e f greu sa faci o parghie serioasa plus ca risti sa te accidentezi

 

la service au zis ca imi iau 180-200lei manopera pt o roata sa-mi schimbe rulmentii si sabotii de frana

 

o sa intreb la cineva care are tractoare ca sigur are chei de astea mari...

 

eh mai intai sa desfac rulmentii si daca nu se potrivesc o sa ma duc cu ei sa-i schimb si o sa iau eu codul pt rulmenti ca pana cauta ala acolo la magazin imbatranesc... i-a luat vreo 15minute ca sa faca comanda pt niste filtre si cureaua de la alternator

 

ce firma sunt rulmentii pe care i-ai luat tu???

stai sa vad ion garaj daca mai am cutia

nu o mai am dar stiu ca erau intro cutie albastra

Edited by baubau
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.