Jump to content

lucrari de vara


baubau

Recommended Posts

am mai mesterit si eu cate ceva azi la motor <_<

...am schimbat uleiul si filtrul si cu ocazia asta am mai curatat inca odata valva EGR si furtunul dintre intercooler si EGR... totodata am resetat si Oilservice-ul

acum parca se aude altfel motorul cu uleiul proaspat schimbat :)

 

Salut , ce masina ai ? as vrea sa curat si eu valva EGR , asta in cazul in care exista si pe masina mea ( 316Ti 1.8L 2002)

 

EDIT . nu te mai obosi sa raspunzi , am inteles ca motoarele pe benzina de la bmw nu au aceasta valva

Edited by xalexutzu
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 485
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am mai mesterit azi ceva la masina... am desfacut scaunele si bancheta si am scos tapiteria si am pus-o la spalat <_< ca ma dispera mereu cat praf avea in ea... azi am reusit sa montez doar scaunul soferului... maine pun totul la locul lui in masina... e cam migaloasa treaba dar se merita! ce sa fac daca imi place curatenia :bashwall: am pus si balsam ca sa fie mai pufos :)
Link to comment
Share on other sites

am mai mesterit azi ceva la masina... am desfacut scaunele si bancheta si am scos tapiteria si am pus-o la spalat <_< ca ma dispera mereu cat praf avea in ea... azi am reusit sa montez doar scaunul soferului... maine pun totul la locul lui in masina... e cam migaloasa treaba dar se merita! ce sa fac daca imi place curatenia :bashwall: am pus si balsam ca sa fie mai pufos :)

 

ai MARE tupeu ! sau multa pricepere !

Link to comment
Share on other sites

am mai mesterit azi ceva la masina... am desfacut scaunele si bancheta si am scos tapiteria si am pus-o la spalat :) ca ma dispera mereu cat praf avea in ea... azi am reusit sa montez doar scaunul soferului... maine pun totul la locul lui in masina... e cam migaloasa treaba dar se merita! ce sa fac daca imi place curatenia :blink: am pus si balsam ca sa fie mai pufos :bashwall:

Tapiteria se poate desface? Poti pune niste poze?

 

banuiesc ca nu ... sincer nu cred ca avea vreo masina , dinastea auzeam la daciile vechi ca se baga dar si aia ulterior de anumiti posesori ai masinilor , in nici un caz de fabrica

 

Stiu, ca si eu la dacie am bagat vreo 2 litri de ulei din ala gros gros :unsure:

Si totusi isi face efectul, nu au ruginit inca <_<

Link to comment
Share on other sites

ai MARE tupeu ! sau multa pricepere !

 

tupeu nu am <_< ma ghidez dupa zicala "incercarea moarte n-are!" si din curiozitate am incercat sa vad daca se poate desface tapitetia la scaune si banchete pentru ca vazusem odata la o emisiune ca se pot scoate... plus ca la scaunul soferului mi s-a rupt materialul si vreau sa-l retusez putin pana gasesc material sa-l inlocuiesc,.

 

sa inteleg ca nu ai incalzire in scaune de ai putut sa le speli, nu?

 

nu am incalzire in scaune... chiar si daca as fi avut incalzire nu cred ca ar fi fost o problema sa desfac doar tapiteria! nu am spalat scaunele cu totul :unsure:

 

Tapiteria se poate desface? Poti pune niste poze?

 

eu am reusit sa o scot... mai intai m-am uitat sa vad ce sistem de prindere are si apoi pas cu pas am reusit sa o scot...

- in prima poza este tapiteria de la bancheta... este curata, putin pufoasa de la balsam si parfumata de la persil :blink: ... cel putin marginile au iesit superb unde nu sunt urme de la uzura... chiar daca e botita cand se monteaza pe bancheta se intinde si se aseaza perfect

- in cea de-a 2a poza este tapiteria de la bancheta pe verso :)

- in cea de-a 3a poza se observa niste sarmulite otelite ... acestea intra in pliurile alea albe si cand sunt prinse de scaun/bancheta formeaza cutele alea...

- in cea de-a 4a poza sunt niste cleme (asa le zic eu :bashwall: ) cu care tapiteria se prinde de scaun/bancheta

- in cea de-a 5a poza este spatele de la scaun... se pot observa in zonele incercuite niste agatatori (nu stiu cum sa le zic) in care se prinde marginea tapiteriei de la spatarul scaunului, apoi peste se monteaza spatele de plastic ca sa mascheze ce este pe dedesupt

- in ultima poza este sezutul de la scaun si se pot observa locurile in care pliurile de la tapiterie care au deja sarmulitele otelite in interior se prin cu clemele alea de sezut ca sa formeze cutele ...

 

sper ca intelegeti ce am vrut sa zic :blink:

Link to comment
Share on other sites

as detalia... chiar as face si un DIY, dar e foarte migaloasa operatiunea si daca nu se face cu atentie se poate sa deteriorezi buretele, iar apoi tapiteria nu se va mai aseza cum a fost inainte...

Nu mi-e greu sa fac niste poze si sa scriu cum am facut eu... Dar daca unii isi vor strica scaunele ma vor injura...

Nu recomand!

Cred ca mai eficienta e spuma activa pentru curatat tapiteria din material...

Pe scurt la E36:

- bancheta:

* Se scoate bancheta si se intoarce pe verso...

* Pe margine se observa acele cleme (verigile din a 4a poza de mai sus) pe care cu un patent sau un cleste le scoti una cate una... Cand se extrage clema se trage incet de ea executand o usoara miscare de rotire pentru a se desface veriga...

* Se ridica marginea tapiteriei iar in dreptul cutelor se observa aceleasi verigi pe care trebuie sa le scoti cu foarte multa atentie ca sa nu rupi buretele...

* Dupa ce se scoti toate clemele (ca sa nu se piarda e bine sa le puneti intr-o cutiuta) se scot acele sarmulite otelite din pliuri si se pun separat ca sa nu se incurce cu celelalte sarme de la spatarul banchetei sau de la scaune!!!

* Job done!!!Acum ai reusit sa scoti tapiteria si o pui deoparte pana le scoti si pe celelalte!

!!!Montarea tapiteriei este foarte migaloasa si se face in ordine inversa! Atentie mare!

 

- Scaunele:

* Se scot scaunele din masina

* Se desface surubul de la centura de siguranta pentru a putea scoate scaunele

* Se dau tetierele jos...

* Pentru spatar trebuie dat jos spatele acela din plastic! In partea de jos sunt 2holsuruburi care se desfac iar cand se scoate spatele se ridica putin de ca sa iasa din gaurile pt tetiere

* Apoi se scot marginile tapiteriei din prinzatorile incercuite in a 5a poza de mai sus

* La fel ca si la bancheta se scot apoi clemele si sarmele si gata ai dat jos si tapiteria de la spatar...

* Sezutul de la scaun e mai greu de scos pentru ca e prins 4 locuri cu niste ghiare de plastic care se cam rup cand tragi de sezut... Trebuie ceva mai speciaj cu care sa poti le inpingi si sa scoti sezutul

* Apoi se scot marginile tapiteriei, clemele, sarmele ...

 

* Se pun la spalat

* Se monteaza in ordine inversa!

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant...

 

Intrebare: Daca se rup clemele alea, sau ghiarele alea de plastic, se pot inlocui cu sarma? <_<

Asta ca sa stiu riscurile operatiunii, si prin ce magarie pot sa repar daca stric ceva :)

Link to comment
Share on other sites

ghiarele alea de plastic nu se rup... la spatarul scaunului ghiarele suportul ala din spate este din tabla, deci si ghiarele sunt din tabla... la sezut ghiarele sunt din plastic dar nu se rup. tapiteria are le scaune niste gaurele pe margine si dupa ce o fixezi cu clemele de burete tragi de materal ca sa se intinda si cand ajunge gaura in dreptul ghiarei o prinzi acolo!

 

la bancheta e mai nasol cu prinderea pe margine pt ca trebuie sa intinzi ft bine materalul ca sa se potriveasca la colturi... la bancheta nu mai sunt ghiare si trebuie cu o mana sa intinzi materialul iar cu cealalta mana sa prinzi marginea cu clemele metalice si apoi sa strangi cu patentul ca sa nu se desfaca clema...

 

in poza se poate vedea cum a iesit dupa remontare

 

PS: eu nu am folosit sarma <_< nici nu m-am atins de ea

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

masina mea a intrat la vopsit si la inlocuit cateva piese <_<

Facem o plimbare cand e gata?

Sunt curios cum se comporta a ta prin drumuri nu tocmai bune.

Ori am suspensiilea prea tari, ori mi se pare mie.

Link to comment
Share on other sites

... si pentru ca nu aveam ce face ieri dupa-amiaza m-am apucat sa montez lampile pt luminile de la picioare... am dat jos torpedoul, am cautat in panoul ala negru cu fire casutele de plastic care contineau firele rosu/maro pt + si maro pt - , am legat firele si am conectat lampile, am testat si am bifat inca o operatiune indeplinita cu succes...

cu ocazia asta am reparat si torpedoul ca avea o clema rupta... poze o sa pun diseara ca nu am apucat sa fac...

Link to comment
Share on other sites

eu ieri ca una din lucrari mi-a fost dat sa aud cum toarce motorul meu frumos

asa ca sau pus axele cu came asa cum trebuie sa fie

sau schimbat bujiile noi bosch cu alte bujii noi beru sau facut alte filete in chiulasa pt capacul de la chiulasa

adica din suruburi m6 acum sunt suruburi m7 facute la un amic pe strung

asa ca am mai facut ceva

si acum pisica zboara si in timp ce zboara toarce :) <_<

Link to comment
Share on other sites

se da jos greu _chiulasa_? la mine se incalzeste motorul cand il alerg si daca nu e de la termostat si de la vascocuplaj mai ramane de schimbat pe lista pompa de apa sau garniturii de _chiulasa_...
Link to comment
Share on other sites

pai este ceva de munca si daca nu esti mecanic nu te apuca,ca iti trebuie ceva stiinta in domeniu plus ca trebuie demontata distributia

daca o dai jos trebuie dusa la rectificat schimbate prezoanele

deci este si ceva cheltuiala si ceva de munca

Link to comment
Share on other sites

am muncit si eu azi ceva, cu rezultate satisfacatoare!

demontat valva PCV, am curatat-o, desi se cere schimbata, dar pana vine una noua am curatat-o pa asta si o mai duce cum o duce!

 

i-am dat WD-40 sa aibe....ia uite ce curat a iesit lichidul din ea.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.