Jump to content

ati schimbat valva disa!


Recommended Posts

salut!am si eu probleme cu valva disa,mai exact,am desfacut-o si are membrana rupta,deci nu mai actioneaza clapeta sa inchida a2a galerie!mi se pare ca nu prea are forta masina in demaraj,poate sa fie de la clapeta?sa revenim,imi trebuie si mie o disa schimbata de cineva care are membrana buna,sa o schimb!pe a mea nu am desfacut-o ca imi era ca o stric de tot :)o valva noua e in jur de 8 mil,cam mult mi se pare pt o simpla clapeta,asa ca ma gandesc sa o repar pe cea care o am!a desfacut careva disa,ma refer sa scoata membrana acea care actioneaza clapeta?care ma poate ajuta??multumesc
Link to comment
Share on other sites

la reprezentanta e aproape 6 mil.

E mai greu sa gasesti o valva defecta dar cu membrana buna. Motivul pentru care se schimba valva e tocmai faptul ca se rupe membrana. Unii o mai schimba si cand incepe sa tacane. Am citit pe un forum ca, clapeta s-ar deshide incepand cu aprox. 3500 rpm, si ca ai putea sa incerci sa o blochezi pe inchis daca mergi mai mult in oras, ai putea simti o diferenta. Asta doar ca o solutie provizorie. Succes

Link to comment
Share on other sites

am schimbat eu valva lui peste acum vre-o 3 luni la filaret si m-a costat 600 ron , am vrut s-o pastraz pe cea veche dar cand mi-au aratat mecancii de acolo in ce stare este, direct la tomberon am aruncat-o.

dupa cate stiu eu, valva se schimba, NU se repara.

ps: manopera la schimbat valva nu stiu cat este (am avut mai multe pe deviz)

 

LE : mai sus baietii confunda valva disa cu valva pcv. (paul si ovy)

Edited by S A R P E
Link to comment
Share on other sites

LE : mai sus baietii confunda valva disa cu valva pcv. (paul si ovy)

Baietii @paul nu confunda nimic <_< . Am zis DISA si chiar la DISA m-am referit.

Intradevar pretul normal este dublu. Uitasem ca eu am platit doar jumatate ca aveam garantia aia SH ciudata de la AB, in care si clientul suporta jumatate din pretul pieselor.

Link to comment
Share on other sites

am cautat si la dezmembrari si nimik,nu prea imi vine sa dau 8 mil pe o clapeta.de reparat se poate repara,stati linistiti,ca romanul face orice:)!mai caut oricum,poate,poate totusi gasesc ceva.e chestia ca face si zgomot,ca incearca sa o impinga si nu reuseste si o zornaie acolo,in plus lipsa de putere,mi se pare mie.sper sa gasesc o solutie,daca nu o valva:D.

 

e46 318i,din 2000,87kw

 

e46 318i,din 2000,87kw

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aici despre cum se poate verifica: http://www.bmwe36blog.com/2008/07/03/bmw-e36-m42-disa-valve/

 

 

1. Reach with your hand behind the DISA diaphragm.

 

2. You should feel a small arm that you can press with your finger when the engine is off.

 

3. Now, according to the Bentely manual, the actuator arm should retract when the engine is started (at idle).

Link to comment
Share on other sites

azi am demontat si eu valva disa ca sa o curat. Ciudat dar valva arata ca noua, nici un gram de mizerie pe ea, galeriile la fel, parca ieri au fost montate.

Am zis sa o scot si sa o curat deoarece parca incepe si la mine sa clantane usor. Am dat-o jos sa vad care-i situatia, membrana e ok (am scos furtunelul ala mic si am suflat cu gura sa vad daca inchide clapeta). Am verificat daca are joc tija si nimic. Chiar nu-mi pot da seama ce poate provoca clantanitul ala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.