Jump to content

320i sau 320d


b16juv

Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

dieselarii nu sunt bmwisti adevarati ... ei sunt bmwisti doar cu ochiul .. nu si cu inima .. adik le place bmwu doar cum arata ... :blink:

137850[/snapback]

 

 

Hmm, e bine in viata sa nu te grabesti sa judeci, poate cand mai imbatranesti o sa iti dai seama de asta. Sincer si eu as fi preferat o benzina de 3000 sau macar 2500, oricum un 6L asa cum ii sta bine unui BMW, dar am preferat sa cumpar singurul sh in care aveam incredere si e diesel.....nu e rau deloc oricum. In rest, vezi in semnatura.

 

Daca ma gandesc bine si Doru are un X5 diesel si a avut 730 d ... trage tu concluzia.

 

hai ca sunt off topic

Link to comment
Share on other sites

Hmm, e bine in viata sa nu te grabesti sa judeci, poate cand mai imbatranesti o sa iti dai seama de asta. Sincer si eu as fi preferat o benzina de 3000 sau macar 2500, oricum un 6L asa cum ii sta bine unui BMW, dar am preferat sa cumpar singurul sh in care aveam incredere si e diesel.....nu e rau deloc oricum. In rest, vezi in semnatura.

 

Daca ma gandesc bine si Doru are un X5 diesel si a avut 730 d ... trage tu concluzia.

 

hai ca sunt off topic

137902[/snapback]

 

Lasa-l in pace, in primul rand e offtopic si apoi discutiile astea cu diesel si benzina au topic separat. Bine acum nu stiu in ce calitate face el aprecieri de cine e fan bmw adevarat sau nu in functie de ce motor are pe masina...fiecare cu problema lui :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu ma omor dupa diesel,dar despre cine vorbesti? :blink:

 

'Adevarati bmwisti' sunt cei care conduc un 316i? :)

138111[/snapback]

 

:) asta asa e .. dar deh este prima masina .. acuma ca am experienta o sa-mi mai puternica .. oricum faza e ca am avut ca alternativa diesel.... o sa las motoarele astea pt vw

Link to comment
Share on other sites

Fratilor nus ce va place voua da eu unu zic ca un 320d e f f bun!!!Consum mic motoru se aude super fain nu sunt asa probleme mari cu vata in urechi daca sunt dai drumu la muzica si dai bice ca consumu e moca!!!! Eu am unul si zau ca nu mi as lua un 320 i ca te cam rupe la consum si ai doar ceva cai in plus!! Daca vrei performanta si potzi sa ti permitti ia un M3!!!! :blink:
Link to comment
Share on other sites

dieselarii nu sunt bmwisti adevarati ... ei sunt bmwisti doar cu ochiul .. nu si cu inima .. adik le place bmwu doar cum arata ... :)

137850[/snapback]

 

si tu te crezi cool cu 316 nu ? :blink: uite ca eu am 530d si ma cred adevarat bemveist,ai curaj sa dai o liniuta cu mine?

Edited by lucian1
Link to comment
Share on other sites

:) asta asa e .. dar deh este prima masina .. acuma ca am experienta o sa-mi mai puternica .. oricum faza e ca am avut ca alternativa diesel.... o sa las motoarele astea pt vw

138198[/snapback]

Ce alternativa diesel este la 316i...orice diesel (bmw) este cu mult mai scump decat masina ta... :blink: :)

Fa o comparatie....cu lista de preturi pt. masini noi...sursa www.bmw.ro

http://img189.imageshack.us/img189/2708/untitledew4.png

Link to comment
Share on other sites

ce sa iti spun.

trebuie sa tii cont de :

1.nr de kilometri pe care urmeaza sa ii faci.se stie ca un diesel este mai scump si acesta se merita numai daca faci undeva la 20-30 000 km/an.

2.unu pe motorina nu iti da aceeasi senzatie in condus ca unu pe benzina.

 

eu sunt posesorul unui 320d si sunt foarte multumit de el mai ales de sunetul motorului pe motorina,il auzi cum toarce asa .....ala pe benzina parca e prea agitata asa prea iute in sunete.si sa stii ca filtrele (motorina, ulei,aer, polen)te costa mai putin decat cele la motorina(asta cel putin acolo de unde le iau eu)

motorina 40 ulei 30 aer 60 polen 50

din cunostintele mele unu pe benzina consuma mai mult decat unul pe motorina .ex al meu la un condus normal da o medie de 6,7-6,9 la un condus mai sportiv ma duce undeva la 10-11l/100km

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg care e chestia cu senzatia de pe benzin..(ce-i drept am condus matiz pe benzina atat :blink: ) toate masinile super sport sunt pe benzina, clar. dar bmw 320d este mai rapid (0-100) ca un 320i si consuma si mai putin..(m-am uitat la date tehnice pe bmw.ro) tinand cont si de faptul ca este f bine izolata zgomotul nu este asa de puternic cum a zis cineva pe aici (asta daca nu ai cine stie ce probleme la motor). oricum poate ma lamureste si pe mine cineva ca pe la primavara vreau sa schimb masina. (cine stie.. poate i) :) Edited by Bec
Link to comment
Share on other sites

:blink: deja ma amuza pe cata lume a atacat declaratia mea... nu vorbiti de 530d sau alte chestii gigant .. oricum un 330ci sau mai mult raman zei.. eu deja imi caut alta masina .. mi s-a luat rau de 316 .. si bineinteles tot pe benzina .. sper sa nu ma rupa la impozit din 2007
Link to comment
Share on other sites

Sincer prefer benzina.Dupa parerea mea are o tenta mai sportiva ...are ceea ce e de fapt BMW`u.Dar in ultima vreme ma gandeam ca daca mai fac rost de nishte banutzi sa iau un 330d.Nu de alta dar cumva trebuie sa mai scad din consturile intretzinerii.Shi oricum e BMW :blink: pelanga asta sa nu uitam ca dieselu` are cai grei ...plus ca e totushi motor de 3000 :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.