Jump to content

se schimba si pompa de apa ?


RobyS

Recommended Posts

Ciao,

 

Am fost la un service si mi-a zis mecanicul, ca ar fi timpul sa schimb rolele si curelele ca-mi fac un zgomot ciudat. Ii dau dreptate ca am auzit si eu zgomotul dar nu stiam de la ce provine. Pe langa asta a zis ca daca tot le schimb si sa schimb si pompa de apa.

Nu am priceput acest sfat. De ce sa schimb si pompa de apa ? e totusi o pompa nu un filtru. Se schimba si ea neaparat sau de ce mi-a zis sa o schimb ? Asa e procedura ?

Multumesc de eventualele raspunsuri si lamuriri

Link to comment
Share on other sites

Ciao,

 

Am fost la un service si mi-a zis mecanicul, ca ar fi timpul sa schimb rolele si curelele ca-mi fac un zgomot ciudat. Ii dau dreptate ca am auzit si eu zgomotul dar nu stiam de la ce provine. Pe langa asta a zis ca daca tot le schimb si sa schimb si pompa de apa.

Nu am priceput acest sfat. De ce sa schimb si pompa de apa ? e totusi o pompa nu un filtru. Se schimba si ea neaparat sau de ce mi-a zis sa o schimb ? Asa e procedura ?

Multumesc de eventualele raspunsuri si lamuriri

recomandat este sa schimbi si pompa de apa pentru ca a capatat uzura

cand o sa pui curea si rolele noi toata tensiunea se duce la pompa de apa care are o oarecare uzura ( mai mare sau mai mica ) si te poti trezica iti curge peste 2-3000 km sau mai mult depinde

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

recomandat este sa schimbi si pompa de apa pentru ca a capatat uzura

cand o sa pui curea si rolele noi toata tensiunea se duce la pompa de apa care are o oarecare uzura

 

pai daca mergem dupa logica asta ar trebui schimbat si alternatoru si pompa de servo, etc.

eu as schimba doar curele/role. Dar daca mecanicul a zis ca trebuie schimbata si pompa de apa, asa o fi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

recomandat este sa schimbi si pompa de apa pentru ca a capatat uzura

cand o sa pui curea si rolele noi toata tensiunea se duce la pompa de apa care are o oarecare uzura

 

pai daca mergem dupa logica asta ar trebui schimbat si alternatoru si pompa de servo, etc.

eu as schimba doar curele/role. Dar daca mecanicul a zis ca trebuie schimbata si pompa de apa, asa o fi.

poate te interesezi de recomadarile producatorului ( bmw sau orice alt producator )inainte sa postezi

mult succes la scimbat doar rolele/curea- curele

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

recomandat este sa schimbi si pompa de apa pentru ca a capatat uzura

cand o sa pui curea si rolele noi toata tensiunea se duce la pompa de apa care are o oarecare uzura

 

pai daca mergem dupa logica asta ar trebui schimbat si alternatoru si pompa de servo, etc.

eu as schimba doar curele/role. Dar daca mecanicul a zis ca trebuie schimbata si pompa de apa, asa o fi.

poate te interesezi de recomadarile producatorului ( bmw sau orice alt producator )inainte sa postezi

mult succes la scimbat doar rolele/curea- curele

 

n-am de unde sti ce recomanda producatorul dar cand afirmi ca ''cand o sa pui curea si rolele noi toata tensiunea se duce la pompa de apa care are o oarecare uzura'' mi se pare foarte aiurea. Si pompa servo si alternatorul au o uzura, e normal, atunci tensiunea aia nu se aplica si la ele?

 

Si nu postez doar de dragul de a tasta, is oarecum curios ce recomanda producatorul. Stiu ca la unele masini (cu distributie pe curea) este recomandata schimbarea pompei de apa

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

recomandat este sa schimbi si pompa de apa pentru ca a capatat uzura

cand o sa pui curea si rolele noi toata tensiunea se duce la pompa de apa care are o oarecare uzura

 

pai daca mergem dupa logica asta ar trebui schimbat si alternatoru si pompa de servo, etc.

eu as schimba doar curele/role. Dar daca mecanicul a zis ca trebuie schimbata si pompa de apa, asa o fi.

poate te interesezi de recomadarile producatorului ( bmw sau orice alt producator )inainte sa postezi

mult succes la scimbat doar rolele/curea- curele

 

n-am de unde sti ce recomanda producatorul dar cand afirmi ca ''cand o sa pui curea si rolele noi toata tensiunea se duce la pompa de apa care are o oarecare uzura'' mi se pare foarte aiurea. Si pompa servo si alternatorul au o uzura, e normal, atunci tensiunea aia nu se aplica si la ele?

si pompa de servo si alternatorul sunt piese care rezista mai mult uzurii

de aia nu se incadreaza la categoria consumabile cum sunt rolele; cureaua si pompa de apa

mai cauta pe google sa vezi recomadari de interval de schimb la consumabile sau daca ai posibilitatea vezi ce zice in autodata.. chiar daca suna aiurea

Edited by 4ucom
Link to comment
Share on other sites

dupa parerea ta o pompa de apa are uzura dupa sa zicem 80000 -100000 km?

Probabil nu va rezista 80.000 - 100.000 km.

 

la cele cu ditributia pe curea cade in 2-5000 km

la transmisie cad mai greu dar cad

Ce pica in 2-5000 km? Pompa de apa?

Link to comment
Share on other sites

Nu am priceput acest sfat. De ce sa schimb si pompa de apa ? e totusi o pompa nu un filtru. Se schimba si ea neaparat sau de ce mi-a zis sa o schimb ? Asa e procedura ?

Multumesc de eventualele raspunsuri si lamuriri

 

Daca nu are joc sau nu curge nu trebuie schimbata.

Bineinteles ca o poti schimba daca doresti, insa nu se schimba la un anumit numar de km.

 

 

mai cauta pe google sa vezi recomadari de interval de schimb la consumabile sau daca ai posibilitatea vezi ce zice in autodata.. chiar daca suna aiurea

 

Nu am gasit nimic.

La cati km recomanda BMW schimbarea pompei de apa?

Link to comment
Share on other sites

Nu am priceput acest sfat. De ce sa schimb si pompa de apa ? e totusi o pompa nu un filtru. Se schimba si ea neaparat sau de ce mi-a zis sa o schimb ? Asa e procedura ?

Multumesc de eventualele raspunsuri si lamuriri

 

Daca nu are joc sau nu curge nu trebuie schimbata.

Bineinteles ca o poti schimba daca doresti, insa nu se schimba la un anumit numar de km.

 

 

mai cauta pe google sa vezi recomadari de interval de schimb la consumabile sau daca ai posibilitatea vezi ce zice in autodata.. chiar daca suna aiurea

 

Nu am gasit nimic.

La cati km recomanda BMW schimbarea pompei de apa?

 

corect. si eu am vrut sa schimb pompa de apa si cei de la bmw m-au intrebat unde am verificat-o de trebuie sa o schimb.asa ca au verificat-o ei si mi-au spus ca este buna, nu are joc si nu curge si nu are rost sa o schimb.

daca vrei pompa noua de ce nu cumperi originala ca este 85 euro?

Link to comment
Share on other sites

sincer pentru linistea mea as schimba-o ,eu am schimbat role si curele + pompa anul trecut,pompa curgea un pic iar o rola era dusa restul erau ok dar am preferat sa stau linistit si sa nu imi fac probleme.PS:masina avea 63 mii km

 

 

si ce faci schimbi pompa la fiecare schimb de role?mi se pare o aiureala :) .....eu zic ca vrea sa iti ia doar banii pe manopera ca doar e un ban binevenit <_<

Edited by dollo
Link to comment
Share on other sites

dupa parerea ta o pompa de apa are uzura dupa sa zicem 80000 -100000 km?

la cele cu ditributia pe curea cade in 2-5000 km

la transmisie cad mai greu dar cad

 

 

Vorbesti din experienta sau din statistici?...adica: cate componente ai vandut, de care si cam cat de paradita era masina iti pod da idei de statistica..trend...

La transmisie ce cade mai greu...tot pompa?

Cam pe unde apare uzura asta? Si cam cum se manifesta?..La distributie pe curea numai atat dureaza?

Deja m-am speriat si voi schimba pompa preventiv...la cati km recomanzi asta?

 

ok. am inteles cauza schimbarii ei. o sa o schimb si pe aia odata cu rolele si curelele. sper sa nu fie prea scumpa <_<

depinde ce masina ai si ce motor si mai ales pretul difera de la produtor la producator

iti recomad sa iei HEPU pompa de apa

 

 

Te mai intreb o data ca vad ca esti insistent: Pe ce baza recomanzi? Prezinta-ne si noua statisticile astea.

Am vizitat pagina ta de vanzari...acolo nu apar piese ci numai stergatoare...sufe de tractare..etc..Orice numai piese nu...Atunci de unde ?..

 

n-am de unde sti ce recomanda producatorul dar cand afirmi ca ''cand o sa pui curea si rolele noi toata tensiunea se duce la pompa de apa care are o oarecare uzura'' mi se pare foarte aiurea. Si pompa servo si alternatorul au o uzura, e normal, atunci tensiunea aia nu se aplica si la ele?

 

 

da Caline, dar nu ai fost atent ca pompa de apa e consumabila? :)

Dau din Google de-am ametit si nu gasesc recomandarea BMW de schimbare preventiva

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

@DanS

eu am spus ca e recomandat sa schimbi pompa nu ca e obligatoriu ( poate crezi ca pompa de apa e lifetime)

ca poate are joc in ax care se poate mari dupa schimbarea transmisiei si deci se strica pompa

referitor la pagina mea web nu ai nimerit pe ai cu cu piese auto <_<

in rest numai bine

Link to comment
Share on other sites

pompa de apa se schimba la masinile cu distributie pe curea,la restul cand curge,nu are rost sa o schimbi atat timp cat nu ai probleme.

 

 

Ovi, la masinile cu distributie pe curea, cand?

Opel Vectra A din cate retin, avea pompa de apa cu efect de intindere a curelei, dar asta nu insemna ca daca schimbi cureaua cumva sa arunci si pompa...o curea este garantata un numar de km, poate asa putem corela o durata de viata aproximativa cu referire la BMW..asta eu unul il vad ca un punct bun..

 

@DanS

eu am spus ca e recomandat sa schimbi pompa nu ca e obligatoriu ( poate crezi ca pompa de apa e lifetime)

ca poate are joc in ax care se poate mari dupa schimbarea transmisiei si deci se strica pompa

referitor la pagina mea web nu ai nimerit pe ai cu cu piese auto <_<

in rest numai bine

 

 

Bun, si cine recomanda? Tu sau cine? Asta e intrebarea la care vad ca nu raspunzi

Vezi ca Metabond are un aditiv pe baza de borat de sodiu care innobileaza antigelul...de ce omiti din calcul ca si pompa de apa va avea durata de viata marita?

Si poti posta si link cu piese ca nu poate fi un secret (sau poate servesti asa cate o recomandare ca sa ne intarati...ma si gandesc la abuundenta de pivoti de e46 care ne va taia rasuflarea..), si poate tragi ceva clienti..ca doar d'asta esti in "biznisu'" asta

Numa' bine si tie

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

la masinile care au cureaua de distributie pe pompa de apa,nu ma refeream la bmw,vw golf,opel astra,vectra,alfa romeo,etc.kitul de distributie de la masinile respective contin si pompa de apa,care se schimba in functie de model intre 60k si 80k,indiferent ca pompa de apa are si rol de a tensiona cureaua,sau nu.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.