Jump to content

Consum ulei


florin83

Consum ulei  

199 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In manualul de e21 (pentru 316, 318i, 320/6, 323i) spune ca ar consuma ulei.

 

"Consum de ulei pana la 0,15 litri la 100 km".

 

Cei care nu cred pot sa se uite la pagina din manual anexata.

 

Eu am inteles ca motoarele din generatia respectiva ar fi construite cu tolerante mai mari (datorita turatiilor destul de mari, de ex. m20 => 6400 rpm max.) si deci sunt gandite sa consume ceva ulei.

post-535-1123414556_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

A ta nu e E21. Sau nu mai stii ce masina ai? :)

Si zice "pana la", deci nu e chiar obligatoriu sa consume. Depinde cum le iese si lor fiecare motor. Alea facute vineri dupa-masa or consuma mai mult, ca si alea de luni dimineata. :blink:

Edited by CCC
Link to comment
Share on other sites

am intrebat si eu la reprezentanta pt e46-le meu, ca in carte nu apare, au zis: "pana in 70g la 1000 km".

dar a mea se pare ca o duce bine, consuma aprox 300-400g la 20.000km :blink: deci nu necesita completare de la schimb la schimb.

ii vad pe carcotasi deja: "pai tu mergi ca bosorogul probabil". da, bueiii, :) merg ca bosorogul, de obiceri schimb la 3.500-4.000 de ture si din cand in cand ma mai joc si eu cu kickdownu' :) dar nu foarte des, cam de 2 ori pe zi si atat :)

Link to comment
Share on other sites

E normal ca un BMW sa consume ulei? Am auzit diverse pareri si nu mai stiu ce sa cred.

36813[/snapback]

 

Orice masina consuma ulei in cantitate mai mare sau mai mica.

Eu pana la 17.000 km am bagat 3 litri de ulei.

Din ce am auzit,dupa 20.000 km parcursi,consumul de ulei scade.

Link to comment
Share on other sites

mdea.. da vina pe google nu pe mine..:)

 

oricum mi se pare enorm.. inseamna 1.5l la 1000km. :blink:

 

inseamna ca a mea e defecta. am facut ~6000km de cand am facut motorul si nu consuma deloc.

36819[/snapback]

:) nici a mea nu consuma....stai linistit...nu e defecta!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

mie imi spune sa schimb uleiul la 24mii km - cand reseteaza oil service ! acum am aproximativ 19-20mii si mi s'a aprins becul ala de ulei ... se face galben cand opresc motorul. M'am uitat la joja la rece si este la nivelul minim uleiul ...... adika la prima liniuta din capul jojei !

 

asta inseamna ca a pierdut un litru pana acum ???

 

320d 136cp my car !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.