Jump to content

BMW ConnectedDrive sau BMW Online


Recommended Posts

Stie cineva cum se activeaza BMW Online in Romania? Am cumparat un E93 din 2008 care are optiunea BMW ConenctedDrive, ceea ce inseamna acces la internet prin GPRS direct de pe iDrive. Din cate inteleg eu, acest sistem foloseste un SIM Card GDM instalat in masina si nu telefonul conectat pe Bluetooth. Cand incerc sa activez acest sistem, imi da o eroare de genul "Installed SIM CARD not availalbe". Dupa mintea mea, ori cei de la reprezentata din Germania de unde am cumparat masina au scos acel SIM Card pentru ca stiuau ca masina va pleca in Romania, ori SIM Cardul exista in masina dar nu are ROAMING si nu poate accesa interenetul printr-o conexiune GPRS.

Stie cineva unde se gaseste acest sim card instalat in masina? Vreau sa vad daca exista si daca sistemul merge daca il inlocuiesc cu un SIM Orange de exemplu cu toate serviciile de date activate.

 

Cei de la AB nu stiu absolut nimic despre acest sistem, cu toate ca il vand.

 

Din ce scrie pe site-ul BMW UK de exemplu, acest sistem iti furnizeaza informatii de pe google corelate cu pozitia masinii, cum ar fi starea vremii acolo unde se afla masina, puncte de interes in imprejurimi (hoteluri, benzinarii, etc.), ai acces la google search. Se si pot configura conturi de email astfel incat sa primesti notificari pe iDrive cand ai un email nou.

 

Sistemul e foarte tare si cred ca unic. Nu stiu ca Audi sau Mercedes sa ofere ceva similar. Daca il vad si mergand.....

 

Uite si cum arata cand functioneaza:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu are nici o legatura cu operatorul de telefonie mobila. Sistemul BMW Connected Drive foloseste o retea de telefonie mobila, prin intermediul unui sim instalat in masina. Daca citeai tot topicul vedeai ca intrebam mai jos despre acest sim card. Intrebarea din deschiderea topicului era generica de genul "A mai folosit cineva sistemul BMW Online in Romania?" Stie cum se activeaza, cum se configureaza, de ce este nevoie?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din ce cauza nu functioneaza in Ro?

 

din acelasi motiv pt care si navigatia BMW e patetica in RO ..Interes zero pe partea romana ! Doar banii sunt buni Feedbackul e multumitor ..Plus ca Ro e o tara de show off . Se vinde oricum !Dar asta e oarecum offtopic <_<

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Oficial poate ca nu functioneaza, dar atata timp cat browserul integrat al masinii foloseste o conexiune GPRS pentru accces la internet, conexiune facilitata de un sim-card care se afla introdus undeva in masina i acest modul eu cred ca se poate rezolva functionalitatea acestui sistem in Romania. In Germania de ex. sim-ul introdus in masina de catre bmw este t-mobile iar cand cumperi masina de noua ai 3 ani bmw online gratuit. Asta se intampla pentru ca bmw are un contract cu t-mobile in germania si poate furniza aceste sim-uri pentru care plateste bmw 3 ani. in romania nu exista contract cu nici un operator de telefonie mobila (i.e. orange, vodafone, etc) de aceea bmw nu poate furniza serviciul online in aceeasi paramatri ca in germania (3 ani gratuit etc). Aceasta nu inseamna ca daca pune proprietarul masinii un sim de orange cu servicii de date active, sistemul nu va functiona. Intreabrea mea era daca stie cineva unde se afla acest sim in masina. Vo demonta din portabagaj w/e asta modulul bluetooth sa vad daca se afla acolo, dar nu as vrea sa-l demontez daca cineva de pe acest forum stie unde se afla acest sim. Am inteles ca este in modulul "teleservices".
Link to comment
Share on other sites

in mod normal SIM-ul trebuie sa fie intr-un loc la care sa ai acces usor ca sa se poata monta se schimba la nevoie. Vezi ca modulul GSM din masina (care citeste SIM-ul) sa nu fie codat pe T-Mobile ca atunci nu poti pune nici un sim in afara de cel original.

 

Am gasit asta aici: http://forums.e60.net/index.php?showtopic=71459&st=15

 

Cineva intreaba:

 

''I have a 2008 X6 with connected drive and I have similar problems. The service is exactly the same as for the E60/E61 models. I know that for the service to work you need to install a SIM card. The dealer said that the SIM was pre-installed in the ECU unit and it was a UK T-Mobile SIM. I now have removed the car from the UK and want to install a new SIM. Do you know how to do that? What is the ECU unit? Can I do it or do I need a mechanic to do it for me?''

 

si altul raspunde:

 

''

There isnt actually a sim installed. The TCU (Telecomunication control module, something like that anyway) is coded with the correct mobile operator info to connect and download data, to change it woule rquire the dealer to reload the module with the correct info for the area your in.''

Edited by paulgsm
Link to comment
Share on other sites

in mod normal SIM-ul trebuie sa fie intr-un loc la care sa ai acces usor ca sa se poata monta se schimba la nevoie. Vezi ca modulul GSM din masina (care citeste SIM-ul) sa nu fie codat pe T-Mobile ca atunci nu poti pune nici un sim in afara de cel original.

 

Am gasit asta aici: http://forums.e60.net/index.php?showtopic=71459&st=15

 

Cineva intreaba:

 

''I have a 2008 X6 with connected drive and I have similar problems. The service is exactly the same as for the E60/E61 models. I know that for the service to work you need to install a SIM card. The dealer said that the SIM was pre-installed in the ECU unit and it was a UK T-Mobile SIM. I now have removed the car from the UK and want to install a new SIM. Do you know how to do that? What is the ECU unit? Can I do it or do I need a mechanic to do it for me?''

 

si altul raspunde:

 

''

There isnt actually a sim installed. The TCU (Telecomunication control module, something like that anyway) is coded with the correct mobile operator info to connect and download data, to change it woule rquire the dealer to reload the module with the correct info for the area your in.''

 

 

Salut,

 

Am gasit si eu topicul pe forumul de e60 si am citit asta. E foarte putin probabil ca un operator de telefonie mobila sa dea posibilitatea unei terte parti sa "emuleze" sim-carduri. Am un prieten care lucreaza la T-Mobile in UK , e inginer de retea, si mi-a zis ca nu exista asa ceva. Ei nu dau informatii continute de obicei in sim-carduri catre terte parti sa le emuleze pe diverse terminale. Mi-a explicat ca e o chestiune de securitate, pentru ca s-ar putea face "reverse engineering" si practic s-ar emula orice fel de card din reteaua respectiva. Operatorii sunt foarte stricti la chestiile astea. Inclin sa cred ca exista un sim fizic, probabil in TCU, dar ca userul nu are acces la el si de aceea trebuie inlocuit intr-un service BMW. TCU-ul la masina mea este in portbagaj, am acces la el, si se poate demonta relativ usor, nu are decat 4 suruburi si 3 conectori. Sper sa gasesc un sim card in el..... sau macar un slot de sim card gol. Asa cum am spus si mai sus, eroarea pe care o am cand incerc sa accesez BMW Online este " Installed SIM CARD Not available", ceea ce dupa mintea mea inseamna ca SIM card-ul nu este "fizic" introdus. Probabil cei de la BMW din Germania de unde am cumparat masina, stiind ca va pleca spre Romania, au scos acel sim-card din TCU. Tot ceea ce imi doresc este sa gasesc locul unde se introduce.

Link to comment
Share on other sites

Am mai descoperit acest serviciu si pe X5-ul unui amic (e70). Acelasi mesaj: ''Installed SIM CARD Not available''. Astept sa ''sapi'' in portbagaj. Poate gasesti locul cu pricina. Totusi ar trebui sa poti face si niste setari din idrive gen: apn, user, parola. La unii operatori nu e nevoie de nici o setare ... la altii da.

 

Succes

Edited by paulgsm
Link to comment
Share on other sites

Am mai descoperit acest serviciu si pe X5-ul unui amic (e70). Acelasi mesaj: ''Installed SIM CARD Not available''. Astetp sa ''sapi'' in portbagaj. Poate gasesti locul cu pricina. Totusi ar trebuie sa poti face si niste setari din idrive gen: apn, user, parola. La unii operatori nu e nevoie de nici o setare ... la altii da.

 

Succes

 

 

La sim-cardurile noi care au STK (sim tool kit) nu e nevoie de setari intrucat le au presetate de catre operator.

Link to comment
Share on other sites

E adevarat dar de ex un operator cand activeaza servicii de date le poate activa fie de ex pt Internet sau WAP. Cu un APN de WAP nu poti folosi internetul ci doar navigare pe siteurile de wap de pe ecranul telefonului mobil. Daca operatorul preseteaza pe sim-ul cu STK setari pt WAP si Internet telefonul mobil stie sa le aleaga pt ca ai un meniu in care intri si iti alegi ce tip de APN (sau cont de date mai corect) folosesti pt un tip de conexiune. In fine... amanunte. Cauta .... SIM-ul in portbagaj sau unde o fi :) <_<
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am gasit sim-ul.

Este in modulul TCU din portbagaj.

Trebuie desfacut modulul, iar in interior sub placa de baza principala este un modul mai mic cu un slot de sim card gsm standard.

 

Am gasit inauntru un sim TMobile DE.

Am pus un sim Orange cu toate serviciile de date active dar nu functioneaza. Mai trebuie setat APN-ul in iDrive si asta nu stiu cum se face.

Cu sim-ul Orange introdus, merge functia SOS, adica chiar suna la 112.

 

Aveti mai jos ceva poze.

 

Daca are cineva idee cum se seteaza APN-ul pentru BMW Online sau BMW Connected Drive astept sugestii. Multumesc!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Am gasit sim-ul.

Este in modulul TCU din portbagaj.

Trebuie desfacut modulul, iar in interior sub placa de baza principala este un modul mai mic cu un slot de sim card gsm standard.

 

Am gasit inauntru un sim TMobile DE.

Am pus un sim Orange cu toate serviciile de date active dar nu functioneaza. Mai trebuie setat APN-ul in iDrive si asta nu stiu cum se face.

Cu sim-ul Orange introdus, merge functia SOS, adica chiar suna la 112.

 

Aveti mai jos ceva poze.

 

Daca are cineva idee cum se seteaza APN-ul pentru BMW Online sau BMW Connected Drive astept sugestii. Multumesc!!

salut, am citit post-ul tau si sunt curios sa stiu in ce parte a porbagajului este? in stanga, dreapta sau pe fund?

Link to comment
Share on other sites

la E60 este in partea stanga si trebuie data mocheta care acopera oala rotii pentru a ajunge la modul.

am pus si eu un sim de date iar schimbarile sunt urmatoarele:

- poti apela 112 direct din butonul SOS de pe plafon

- pe display arata informatii meteo din Bucuresti si stiri din Germania binenteles numai in limba germana, in rest nimic util.

 

in afara tarii s-ar putea sa mearga si informatiile online legate de starea drumurilor, blocaje etc dar nu cred ca s-ar merita sa platesti roaming de date doar pentru atat.

 

parerea mea e ca nu se merita sa platesti un abonament internet doar pentru atat.

Edited by bzk
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

salut si eu am un E60 din 2009

si eu ma tot chinui cu cei de la BMW sa facem sa mearga internetul

masina avand optiunea de internet si connecteddrive si online etc in lista de optiuni.

la mine nu zice nimica de sim doar ca service not active

o sa vad sa caut si simul eventual.

normal tre sa poti accesa siteuri gen google si etc.

daca mai aflii noi informatii te rog posteaza.

mersi

Link to comment
Share on other sites

Vreti internet real in masina sau serviciul asta inutil de la BMW ? Daca vreti internet real, cu browser, email si tot ce se poate, sunt solutii prin utilizarea unor chinezarii- interfata multimedia si gps-box cu wince.

Eu am facut asta si am internet prin 3G, in E60-ul meu.

Link to comment
Share on other sites

si eu ma tot chinui cu cei de la BMW sa facem sa mearga internetul

masina avand optiunea de internet si connecteddrive si online etc in lista de optiuni.

la mine nu zice nimica de sim doar ca service not active

La fel si eu, am optiunile dar nu functioneaza niciuna. Am intrebat la dealer, dar nu au stiut sa-mi spuna daca/cum ar trebui sa mearga.

Daca rezolvi ceva, sa-mi spui si mie, te rog.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Si eu aceeasi dilema acum, dar sap.

Am mai facut un pas, vedeti aici

 

Pe, scurt:

 

 ONLINE_DAR_TYPE_B   (CCC)           
       dar_us_1                   
       dar_us                     US
       dar_us_2                   
       dar_aus                    AUSTRALIEN+MAERZ05+!PU07+NAVIGATION+VORB_TEL_BUSINE
       dar_aus_gprs               AUSTRALIEN+PU07+NAVIGATION+VORB_TEL_BUSINE
       dar_ece                    !PU07+!US+!(AUSTRALIEN+NAVIGATION+VORB_TEL_BUSINE)
       dar_ece_gprs               PU07+!US+!(AUSTRALIEN+NAVIGATION+VORB_TEL_BUSINE)
       dar_ece_1                  
       dar_ece_2   
       
DAR2.0;;;;;06;;;http://b2v.bmwgroup.de/config/ar_prov.do;160.50.201.130;9203;;;;;020101;+498945227788;90;car@bmwonline.de;1673hjdk;300;b2v.bmwgroup.com;b2vusa@bmw-b2v.css;b2vusa;000000;IPv4;600;;;+18667714059;+18666387781;;;;
DAR2.0;;;;;06;;;http://b2v.bmwgroup.de/config/ar_prov.do;160.50.201.130;9203;;;;;020101;+498945227788;92;car@bmwonline.de;1673hjdk;300;b2v.bmwgroup.com;b2vusa@bmw-b2v.css;b2vusa;000000;IPv4;600;;;+18667714059;+18666387781;;;;
DAR2.0;;;;;06;;;http://b2v.bmwgroup.de/config/ar_prov.do;160.50.201.130;9201;;;;;020101;+498945227788;92;car@bmwonline.de;1673hjdk;300;b2v.bmwgroup.com;b2vusa@bmw-b2v.css;b2vusa;000000;IPv4;600;;;+18667714059;+18666387781;;;;
DAR2.0;;;;;02;;;http://prov.bmw-online.de/config/ar_prov.do;160.50.201.132;9203;;;;;020101;+498945227788;92;car@bmwonline.de;1673hjdk;300;;;;;;;;;;;;;;
DAR2.0;;;;;06;;;http://b2v.bmwgroup.de/config/ar_prov.do;160.50.201.130;9203;;;;;020101;+498945227788;92;car@bmwonline.de;1673hjdk;300;bmw-b2v.t-mobile;bmw;bmw;000000;IPv4;600;;;;;;;;
DAR2.0;;;;;02;;;http://prov.bmw-online.de/config/ar_prov.do;160.50.201.132;9203;;;;;020101;+498945227788;90;car@bmwonline.de;1673hjdk;300;;;;;;;;;;;;;;
DAR2.0;;;;;06;;;http://b2v.bmwgroup.de/config/ar_prov.do;160.50.201.130;9203;;;;;020101;+498945227788;90;car@bmwonline.de;1673hjdk;300;bmw-b2v.t-mobile;bmw;bmw;000000;IPv4;600;;;;;;;;
DAR2.0;;;;;06;;;http://b2v.bmwgroup.de/config/ar_prov.do;160.50.201.130;9201;;;;;020101;+498945227788;92;car@bmwonline.de;1673hjdk;300;bmw-b2v.t-mobile;bmw;bmw;000000;IPv4;600;;;;;;;;
DAR2.0;;;;;06;;;http://b2v.bmwgroup.de/config/ar_prov.do;160.50.201.130;9201;;;;;020101;+498945227788;90;car@bmwonline.de;1673hjdk;300;bmw-b2v.t-mobile;bmw;bmw;000000;IPv4;600;;;;;;;;                

ONLINE_DAR_INDEX_03    (CIC) ????                                                                                                                
   dar_5                                                                                                                              
   dar_2                                                                                                                              
   dar_1                                                                                                                              US
   dar_7                                                                                                                              
   dar_6                                                                                                                              !US
   dar_4                                                                                                                              
   dar_3                                                                                                                              
   dar_0                                                                                                                              
   dar_8                                                                                                                              
   dar_9                                                                                                                              
   dar_10

 

Trebuie cineva cu cunostiinte de coding.

 

APN pare a fi "bmw-b2v.t-mobile;bmw;bmw" (user & pass)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am reusit :)

 

1. Nu poti folosi BMW Live fara ca BMW sa nu iti radieze VIN-ul masinii din serverele sale, care zic ca esti intr-o tara ce suporta serviciul cu plata.

Daca iti sterg VIN-ul, cand dai Update Services, ar trebui sa iti mearga BMW Live cu Internet Mobil dde pe telefon (bluetooth).

 

2. Pana sa convingem BMW sa faca asta, am resuit sa activez browserul de internet care foloseste telefonul mobil.

 

Tutorial aici.

 

Daca nu ati mai codat niciodata, trebuie sa va concentrati putin.

 

Aveti nevoie de softurile: NCSxpert, INPA si Edibas. Exista pachet gata facut...

+ e nevoie de cablu

post-1027-0-27366400-1346928976_thumb.jpg

post-1027-0-38609100-1346929022_thumb.jpg

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.