Jump to content

Cel mai dezagreabil model BMW


Guest Pole

Care este cel mai dezagreabil model BMW ?  

1599 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

aici este chestie de respect , de care noi romanii ducem lipsa la greu, plus orgoliu , fiecare cu gusturile lui, acum sa ne facem tarani unii pe altii ca unu merge cu dricu sau are nu stiu ce serie compact

eu zic ca cele mai dezagreabile masini bmw sunt alea de bulgaria, nu exista troace mai mari pe fata pamantului ca aleaohmy.gif

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

in romania inca e mentalitatea aia de comunist

romanul inca,crede ca masina arata nivelul lui in societate,de asta o gramada de muritori de foame dau toti banii pe o masina pe care nu si-o pot permite

eu conduc un dric din 2003 asta imi pot permite,am bani de masina mai scumpa dar nu cred ca imi pot permite sa o intretin corespunzator,cu asta din dotare imi permit la orice ora sa merg la o reprezentanta bmw sa imi fac reparatiile fara sa ma gandesc ca maine nu mai am bani :thumbsup:

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

si din cauza unor tarani, soferii de bmw sunt priviti cu reticenta in trafic de restul, si in general lumea nu accepta masina bmw si in special limo-coupe ptr ca cica e masina de tigani si evita contactul cu ele,sau prefera un combi incapator si elegant
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

si din cauza unor tarani, soferii de bmw sunt priviti cu reticenta in trafic de restul, si in general lumea nu accepta masina bmw si in special limo-coupe ptr ca cica e masina de tigani si evita contactul cu ele,sau prefera un combi incapator si elegant

ai un plus de la mine :thumbsup:

se pare ca mai exista printre noi si oameni cu,capul pe umeri

P.S. cea mai buna masina e cea care o ai

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

in romania inca e mentalitatea aia de comunist

romanul inca,crede ca masina arata nivelul lui in societate,de asta o gramada de muritori de foame dau toti banii pe o masina pe care nu si-o pot permite

eu conduc un dric din 2003 asta imi pot permite,am bani de masina mai scumpa dar nu cred ca imi pot permite sa o intretin corespunzator,cu asta din dotare imi permit la orice ora sa merg la o reprezentanta bmw sa imi fac reparatiile fara sa ma gandesc ca maine nu mai am bani :thumbsup:

 

imi cer scuze ca intreb dar cam care ar fi diferenta de intretinere intre o masina din 2003 si una din 2009 sa zicem? bineinteles la o reprezentanta bmw

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze ca intreb dar cam care ar fi diferenta de intretinere intre o masina din 2003 si una din 2009 sa zicem? bineinteles la o reprezentanta bmw

 

Era vorba de o masina mai scumpa, nu neaparat mai noua. Adica nu poti compara costurile de intretinere ale unui E46 320d cu ale unui X5 3.0d, ambele din 2005 sa zicem. Dar, cu toate astea, sunt o gramada care isi dau ultima bruma de bani pe un X5 si dupa aia vor sa ii anuleze "fatza" ca troncane nustiu ce, cauta volante prin dezmembrari, etc... :nea: A fost nu de mult un caz pe forum... Si ca el mai sunt o gramada, cu diferenta ca nu si-au facut cont pe BMWClub.... inca...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

o masina mai scumpa e o masina mai noua si el a spus ca fix din motivul asta conduce o masina din 2003 adica o masina relativ veche

 

bineinteles ca intre un e46 2.0 si x5 3.0 vor fi diferente la intretinere, in primul rand pentru ca x5 are un motor mai mare cu 50%, cilindrii mai multi, e 4x4, cauciucuri mai late, roti mai mari etc.

 

dar ce diferenta la intretinere exista intre un e46 2.0 si un e90 2.0? bineinteles la o reprezentanta bmw

Edited by Viper05
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu tind sa cred ca o masina mai noua (2010-2011 sa zicem) fata de o masina veche (2003) este mai ieftina de intretinut. Teoretic, fiind mai noua ar trebui sa aiba mai putine probleme. :thumbsup:

 

Probabil colegul se referea mai sus la faptul ca daca isi cumpara o masina mai noua din toate economiile pe care le are si se strica ceva la masina, nu o mai poate repara. Pe cand daca isi cumpara o masina mai ieftina, ii raman bani si pentru anumite "surprize" pe care i le poate face aceasta.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze ca intreb dar cam care ar fi diferenta de intretinere intre o masina din 2003 si una din 2009 sa zicem? bineinteles la o reprezentanta bmw

 

 

Pai este, pt ca intre cel din 2003 si cel din 2009 este diferenta de o generatie; caz concret la mine: m-am dus la bmw sa intreb de un far nou pt modelul meu...700€ in timp ce pt celalalt model (e60) era 1000€. Sunt sigur ca diferente de pret sunt si la celelalte piese/accesorii.

Edited by Catalin BMW
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

catalin draga aici vorbeam de intretinere, asta a spus colegu` ca nu-si permite, intretinere, adica consumabile

 

Eu tind sa cred ca o masina mai noua (2010-2011 sa zicem) fata de o masina veche (2003) este mai ieftina de intretinut. Teoretic, fiind mai noua ar trebui sa aiba mai putine probleme. :thumbsup:

 

Probabil colegul se referea mai sus la faptul ca daca isi cumpara o masina mai noua din toate economiile pe care le are si se strica ceva la masina, nu o mai poate repara. Pe cand daca isi cumpara o masina mai ieftina, ii raman bani si pentru anumite "surprize" pe care i le poate face aceasta.

 

nu, iata ce a spus exact

 

am bani de masina mai scumpa dar nu cred ca imi pot permite sa o intretin corespunzator,cu asta din dotare imi permit la orice ora sa merg la o reprezentanta bmw sa imi fac reparatiile fara sa ma gandesc ca maine nu mai am bani :thumbsup:

 

exact din motivul asta intreb si eu cat e diferenta aia la intretinere . eu spun ca e tot peacolo

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Scuza-ma viper, am si eu o intrebare: un om care are o masina si-o tine 10-15 ani (probabil sunt cazuri), oare DOAR de intretinere se ocupa la masina respectiva? ma gandesc ca in acest timp, poate i se mai crapa vreun parbriz ceva, vreo pietricica intr-un far, vreo janta indoita, etc...chiar sa fie super norocos sa nu i se intample nimic? Iar legat de intretinere, pai si schimbatul unui pivot tot de intretinere se leaga, si nu cred ca un pivot de e46 are acelasi pret cu unul de e90 sau f30...

O masina, in tot ciclul ei de viata, e aproape imposibil s-o intretii doar din consumabile, intotdeauna vor exista piese care la un momendat vor ceda si nu sunt neaparat consumabile; si asta ce inseamna? inseamna ca sunt tot bani cheltuiti.

Dau un alt exemplu: poate am "norocul" sa merg in spatele unui camion ceva pe un drum pietruit, si imi arunca ala de la roti o piatra si-mi crapa parbrizul. Altul poate i se intampla si lui (mai devreme sau mai tarziu), insa "norocul" si mai mare pt el este ca respectivul are un f10 sa zicem... daca are casco ok nicio problema si-o rezolva pe casco, dar daca nu plateste la fel ca si mine doar ca eu voi plati mai putin el mai mult. Tot cheltuieli sunt si astea.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

si nu cred ca un pivot de e46 are acelasi pret cu unul de e90 sau f30...

 

 

ai dreptate, mi se pare ca la e46 e mai scump, e posibil sa ma insel dar imi aduc aminte ca am mai avut discutia asta cu un prieten cu e90

Edited by Viper05
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

la touring sau nu e clar chestie de gust. eu am E91 si asa am cautat din start pentru ca mi-a placut; am 2 copii, si e genial pt mine. iar luneta care se deschide separat e una dintre cele mai tari inventii ! :)

seria 5 toruring parca e totusi prea mare.

 

sedanul e prea neincapator ca si depozitare. la e 91 daca nu ai roti late pe spate ( 255 ) , arat nasol cu rotile alea bagate sub caroserie. eu am rezistat 6 luni si am trecut pe double spoke cu 255 pe spate, pus folii, si gata. e alta masina ! normal ca un tanar necasatorit nu is va lua touring, ca nici eu nu mi-a fi luat.

la frumusete cu touring-ul de la bmw numai cei de la audi concureaza. restul producatorilor, ori arat banal spre penibil ori arata ceva de speriat. vezi E klass de la Mercedes. ceva de speriat !

 

on : 3 series compact e clar cel mai urat !

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Salut!

Fiecare cu parerea si gusturile lui.

Legat de X3 ... nu e chiar urat dar vb lu Jeremy clarkson cand iti cumperi seria 1 arati ca nu iti permiti seria 3 =)). Cine isi cumpara X3 poate nu isi permite un X5 sau poate ii place formele sale.

In fine am votat X6 , mi se pare prea urat si cocosat si in plus Bianca are una :fpc:

Stima

Edited by Dan1 E36 318is
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt multe urate rau.

 

Toata seria Compact, e39, e60, X6, seria 1, Seria 5 GT.

 

Sa zici de e39 ca este o masina urata mi se pare deplasat total.

 

A fost una din cele mai reusite caroserii din istoria BMW...o masina ingrijita inca intoarce priviri pe strada si impune un oarecare respect pe sosele.

 

Bineinteles...totul tine de gusturile proprii, dar statistic vorbind e39 este o masina extrem de indragita ca design.

  • Like 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Dezagreabile: i3 (arata a cuptor cu microunde), compacturile ca nu sunt pe masura pretentiilor brandului (desi la e46 compact botul mi se pare interesant) si BMW 2 Active Tourer care desi arata bine, mi se pare anormal sa aiba tractiune fata si motor in 3 cilindri ca Matizul (inteleg faptul ca este destinat unei anume categorii de clienti, dar nu mi se pare potrivit sa iasa de pe poartile uzinei BMW...poate daca se numea Daihatsu sau oricum altfel ar fi fost mai OK in peisaj). Restul sunt mai mult decat agreabile, mai ales in comparatie cu concurenta. Poate sunt doar reticent la noutati...asa mi s-a intamplat si cu e65 nfl si e60, care acum chiar imi plac mult. Edited by VeGe
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.