BMWClub: Intretinere tapiterie piele - BMWClub

Jump to content

• 10 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Intretinere tapiterie piele Rate Topic: ****- 3 Votes

#1 User is offline   zixx 

• .
  • Group: BMW Club

Posted 23 October 2004 - 23:42

Ce recomandati pentru curatarea si intretinerea tapiteriei de piele?
Eu am piele de culoare gri.Se murdareste destul de repede,mai ales in zona cotierei.Pana acum am folosit o carpa umeda,dar doresc sa folosesc un produs specializat pentru asa ceva.

Thanks
0

#2 User is offline   zixx 

• .

Posted 24 October 2004 - 11:01

OK ! Saptamana viitoare trec pe la ei sa vedem de ce dispun :blink:
0

#3 User is offline   zixx 

• .

Posted 25 October 2004 - 18:23

Thanks,Dan98!
0

#4 User is offline   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 25 October 2004 - 18:25

zixx, on Oct 25 2004, 07:23 PM, said:

Thanks,Dan98!
View Post

Ma bucur sa vad ca ti-a folosit raspunsul lui Dan98... :blink:

#5 User is offline   scarface 

• Membru
  • Group: Members

Posted 25 October 2004 - 19:35

Super o sa achitionez si eu cat mai curand ca saraca piele este in ultimul hal :blink:

Nu stiu daca o sa mai pot face ceva in favoarea ei.

Daca mai stiti produse de cosmetizare mai bagati aici dar sa fie bune ... ca am dat si de polish care lua vopseau :) bine ca l-am testat intai pe dacia unui prieten :)
0

#6 User is offline   Radu530d 

• Posesor tigaie

Posted 25 October 2004 - 22:58

Am avut si eu sprayul cu spuma de la BMW dar nu e suficient de bun.
Iti recomand tot de la un dealer BMW (daca esti din Buc.. du=te pe centura) o crema de sters care e intr-o cutie alb cu verde. Are in cutie solutia, 3 bureti si niste servetele de sters la final. Eu am piele bej. E mult mai greu de intretinut ca cea gri. Si curata BINE TARE! E in jur de 30 de euro.. dar isi face toti banii.

Sa nu dai cu solutii de curatat textile sau alte chestii prea puternice pt ca o sa iti decoloreze pielea. Crede-ma ca-s patit.

Bafta!
0

#7 User is offline   scarface 

• Membru

Posted 26 October 2004 - 00:13

OK mersi mult de tot .... o sa incerc cat mai curand ca e nevoie neaparat

Din pacate si eu sunt patit dar asta e .. cam tarziu am aflat :blink:
0

#8 User is offline   cyborg 

• convertit

Posted 02 December 2004 - 12:35

mai baieti, mersi ca nu m-ati lasat sa mor prost :blink: nici nu stiam ca exista asa ceva. si eu am piele din aia deschisa la culoare, bej. am fost la bmw si mi-am luat si eu o spuma.
0

#9 User is offline   WLF 

• .....................
  • Group: Banned

Posted 29 December 2004 - 14:35

Cand eu mi-am luat masina,pielea era cam zgariata si cu crapaturi si parea neingrijita.
Am refacut-o,acum arata impecabil,nu se mai vad fisurile in ea,arata ca una noua.Scaunul de la sofer are un suport lateral care era foarte afectat si acolo a iesit cat de cat bine,oricum nu cred ca iesea mai bine de atat.
Am slefuit-o cu un smirghel foarte fin ca sa se deschida porii.Am curatat-o intai de mizerie,iar apoi de grasime cu acetona.Am cumparat de la chimicale o vopsea neagra de piele,avea doua tuburi,unul cu vopseaua si unul cu intaritorul care ii dadea si luciu.Apoi am dat-o cu crema de maini Doina.
Dupa ce am vospit-o am lasat-o la soare o zi ca sa se faca un fel de efect de sera si sa se usuce bine vopseaua.
O sa ma intebati daca nu iese vopseaua pe haine.Va garantez ca nu.Am trecut prin vara si am umblat cu tricouri albe si nici un pic nu a iesit,chiar daca am transpirat si era mai ud tricoul sa zicem.

Pe www.bmwe34.net e intreaga procedura,plus una pentru volan,pe care o voi face si eu cat de curand.
0

#10 User is offline   cyborg 

• convertit

Posted 30 December 2004 - 19:48

wlf, on 29/Dec/2004, 14:35, said:

Cand eu mi-am luat masina,pielea era cam zgariata si cu crapaturi si parea neingrijita.
Am refacut-o,acum arata impecabil,nu se mai vad fisurile in ea,arata ca una noua.Scaunul de la sofer are un suport lateral care era foarte afectat si acolo a iesit cat de cat bine,oricum  nu cred ca iesea mai bine de atat.
Am slefuit-o cu un smirghel foarte fin ca sa se deschida porii.Am curatat-o intai de mizerie,iar apoi de grasime cu acetona.Am cumparat de la chimicale o vopsea neagra de piele,avea doua tuburi,unul cu vopseaua si unul cu intaritorul care ii dadea si luciu.Apoi am dat-o cu crema de maini Doina.
Dupa ce am vospit-o am lasat-o la soare o zi ca sa se faca un fel de efect de sera si sa se usuce bine vopseaua.
O sa ma intebati daca nu iese vopseaua pe haine.Va garantez ca nu.Am trecut prin vara si am umblat cu tricouri albe si nici un pic nu a iesit,chiar daca am transpirat si era mai ud tricoul sa zicem.

Pe www.bmwe34.net e intreaga procedura,plus una pentru volan,pe care o voi face si eu cat de curand.
View Post

cu ce ai facut scaunele? cu spuma bmw?
0

#11 User is offline   WLF 

• .....................

Posted 30 December 2004 - 21:33

cyborg, on 30/Dec/2004, 19:48, said:

cu ce ai facut scaunele? cu spuma bmw?
View Post

Produsele de care ati vorbit voi sunt pentru intretinerea (curatarea) unei tapiterii care se presupune ca e aproape noua.Eu am refacut(zgarieturi,fisuri,lipsa de luciu) tapiteria care are 14 ani.Procedura am facut-o la toata pielea,inclusiv cea de pe scaune si usi(sau ma rog,ce material o fii pe usi).
0

#12 User is offline   the drunk monkey 

• Începător

Posted 10 March 2005 - 02:34

pt curatare piele, polishuri si alte chestii .....www.expertauto.ro....
0

#13 User is offline   strem 

• Începător

Posted 10 March 2005 - 10:00

Pentru curatat si intretinut pielea folositi un demachiant (de la nevasta) care contine vitamina E.

De unde stiu? Mi-am cumparat acum 4 ani un sacou de piele de la Casa Teo din Iasi si a venit cu "Manual de utilizare si intretinere". Am respectat ce scria acolo referitor la curatire lui cu demachiant cu vitamina E si pot sa va spun ca sacoul dupa 4 ani arata impecabil. Zici ca e nou. Si-a pastrat luciul si culoare originala iar pielea e moale ca in prima zi.

Acum sigur ca un scaun de masina e mult mai "frecat" decat o haina dar nu cred ca tratamentul nu ar avea efect.

La urma urmei gagicile folosesc chestiile alea pe fata :blink:.
0

#14 User is offline   barrriton 

• Senior
  • Group: Under Supervision

Posted 10 March 2005 - 12:02

strem, on 10/Mar/2005, 10:00, said:

Pentru curatat si intretinut pielea folositi un demachiant (de la nevasta) care contine vitamina E.

De unde stiu? Mi-am cumparat acum 4 ani un sacou de piele de la Casa Teo din Iasi si a venit cu "Manual de utilizare si intretinere". Am respectat ce scria acolo referitor la curatire lui cu demachiant cu vitamina E si pot sa va spun ca sacoul dupa 4 ani arata impecabil. Zici ca e nou. Si-a pastrat luciul si culoare originala iar pielea e moale ca in prima zi.

Acum sigur ca un scaun de masina e mult mai "frecat" decat o haina dar nu cred ca tratamentul nu ar avea efect.

La urma urmei gagicile folosesc chestiile alea pe fata :).
View Post

asa e :blink: laptele demachiant doina, cel fara castraveti este si foarte ieftin, si excelent in intretinerea pielariei. daca vreti totusi ceva mai scump, luati demachiant care se foloseste si in jurul ochilor. sigur nu contine alcool...
0

#15 User is offline   mike 

• Senior

Posted 10 March 2005 - 12:22

barrriton, on 10/Mar/2005, 12:02, said:

asa e :) laptele demachiant doina, cel fara castraveti este si foarte ieftin, si excelent in intretinerea pielariei. daca vreti totusi ceva mai scump, luati demachiant care se foloseste si in jurul ochilor. sigur nu contine alcool...

NU FOLOSITI lapte demachiant DOINA...!!!
Crapa pielea...
La inceput cand o aplici este miraculoasa... greseaza bine si da un luciu placut, dar dupa ce intra in piele si se usuca, face ca pielea sa isi piarda din calitatile ei elastice (nu se compara cu pielea umana vie) si astfel va veti trezi ca dupa cateva zile inceape sa se deterioreze, iar in cateva saptamani deteriorarile pot fi vizibile cu ochiul liber...
eu am probat pe o geaca de motociclist si pe o pereche de manusi :blink:
manusile au rezistat mai bine, pentru ca le gresam cam o data la 2 zile... dar dupa ce le-am lasat in paragina o perioada mai lunga, m-am trezit si in ele cu crapaturi...

recomandarea mea este sa folositi numai produse speciale si, daca se poate, din cele de cea mai buna calitate... eventual recomandate de fiecare producator in parte

just my 50 cents
0

#16 User is offline   WLF 

• .....................

Posted 10 March 2005 - 12:29

mike, on 10/Mar/2005, 12:22, said:

NU FOLOSITI lapte demachiant DOINA...!!!

View Post

Uite ca asta nu stiam cu elasticitatea pielii.Dupa vopsire,pielea ramane tare si aspra,si dadeam cu lapte Doina ca sa se inmoaie si sa fie mai fina.Nu am avut probleme,a trecut aproape un an de la operatiune,dar nu s-a intamplat nimic.Chiar zilele astea am inlocuit cotiera de la bancheta cu alta cu cutie si era cam zgariata si urata.Am vopsit-o si apoi am dat-o tot cu lapte Doina si a iesit impecabil.
0

#17 User is offline   mike 

• Senior

Posted 10 March 2005 - 12:37

wlf, on 10/Mar/2005, 12:29, said:

Uite ca asta nu stiam cu elasticitatea pielii.Dupa vopsire,pielea ramane tare si aspra,si dadeam cu lapte Doina ca sa se inmoaie si sa fie mai fina.Nu am avut probleme,a trecut aproape un an de la operatiune,dar nu s-a intamplat nimic.Chiar zilele astea am inlocuit cotiera de la bancheta cu alta cu cutie si era cam zgariata si urata.Am vopsit-o si apoi am dat-o tot cu lapte Doina si a iesit impecabil.

una este sa gresezi o piesa care nu este supusa deformarii, cum ar fi cotiera, tetierele si alta este sa dai cu aceiasi crema pe scaune, bancheta sau spatare...
pe de alta parte, poate ca dupa vopsire nu i-a mai fost permisa intrarea in adancime in pori...
0

#18 User is offline   WLF 

• .....................

Posted 10 March 2005 - 12:49

mike, on 10/Mar/2005, 12:37, said:

una este sa gresezi o piesa care nu este supusa deformarii, cum ar fi cotiera, tetierele si alta este sa dai cu aceiasi crema pe scaune, bancheta sau spatare...
pe de alta parte, poate ca dupa vopsire nu i-a mai fost permisa intrarea in adancime in pori...
View Post

Pai oricum nu foloseam multa crema si daca era ceva surplus,nu insistam sa intre in piele,stergeam.Dar am dat peste tot si pe scaune si pe bancheta.Singura chestie aiurea a fost la tetierele din spate,ca sunt electrice si nu m-am bagat sa le dau jos,si nu am putut da perfect in jurul lor.
0

#19 User is offline   barrriton 

• Senior
  • Group: Under Supervision

Posted 10 March 2005 - 12:54

fiecare cu experienta lui. de ani de zile asta este tratamentu pentru incaltaminte, mai ales pentru cizme, la inceput si sfarsit de sezon. si nu imi iau cizme in fiecare iarna.

p.s. cele mai tratate sunt unele care au implinit iarna asta 8 ani...
0

#20 User is offline   mike 

• Senior

Posted 10 March 2005 - 12:56

wlf, on 10/Mar/2005, 12:49, said:

Pai oricum nu foloseam multa crema si daca era ceva surplus,nu insistam sa intre in piele,stergeam.Dar am dat peste tot si pe scaune si pe bancheta.

atunci poate n-am facut eu bine insistand f mult pe intratul in piele... dar asa se procedeaza cu cremele profesionale si m-am gandit ca si cu Doina trebuie procedat la fel...

PS.retrag ce am spus mai devreme, atata timp cat eu n-am probat pe tapiserie auto... wlf a probat si stie ce-a iesit
0

Share this topic:

• 10 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro