Jump to content

Intretinere tapiterie piele


zixx

Recommended Posts

Vopseaua asta care am luat-o eu era ca si tubu de crema de pantofi,avea un burete.Se aplica foarte usor,dar trebuia  atentie sa nu faca spume.Ce era in exces,luam cu carpa.Oricum se absoarbe repede si nu raman urme,ideea e sa stergi spuma si sa nu o lasi sa se usuce.Nu stiu sa iti zic cum se numea,dar un tub e galben(intaritoru) si unu negru(vopseaua),presupun ca daca iti trebuie alba e si tubu tot alb.Si trebuie foarte bine degresata si slefuita un pic ca si cand ii faci polish la caroserie.

19576[/snapback]

Tubul este asemanator cu cel de pantofi (sticluta cu buretel in varf??si aplici ca si cum aplici pe pantof?? pt ca stiu ca cel de pantofi face o spuma cand aplici(cred ca de la buretel)

Gen kiwi pratico??

Link to comment
Share on other sites

Tubul este asemanator cu cel de pantofi (sticluta cu buretel in varf??si aplici ca si cum aplici pe pantof?? pt ca stiu ca cel de pantofi face o spuma cand aplici(cred ca de la buretel)

Gen kiwi pratico??

19579[/snapback]

 

Exact.Spuma aia e naspa,ca eu am lasat-o sa se usuce si a ramas pata.Doar intaritorul face spuma,vopseaua se intinde perfect.

Tuburile sunt lipite unu de altu si au un capac comun.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Vopseaua asta care am luat-o eu era ca si tubu de crema de pantofi,avea un burete.Se aplica foarte usor,dar trebuia atentie sa nu faca spume.Ce era in exces,luam cu carpa.Oricum se absoarbe repede si nu raman urme,ideea e sa stergi spuma si sa nu o lasi sa se usuce.Nu stiu sa iti zic cum se numea,dar un tub e galben(intaritoru) si unu negru(vopseaua),presupun ca daca iti trebuie alba e si tubu tot alb.Si trebuie foarte bine degresata si slefuita un pic ca si cand ii faci polish la caroserie.

 

As fi foarte recunoscator sa-mi spui numele vopselei ca oriunde merg la chimicale si intreb toata lumea ridica din umeri

Merci

Link to comment
Share on other sites

Tot ce au putut sa imi ofere cei de la chimicale a fost o vopsea SIGMA(intr-o sticluta ca cea de acetona)

Poate daca imi spui numele produsului o sa ii ajute cu ceva pe cei de la magazin

21861[/snapback]

 

Pai asta e problema.Tuburile sunt legate unu de altu cu eticheta,si am rupt-o ca sa le pot separa.O sa fac o poza eventual cu tuburile,sa stii cum arata.

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Pai asta e problema.Tuburile sunt legate unu de altu cu eticheta,si am rupt-o ca sa le pot separa.O sa fac o poza eventual cu tuburile,sa stii cum arata

 

merci si poate daca din intamplare mai ajungi pe la chimicale :) intereseaza-te de numele produsului .Cand ai timp ataseaza si poza ca vreau sa ma apuc sa reconditionez un pic pielea alba de pe scaune acum ca vine caldura si se usuca mai repede

Merci mult

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Am inteles cum sta treab a cu vopsitul tapiteriei de piele neagra. Eu am un E 28 ,cu scaune de piele de pe un E 32,de culoare bleumarin, groasa , fara sa fie rupta catusi de putin , dar cu urme de zgarieturi si uzura inevitabile de altfel. Are cineva experienta asemanatoare. pt ca doresc reconditionarea lor.Astept experienta sa-si spuna cuvantul!
Link to comment
Share on other sites

Ce-mi puteti recomanda pentru intretinerea tapiteriei de piele ?

86564[/snapback]

Eu am un interior din piele bej.Cred ca am folosit tot ce se putea folosi,de la produsele pentru piele BMW,la crema de curatare+balsam de intretinere(intr-un duo al unei firme frantuzesti),lapte Doina,tot ce se poate gasi produs pentru canapele din piele in magazine,dar nu pot spune ca as recomanda vreunul din produsele astea,ca au facut minuni,ca aspectul s-a imbunatatit considerabil si vizibil.

Pot afirma insa ca,folosindu-le aproape 5 ani, nu am stricat nimic! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vin si eu cu o problema mai delicata:

 

Mi-am carat acum vreo 2 saptamani cauciucurile de iarna pe bancheta din spate. Afara canicula. Tapiteria din piele gri. Pus folie destul de groasa, nou-nouta, pe toata tapiteria. In ziua aia nu am remarcat nimic aiurea cand am scos cauciucurile. Azi insa cand ma uit in spate, surpriza: pe partile proeminente ale sezutului de la bancheta, imprimate frumos detaliile de pe anvelopa: Barum Polaris, rotation etc. Am simtit ca innebunesc. Expert Detailng, ciuciu. Nici un efect. Solutie de la BMW, solutie Sonax, solutie Arexons: ciuciu. La fel, nici un efect. Doar o foarte buna curatare a restului de piele. Se pare ca am nevoie de chimicale mult mai puternice, un fel de polish pentru piele, daca exista asa ceva. Nu stiu cum a putut sa se imprime conturul rotilor prin folia groasa de plastic, poate un fel de efect foto asupra prafului. Sau poate folia avea o pelicula subtire de ceva uleios din fabrica.

A mai patit cineva asa ceva? Eventual la alte produse de piele. Acetona curatza sau imi indeparteaza si vopseaua? Am dat sfoara in tara ca poate au astia de la BMW (din Gemania) vreun sistem profesional pentru pete de genul asta sau daca nu, macar vopsea de piele originala cu care sa merg la un pielar si sa refac totul.

Link to comment
Share on other sites

Acetona curatza sau imi indeparteaza si vopseaua? Am dat sfoara in tara ca poate au astia de la BMW (din Gemania) vreun sistem profesional pentru pete de genul asta sau daca nu, macar vopsea de piele originala cu care sa merg la un pielar si sa refac totul.

90908[/snapback]

Acetona nuuuuuuuu!Curata tot,inclusiv vopseaua de pe piele.

Si sa nu incerci nici solutii de sterilizare din acelea pe care le folosesc medicii in salile de operatie, desi inofensive pentru pielea umana,eu mi-am facut o mica stricaciune pe pielea banchetei din spate incercand sa scot o pata cu o asemenea solutie.

(Oare cu ce isi curata mainile cei care lucreaza in locurile unde se produc foliile astea???Asta daca nu cumva se produc printr-un proces care nu necesita nici o interventie manuala!)

Vopsea pentru pielea bej am cautat si eu, fara succes.

Link to comment
Share on other sites

Vopsea gri, daca epuizez orice alta solutie (si e tare pacat ca pielea pe spate era impecabila), comand ori la BMW ori la www.leatherique.com, in State (astia par cei mai buni din lume, si fac nuanta la comanda). Le-am trimis un e-mail sa-i intreb si astept sa vad ce imi raspund. Daca aflu ceva, postez, ca poate mai sunt si altii care se aleg cu bube de astea. Edited by Defender
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 months later...
cyborg, daca te mai interesaeza, sa sti ca solutia (vopseaua) se numeste VOPEL, si o poti achizitiona de la chimicale,eu am gasit neagra,alba si crem;practic sunt doua tuburi lipite de un abtipild; unul este vopseaua iar celalat intaritorul
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
si eu am pielea de la scaunele din fata un pic zgariata.. ( e de culoare negra).. pana la urama ce imirecomandati cu ce sa iidauca sa scap de zgarieturile alea.. ? precizez ca nu sunt f.pronuntate.. multumesc

259333[/snapback]

Eu am curatat pielea si o intretin regulat cu Mr. Leather, parca asa se cheama.

Am auzit ca este la BMW o spuma speciala si e fff buna, de asta intentionez sa cumpar cu prima ocazie.

Link to comment
Share on other sites

o rugaminte pt cine e din Bucuresti si merge in curand sa isi achizitioneze spuma de la BMW.

vreau si eu una si ne intalnim sa o iau.

din pacate nu prea am timp sa ajung la BMW din cauza jobului.

 

thanx anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Uite ca asta nu stiam cu elasticitatea pielii.Dupa vopsire,pielea ramane tare si aspra,si dadeam cu lapte Doina ca sa se inmoaie si sa fie mai fina.Nu am avut probleme,a trecut aproape un an de la operatiune,dar nu s-a intamplat nimic.Chiar zilele astea am inlocuit cotiera de la bancheta cu alta cu cutie si era cam zgariata si urata.Am vopsit-o si apoi am dat-o tot cu lapte Doina si a iesit impecabil.

16516[/snapback]

 

 

salutare WLF am un BMW 535i full, piele alba. din nefericire cel de la care am luat masina nu l a prea durut in fund daca strica sau nu pielea. si intra devar pielea de pe scaune eeste intreaga, dar vopseaua ei, alb crem s 'a cam luat. in plusm in alte locuri pielea a devenit gri de mizerie.

Vreau sa o curat, sa o fac din nou mireasa si frumoasa, asa cum ar trebui sa fie orice BMW bine intretinut. Te rog mult, WLF, da mi un sfat cu ce vopsea sa iau si cum sa procedez. vad ca tu ai deja experienta in asa ceva.

multumesc mult

multumesc si tututror celor care au scris lucruri utile despre intretinerea interiorului

uitati, daca puteti sa ma ajutati, acesta est emeilul meu

sau telefonul meu

0726 233 021

neagucosmin@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

o gasiti aici: www.magazinpiese.ro

262733[/snapback]

 

salutare dan am un BMW 535i full, piele alba. din nefericire cel de la care am luat masina nu l a prea durut in fund daca strica sau nu pielea. si intra devar pielea de pe scaune eeste intreaga, dar vopseaua ei, alb crem s 'a cam luat. in plusm in alte locuri pielea a devenit gri de mizerie.

am auzit ca tu ai niste spuma de curatat pielea

te rog mult trimite mi si mie prin posta cu plata ramburs

sper sa ma ajute si wlf sa o vopsesc, si in final o sa iasa ceva frumos

 

multumesc omule, si te rog mulot zi mi cum fac si eu rost de produsulo de curatat piele.

uite aici telefonul meu

0726 233 021

neagucosmin@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dragilor BMW-isti (trabantistii se salutau pe strada cam asa, parca)

 

Am ajuns pe acest forum cautand pe google vopsea piele

 

Am avut si eu un BMW 520i din 91 dar un stalp a fost mult mai tare decat el si acum il am sub forma de container cu piese dezmembrate. Era visiniu si ful option.

pe tema asta cei interesati sa ma contacteze la tf 0722378977

 

vopsirea si intretinerea tapiteriei m-a adus in forumul asta

 

Sunt fizician, am lucrat int-un institut de cercetari intr-o fabrica de chimicale auxiliare pentru industriile pilarie si textile.

Am umblat prin multe tabacarii ca delegat si am invatat multe despre piele intretinerea ei si mai ales vopsirea ei.

As putea scrie o carete despre intretinerea articolelor din piele.

 

Acum vine partea care n-o s va placa.

Mi-am deschis o afacere in directia asta inca din 1990 .

Mai concret produc dupa brevete de inventie proprii vopseaua pentru piele VOPEL

(vopsea-piele) si bineinteles si alte produse pe temna asta.

Nu am vrut sa fac reclama aici dar s-a facut referire in postarile anterioare la aceasta vopsea.

Ca sa fiu corect cu ceilalti nu o sa va spun nimic despre calitatile vopselei mele.

 

Vreu insa sa dau niste sfaturi generale celor care folosesc articole din peile.

Daca cineva chiar ma va intreba strict referindu-se la produsele firmei mele o sa raspund.

 

 

In general pielea folosita la tapiteriile auto daca este piele naturla(uneori e artificiala un vinilin mai bun) este piele de vitel care la tabacire a fost trecuta printr-o instalatie care a indoit-o de foarte multe ori astfel a ramas usor cutata de noua. Dupa aceea i-au aplicat vopseaua finala pentru ca una din problemele pielii vopsite este crapatul la flexiuni repetate.

In timpul tabacirii cu acid cromic radacina parului este atacata si cade tot parul, iar acea fata devine piele fata, (pielea intoarsa se foloseste cu partea dinspre carne nu cu cea dinspre par)

Tot in timpul tabacirii se completeaza continutul de grasime din piele pentru ca acizii au ars grasimea. Astfel pielea ramane moale si flexibila (manuse cum se spune). Se introduc de obicei uleiuri extrase tot din piele sau mai bine uleiuri extrase din oase sau din copitele bovinelor ULEI de COPITA.

In timpul purtarii la pielea folosita, la haine purtate in ploaie, apa intra prin porii pielii si spala o parte din grasimile introduse de tabacari, si dupa uscare pielea devine tot mai tare.

Atunci trebuie intervenit cu un unguient care sa reitroduca in piele acele uleiuri.

La pielea de la tapiterii, ploaia nu ajunge dar uneori oamenii spala cu apa si detergent aceste fotolii si efectul e ca la haina plouata.

BMW ca o firma serioasa ce se afla a comandat unui producator specializat exact ce trebuie pentru intretinerea acestor fotolii.

Da, costa, dar cand dai 30 000 de euro pe o masina 30 de euro nu mai conteaza.

Ce te faci insa daca ai dat pe masina 2000 de euro? , intr-un an o platesti din nou cu consumabilele.

Vopseaua de pe piele se setrge in timp prin frecare sau chiar se rupe startul de vopsea .

Cu cat se intervine aici mai curand cu atat se salveaza mai bine suprafata. Adica daca a ajuns sa se crape mai merge dar daca deja pe o suprafata de centimetri vopseaua arata ca o carpa nu mai ai ce sa-i faci.

Pielea se vopseste in tabacarii, cu un strat de acoperire (ca la lemn sau metal) nu cu colorant de patrundere(ca la textile).

Totus cand se vopseste prima data in tabacarie pielea este ca o carpa adica absoarbe puternic vopseaua si se ancoreaza bine in textura pielii.

Dar se dau mai mlte straturi foarte subtiri si numai primul strat intra in piele urmatoarele nu se mai sug in piele altfel ar intarii pielea.

Voapselele astea de piele din tabacarii sunt numai pe baza de apa ca sa nu dizolve grasimile din piele si cand se usuca sunt cauciucoase foarte elastice ca sa nu crape la purtare.

 

Ma opresc aici azi ca sa nu devin plictisitor

Voi continua poate intr-un poster ulterior daca am starnit interes.

 

Vreau doar sa mai punctez ceva

1 - daca trebuie sa revopsiti nu o faceti decat numai daca este strict necesar si numai cu vopsele pe baza de apa ca in tabacarii

2 - daca vreti sa inmuiati pielea folositi numai produse create in acest scop altfel puteti strica vopseaua si e mai grav.

3 - nu folositi in nici un caz diluanti ca sa stergeti pielea de murdarie. Daca totusi cu apa nu se duce incercati cu acetona aceea de unghii dipluata jumate jumate cu apa si incercati numai intr-un loc mai putin vizibil si daca merge numai atunci dati pe toata suprafata.

4 - Atentie in afara de apa orice substanta spala cate putin din vopsea. Asta puteti verifica daca folositi o carpa de culoare mult diferita de culoarea pilii ca sa vedeti daca s-a luat pe carpa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.