Jump to content

Intretinere tapiterie piele


zixx

Recommended Posts

Ce recomandati pentru curatarea si intretinerea tapiteriei de piele?

Eu am piele de culoare gri.Se murdareste destul de repede,mai ales in zona cotierei.Pana acum am folosit o carpa umeda,dar doresc sa folosesc un produs specializat pentru asa ceva.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Super o sa achitionez si eu cat mai curand ca saraca piele este in ultimul hal :blink:

 

Nu stiu daca o sa mai pot face ceva in favoarea ei.

 

Daca mai stiti produse de cosmetizare mai bagati aici dar sa fie bune ... ca am dat si de polish care lua vopseau :) bine ca l-am testat intai pe dacia unui prieten :)

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu sprayul cu spuma de la BMW dar nu e suficient de bun.

Iti recomand tot de la un dealer BMW (daca esti din Buc.. du=te pe centura) o crema de sters care e intr-o cutie alb cu verde. Are in cutie solutia, 3 bureti si niste servetele de sters la final. Eu am piele bej. E mult mai greu de intretinut ca cea gri. Si curata BINE TARE! E in jur de 30 de euro.. dar isi face toti banii.

 

Sa nu dai cu solutii de curatat textile sau alte chestii prea puternice pt ca o sa iti decoloreze pielea. Crede-ma ca-s patit.

 

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Cand eu mi-am luat masina,pielea era cam zgariata si cu crapaturi si parea neingrijita.

Am refacut-o,acum arata impecabil,nu se mai vad fisurile in ea,arata ca una noua.Scaunul de la sofer are un suport lateral care era foarte afectat si acolo a iesit cat de cat bine,oricum nu cred ca iesea mai bine de atat.

Am slefuit-o cu un smirghel foarte fin ca sa se deschida porii.Am curatat-o intai de mizerie,iar apoi de grasime cu acetona.Am cumparat de la chimicale o vopsea neagra de piele,avea doua tuburi,unul cu vopseaua si unul cu intaritorul care ii dadea si luciu.Apoi am dat-o cu crema de maini Doina.

Dupa ce am vospit-o am lasat-o la soare o zi ca sa se faca un fel de efect de sera si sa se usuce bine vopseaua.

O sa ma intebati daca nu iese vopseaua pe haine.Va garantez ca nu.Am trecut prin vara si am umblat cu tricouri albe si nici un pic nu a iesit,chiar daca am transpirat si era mai ud tricoul sa zicem.

 

Pe www.bmwe34.net e intreaga procedura,plus una pentru volan,pe care o voi face si eu cat de curand.

Link to comment
Share on other sites

Cand eu mi-am luat masina,pielea era cam zgariata si cu crapaturi si parea neingrijita.

Am refacut-o,acum arata impecabil,nu se mai vad fisurile in ea,arata ca una noua.Scaunul de la sofer are un suport lateral care era foarte afectat si acolo a iesit cat de cat bine,oricum  nu cred ca iesea mai bine de atat.

Am slefuit-o cu un smirghel foarte fin ca sa se deschida porii.Am curatat-o intai de mizerie,iar apoi de grasime cu acetona.Am cumparat de la chimicale o vopsea neagra de piele,avea doua tuburi,unul cu vopseaua si unul cu intaritorul care ii dadea si luciu.Apoi am dat-o cu crema de maini Doina.

Dupa ce am vospit-o am lasat-o la soare o zi ca sa se faca un fel de efect de sera si sa se usuce bine vopseaua.

O sa ma intebati daca nu iese vopseaua pe haine.Va garantez ca nu.Am trecut prin vara si am umblat cu tricouri albe si nici un pic nu a iesit,chiar daca am transpirat si era mai ud tricoul sa zicem.

 

Pe www.bmwe34.net e intreaga procedura,plus una pentru volan,pe care o voi face si eu cat de curand.

5483[/snapback]

 

cu ce ai facut scaunele? cu spuma bmw?

Link to comment
Share on other sites

cu ce ai facut scaunele? cu spuma bmw?

5710[/snapback]

 

Produsele de care ati vorbit voi sunt pentru intretinerea (curatarea) unei tapiterii care se presupune ca e aproape noua.Eu am refacut(zgarieturi,fisuri,lipsa de luciu) tapiteria care are 14 ani.Procedura am facut-o la toata pielea,inclusiv cea de pe scaune si usi(sau ma rog,ce material o fii pe usi).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pentru curatat si intretinut pielea folositi un demachiant (de la nevasta) care contine vitamina E.

 

De unde stiu? Mi-am cumparat acum 4 ani un sacou de piele de la Casa Teo din Iasi si a venit cu "Manual de utilizare si intretinere". Am respectat ce scria acolo referitor la curatire lui cu demachiant cu vitamina E si pot sa va spun ca sacoul dupa 4 ani arata impecabil. Zici ca e nou. Si-a pastrat luciul si culoare originala iar pielea e moale ca in prima zi.

 

Acum sigur ca un scaun de masina e mult mai "frecat" decat o haina dar nu cred ca tratamentul nu ar avea efect.

 

La urma urmei gagicile folosesc chestiile alea pe fata :blink:.

Link to comment
Share on other sites

Pentru curatat si intretinut pielea folositi un demachiant (de la nevasta) care contine vitamina E.

 

De unde stiu? Mi-am cumparat acum 4 ani un sacou de piele de la Casa Teo din Iasi si a venit cu "Manual de utilizare si intretinere". Am respectat ce scria acolo referitor la curatire lui cu demachiant cu vitamina E si pot sa va spun ca sacoul dupa 4 ani arata impecabil. Zici ca e nou. Si-a pastrat luciul si culoare originala iar pielea e moale ca in prima zi.

 

Acum sigur ca un scaun de masina e mult mai "frecat" decat o haina dar nu cred ca tratamentul nu ar avea efect.

 

La urma urmei gagicile folosesc chestiile alea pe fata :).

16494[/snapback]

 

asa e :blink: laptele demachiant doina, cel fara castraveti este si foarte ieftin, si excelent in intretinerea pielariei. daca vreti totusi ceva mai scump, luati demachiant care se foloseste si in jurul ochilor. sigur nu contine alcool...

Link to comment
Share on other sites

asa e :) laptele demachiant doina, cel fara castraveti este si foarte ieftin, si excelent in intretinerea pielariei. daca vreti totusi ceva mai scump, luati demachiant care se foloseste si in jurul ochilor. sigur nu contine alcool...

NU FOLOSITI lapte demachiant DOINA...!!!

Crapa pielea...

La inceput cand o aplici este miraculoasa... greseaza bine si da un luciu placut, dar dupa ce intra in piele si se usuca, face ca pielea sa isi piarda din calitatile ei elastice (nu se compara cu pielea umana vie) si astfel va veti trezi ca dupa cateva zile inceape sa se deterioreze, iar in cateva saptamani deteriorarile pot fi vizibile cu ochiul liber...

eu am probat pe o geaca de motociclist si pe o pereche de manusi :blink:

manusile au rezistat mai bine, pentru ca le gresam cam o data la 2 zile... dar dupa ce le-am lasat in paragina o perioada mai lunga, m-am trezit si in ele cu crapaturi...

 

recomandarea mea este sa folositi numai produse speciale si, daca se poate, din cele de cea mai buna calitate... eventual recomandate de fiecare producator in parte

 

just my 50 cents

Link to comment
Share on other sites

NU FOLOSITI lapte demachiant DOINA...!!!

 

16515[/snapback]

 

Uite ca asta nu stiam cu elasticitatea pielii.Dupa vopsire,pielea ramane tare si aspra,si dadeam cu lapte Doina ca sa se inmoaie si sa fie mai fina.Nu am avut probleme,a trecut aproape un an de la operatiune,dar nu s-a intamplat nimic.Chiar zilele astea am inlocuit cotiera de la bancheta cu alta cu cutie si era cam zgariata si urata.Am vopsit-o si apoi am dat-o tot cu lapte Doina si a iesit impecabil.

Link to comment
Share on other sites

Uite ca asta nu stiam cu elasticitatea pielii.Dupa vopsire,pielea ramane tare si aspra,si dadeam cu lapte Doina ca sa se inmoaie si sa fie mai fina.Nu am avut probleme,a trecut aproape un an de la operatiune,dar nu s-a intamplat nimic.Chiar zilele astea am inlocuit cotiera de la bancheta cu alta cu cutie si era cam zgariata si urata.Am vopsit-o si apoi am dat-o tot cu lapte Doina si a iesit impecabil.

una este sa gresezi o piesa care nu este supusa deformarii, cum ar fi cotiera, tetierele si alta este sa dai cu aceiasi crema pe scaune, bancheta sau spatare...

pe de alta parte, poate ca dupa vopsire nu i-a mai fost permisa intrarea in adancime in pori...

Link to comment
Share on other sites

una este sa gresezi o piesa care nu este supusa deformarii, cum ar fi cotiera, tetierele si alta este sa dai cu aceiasi crema pe scaune, bancheta sau spatare...

pe de alta parte, poate ca dupa vopsire nu i-a mai fost permisa intrarea in adancime in pori...

16517[/snapback]

 

Pai oricum nu foloseam multa crema si daca era ceva surplus,nu insistam sa intre in piele,stergeam.Dar am dat peste tot si pe scaune si pe bancheta.Singura chestie aiurea a fost la tetierele din spate,ca sunt electrice si nu m-am bagat sa le dau jos,si nu am putut da perfect in jurul lor.

Link to comment
Share on other sites

Pai oricum nu foloseam multa crema si daca era ceva surplus,nu insistam sa intre in piele,stergeam.Dar am dat peste tot si pe scaune si pe bancheta.

atunci poate n-am facut eu bine insistand f mult pe intratul in piele... dar asa se procedeaza cu cremele profesionale si m-am gandit ca si cu Doina trebuie procedat la fel...

 

PS.retrag ce am spus mai devreme, atata timp cat eu n-am probat pe tapiserie auto... wlf a probat si stie ce-a iesit

Link to comment
Share on other sites

atunci poate n-am facut eu bine insistand f mult pe intratul in piele...

16521[/snapback]

 

Pai lasa ca e chiar o idee buna,sa nu se insiste pe intratu in piele,ca poate pateam si eu ca tine si ma trezeam cu tapiteria crapata.In principiu si pe gecile de piele procedez la fel,tot cu lapte Doina.Pe pantofi nu prea.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cand eu mi-am luat masina,pielea era cam zgariata si cu crapaturi si parea neingrijita.

Am cumparat de la chimicale o vopsea neagra de piele,avea doua tuburi,unul cu vopseaua si unul cu intaritorul care ii dadea si luciu.Apoi am dat-o cu crema de maini Doina.

 

Cum se numea vopseaua ca eu am fost la chimicale si mi-au dat SIGMA.Un tub mic de vopsea alba dara fara intaritor

Tapiteria la mine e alb cu negru.Intrebarea e cum aplici vopseaua ca sa fie uniforma .

post-239-1112097673_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cand eu mi-am luat masina,pielea era cam zgariata si cu crapaturi si parea neingrijita.

Am cumparat de la chimicale o vopsea neagra de piele,avea doua tuburi,unul cu vopseaua si unul cu intaritorul care ii dadea si luciu.Apoi am dat-o cu crema de maini Doina.

 

Cum se numea vopseaua ca eu am fost la chimicale si mi-au dat SIGMA.Un tub mic de vopsea alba dara fara intaritor

Tapiteria la mine e alb cu negru.Intrebarea e cum aplici vopseaua ca sa fie uniforma .

19572[/snapback]

 

Vopseaua asta care am luat-o eu era ca si tubu de crema de pantofi,avea un burete.Se aplica foarte usor,dar trebuia atentie sa nu faca spume.Ce era in exces,luam cu carpa.Oricum se absoarbe repede si nu raman urme,ideea e sa stergi spuma si sa nu o lasi sa se usuce.Nu stiu sa iti zic cum se numea,dar un tub e galben(intaritoru) si unu negru(vopseaua),presupun ca daca iti trebuie alba e si tubu tot alb.Si trebuie foarte bine degresata si slefuita un pic ca si cand ii faci polish la caroserie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.