Jump to content

Seful Mercedes: "Ne dorim o alianta cu BMW"


BMW Love

Recommended Posts

In Germania ar putea lua nastere o colaborare stransa intre cei mai importanti actori de pe piata modelelor premium. Mercedes a anuntat oficial ca isi doreste o colaborare pe picior de egalitate cu BMW.

 

Criza economica se pare ca ii apropie pe marii constructori de automobile. Intr-un interviu recent, Dieter Zetsche, directorul general executiv al Daimler, a declarat ca isi doreste o cooperare "ca parteneri egali" cu rivalii de la BMW.

 

In prezent, cei doi constructori germani au incheiat un acord de achizitie comuna a componentelor auto, care presupune achizitionarea a 100 de piese ce nu compromit identitatea celor doua marci. BMW si Daimler mai colaboreaza si pentru dezvoltarea unei tehnologii hibride suficient de competitive pentru a rivaliza cu cea regasita pe Toyota Prius.

 

Zetsche a declarat: "In general, vad doar cateva zone unde cooperarea este in principiu exclusa. E clar ca suntem doua companii independente, al caror succes pe piata depinde de puterea marcilor noastre, deci integritatea brandurilor este imperativa. Acest lucru trebuie constientizat in orice moment, dar nu este o chestiune care sa impiedice cooperarea extinsa", a incheiat Zetsche, citat de Mediafax.

 

Referindu-se la o posibila colaborare mai stransa cu rivalii germani, directorul Daimler a declarat: "Chestiunile pe care le discutam cu BMW trebuie examinate atent de la inceput, pentru a evita greseli pe parcursul parteneriatului. De aceea, orice rezultate trebuie sa fie extrem de riguroase", a incheiat Zetsche.

 

Oficialul Daimler a anuntat ca identitatea brandului Mercedes trebuie mentinuta insa nu a mentionat care capitole vor fi excluse in cazul unei colaborari mai stranse. Comparativ cu rivalii de la Audi si Volvo, cele doua branduri germane au in comun faptul ca produc automobile cu tractiune spate ale caror design si performanta se adreseaza unei categorii aparte.

post-11635-1242019190_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

cele 100 de piese comune sunt probabil piulite, suruburi, cabluri etc

cam aici cred ca se opreste colaborarea dar nu se stie niciodata in viitor; sunt companii care au supravietuit crizei din anii '30 si au dat faliment anul asta...

Link to comment
Share on other sites

eu nu cred in aliante intre mamut si bizon ................E ca si cum s-ar uni CIA cu Mosad ...Eventual s-ar spiona cu mare satisfactie ! In rest nimic

salut eu sunt nou pe aici si vreau sa spun ca imi place mult acest forum incerc sa citesc toate topicurile ca am multe de invatat. mi sa parut idea cea mai reala pe care a scriso myxage.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.