Jump to content

rs4


doomsnoopy

Recommended Posts

ce, am zis eu ca nu mergea ca descreeratul?

mergea, da-l dracului.

orice audi a6 cu 3.0tdi 233 cp sau 240 cp (cum sunt acum) ajunge pe loc drept la 260 km/h pe ceas, ceea ce inseamna aprox 250 reali, la fel ca orice 530d cu 231cp.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ce, am zis eu ca nu mergea ca descreeratul?

mergea, da-l dracului.

orice audi a6 cu 3.0tdi 233 cp sau 240 cp (cum sunt acum) ajunge pe loc drept la 260 km/h pe ceas, ceea ce inseamna aprox 250 reali, la fel ca orice 530d cu 231cp.

+1

Link to comment
Share on other sites

pacat ca audi-urile astea a6 3L quattro 2003-2004, au viteza maxima 240 km/h... da voi mergeti cu 260...

 

PS : si aia 240 ii prinde pe autostrada, nu zic ca nu urca bine pana la 190-200... da pana la 240 nu-i poti da in oras..

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

just for the record:

audi a6 pana in 2004 inclusiv, inseamna generatia anterioara de a6, ce nu a avut motorul de 3.0tdi. pana in 2004 cel mai puternic diesel de pe a6 a fost un 2.5tdi v6 de 180cp.

3.0tdi a devenit disponibil doar pt actualul a6 si , chiar nu ma intereseaza cat inseamna in realitate cei 260km/h de pe ceas. ceea ce conteaza este ca o parte din voi sustineati pe topicul respectiv este ca aceste masini nu pot ajunge pe ceas la 260 . conform filmuletului pus de mine, se vede ca se poate.

altii, sustineau(f corect insa)ca in portiunea respectiva de drum nu ai cum sa ajungi la 260.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

ai de mine ma, parca eu is pasionat de audi si nu tu, ai fost cu un a6 pe autostrada sa-i dai, sa vezi la cat urca ? ai nevoie de autostrada sa-l duci in 230, pe DN-uri sau prin oras NU ii dai 230, urca frumos pana la 210...dupa aia urca.. da mai greu, adica deja.. iti trebuie autostrada, si tinand cont ca pe cartfolio... audi A6 3.0 tdi 225 cp. sau 221 cat au.. au viteza maxima 240..ce spui tu e egal cu zer, clipuri de pe youtube nu ma intereseaza , ca si kretzu poate pune clip cum duce 525d la 230.. sau mai mult nu stiu cat io dat.. da a lui e chipuita...

 

 

Audi A6 3.0 TDI care are 247 km/h... viteza maxma declarata de producator...

 

La 260 km/h pe ceasuri e cam mare eroarea de kilometraj, repet cu 230 km/h am fost pe autostrada... si sustina ca in localitati sau pe DN-uri e foarte greu sa atingi viteza asta de 230 km/h... daramite 260.. care conform producatorilor este de-a dreptu imposibil..

Link to comment
Share on other sites

cristi,

eu am spus clar ca prin locul respectiv unde a fost accidentul masina aia nu avea cum sa ajunga la viteza aia pe ceas. nu trebuie sa-mi repeti , stiu si eu ca pt a ajunge la 260km/h pe ceas ii trebuie minim 5 km de loc drept in cazul in care masina pleaca de pe loc.

intr-adevar 3.0tdi pe a6 a plecat de la 225cp, apoi a fost o varianta de 233cp si apoi actuala de 240 cp cu viteze maxime date de producator de 240-247 si 250 km/h.

am spus-o si eu si o mai repet: viteza ce o arata kilometrajul nu este viteza reala a masini. nu trebuie sa imi reamintesti si tu asta.

discutia asta a noastra plecare de la afirmatiile de pe un alt topic precum ca un a6 3.0tdi nu poate ajunge la 260 km/h pe ceas. poate, asa cum probabil poate si un 530d cu 231cp.

sperca ne-am pus de acord.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Asa e explicabil. Nu avea logica, la ce tehnologie are masina pe ea s-o scapi asa aiurea, fara un motiv. Chiar si cu ulei pe jos. Masinile de azi cu ceva dotari de siguranta foarte greu le scapi din mana. Daca nu incalci flagrant legile fizicii, sistemele active de siguranta, mai ales de pe o astfel de masina, te scapa de multe batai de cap.
Link to comment
Share on other sites

legat de uleiul asta pe strazi, am patit'o si eu acum cam un an venind dinspre sighisoara ... pe drum mergea o coloana a ministerului apararii, formata din taburi si alte masini ale lor..... si culmea lasau in urma lor dare de ulei .. am patit'o in viraj de mi'a intrat dsc-ul la viteza mica si m'am speriat destul de tare caci nu intelegeam ce se intampla .... ma gandeam ca s'a stricat caseta de directie ..... dar asa dramatic ??? si o dara mica de ulei e dezastru ....

 

eu cred ca ar trebui sa raspunda si cei care se ocupa cu intretinerea drumului ..... ok, si soferul, dar si cei care ar trebui in asemenea cazuri sa vina si sa curete petele de ulei ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.