Jump to content

Recommended Posts

E bine ca ai reusit sa obtii aceste reparatii insa iti va fi foarte greu sa o vinzi.

 

Nu au deloc cautare astfel de masini in Romania.

 

Stiu. :twoup: numai un pasionat de bmw ar fi dispus sa cumpere asa ceva. are tata un amic ce ar putea fi interesat de ea. mai demult era...

Link to comment
Share on other sites

Facturii din 2006 :twoup: , eu am plecat dintr-un service si am revenit a 2-a zi cu o pb. si seful de service de acolo a zis ca asta este daca nu a constatat pb. la mom. respectiv sa dau serviceul in judecata :twoup: . suntem in romania. Apropo nu mergeti la Auto Expert Berceni

 

Iar pe 535i din 1998 poate sa iei 10.000e

Link to comment
Share on other sites

Facturii din 2006 :twoup: , eu am plecat dintr-un service si am revenit a 2-a zi cu o pb. si seful de service de acolo a zis ca asta este daca nu a constatat pb. la mom. respectiv sa dau serviceul in judecata :twoup: . suntem in romania. Apropo nu mergeti la Auto Expert Berceni

 

Iar pe 535i din 1998 poate sa iei 10.000e

poi p-acolo ma gandeam si eu sa cer, plus-minus ceva ca o s-o pun la punct inainte s-o dau, n-o dau asa, cu bube sa ma injure viitoru proprietar. problema la capitolul pret este datorata valorii contabile sub care nu o pot vinde. masina e inscrisa pe firma, evident.

Off topic. Nu numai la bavaria sunt jeguri. azi am patit-o cu masina lu tata, un lexus ls460 nou. am fost cu el la revizia de 15 mii km. toate bune si frumoase pana cand mi-au dat card-ul de acces care era crapat. i-am intrebat de ce e asa si mi-au zis ca nu s-a stricat la ei si ca probabil asa l-am dat celor de acolo. ca poate m-am asezat pe el ca mecanicii lor nu au voie sa bage cardu in buzunar si ca sta permanent pe bord. pusca mea, gaura de 20 mil (atata costa kktu ala cat un card de credit).

Link to comment
Share on other sites

Iar pe 535i din 1998 poate sa iei 10.000e

 

Daca nu are facelift-ul facut, cam 10-11 000 ar fi pretul.

 

Insa dupa parerea mea, avand in vedere cati bani a bagat in ea, este o prostie sa o mai vanda.

 

stiu ca pierde foarte mult daca o vinde, si ca nu isi va scoate niciodata banii investiti in ea, dar mie unu mi s-a urat de ea si de bataia de cap pe care o am cu ea, plus ca parca as vrea si eu o masina noua. am mers cu a lu moshu si am ramas interzis... nush cum o sta bmw, da eu unu n-am auzit masina fie ea si preparata pt sq care sa sune mai bine ca sonorizarea mark levinson cu 19 difuzoare de pe LS460, punct.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

acu vreo 3luni am avut o problema cu masina in drum spre bucuresti.fiind din cluj am lasat masina la minunatii de la BMW baneasa.binenteles ca au tinut-o mai mult de 5 saptamani timp in care sunat disperat sa vad daca e gata si problemele aparute. au existat 1000 de probleme si valoarea facturii s-a ridicat la 3mii de euro. nu vreau sa discut detaliat despre ceea ce au schimbat, doar sa spun ca in momentul in care am fost dupa ea, un tip a adus-o, mi-a dat cheia si gata. a zis: merge.

apoi cand am ajuns acasa am ridicat capota si m-am speriat. parca lucrasera la o dacie. tot era plin de ulei, de vaselina, urme de amprente, lipsea eticheta aceea de la ulei. pe nota de plata s-au strecurat 2 galerii de admisie (lucru pe care l-au explicat printr-o fastaceala si "sa vezi ca daca si parca si motoru si draci"). am trecut peste, pentru ca masina e si sotia si amanta, dar nu o sa uit niciodata lipsa de profesionalism si daruire a unor imbecili care in primul rand nu merita sa poarte inscriptia automobile bavaria in piept. daca vreti va dau si numele celui care a luat masina si a semnat pe actul acela de primire. probabil il si cunoasteti. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

masina asta insemna prea mult pentru mine pt a ma cobori la nivelul unor idioti. oricum, ii tin minte :twoup:. si cu ce erau imbracati in ziua aceea :twoup:

 

 

si totusi ce ai schimbat la masina de 3000 E ...

Link to comment
Share on other sites

acu vreo 3luni am avut o problema cu masina in drum spre bucuresti.fiind din cluj am lasat masina la minunatii de la BMW baneasa.binenteles ca au tinut-o mai mult de 5 saptamani timp in care sunat disperat sa vad daca e gata si problemele aparute. au existat 1000 de probleme si valoarea facturii s-a ridicat la 3mii de euro. nu vreau sa discut detaliat despre ceea ce au schimbat, doar sa spun ca in momentul in care am fost dupa ea, un tip a adus-o, mi-a dat cheia si gata. a zis: merge.

apoi cand am ajuns acasa am ridicat capota si m-am speriat. parca lucrasera la o dacie. tot era plin de ulei, de vaselina, urme de amprente, lipsea eticheta aceea de la ulei. pe nota de plata s-au strecurat 2 galerii de admisie (lucru pe care l-au explicat printr-o fastaceala si "sa vezi ca daca si parca si motoru si draci"). am trecut peste, pentru ca masina e si sotia si amanta, dar nu o sa uit niciodata lipsa de profesionalism si daruire a unor imbecili care in primul rand nu merita sa poarte inscriptia automobile bavaria in piept. daca vreti va dau si numele celui care a luat masina si a semnat pe actul acela de primire. probabil il si cunoasteti. :twoup:

 

Fii mai explicit, cu riscul de a scrie destul de mult. Dar incearca sa fii totusi la obiect, unii colegi de forum pot sa-ti dea sfaturi bune, dar trebuie sa le prezinti ,, problema,, ta, nu doar ca ai dus masina in service pt ca,,acu vreo 3luni am avut o problema cu masina in drum spre bucuresti,, , spune de ce, daca tot te-ai apucat.

Link to comment
Share on other sites

am foaia aceea care cica e garantia pe 2 ani. turbina, 2 galerii de admisie si garnitura de la _chiulasa_. plus alte furtune... care le leaga :twoup:. cel putin asta am pe factura. daca am incredere? nu prea.
Link to comment
Share on other sites

am foaia aceea care cica e garantia pe 2 ani. turbina, 2 galerii de admisie si garnitura de la _chiulasa_. plus alte furtune... care le leaga :twoup:. cel putin asta am pe factura. daca am incredere? nu prea.

 

cred ca poti verifica daca au fost schimbate ..part no si au data fabricatiei pe ele !..cat despre mizerie pe la motor ..doar nu te asteptai sa o si spele nu ?,,,Esti doar unul din marea masa de clienti care a venit in service cu masina!...Nu esti tu ..sunt altii ..

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

stii ma intreb de ce in cluj se poate si acolo nu? cand am facut verificarea dupa ce am cumparat-o, au facut bec toate locurile la care au umblat, si au schimbat filtre si ulei si tot ce era consumabil. in fond vorbim de BMW, nu de dacia service din spatele blocului.
Link to comment
Share on other sites

Du-te la un alt service , eventual unde cunosti pe cineva, roaga-l sa verifice daca ce ai pe factura s-a schimbat intradevar. Una peste alta, bine ai venit in club.O sa ai multe de invatat de aici, iti spun din proprie experienta. In ciuda unor divergente de opinie, acest forum nu are decat efecte benefice, doar daca nu citesti decat ce vrei sa auzi.
Link to comment
Share on other sites

daca nu ai fost multumit si ai avut nelamuriri in privinta facturii de ce nu te-ai dus cu masina si cu factura la ei sa intrebi ce s-a intamplat si sa le expui problemele tale?? stii pe langa clauzele de garantie de pe verso-ul comenzii mai ai si acest drept...asa ai fi rezolvat problema insa pe forum in afara de a fi revoltat nu rezolvi nimic..mai ales ca stii la cine a fost masina ta.
Link to comment
Share on other sites

la momentul respectiv eram foarte multumit pt ca imi pot lua masina acasa, mergand. abia apoi, cand mi-am revenit ...mi-am dat seama. dar in fine, nu mai conteaza. eram doar nemultmumit de lipsa de profesionalism. ca, poate, m-au inselat....nu ma intereseaza. la dracu, am masina :twoup: si e de-ajuns.
Link to comment
Share on other sites

Concret, masina, in afara de faptul ca nu au curatat-o, este ok? Au reparat cu credinta sau pe jumatate? Daca ne-am duce masinile in service doar sa avem de unde sa le luam, ce ar fi? Oare ne face asa placere sa le stim pe acolo, sa avem si noi ceva activitate, poate nu avem altceva de facut?
Link to comment
Share on other sites

pai era si culmea la atatia bani sa nu mearga, sau sa nu mearga bine. e ok, nu am mai avut probleme cu ea de atunci. suna excelent, merge ok, atat ca daca acc tare intr-o depasire, dintr-o data, la turatie mare, iasa ceva fum negru. asta nu stiu de la ce ar putea fi....
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Am dus masina saptamana trecuta la Service-ul Automobile Bavaria de la Baneasa pentru o resoftare a modulului de sunet (pentru a schimba comenzile vocale din limba Germana in Engleza), am lasat-o acolo peste noapte asa cum mi s-a cerut, iar a doua zi dupa ce am luat-o am observat ca lumina din portbagaj nu mai functiona, se aprindea pentru cateva secunde dupa care se stingea. Am dus masina inapoi, am avut o discutie cu ei, am lasat din nou masina in service sa o repare, cand am luat-o seara am observat ca imi taiasera un fir din cablajul masinii pe care il legasera direct la borna bateriei. M-am intors din nou a doua zi, alta discutie, iar a stat masina in service toata ziua, seara cand am luat-o luminile de citit din masina nu mai functionau iar lumina din portbagaj cand mergea cand nu mergea. In concluzie ideea este ca mi-au schimbat modulul care comanda inchiderea centralizata si luminile din masina (modulul se afla in spatele tabloului de sigurante din bord) cu unul defect prima oara cand am dus masina. Deci sfatul meu este: EVITATI SA DUCETI MASINA LA SERVICEUL AUTOMOBILE BAVARIA DE LA BANEASA PENTRU CA SE FURA PIESE DE PE MASINI ACOLO !!! Daca totusi ajungeti acolo evitati-l pe ADRIAN PRECUP de la receptie service. Electricienii sunt varza dupa cu v-am spus am dus masina de 3 ori pentru a repara lumina din portbagaj si de fiecare data au mai stricat cate ceva si problema nu am remediat-o. Pentru mine a fost o mare dezamagire sa vad ca la o asemenea firma se mai practica inca gainarii de genul asta - furtul pieselor de pe masini si calitatea serviciilor - masina a fost dusa de 3 ori in service pentru a se repara lumina din portbagaj si de fiecare data au facut niste improvizatii de toata jena in urma carora problema nu s-a rezolvat, in schimb am aparut si alte defecte (acum nu mai merg nici cele 4 lampi de citit din masina si nici lumina din cutia de bord) Oricum problema cu lumina din portbagaj a aparut dupa ce masina a fost la ei in service pentru resoftare si mi-au furat modulul care comanda inchiderea centralizata si luminile din masina.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.