Jump to content

Recommended Posts

M-a luat durerea de cap :twoup:

 

In orice caz, eu nu inteleg urmatorul lucru.

 

Daca nu ma insel, pe factura motorul costa 8820 euro...

De ce nu a cumparat un motor sh? L-ar fi costat 2000 euro..

Ar fi fost solutia cea mai potrivita avand in vedere ca este o masina sh.

A bagat de 2 ori valoarea masinii in aceste reparatii, nu inteleg rostul.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

M-a luat durerea de cap :twoup:

 

In orice caz, eu nu inteleg urmatorul lucru.

 

Daca nu ma insel, pe factura motorul costa 8820 euro...

De ce nu a cumparat un motor sh? L-ar fi costat 2000 euro..

Ar fi fost solutia cea mai potrivita avand in vedere ca este o masina sh.

A bagat de 2 ori valoarea masinii in aceste reparatii, nu inteleg rostul.

 

Fiecare se "distreaza" pe bani lui.

Link to comment
Share on other sites

oricat de muult nu ai vrea sa spui ca "se mai intampla" asta mi se pare jaf la drumul mare...din punctul meu de vedere .La cati bani ai dat la AB ar trebui sa-i dai in judecata, altfel o sa tot vedem astfel de intamplari.Pacat ca se intampla asa si imi pare bine ca omul a "inchis gura" multora care credeau ca e "manevra"
Link to comment
Share on other sites

oricat de muult nu ai vrea sa spui ca "se mai intampla" asta mi se pare jaf la drumul mare...din punctul meu de vedere .La cati bani ai dat la AB ar trebui sa-i dai in judecata, altfel o sa tot vedem astfel de intamplari.Pacat ca se intampla asa si imi pare bine ca omul a "inchis gura" multora care credeau ca e "manevra"

 

corect

 

iar pe de alta parte..... daca initiatorul topicului posta ca si-a schimbat motorul cu unul sh...intr-un service oricare altul decat AB sau alt afiliat BMW AG, se sarea pe el ca din cauza asta se intampla "anomaliile" (fie ca e cine-stie ce motor adunat de nu-stiu-unde, sau cine-stie-ce mână de lucru)

 

...si judecand la rece, nu mi se pare genul de motor care sa se poata schimba alt-undeva decat la reprezentanta prin prisma fineţurilor pe care le are, iar reprezentanţa nu stiu daca monteaza sau ofera garantie pe pisele aduse de client; cum ar fi sa ma duc la ei cu portbagajul plin de amortizoare, filtre, bucsi, etc si sa-i rog sa le monteze (cu garantie desigur). Pai cred ca primul lucru ar fi sa mi se spuna ca acele piese nu corespund cu "standardul" lor ...

 

...standard care din pacate este discutabil in acest colţ de rai. Cel mai nasol este ca a trecut ceva timp şi nu ştiu dacă pot fi atacaţi ĂŽn instanţa.....dar expertiza pentru dosar nu stiu ... din nou ... unde va trebui facuta, daca nu tot la un service afiliat bmw ag. pentru a se constata probabil nimic.

 

...sper ca m-am facut inteles :twoup:

 

l.e. - oricum - foarte nasol

Edited by CRM
Link to comment
Share on other sites

Este vorba de un motor V8 de 3500 cmc, cum sa consume 6.5%???

 

offtopic: eu il cred, mai ales ca a scos consumul la o viteza destul de mica.

eu am reusit sa scot 5.9% cu E36 325i pe 80-90km in care am mers cu 80-100km/h fara accelerari bruste si fara sa scad sub 70km/h. Ce-i drept m-a ajutat si diferentialul extrem de lung (2.56)

post-93-1211972548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit a reusit sa puna omu facturile. eu mi-am prins urechile la partea cu upload-ul. in sfarsit am reusit sa-mi fac vocea auzita macar daca nu si ascultata. intr-adevar a trecut prea mult timp de cand s-a facut schimbul de motor ca sa mai pot face ceva pe cale legala. singurul lucru pe care il mai pot face e sa tip in gura mace ca asta e HOTIE PE FATA, ca voi, ceilalti membri si eventual musafiri sa caste bine ochiu ca sa nu caste buzunaru cum a facut tata. intr-adevar, s-a distrat pe banii lui si a vrut sa faca invertitia asta din 2 motive. 1, nu stia pretul pe piata al operatiei (l-a aflat pe parcurs cand au inceput sa curga facturile) si i-a placut mult masina astfel incat a vrut sa o aibe in continuare.

Vin sa completez detalii despre incompetenta celor de la Bavaria Otopen-is (otopen-is ii voi numi de acum incolo deoarece nu merita sa fie numiti altfel). Daca va amintiti, va spuneam ca la ultimul test, pe care de altfel l-am platit, baietii mi-au spus ca problemele cu violenta cutiei la retrogradare sunt din cauza faptului ca are 320 mii km si ca ar fi cazul s-o schimb cu una noua (mi-a facut repede pe genunchi un pret, aproximativ 6000 de euro care presupun ca era doar pretul pentru cutie chioara, fara alte auxiliare, manopera sau tva ca asa se poarta). Am fost la un service (prin spatele regiei, in parcarea grant taxi), na un om, numit Nelu (om de treaba de altfel) unde am nimerit printr-un prieten de-al tatalui mei, pasionat de bmw. Norocu meu a fost ca atunci au nimerit acolo si 2 tipi care aparent se ocupa cu tot ce inseamna bmw de la motor la roti (transmisie, cardan, grup suspensii etc). au urcat-o frumusel pe elevator si s-au uitat sub ea. am gasit care era problema cu suturile alea ciudate. nu era cutia care de altfel e intacta si in perfecta stare de functionare, nu era nici cupla elastica (are urme de imbatranire dar e perfect intacta) ci diferentialul spate (coroana-sateliti) unde am un joc de aproximativ 90 de grade ( cam atat pot sa misc cardanul fara sa se miste rotile). Asa ca, inca o data le transmit M*&^ celor de la Bavaria Otopen-is, care nu numai ca sunt niste ageamii care nu au habar pe ce lume traiesc, dar se dau si maestri pe masinile noastre. Idiotu care mi-a zis ca tre sa schimb cutia a zis ca a ajuns la concluzia asta dupa ce au pus masina pe tester. Nu m-am uitat inca in ultimele facturi ( nu sunt inca postate) sa vad daca e trecut si testu ala prin facturile alea ca sa ma duc sa le fac o mica plangere.

 

Cat despre vechiul motor, cu vechiul consum,...hai s-o lasam moarta. Motoru l-a dus tata la fier vechi (nu i-a trecut prin cap sa-l duca la dezmembrari) deci nu mai am nici o sansa sa demonstrez ca am dreptate. Eu stiu mai bine cat consuma si cum se infigea fostul motor si chiar daca am cel putin inca 30 de insi care pot confirma acest consum, este tot egal cu 0. asta e consumul actual (21 la suta prin bucuresti) si tre sa ma impac cu el.

si acum vin si eu cu o intrebare. unde pot gasi un diferential pentru masina mea? am inteles ca se potriveste si cel de 540 si chiar cel de m5 pentru ca astea 3 cik impart aceeasi platforma tehnica (diferita de motorizarile mai mici). e posibil sa ma insel totusi. multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Unii au fost f multumiti de serviciile lor ..cum zici ceva cum sar in aparare dar asta e !...macar vedem un caz concret ....orucum f multi bani aruncati ..de banii aia lua alta masina efectiv ....sau ma rog mai punea putin ..investitie nerentabila din start parerea mea !..Acum 1000 vb un ban nu fac ....

 

facturarea e tARE RAU ..2 ron o saiba cu piulita ..da-i dracului ..iau atatia bani si factureaza o piulita cu saiba ..si la supra pret ...

ce sa mai zic ..le-ai zis tu de bine destule ... :twoup:

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Unii au fost f multumiti de serviciile lor ..cum zici ceva cum sar in aparare dar asta e !...macar vedem un caz concret ....orucum f multi bani aruncati ..de banii aia lua alta masina efectiv ....sau ma rog mai punea putin ..investitie nerentabila din start parerea mea !..Acum 1000 vb un ban nu fac ....

 

facturarea e tARE RAU ..2 ron o saiba cu piulita ..da-i dracului ..iau atatia bani si factureaza o piulita cu saiba ..si la supra pret ...

ce sa mai zic ..le-ai zis tu de bine destule ... :twoup:

 

Eu nu l-am intalnit p-ala multumit de serviciile lor. Zicea bine un amic de-al meu ca masina iesita din garantie nu tre sa mai calce prin reprezentanta ca toate reprezentantele de la noi sunt de kko. El zicea de toyota in special. M-am uitat un pic chiorash pt ca tata are lexus si e masina serioasa dar apoi mi-am amintit ca la 2 saptamani dupa ce a luat-o i s-a desfacut un surub care tinea nush ce protectie de plastic de la roti (presupun ca era vorba de cea de pe interiorul aripii). nu a ajuns cu ea in service dar o sa ajunga in curand. aaa si pt ciupanezu special. Cat crezi tu ca ii consuma lu tata lexusu? Lexus LS460, masina de 2 tone, 4600cmc normal aspirat v8 parca de 380 de cai. :twoup:) sa imprastii suspans-ul si o sa zic cifra,... 14,5-15 litri la suta de kilometri cu mers prin bucuresti in jurul orei 5 si trafic din cursul saptamanii in general. :D

Link to comment
Share on other sites

Este vorba de un motor V8 de 3500 cmc, cum sa consume 6.5%???

 

offtopic: eu il cred, mai ales ca a scos consumul la o viteza destul de mica.

eu am reusit sa scot 5.9% cu E36 325i pe 80-90km in care am mers cu 80-100km/h fara accelerari bruste si fara sa scad sub 70km/h. Ce-i drept m-a ajutat si diferentialul extrem de lung (2.56)

Nu se poate, am acelasi tip de motor. :twoup:

Oricat de incet as merge, sub 8% pe instant nu scade.

Link to comment
Share on other sites

am si eu o pisica...care consuma un whiskas pe zi.. :twoup: motorul ala si cand sta consuma benzina :twoup:

AOLEEEEEU, hai s-o incheiem cu consumu.

P.S. dolly, am si eu acasa 3 pisici, 4 pui de pisica "proaspeti" un boxer si un acvariu cu pesti care nu stiu cat consuma :D) dar stiu ca boxeru mananca mai mult ca mine :D)

Link to comment
Share on other sites

am si eu o pisica...care consuma un whiskas pe zi.. :twoup: motorul ala si cand sta consuma benzina :twoup:

AOLEEEEEU, hai s-o incheiem cu consumu.

P.S. dolly, am si eu acasa 3 pisici, 4 pui de pisica "proaspeti" un boxer si un acvariu cu pesti care nu stiu cat consuma :D) dar stiu ca boxeru mananca mai mult ca mine :D)

fara suparare..dar chiar nu pot sa cred "consumul" :D

Link to comment
Share on other sites

Unii au fost f multumiti de serviciile lor ..cum zici ceva cum sar in aparare dar asta e !...macar vedem un caz concret ....orucum f multi bani aruncati ..de banii aia lua alta masina efectiv ....sau ma rog mai punea putin ..investitie nerentabila din start parerea mea !..Acum 1000 vb un ban nu fac ....

 

facturarea e tARE RAU ..2 ron o saiba cu piulita ..da-i dracului ..iau atatia bani si factureaza o piulita cu saiba ..si la supra pret ...

ce sa mai zic ..le-ai zis tu de bine destule ... :twoup:

tre sa fi dus rau sa platesti astfel de sume la o saracie de E46

mi-e mila....sincer

Link to comment
Share on other sites

Unii au fost f multumiti de serviciile lor ..cum zici ceva cum sar in aparare dar asta e !...macar vedem un caz concret ....orucum f multi bani aruncati ..de banii aia lua alta masina efectiv ....sau ma rog mai punea putin ..investitie nerentabila din start parerea mea !..Acum 1000 vb un ban nu fac ....

 

facturarea e tARE RAU ..2 ron o saiba cu piulita ..da-i dracului ..iau atatia bani si factureaza o piulita cu saiba ..si la supra pret ...

ce sa mai zic ..le-ai zis tu de bine destule ... :twoup:

tre sa fi dus rau sa platesti astfel de sume la o saracie de E46

mi-e mila....sincer

 

 

E39, nu confunda animalele. Si mai lasati-l dreaq de consum ca nu ala e topic-ul. O fi fost sau nu, nu mai conteaza. ceea ce conteaza e ca un numar cat mai mare de oameni sa citeasca ce s-a scris aici si sa caste ochii bine cu privire la hotii aia nenorociti de la bavaria otopen-is.

Link to comment
Share on other sites

totusi la asemenea sume eu as fi cerut si alte pareri de la bun inceput

 

o fi ei reprezentanta dar dupa cate am inteles eu in Bucuresti sunt mai multe (daca gresesc -> ma desteapta cineva) o fi ea masina da si daca un dr iti spune ca ai pietre si trebe operatie (n-ai scapare, poate sa aduca o mie si una de argumente) ma mai duc la altu sa imi faca si el o constatare ;)

 

si eu am patit-o ce-i drep cu maruntaie dar daca la chestii marunte o dau in bara ce fac la lucrari serioase :P

 

nici sa ma bati :twoup: nu as fi dat banii astia pt ea nu ca nu as tine la masina dar exista si alte posibilitati si existau si pe vremea pataniei

 

si mai e ochestie "cat costa reparatia" -> "atata" pai de banii astia iau alta si am doua o fac pe asta la care tin => raman si cu piese

 

daca tin la ea in asemenea masura incat nu vreau sa imi recuperez banii

 

stiu ca am repetat ce au cam spus si altii si :D si ca umbrela dupa ploaie nu mai are rost ba mai rau face ca fara poate te mai usuci :P

 

sincer imi pare rau de patanie :) dar iarasi revin o a doua parere ...

 

din pacate cand auzim de reprezentanta automat se pune un voal pe gandirea logica cum ca:

 

ei au deaface cu asemenea probleme zi de zi; au training facut, experienta, uneltele specifice masinii pt a face tot ce se poate => "ce spun ei e lege asta trebe facut si gata" :D

 

si gandirea asta e exploatata la maxim :twoup: de reprezentanta -> las ca nu se pricepe "boa" :D are bani si nu stie ce plateste putem sa ii punem pe "fractura" si ce nu e defect, sau piese ce nici exista pe masina

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

puii mei, si tata a fost capcaun. s-a dus cu masina la bavaria si le-a zis "mi s-a stricat motoru, vreau sa-l schimb, de asemenea si partea mecanica fata si ce mai trebuie pe la ea". aia crek s-au frecat pe maini si au zis "OKA SEFU, LAS-O LA NOI CA AVEM GRIJA DE EA". nici prin gand nu cred ca-i dadea lu tata 1, ca o sa fie asa scumpa reparatie si 2, ca o sa fie atata tzeapa in faza asta. ah, vrand nevrand, tot o sa ajung iar la ei. va spuneam ca a intrat cineva in mine si mi-a indoit bara. eh, inainte sa mi se puna pata pe ageamii aia, am apucat sa ma duc cu constatarea la departamentul de tinichigerie si mi-a comandat ala bara, pe care bineinteles ca va trebui s-o schimb la ei. abia astept sa dau ochii cu domnu Lupeanu (asa il cheama pe responsabilul care mi-a zis ca m-a parasit cutia de viteze) si sa-l intreb cum a facut el testu ala minunat in urma caruia a ajuns la concluzia aia, si mai mult, sa-l intreb de ce mai am pe calculator eroarea aia idioata (check tail lights) atata timp cat am platit becul care spuneau ei ca e ars (5 ron) si montajul sau (50 ron). noroc ca nu mi-am luat inca pistol de la bulgari, ca sigur ma scapam si il impuscam pe troglodit.
Link to comment
Share on other sites

si acum vin si eu cu o intrebare. unde pot gasi un diferential pentru masina mea? am inteles ca se potriveste si cel de 540 si chiar cel de m5 pentru ca astea 3 cik impart aceeasi platforma tehnica (diferita de motorizarile mai mici). e posibil sa ma insel totusi. multumesc anticipat.

 

Gasesti pe la dezmembrari..

 

Cand am spart diferentialul anul trecut am cumparat unul sh adus pe comanda din Germania insa gasisem si la unu' care dezmembra un 535i in Pitesti.

 

Se potrivesc si diferentialele de 540i si M5.

Diferenta este ca daca gasesti un diferential de 540i sport sau de M5, nu va fi open ci autoblocant.

 

noroc ca nu mi-am luat inca pistol de la bulgari, ca sigur ma scapam si il impuscam pe troglodit.

 

Eu zic sa te calmezi..

Daca vrei sa rezolvi ceva, da-i in judecata.

 

Scenele de film nu sunt interesante.

Link to comment
Share on other sites

si acum vin si eu cu o intrebare. unde pot gasi un diferential pentru masina mea? am inteles ca se potriveste si cel de 540 si chiar cel de m5 pentru ca astea 3 cik impart aceeasi platforma tehnica (diferita de motorizarile mai mici). e posibil sa ma insel totusi. multumesc anticipat.

 

Gasesti pe la dezmembrari..

 

Cand am spart diferentialul anul trecut am cumparat unul sh adus pe comanda din Germania insa gasisem si la unu' care dezmembra un 535i in Pitesti.

 

Se potrivesc si diferentialele de 540i si M5.

Diferenta este ca daca gasesti un diferential de 540i sport sau de M5, nu va fi open ci autoblocant.

 

noroc ca nu mi-am luat inca pistol de la bulgari, ca sigur ma scapam si il impuscam pe troglodit.

 

Eu zic sa te calmezi..

Daca vrei sa rezolvi ceva, da-i in judecata.

 

Scenele de film nu sunt interesante.

 

N-am ce sa dau in judecata c-a trecut prea mult timp de cand a fost facuta operatia. singuru lucru de care as putea sa ma leg ar fi varsta efectiva a injectoarelor (cu un fel de datare de-un fel sau altul) dar nu stiu daca e posibila.

 

Despre diferential.... care sunt diferentele intre cel open si cel autoblocant? ai un nr de tel?

Link to comment
Share on other sites

Despre diferential.... care sunt diferentele intre cel open si cel autoblocant? ai un nr de tel?

 

Diferentialul autoblocant este un element esential al oricarei masini sport pur-sange.

 

Este foarte util in curbe, la demaraj dar si pentru drifturi sau cercuri.

 

0722 500 560 - cred ca acesta este numarul, a trecut aproape un an de cand am vorbit...

Link to comment
Share on other sites

si mai mult, sa-l intreb de ce mai am pe calculator eroarea aia idioata (check tail lights) atata timp cat am platit becul care spuneau ei ca e ars (5 ron) si montajul sau (50 ron).

 

 

problema de contact ori la mufa care intra in far ori la contactele dintre bec si soclu

 

si e vorba de pozitii

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

si mai mult, sa-l intreb de ce mai am pe calculator eroarea aia idioata (check tail lights) atata timp cat am platit becul care spuneau ei ca e ars (5 ron) si montajul sau (50 ron).

 

 

problema de contact ori la mufa care intra in far ori la contactele dintre bec si soclu

 

si e vorba de pozitii

 

nu stiu unde e problema, chestia e ca mi-au schimbat un bec, mi-au dat in schimb un bec alb pe dinauntru si mi-au zis ca ala a fost stricat, mi-a disparut eroarea pe moment dar a revenit dupa 2-3 zile. chestia cea mai curioasa e faptul ca imi merg toate becurile si pe fata si pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.