Jump to content

Coupe vs Sedan


r0n1n

Coupe vs Sedan  

583 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 3 months later...

Coupe sau sedan...in cazul meu E92 sau E90...am votat sedan, bineinteles :twoup:

Parerea mea e in felu` urmator, E92-ul e superb, nu ca nu mi-ar placea...dar nu mi-ar placea ca fiind singura masina a mea :)

 

Adica...daca as avea sute de mii de euro, sau milioane si mi-as permite mai mult de o masina...adica vreo 2...3 macar...sigur mi-as lua si una in 2 usi...decapotabila daca s-ar putea :)

Dar cum inca n-am atatia bani...prefer sedan-ul...e mult mai practica...si chiar mai frumoasa ...sau cel putin asa mi se pare mie :(

 

Concluzie...recapitulare....daca n-ai decat o masina...n-are rost sa faci fente si sa-ti iei coupe si sa te chinui cu ea :(

Link to comment
Share on other sites

Nu ai nevoie de milioane de euro ca sĂŁ-Ăži permiĂži 2 sau 3 maÂşini.

 

NU, dar de macar 200...300 mii E...eu zic ca trebuie sa-i ai...asta ca sa ai si-un E90 si-un E92...

Numai daca nu vrei sa ai masini mai scumpe decat casa-n care stai...vorba melodiei :twoup:

Link to comment
Share on other sites

E clar cĂŁ trebuie sĂŁ ai un venit mare, ĂŽnsĂŁ maÂşinile de milionari ĂŽn euro sunt altele.

 

Un venit si ceva bani in cont...sau pe undeva :twoup:

Ba eu si daca-s fii milionar in euro tot E90 mi-as alege...adevarat ca n-ar mai fi 320d, ci M3 :)

Si...desigur...un X6...si-un ASTON MARTIN ...DB9 cred:)

Link to comment
Share on other sites

Oamenii foarte bogaĂži nu au foarte mulĂži bani ĂŽn conturi ci ĂŽn diverse afaceri Âşi proprietĂŁĂži.

Banii sunt fĂŁcuĂži sĂŁ circule, nu sĂŁ-i Ăžii blocaĂži ĂŽntr-un cont.

 

Cei mai mulÞi oameni de afaceri ºtiu sã facã mai mulÞi bani prin investiÞii decât o dobândã primitã de la o bancã pentru niºte bani ÞinuÞi Într-un cont.

Link to comment
Share on other sites

Oamenii foarte bogaĂži nu au foarte mulĂži bani ĂŽn conturi ci ĂŽn diverse afaceri Âşi proprietĂŁĂži.

Banii sunt fĂŁcuĂži sĂŁ circule, nu sĂŁ-i Ăžii blocaĂži ĂŽntr-un cont.

 

Cei mai mulÞi oameni de afaceri ºtiu sã facã mai mulÞi bani prin investiÞii decât o dobândã primitã de la o bancã pentru niºte bani ÞinuÞi Într-un cont.

 

Vorba vine ca "in cont". Bineinteles ca produci mai mult daca-i investesti, dar o rezerva acolo cat de mica...pentru orice situatie ...tot trebuie :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Coupe sau sedan...in cazul meu E92 sau E90...am votat sedan, bineinteles :twoup:

Parerea mea e in felu` urmator, E92-ul e superb, nu ca nu mi-ar placea...dar nu mi-ar placea ca fiind singura masina a mea :)

 

Adica...daca as avea sute de mii de euro, sau milioane si mi-as permite mai mult de o masina...adica vreo 2...3 macar...sigur mi-as lua si una in 2 usi...decapotabila daca s-ar putea :)

Dar cum inca n-am atatia bani...prefer sedan-ul...e mult mai practica...si chiar mai frumoasa ...sau cel putin asa mi se pare mie :(

 

Concluzie...recapitulare....daca n-ai decat o masina...n-are rost sa faci fente si sa-ti iei coupe si sa te chinui cu ea :(

 

Nu e nici o chinuiala cu un coupe, bine asta dc nu mergi la fiecare drum cu toata familia dupa tine.

Ca si masina personala eu zic ca e f ok.

 

Cat despre e90 mai frumoasa decat e92, cred ca nu stii care cum e...

Link to comment
Share on other sites

Coupe sau sedan...in cazul meu E92 sau E90...am votat sedan, bineinteles :twoup:

Parerea mea e in felu` urmator, E92-ul e superb, nu ca nu mi-ar placea...dar nu mi-ar placea ca fiind singura masina a mea :)

 

Adica...daca as avea sute de mii de euro, sau milioane si mi-as permite mai mult de o masina...adica vreo 2...3 macar...sigur mi-as lua si una in 2 usi...decapotabila daca s-ar putea :)

Dar cum inca n-am atatia bani...prefer sedan-ul...e mult mai practica...si chiar mai frumoasa ...sau cel putin asa mi se pare mie :(

 

Concluzie...recapitulare....daca n-ai decat o masina...n-are rost sa faci fente si sa-ti iei coupe si sa te chinui cu ea :(

 

Nu e nici o chinuiala cu un coupe, bine asta dc nu mergi la fiecare drum cu toata familia dupa tine.

Ca si masina personala eu zic ca e f ok.

 

Cat despre e90 mai frumoasa decat e92, cred ca nu stii care cum e...

 

Pfff, bine serifule, daca tu zici :D

Link to comment
Share on other sites

Si daca ai cam 1000 E...e bine sa ai 250 $, 250 E, 500 RON si 20 de grame de aur sa zicem :twoup: Dar deja deviem de la subiect...:)

Nu era vorba despre astfel de sume derizorii.

 

Esti culmea, bineinteles ca nu era vorba de o suma asa mica...dar ca sa dau exemplu mai usor :)

Link to comment
Share on other sites

Imi caut si eu un 320d si nu am bani de coupe inca, dar parca daca mi-as lua sedan cred ca as da-o la schimb dupa ce bag ceva bani in ea si fac rost de diferenta pentru coupe. Am 24 de ani si rar bag (am 4 usi acum) bagaje sau prieteni in ea sa o umplu. Si daca e sa ne ducem undeva mai departe cu masinile normal ca toti vor sa vina cu masina si suntem 10 persoane cu 4 masini. Votez E46 coupe.

 

Cred ca ce este sub masina este identic si s-ar putea ca in unele cazuri un coupe sa fie mai greu decat un sedan (idioteniile alea care deschid geamul din spate sunt in plus dupa parerea mea, un coupe dupa parerea mea trebuie sa aiba doar componente usoare si sa nu aiba chestii inutile). Mai este si partea aia ca la campionatul mondial de turisme vezi numai sedanuri BMW (cand ma uitam, oricum). Coupe la BMW din cate am vazut este un plus doar la design. Functionalitate pierde clar. Iar daca un sedan si un coupe au aceleasi specificatii tehnice nu cred sa fie vreo diferenta, au aceeasi distanta intre roti, transmisie, motor, nu cred ca un coupe este mai aerodinamic, aceleasi dimensiuni. Acum mai este un punct de vedere: daca iti iei cu tractiune pe spate mai iesi la un drift pe ploaie ceva, asta daca e si masina de zi-cu-zi, daca dai cu ea in bordura si sa zicem ca trebuie sa schimbi bara+far o sa te coste mult mai mult la coupe. Si acum de problema de care ma lovesc eu: as vrea un Cd, dar acum sincer, pe coupe nu prea merge diesel si nu cred ca s-au vandut atat de multe, mai ales ca au pus diesel pe coupe dupa 2002 (facelift). Greu de gasit piese SH, mai scumpe alea noi, masini rare si scumpe, chit ca nu prea se cumpara.

 

Ca fapt divers, sa nici nu aud de compact sau break... break sa mai zicem dar fara compact... si ma si enerveaza ca majoritatea pe care le vad sunt cu pachet M sau full , greu gasesti pe un coupe sau berlina dotarile alea. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cand eram mai mic nu intelegeam rostul unei masini cu 2 usi. Ziceam ca daca ai 4 scaune, sa ai si 4 usi ca sa nu ajungi in situatia penibila de a da pe cineva jos din fata ca sa se urce cineva in spate.

Acum ca sunt sofer si vad ca marea majoritate a timpului merg singur in masina si fara sa car cine stie ce in portbagaj... ma gandesc ca poate mi s-ar potrivi mai bine un coupe.

 

Oricum, nu pot sa votez una sau alta. Fiecare masina are targetul ei. Coupe-urile sunt pentru tineri care au un pasager si foarte, foarte rar 3 sau 4, in timp ce sedan-urile sunt pentru restul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.