Jump to content

Cat timp ati ramas fara permis si de ce ?


InSidE

Cat timp ati ramas fara permis si de ce ?  

306 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

O singura data am ramas fara permis, in vara 2008..pe A1...168 la limita de viteza 60 :) ..Suspendarea a fost pe trei luni , dar practic am stat doar o luna jumatate fara, pentru ca am dat examenul "13 din 15", si am scapat mai devreme. Oricum s-a potrivit perfect cu perioada in care am ramas si fara servici , deci o luna jumatate n-am simtit nimic ca am stat mai mult pe terase la beri interminabile. Si cu ocazia acelui eveniment m-am hotarat sa vand BMW-ul pe care nu mai luam eu 11 000 de euro acum nici daca il placam cu aur :lol: ..asa ca tot raul spre bine.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
In ultimii 2 ani am luat o singura amenda (mai mult din prostie - nu ma asteptam ca pe o strada din "the middle of nowhere" sa fie vreun radar pitit : aveam 87 in limita de 50 = 480 ron , 240 in 48 ore) . Singura amenda luata vreodata :) Edited by Damian Razvan
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Salut

 

In 15 ani de soferie, nu am luat decat doua amenzi de viteza undeva prin 2008, permisul mi-a ramas in buzunar.

Eram si eu tanar si fierbea sangele - la un drum Bucuresti - Ploiesti, am luat doua amenzi din cauza camerelor - una la Balotesti cu 90 km/h si una la Barcanesti cu 102 Km/h.

De atunci sunt curat si sper sa raman asa.

 

Cu respect

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. am avut permisul suspendat 2 luni pt neacordare prioritate pietoni. era 14 feb acum cativa ani. ninsese proapspat de dimineata si nu au apucat masinile de deszapezire sa iasa la treaba si era o zapada de cam 4 5 cm pe drum. la o trecere de pietoni din oras, unde fix inaintea ei era parcata o duba pe dreapta deci nu aveai posibilitatea sa vezi daca sunt pietoni pe partea aia, desi nu aveam mai mult de 50 dar deh, conditiile meteo erau nefavorabile, s-au hotarat brusc sa traverseze vreo 4 5 pietoni, fara sa se asigure (ca doar e trecere si pietonul e cel putin zeu acolo) si mi-au aparut brusc toti de dupa duba in fata masinii. am franat desi mai aveam vreo 15 metri pana la ei dar cum abs-ul a intrat repede in actiune (adica am simtit ca nu am aderenta) mi-am dat seama ca nu o sa opresc pana la ei asa ca am claxonat in speranta ca macar se feresc de pe trecere. si asa a si fost...mai putin o fata care avea gluga in cap si casti pe urechi si pe care am daramat-o din picioare ca sa zic asa. long story short: pana a depus fata declaratie ca nu a patit nimic, ca nu e cu victime accidentul, clasare, etc, au trecut 2 luni.

2. mergeam spre aeroportul din mures. pe dreapta un sir lung de case cu gard urma sa se termine. am intrat in depasirea unei dube cam pe linie continua si in viteza destul de mare. am efectuat depasirea si m-am uitat in oglinda dreapta din relfex sa vad ca totul e ok. am vazut duba ca e ok dar in oglinda am mai vazut si un logan care statea dupa sirul de case. m-am uitat vreo 2 3 secunde in oglinda sa vad ce face si pac! vad ca isi aprinde girofarul si demareaza spre sensul meu. dupa o scurta conversatie imaginara cu politistul in care eu ieseam vinovat orice as fi zis, m-am gandit ca nu pot sa zica ca nu am oprit la semnalul politistului daca nu l-am vazut. asa ca am accelerat, am virat undeva la dreapta pe o alee de pamant si am lasat masina sa se racoreasca cateva minute pana a trecut ,,caldura''.

3. pe un drum national(nu european) in linie dreapta, mergeam cu golful meu 1.4 si am zis sa ii mai desfund injectoarele un pic ca si asa mai mult in oras o foloseam asa ca i-am dat pana pe la 160 la ora dupa care eram in frana de motor. din fata venea un logan de politie cu radar pe care tarziu l-am observat, a bagat girofarul, am tras pe dreapta si l-am asteptat sa vina inapoi. zice politistul: 3 km va mai lipseau sa ramaneti fara permis. eu: dar cat am avut? el: 138km pe ora. eu. pai si limita nu e 100? el: nu, ca e drum national , nu european. concluzia: mi-a dat avertisment si 6 puncte.

4. odata am luat-o ca fraieru cu un mcv de care stiam de pe waze ca e acolo, de la soferii care veneau din sensul opus care imi faceau flashuri. singura problema a fost ca mcvul era cu spatele la mine si am crezut ca ii ia pe cei din sensul opus dar canci, ca aparatul radar era intors si filma prin luneta. radea si politistul de mine. am luat avertisment.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

O singura data m-a lasat un militian fara permis pentru o luna, acum 10 ani(linie continua dar nu fara vizibilitate), zic bine militian pentru ca e de pe vremea impuscatului in militie, si ciudat ca nu a iesit inca la pensie, tot el m-a prins anu trecut cu radaru, l-am intrebat cum de nu o iesit la pensie inca spunandui totodata ca m-a lasat fara permis in urma cu 10 ani, sa inmuiat si mi-a facut proces numai pt centura, e singurul militian de la care am luat amenda in tara, ciudat la cat de zelosi sunt militieni din salaj, zau ca nu am mai intalnit asa zelosi ca ei in tara Edited by arabu09
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Acum 15 ani,mi a fost anulat permisul pentru bautura.am luat permisul la 18 ani si la 18 ani si noua luni l-am dat inapoi.Am stat un an pe bara,am refacut dosarul si am dat examen iarasi.

Oricum ma bucur ca s -a intamplat atunci si m-am invatat minte, sa nu mai bei si sa conduci.Nu am avut accident,nimic,doar am fost oprit de politie.

Edited by ciutanu82
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.