Jump to content

A big problem for me .. momentan :P


Rony

Recommended Posts

va multumesc pentru sprijinul acordat.

M-ati ajutat sa imi formez ideile de care aveam nevoie. O sa ma gandesc si la diesel.. poate am ceva noroc..venise un prieten la mine care are un audi a4 din 2002 120k km pe diesel si imi spunea ca daca prind ceva marpha pe diesel sa imi iau diesel , daca nu benzina. In orice caz sa vad ce noroc oi avea in septembrie..... pana atunci am de lucru la casa..:|

In orice caz cat este un navi pe un bmw s3? am vazut niste persoan pe aici care si-au pus dar nu stiu cat costa + manopera..

ma uitam pe 4tunig si am vazut baieti care vand si unele sunt de 350 euro si altele pioneer sunt si 1100 euro. Care e diferenta intre ele? voi ce imi recomandati? evident ca pretul de multe ori isi spune cuvantul dar totusi nu dau 1100 euro pe un navi <_<)

 

Va multumesc inca o data pentru sprijinul acordat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si eu tot asa zic, vezi multe masini, iti trebuie termeni de comparatie. In plus, ai zis ca esti sofer de dacie. Nu te duce singur cand vezi o masina, este diferenta foarte mare intre o dacie si un bmw. Du-te cu cineva care a condus un bmw care mergea rezonabil, sau oricum cu cineva cu mai multa experienta in sofat. Chiar daca tie ti se pare ca merge bine, poate nu e chiar asa.

 

Bafta multa

Edited by Balanganel
Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti zic si eu.

 

In 2002 am luat un e46 320d touring facelift, full, nou. De principiu, la doi ani schimb masina dar cumva am tot amanat vanzarea la jucarie si acuma dupa 7 ani tot cu ea sunt si nu regret nicio clipa. Ce-i drept nu e la mine, e la sotie. e46-le d este pentru mine o masina extraordinar de fiabila si intretinuta cum trebuie nu ai probleme cu ea. Nu m-am atins de motor/turbina anii astia, am schimbat bucseraie, capete de bara, senzor ax, debitmetru, baterie, senzor a/c, 2 seturi de telescoape si o planetara. Si normal alte maruntisuri gen bec xenon, caucioace, schimbat freon, schimbat lichid frane etc dar astea le trecem la consumabile. A si un senzor de parcare. Ce-i drept ar cam trebui schimbata toba cat de curand si poate pompa de motorina. Daca ai fi sa cumperi masina asta (nu e de vanzare <_< ) ar mai trebui sa bagi cam 2500 de euro in ea. Si e foarte bine intretinuta. Daca prinzi ceva mai cosmetizat la suprafata bagi si mai mult. In banii astia intra toba+catalizator,pompa o revizie ~200 eur, placute fata/spate, discuri si alte maruntisuri.

Consum, aicea sunt convins ca o sa-mi ridic multi in cap, dar la intalnirile din cluj poate oricine sa confirme ce arata pe bord - 5.5 in oras, si intre 4.3 si 5.5 la drum lung.

Reteta de intretinere la e46 si la 5 si la un terrano 2 pe post cal de cursa lunga pe munti:

- revizii din 10 in 10 mii fara exceptie cu schimbat toate filtrele -motor, clima, epurator, motorina

- ulei am pus doar mobil1 5w-50, un ulei deosebit de bun in special pentru motoarele cu turbina - nu a consumat veci ulei, nu am avut bec galben de ulei aprins in bord

- ceara protectie din 3 in 3 luni

- pielea tratata de 3-4 ori pe an cu emulsii de la bmw - nu are crapaturi, semne de uzura, exfolieri

- in noiembrie pregatire de iarna cu schimbat lichid de racire + buson, tratament anticoroziv pe sub masina, jante si caucioace de iarna

- in martie pregatire de vara cu schimbat lichid de racire, fara antigel doar apa distilata cu anticoroziv in amestec, verificat/completat refrigerant a/c si jante cu caucioace de vara

Km, am deja aproape de 150.000 si asta in masura in care practic avem 3 masini. Real nu cred sa gasesti masina din 2002 sub 200.000km decat printr-un mare noroc. La km astia, cu mai multi proprietari in istoric sa ai pusi deoparte 1500-2000 eu pentru ca sa aduci masina pe linia de plutire.

Bafta si te asteptam cu statutul de posesor pe forum :)

Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti zic si eu.

 

In 2002 am luat un e46 320d touring facelift, full, nou. [...] am schimbat bucseraie, capete de bara, senzor ax, debitmetru, baterie, senzor a/c, 2 seturi de telescoape si o planetara. [...]

 

O planetara, zici?... <_<

Link to comment
Share on other sites

Uite niste sfaturi generale scrise de unii aici : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=7823

 

bmw.de cum zicea cineva mai sus este un fel de etalon ca sa stii cam cat te duce o masina in care sa zic ca ai putea avea incredere ca este ok. Eu zic ca daca nu te pricepi si mai ales te duci cumva si singur mai bine iei una de la o reprezentanta sau un dealer mai serios din Germania. Costa mai mult decat la orice autohaus dar macar esti mai sigur pe masina ca nu o sa bagi in ea prea mult. O alta varianta ar fi sa incerci sa te uiti pe www.autohus.de dar parca am mai auzit si lucruri mai putin frumoase despre ei in ultima vreme. Astia parca au si angajati romani.

 

E46 zic ca este un motor bun din ce am vazut la alti amici. Numai sa ai noroc sa iei una bine intretinuta. Succes

Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti zic si eu.

 

In 2002 am luat un e46 320d touring facelift, full, nou. [...] am schimbat bucseraie, capete de bara, senzor ax, debitmetru, baterie, senzor a/c, 2 seturi de telescoape si o planetara. [...]

 

O planetara, zici?... <_>

da' tu cum ii spui la asta ?

 

nu e tot planetara ?

Link to comment
Share on other sites

da' tu cum ii spui la asta?

nu e tot planetara ?

 

Probabil ca daca e la puntea spate, ii spune altfel... <_< Sau nu exista deloc!

 

Nu, nu...Exista si chiar cred ca asa se numeste. Doar ca planetare rupte la tractiune pe spate nu am auzit decat la jaguar sau la peste 300 HP... Ma miram doar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.