Jump to content

caseta directie


the rocket

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

imi poate spune cineva cum se manifesta caseta de directie cand este stricata?

 

ai batai in volan la gropi , si la drum intins joc mare stanga dreapta , in special dupa 80 km /h

 

la o verificare pe rampa afli imediat daca e dusa

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

imi poate spune cineva cum se manifesta caseta de directie cand este stricata?

 

Am schimbat eu caseta la E46 (5 mii si ceva parca cu piesa la schimb). Simptomele erau urmatoarele:

-la viteza mica: cursa mai mare la volan si se simtea destul de tare pe loc (se vede ca se roteste volanl si roata nu)

-la viteza mare: directia o simteam elastica (rotire volan fara efectul scontat - era vorba de cateva grade)

Link to comment
Share on other sites

imi poate spune cineva cum se manifesta caseta de directie cand este stricata?

 

Am schimbat eu caseta la E46 (5 mii si ceva parca cu piesa la schimb). Simptomele erau urmatoarele:

-la viteza mica: cursa mai mare la volan si se simtea destul de tare pe loc (se vede ca se roteste volanl si roata nu)

-la viteza mare: directia o simteam elastica (rotire volan fara efectul scontat - era vorba de cateva grade)

 

5 mii si ceva de ce ? de EURO ?

cati km avea masina si care crezi ca ar fi fost cauza ? multi km ? jante mari ?

Link to comment
Share on other sites

tind sa cred ca sunt lei.. pt e36 noua era vreo 6000 la elit (unde se stie ca sunt preturile umflate ).. deci nu cred ca la e46 sa fie atat de mare diferenta, gen 5000e

 

la cum a zis.. parca vorbea de Euro

 

daca te chinui un pic cu 5000+ o caseta de directie iti cumperi alt e46 <_<)

Link to comment
Share on other sites

imi poate spune cineva cum se manifesta caseta de directie cand este stricata?

 

Am schimbat eu caseta la E46 (5 mii si ceva parca cu piesa la schimb).

 

Cam mult 5000 lei. Banuiesc ca ai luat-o de la reprezentanta nu? La neste era acu cateva sapt 3000 lei... (OEM) si 1900 pe prod.

Legat de simptome: la mine doar trancane rau de tot, in schimb directia este ok. Se misca rotile la cea mai mica miscare a volanului... Sa nu fie cumva trancanitul ala din caseta??

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu ,troncanea rau de tot mai ales cand treceam peste liniile de tramvai ,am schimbat bieletele de directie dar tot degeaba ca pana la urma sa aflu ca sa dus caseta ,am fost la un prieten mecanic si a mai strans surubul ala si se simte o diferenta majora dar tot troncane ,nu am probleme absolut deloc cu directia merge normal .

Am gasit caseta de directie ZF sau spidan la 1800 de lei in vitan,voi care credeti ca e mai buna?

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu ,troncanea rau de tot mai ales cand treceam peste liniile de tramvai ,am schimbat bieletele de directie dar tot degeaba ca pana la urma sa aflu ca sa dus caseta ,am fost la un prieten mecanic si a mai strans surubul ala si se simte o diferenta majora dar tot troncane ,nu am probleme absolut deloc cu directia merge normal .

Am gasit caseta de directie ZF sau spidan la 1800 de lei in vitan,voi care credeti ca e mai buna?

despre ce surub este vorba?

Link to comment
Share on other sites

imi poate spune cineva cum se manifesta caseta de directie cand este stricata?

 

Am schimbat eu caseta la E46 (5 mii si ceva parca cu piesa la schimb). Simptomele erau urmatoarele:

-la viteza mica: cursa mai mare la volan si se simtea destul de tare pe loc (se vede ca se roteste volanl si roata nu)

-la viteza mare: directia o simteam elastica (rotire volan fara efectul scontat - era vorba de cateva grade)

 

5 mii si ceva de ce ? de EURO ?

cati km avea masina si care crezi ca ar fi fost cauza ? multi km ? jante mari ?

 

Lei, parca 5300 lei (am schimbat-o in .ro), Cauza... pai cred ca tine de drumurile noastre. Nu mai stiu la cati km am schimbat-o, cel mai probabil undeva pe la 150 mii.

Ca sa raspund si la alte post-uri:

- am luat pe original cu piesa la schimba

- chestia cu stransul. omul din service a zis ca poate s-o stranga dar ca nu isi asuma raspunderea nici ca tine nici ca e ok, ca cica la cum merg eu nu vrea sa ma aiba pe constiinta.

Edited by octavian
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Intreb si eu o chestie, poate are legatura cu caseta de directie: cateodata, simt in volan, cand stau la semafor, un bac bac, asa infundat, cu intervale de 3 4 secunde intre 2 seturi de bac bac-uri. Sa fie de la caseta de directie? Parca se simte si in restul masinii ..

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

posibil de la servo, pentru ca in cremaliera [caseta] de directie nu exista piese in miscare cand masina sta...

 

De acord, n-as crede ca se cunoaste ceva in stationare, vezi daca ai joc la volan in stationare, asta e de la caseta.

 

imi poate spune cineva cum se manifesta caseta de directie cand este stricata?

 

Vezi ca s-a mai discutat: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...756169&st=0

Edited by octavian
Link to comment
Share on other sites

am gasit caseta de directie si la autokarma dar ei imi dau acolo doua casete una pe racire pe ulei alta fara racire eu pe care ar trebui sa o iau ,m-am uitat pe net dar nu am gasit nimic clar despre ce caseta am eu pe masina.

Pt m1ha1 cica are un surub pe caseta care se strange dar sa iti spun exact nu stiu unde e si cum arata.

post-8034-1245249022_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am gasit caseta de directie si la autokarma dar ei imi dau acolo doua casete una pe racire pe ulei alta fara racire eu pe care ar trebui sa o iau ,m-am uitat pe net dar nu am gasit nimic clar despre ce caseta am eu pe masina.

Pt m1ha1 cica are un surub pe caseta care se strange dar sa iti spun exact nu stiu unde e si cum arata.

ms frumos....o sa trec pe la un service (n am probleme cu directie....raspunde foarte prompt la comenzi, dar troncane cva pe fata; am fost la reprezentanta in pitesti, motor ag, pentru o verificare gratuita si tipul de acolo mi a zis ca e caseta)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.