Jump to content

caseta directie


the rocket

Recommended Posts

pai si iti lipseste ulei din servo ? poate e ulei din baie sau poate de la un furtun de la turbo. daca nu schimbi filtrul epurator sunt sanse sa curga ulei.

 

-joc in volan ai ?

-bucsele din capetele telescoapelor in ce stare sunt ?

-bieletele antiruliu ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai si iti lipseste ulei din servo ? poate e ulei din baie sau poate de la un furtun de la turbo. daca nu schimbi filtrul epurator sunt sanse sa curga ulei.

 

-joc in volan ai ?

-bucsele din capetele telescoapelor in ce stare sunt ?

-bieletele antiruliu ?

 

-joc in volan nu am deloc..

-bucsele din capetele telescoaplor nu le-am schimbat cand am pus suspensia...se poate sa faca din ele?

-bieletele antiruliu le-am schimbat de curand...nu este din ele..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

La o verificare a masinii,mi s-a spus si mie ca am joc destul de puternic la caseta. Eu nu ma asteptam la asta,de fapt chiar nu-mi faceam astfel de probleme pentru ca nu am constatat ceva iesit din comun. O posibila simptoma ar fi doar ca pe drum drept,uneori parca avea o foarte usoara tendinta sa traga spre dreapta,foarte fin. De-asemenea,am bieletele de schimbat pe stanga/dreapta fata si un brat pe dreapta fata. Sa se fi inselat oare la treaba cu caseta si sa fie doar alea? De schimbat pe alea le schimb,normal,dar cu caseta asta m`a pus pe ganduri rau de tot..

 

De-asemenea,mai aveam si senzatia aia de fier pe fier in mers uneori,pe acceleratie si la franare putin. Nu stiu daca are vreo relevanta treaba asta.

Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

Daca nu iti curge caseta,eu zic sa stai linistit pentru ca e doar un moft sa schimbi caseta pentru o mica bataie.

Cand caseta incepe si curge sau pierde lichid,are soarta pecetuita si trebuie musai schimbata mai ales daca apare o cantitate foarte mare de lichid de servo pierduta.

Oricum iti poti da seama de bataie in caseta atunci cand scoti burdufele de la bieleta de directie.

O identificare a defectului ,,bataie caseta'' este destul de greu de facut cu burdufele montate.

Link to comment
Share on other sites

Pai gabi,e ciudat pentru ca eu nu stiu la ce fel de bataie se face referire.. Nu simt nimic sa bata,iar de lichid de servo pierdut,nu cred ca poate fi vorba pentru ca am vasul ala plin.. Am saltat`o si m`am uitat pe sub,e ulei pe acolo,dar e aiurea ca este ulei de la motor pe care eu il pierdeam inainte de schimbat semeringuri si nu am avut cum sa`l curat ca sa vad daca mai pierde cumva ceva lichide pe acolo sau nu.. A invartit de roti,a tras de ele intr`o directie si in alta la maxim si mi`a spus ca are joc mare cutia.. Mai era o chestie,cand merg la 100-110 asa,simt o vibratie in volan,dar aia am mai avut`o si acum 2 luni si dupa ce am reechilibrat rotile care am inteles ca aveau un decalaj destul de mare,nu mai bateau. Iar acum parca incepu iar treaba aia.. Sper sa fie doar din bieletele alea si bratul dreapta,asta cu cutia o las ultima,sa vad cum se comporta
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pana nu schimbi ce trebuie schimbat (bielete/brat)nu iti poti face o parere exacta daca vinovata de zgomote este caseta.

Un mecanic priceput (nu carpaci)iti poate spune cu usurinta:ai joc in capatul asta de bara...ai joc in bieleta de directie (partea care iese din caseta si merge pana in capatul de bara).In mod normal pe loc daca iei de volan si apar zgomote..gen o singura bataie...principalele vinovate sunt elementele de directie...bielete si capete de bara.La masinile mai vechi exista riscul ca articulatia cardanica de la axul volanului sa prinda joc si in momentul cand treci peste denivelari sau mergi pe un drum pietruit sa iti apara batai in volan insotite de zgomote.Sunt cazuri mai rare....dar exista.Dasta nici nu este bine cand mergi pe un drum pietruit sau drum de tara sa tii strans de volan si doar sa-i corectezi pozitia.In felul asta protejezi directia si axul volanului (evident cand mergi cu viteza mica...ca daca mergi pe vigoana si nu tii mainile pe volan...iesi prin porumb sau faci cascadorii cu masina :laugh: ).

Link to comment
Share on other sites

Deci,in principiu,daca exista un usor joc la volan de pe loc si se aude o mica bataie cand invarti de volan pe loc de mai multe ori rapid,e caseta,nu? La astea adaugandu-se si trepidatii in volan la peste 90-100

 

bataie in volan de pe loc trebuie sa verifici intai pivotii de la bascule

 

trepidatii in volan la viteza trebuie sa verifici intai rotile fata daca sunt echilibrate

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.