Jump to content

Fulie centrala e46


brabus2099

Recommended Posts

Fulia centrala (prinsa de arborele cotit) ce antreneaza accesoriile are joc. A mai schimbat-o cineva? Deasemenea imi puteti recomanda un service?

 

Da, eu am schimbat-o pe a mea. Ce anume doresti sa stii in acest sens?

 

Ca service, mergi pe mana lui XXL.

Link to comment
Share on other sites

Salut tata,

 

Anul trecut in august cand am plecat de la un restaurant de la mine din oras, mi s-a rupt fulia. Bine totusi ca nu s-a intamplat cand eram pe autostrada prin Ungaria sau Austria. Originala este vreo 350 euro. Foarte scumpa. Am gasit una la vreo 650 lei nu mai stiu firma, dar buna (avem un baiat in oras cu magazin de piese, a doua zi iti aduce orice piesa). E destul de greu de pus. Trebuie o cheie speciala cu care sa tii contra de ea cand o desfaci ca altfel se invarte vibrochenul. De asta s-a ocupat mecanicul meu pe care eu nu-l consider mecanic ci "doctor in masini". Mi-a luat doar 50 de lei. Ca la pretenari.

 

Bafta!

 

P.S. Fulia ta s-a rupt? Cati km are masina?

Link to comment
Share on other sites

Cat a costat piesa , cat a durat inlocuirea, cat a costat inlocuirea si la ce service .

 

Acum doi ani cca 6 milioane (noua, dar "pe producator"), am inlocuit-o la AB. Nu mai retin cat a costat manopera, am facut mai multe. Vad ca a rezistat ok pana acum.

Link to comment
Share on other sites

anul trecut in vara s-a rupt si a mea. a costat cam 700 de ron cu tot cu montaj la un service in Brasov.

 

si cum face cand ai fulia rupta?

 

 

Nu mai ai servo, nu-ti mai lucreaza alternatorul ..nimic din ce este actionat de cele doua curele. La mine(acum un an, la E39-520d) am schimbat role+curele+fulie, toate noi, m-a ajuns cu tot cu manopera la 1700ron

Link to comment
Share on other sites

am schimbat-o şi eu acum vreo 2 săptămâni la E90 320d. Mie ĂŽmi sărea cureaua de la servodirecţie, la E46 la d nu ştiu la i sunt inversate locurile ĂŽntre pompa servo şi compresor A/C.

M-a costat 550 lei piesa nouă (Vaico - producător) şi 50 lei manopera la service-ul unui prieten. Şi am schimbat şi cureaua de la servo că dacă ĂŽmi sărea o tot puneam ĂŽnapoi şi s-a ros un pic.

Zicea cineva că e greu de schimbat. Ăntr-adevăr cei de la Bavaria au o cheie specială, o să ataşez o poză cu ea. Dar se poate desface şurubul şi fără cheia aia care ĂŽţi ţine fixă fulia, blocând volanta. Ăn 10 min la mine a fost schimbată.

 

După câte vezi, se poate adopta şi varianta cu blocarea volantei şi oficial, ĂŽnsă ei dacă au cheia aia nu mai demontează scutul de plastic al motorului şi e mai comod aşa pt ei. Apropo, şurubul care trebuie desfăcut e de 22, cel puţin la E90.

eu am cumpărat fulia de la userul 4ucom. De asemenea, şi userul grozadan se ocupă cu piese. Poţi să-i ĂŽntrebi de fulie.

post-11868-1244818762_thumb.jpg

post-11868-1244818791_thumb.jpg

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

anul trecut in vara s-a rupt si a mea. a costat cam 700 de ron cu tot cu montaj la un service in Brasov.

 

si cum face cand ai fulia rupta?

 

 

Nu mai ai servo, nu-ti mai lucreaza alternatorul ..nimic din ce este actionat de cele doua curele.

 

ceva de genul

Link to comment
Share on other sites

Am patit-o si eu 800 ron in primavara. In primul rand prinde bine cu ambele maini fulia si incearca sa o misti. In mod normal nu ar trebui sa reusesti. Daca are joc e pe duca. Cu un drum verifica si restul de role (da jos cureaua si invarte fiecare rola in parte si vezi cum suna). Nu de alta dar daca ai uzura la fulie e foarte posibil sa ai si la role. La e46 320d e hiba cunoscuta la modelele facelift. La prefacelift nu am auzit inca de fulie dusa (desi nu e exclus).
Link to comment
Share on other sites

De obicei se rupe la semafor. Mie la E39 mi s-a rupt tot asa la semafor, dar numai stiu cat a costat, s-a intamplat acum vreo 3 ani chestia. Si la E46 a inceput sa se auda cand opresc motorul. N-am auzit la nimeni sa se rupa in mers. Atunci cand e pe duca, daca are motorul multe ture sta centrata, iar cand opresti la semafor scad turele si nemaistand atat de centrata se poate rupe. Asta e cauza pentru care se rupe doar la semafor, din cate stiu eu.
Link to comment
Share on other sites

Asta e cauza pentru care se rupe doar la semafor, din cate stiu eu.

<_< Funny, fulie care se rupe doar la semafor! Brabus, ocoleste semafoarele, mai economisesti 800 ron. :)

 

@ Sherifu - am inteles ce ai vrut sa spui, intr-adevar, de regula cand e obosita fulia crapa la plecatul de pe loc, din motivul explicat mai sus. Dar tot e funny de tot!!!

Link to comment
Share on other sites

De obicei se rupe la semafor. Mie la E39 mi s-a rupt tot asa la semafor, dar numai stiu cat a costat, s-a intamplat acum vreo 3 ani chestia. Si la E46 a inceput sa se auda cand opresc motorul. N-am auzit la nimeni sa se rupa in mers. Atunci cand e pe duca, daca are motorul multe ture sta centrata, iar cand opresti la semafor scad turele si nemaistand atat de centrata se poate rupe. Asta e cauza pentru care se rupe doar la semafor, din cate stiu eu.

 

la mine s-a rupt in mers.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri. La mine inca nu a cazut , dar se auze un zgomot metalic. Cand am ridicat capota am vazut ca are joc. O s-o schimb si eu <_<

 

P.S. Mi se pare un pret exagerat pentru o nenorocita de fulie

dacĂŁ o cumperi pe producĂŁtor nu mai e chiar aÂşa scumpĂŁ, e aproape la jumĂŁtate de preĂž.

Miºcã cu mâna de ea În sus ºi În jos ºi vezi dacã are joc.

Fulia asta cred cĂŁ trebuie trecutĂŁ la consumabile pt cĂŁ are ĂŽn interior cauciuc care ĂŽn timp se uzeazĂŁ Âşi se rupe ĂŽntr-un final. De fapt de-aia se numeÂşte "vibration damper" -> atenuator de vibraĂžii

Link to comment
Share on other sites

@ Srb - pentru verificat role nu ai nevoie neaparat de mecanic, pentru ca este o operatie simpla. Trebuie sa dai jos plasticele, cureaua si sa invarti (da un impluls puternic de rotire cu un deget) rolele pe rand. O sa auzi care suna aiurea.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.