Jump to content

Fulie centrala e46


brabus2099

Recommended Posts

E46 unei prietene (320d cutie automata) are 85.000 km sigur reali si abia ce a schimbat fulia asta si tampoanele de la motor.

 

ia afectat si tampoanele?

 

Nu. N-au legatura. Au trebuit schimbate amandoua, si tampoane si fulie, dar nu una din cauza celeilalte. Tampoanele la automata cad mai repede decat la manuala pentru ca la automata la semafor tu stai cu cutia in pozitia Drive cu piciorul pe frana. Iar in aceasta situatie sta motorul putin fortat. Unii spun ca mai este de vina si faptul ca automata tine motorul putin mai subturat.

Link to comment
Share on other sites

la mine s a rupt dupa 200k.... facea un zgomot pe care toti care si au dat cu parerea au crezut ca vine de la turbina care ar fi pe sfarsite....intr un final s a rupt, la o plecare de pe loc....abea dupa ce am schimbat o (400 ron, second )am sesizat ca disparuse zgomotul....zgomot ce il aveam inca de cand am luat masina, in urma cu 70k
Link to comment
Share on other sites

Si la mine a inceput sa scartaie ceva pe acolo dar nu stiu exact daca de la o rola sau de la o curea.Dupa cate am vazut e vorba de 2 curele una mai mica si una mare de tot.Pe unde vine pompa de apa si ce rol au curelele astea? Si inca ceva am 122.000Km reali .Teoretic ce se schimba pe acolo ? De cate role e vorba pe acolo pt ca le-as schimba pe toate?
Link to comment
Share on other sites

Fulia centrala (prinsa de arborele cotit) ce antreneaza accesoriile are joc. A mai schimbat-o cineva? Deasemenea imi puteti recomanda un service?

 

 

eu am schimbat la 318i e46 , am dat 11,4mil , nu este mare smecherie , sun 4 surburi , am schimbat o la un service de cartier , mi a luat 500mii, a durat 15min , la 320d am auzit ca este 6mil

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Fulia centrala (prinsa de arborele cotit) ce antreneaza accesoriile are joc. A mai schimbat-o cineva? Deasemenea imi puteti recomanda un service?

 

 

este destul de frecvent acest defect.nu este greu de scimbat si costa putin peste 600lei (producator VAICO). iti spun asta pt ca am magazin de piese import si am lucrat si la service!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Mda... destul de multe consumabile scumpe am schimbat si eu in ultima perioada :lol:

 

Fulia am schimbat-o acum vreo 3 luni (la 125 000 km) - aprox. 1200 RON la Contempo si ar fi trebuit sa schimb si role, respectiv curele, insa nu am mai avut bani atunci. Si pentru ca intre timp am fost nevoit sa schimb si volanta cu ambreiaj , tot cu rolele vechi am ramas si o sa mai raman o perioada.

 

Deh... consumabile... :)

Link to comment
Share on other sites

Volanta este consumabil? Vorbesti serios? :)

 

Cred ca depinde ce intelege fiecare prin consumabila - mai sus eram oarecum ironic (stii cum e, un ochi plange, altul rade :lol: ). Nu ma astept sa fie lifetime intrucat este evident ca, dat fiind rolul pe care il are, la un moment dat o sa apara uzura. Pe de alta parte, uita-te doar pe forum cati useri au schimbat-o pana in 200.000 km. Nici asta nu mi se pare neaparat ok, mai ales la costul pe care il are.

 

In fine, eu personal am sperat pana in ultimul moment ca nu va fi nevoie sa o schimb si ca e suficient kit de ambreiaj nou. N-a fost sa fie... :)

Link to comment
Share on other sites

consumabila e ceva ce...poate fi consumat :lol:

 

Dar omul are dreptate :) BMW ''consuma'' :

 

- turbo

- caseta de directie

- aceasta fulie despre care discutam

- racord flexibil

- piesa cu tepi :))

- s'altele !!!

 

e un GURMAND !

Link to comment
Share on other sites

Volanta este consumabil? Vorbesti serios? :)

 

Cred ca depinde ce intelege fiecare prin consumabila - mai sus eram oarecum ironic (stii cum e, un ochi plange, altul rade :) ). Nu ma astept sa fie lifetime intrucat este evident ca, dat fiind rolul pe care il are, la un moment dat o sa apara uzura. Pe de alta parte, uita-te doar pe forum cati useri au schimbat-o pana in 200.000 km. Nici asta nu mi se pare neaparat ok, mai ales la costul pe care il are.

 

In fine, eu personal am sperat pana in ultimul moment ca nu va fi nevoie sa o schimb si ca e suficient kit de ambreiaj nou. N-a fost sa fie... :D

Am recitit postul tau anterior, am inteles eu gresit. Scuze.

 

Masina mea a depasit distanta Pamant - Luna si nu am schimbat volanta. Cred ca multi useri (care au schimbat-o) au fost pacaliti sau masinile aveau peste 4-500ooo km reali :D

 

consumabila e ceva ce...poate fi consumat :)

 

Dar omul are dreptate :D BMW ''consuma'' :

 

- turbo

- caseta de directie

- aceasta fulie despre care discutam

- racord flexibil

- piesa cu tepi :))

- s'altele !!!

 

e un GURMAND !

In general piese care nu pot fi spalate :lol:

Link to comment
Share on other sites

Fulia centrala (prinsa de arborele cotit) ce antreneaza accesoriile are joc. A mai schimbat-o cineva? Deasemenea imi puteti recomanda un service?

Si la mine se aude un scartait? E46, 318D, 2003. Dar totusi am 176000 km...cam devreme sa schimb o fulia acea...fie ea chiar si consumabila. Cred ca auzeam mai des de aceasta fulie...daca era o consumabila care sa se schimbe la anumiti KM si la acest pret. Daca nu o schimbi din timp ce se poate intampla? E grav?

Link to comment
Share on other sites

Fulia centrala (prinsa de arborele cotit) ce antreneaza accesoriile are joc. A mai schimbat-o cineva? Deasemenea imi puteti recomanda un service?

Si la mine se aude un scartait? E46, 318D, 2003. Dar totusi am 176000 km...cam devreme sa schimb o fulia acea...fie ea chiar si consumabila. Cred ca auzeam mai des de aceasta fulie...daca era o consumabila care sa se schimbe la anumiti KM si la acest pret. Daca nu o schimbi din timp ce se poate intampla? E grav?

 

vezi ca scartaitul poate fi si de la curea si fulia se poate verifica tragand de ea in sus-jos (12-6) si sa nu aibe joc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.