Jump to content

Diy: eliminare tacanit Disa


Calin

Recommended Posts

Tacanitul apare de la 3 bucse, 2 de la balamalele clapetei si una de la tija care actioneaza clapeta. Bucsele toate trei sunt facute din cupru si au o crestatura.

Prima data scoateti clapeta afara dupa care cu un cleste de sigurante se scot cele 2 bucse ale clapetei. Puteti sa le bagati dupa aia inapoi pe axul clapetei ca sa verificati jocul acestora. Veti ramane uimiti de cat e de mare (mai bine de un mm).

Pt. a elimina acest joc am procedat in felul urmator:

-dupa cum am zis mai sus bucsele au o taiatura pe mijloc, eu am marit aceasta taietura cu o pila subtire si dreapta, am facut-o cam de 1,5mm. Taietura am largit-o pt ca sa pot strange umpic bucsa (ca sa-i micsorez umpic diametru). Aici apare problema, bucsa nu mai poate fi montata inapoi in locasul ei deoarece fiind mai mica in diametru aceasta cade din locasul ei din carcasa. Pt. a le putea pune inapoi (sa intre fortat) am facut niste cuzineti (semi inele) din tabla de cupru. Am bagat prima data cuzinetul in locasul bucsei si dupa aia am bagat bucsa fortat la locul ei. Verificati daca clapeta intra cum trebuie in bucsa reparata, nu trebuie sa intre greu dar nici usor. La mine am avut noroc, am nimerit aproape ca si cota de rulment sa fie (prost noroc zic eu).

Operatiunea se face la fel la toate cele 3 bucse. Inainte de montare puneti niste vaselina in bucse (in interiorul bucsei se afla niste gaurele mici pt. a retine vaselina).

Inainte de montare scoateti furtunasul ala mic de la membrana de vacuum si trageti/suflati cu gura pt. a verifica daca merge usor si clapeta face toata cursa. Mai puneti niste vaselina si pe la marginea balamalelor si la tija de actionare. Actionati cu mana membrana pt. a se uniformiza vaselina.

 

Vreau sa va spun ca a iesit perfect, absolut nici un joc la nici una din bucse. Aveti nevoie de mai multe scule, nu stau sa insir acuma, patente spit, penseta, etc.

Pun si ceva poze din timpul lucrului ( a durat cam vreo 2 ore toata treaba).

Am pus-o pe masina si rezultatul e uimitor, absolut nici un tacanit, nici la relanti, nici in sarcina.

 

LE: solutia care ar fi fost mai buna ar fi sa faceti la un strung mic de precizie alte bucse noi. Din pacate strungul meu e foarte mare si nu puteam sa prind in bacuri acele bucse mici. Dar cu un strung mic si un strungar meserias se poate face. Bineninteles ca ar mai fi si varianta de achizitie a unei Disa noi dar in momentul asta is cam sarac si am preferat sa le fac asa. Din cate am inteles ( user 008) si-a cumparat o valva Disa noua si zgomotul produs era la fel ca si cea uzata de pe masina, deci nu stiu ce sa mai cred

post-8540-1245151744_thumb.jpg

post-8540-1245151752_thumb.jpg

post-8540-1245151760_thumb.jpg

post-8540-1245151767_thumb.jpg

post-8540-1245151774_thumb.jpg

post-8540-1245151784_thumb.jpg

post-8540-1245151793_thumb.jpg

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
De cand am demontat-o prima data ( inainte de schimbare am dat-o jos sa vad ce e acolo ) , am spus ca doar jocul din bucsele alea poate fi cauza zgomotului....asta in cazul in care motorul merge corect si nu e defecta DISA....n-am avut rabdare sa incerc o metoda asemanatoare , adica eliminarea jocului ....Am pus una noua, am schimbat si valva PCV insa nu a disparut complet zgomotul.....e mult mai mic dar e acolo.......Incerc sa "repar" DISA veche sa o montez .
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa va intreb urmatorul lucru:daca in loc de creaarea unor cuzineti as pune POXIPOL SUDURA METALICA e ok?adica bucsele se vor fixa perfect acolo ,dar ma intreb ce efect va avea in timp,e posibil sa se macine si sa fac altceva,etc,,,,?????Nici nu am sculele necesare pentru crearea de cuzineti si nici nu ma prea pricep asa ca incerc sa gasesc o solutie mai la indemana.Sariti cu sfaturile prosfesorilor va rog!1
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa va intreb urmatorul lucru:daca in loc de creaarea unor cuzineti as pune POXIPOL SUDURA METALICA e ok?\

 

poti incerca, da' inainte de asta trebuie micsorat neaparat diametrul bucsei sa fie exact ce cel al axului

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Da, se scoate destul de simplu. Trebuie doar desfacut suportul jojei de ulei si o tragi umpic intr-o parte.

am facut asta, dar am observat ca la mine iese doar drept, eventual un unghi mic de cateva grade.

 

problema intampinata este ca partea de jos a valvei se loveste de o conducta a pompei de ABS, chiar si la ridicarea motorului cu un cric.

Link to comment
Share on other sites

Da, se scoate destul de simplu. Trebuie doar desfacut suportul jojei de ulei si o tragi umpic intr-o parte.

am facut asta, dar am observat ca la mine iese doar drept, eventual un unghi mic de cateva grade.

 

problema intampinata este ca partea de jos a valvei se loveste de o conducta a pompei de ABS, chiar si la ridicarea motorului cu un cric.

A mea e din dec 95, si iese fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

Da, se scoate destul de simplu. Trebuie doar desfacut suportul jojei de ulei si o tragi umpic intr-o parte.

am facut asta, dar am observat ca la mine iese doar drept, eventual un unghi mic de cateva grade.

 

problema intampinata este ca partea de jos a valvei se loveste de o conducta a pompei de ABS, chiar si la ridicarea motorului cu un cric.

Ai cumva ASC? Eu am ASC si nu am descoperit inca cum se scoate DISA. La astea cu ASC unitatea abs contine si unitatea asc si este mai mare decat la alea fara asc si nu stiu cum s-ar putea scoate DISA. Cred ca solutia ar fi sa se desfaca si unitatea abs dar mi se pare cam riscant. Daca descopera cineva cum se poate da jos disa la masinile cu asc, sa spuna si noua.

Link to comment
Share on other sites

Masina lui roby_m e din 96, si ma gandeam poate are ASC, de nu poate sa o scoata afara.

nu am habar sa am asa ceva pe masina. nu am vazut nicaieri scris ceva de asc.

dar daca ar fi, cum as putea sa-mi dau seama, doar din pomba de ABS? daca ajuta, pot face maine niste poze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.