Jump to content

RallyCross in Bucuresti 27-28 iunie


gyno09

Recommended Posts

Sambata si duminica respectiv 27-28 iunie se desfasoara etapa numarul 3 de Rallycross din Campionatul National.

concursul se desfasoara in spatele Palatului Copiilor pe fosta partie de schii. concursul incepe sambata la ora 12.00 si duminica la aceiasi ora . sosesc masini din toata tara, va fi un spectacol pe cinste.

Edited by gyno09
Link to comment
Share on other sites

E masina ta de concurs? La cat te dai, 1600, 1800?

O sa incerc sa ajung si eu, de mult nu s-au mai tinut rallycross in Bucuresti. Merita o promovare mai mare acest eveniment.

Din pacate nu multi sunt pasionati de asa ceva..Din asta rezulta si promovarea

Link to comment
Share on other sites

E masina ta de concurs? La cat te dai, 1600, 1800?

O sa incerc sa ajung si eu, de mult nu s-au mai tinut rallycross in Bucuresti. Merita o promovare mai mare acest eveniment.

 

nu este masina mea este a unui prieten, eu am una la fel dar este albastra, el este la 2000cc si eu la 1600cc, ce se tinea acum cativa ani in bucuresti se numea AutoCross, acim s-au schimbat regulamentul este acelasi cu cel international si avem un campionat national oficial inregistrat la FRAS, cu promovarea este mai greu pt ca costa mult si asa nu sunt sponsori si suportam toata reparatiile si cheltuielile de drum din buzunarul nostru. dar toate astea au un merit si o satisfactie atunci cand esti pe pista si concurezi.

Edited by gyno09
Link to comment
Share on other sites

De cand s-a schimbat regulamentul din autocros si sa facut rallycros sa dus dracu toata treaba.Ma dadeam si eu acum cativa ani ,la noi in sibiu erau cel putin vre-o 50 de masini care participau constant plus altele ce veneau din alte orase.In autocros erau permise orice inclusiv loviturile de aici si spectacolul.La noi se organizeaza acum campionatul de slalom paralel care e o porcarie.
Link to comment
Share on other sites

Era haios si autocross-ul. Aveam niste cunostinte care se duceau mereu la Sibiu sa se dea pe circuit. Masini golite de orice sticla, cu rollcage.

Nel: acum e interzis sa se mai tina astfel de intreceri de nu va mai duceti?

Stie cineva programul de desfasurare al rallycross-ului pt sambata si duminica?

Link to comment
Share on other sites

Program de desfasurare :

 

 

 

SAMBATA

 

 

 

08:00 - 10:00 Inscrieri

 

10:00 - 11:00 verificari

 

11:00 - 11:30 sedinta tehnica

 

12:00 - 17:00 desfasurare concurs .

 

 

 

DUMINICA

 

 

 

11:00 - 15:00 desfasurare concurs (mansa 3 si finale)

 

15:30 festivitatea de premiere

Link to comment
Share on other sites

Era haios si autocross-ul. Aveam niste cunostinte care se duceau mereu la Sibiu sa se dea pe circuit. Masini golite de orice sticla, cu rollcage.

Nel: acum e interzis sa se mai tina astfel de intreceri de nu va mai duceti?

Stie cineva programul de desfasurare al rallycross-ului pt sambata si duminica?

Nu erau golite de sticle,era optiunea fiecaruia daca o golea sau nu,erau 2 categorii cu bari interioare si cu bari exterioare si binenteles grupele dupa c <_< ilindree.

Link to comment
Share on other sites

Am fost ieri si m-am uitat si vin cu cateva pareri personale.

Traseu foarte slab, organizare asijderea. De spectatori se sa mai vorbesc! 50-60 cu indulgenta si aia prieteni foarte buni cu cei care alergau. Foarte multe abandonuri. La un moment dat mansa se termina cu un singur concurent la final. Nu stiu daca materialul sportiv e slab sau locatia punea probleme: cauciucuri dejantate, planetare rupte.

Despre concurenti ce sa zic? Mi-a placut baiatul cu Dacia si cel cu Corsa.

Nu am inteles ce era cu Golful 103, erau 2 masini la fel. Una care a participat si una de parada. Aia de parada chiar arata pregatita de macadam, era de altfel singura masina cu gume fata spate de macadam, restul aveau numai fata. Mai bine spus de noroi, ca asta era pe pista aia. Mi-ar fi placut s-o vad pe pista. Masina e cea din poza pusa de coleg mai sus.

Am vazut in zona si SAK-ul, statea frumusel in parcare. Ar fi trebuit sa intre el pe pista si sa-si infoaie putin muschii.

Sper macar ca v-ati distrat, voi pilotii, pana la urma asta e cel mai important.

Link to comment
Share on other sites

Am fost ieri si m-am uitat si vin cu cateva pareri personale.

Traseu foarte slab, organizare asijderea. De spectatori se sa mai vorbesc! 50-60 cu indulgenta si aia prieteni foarte buni cu cei care alergau. Foarte multe abandonuri. La un moment dat mansa se termina cu un singur concurent la final. Nu stiu daca materialul sportiv e slab sau locatia punea probleme: cauciucuri dejantate, planetare rupte.

Despre concurenti ce sa zic? Mi-a placut baiatul cu Dacia si cel cu Corsa.

Nu am inteles ce era cu Golful 103, erau 2 masini la fel. Una care a participat si una de parada. Aia de parada chiar arata pregatita de macadam, era de altfel singura masina cu gume fata spate de macadam, restul aveau numai fata. Mai bine spus de noroi, ca asta era pe pista aia. Mi-ar fi placut s-o vad pe pista. Masina e cea din poza pusa de coleg mai sus.

Am vazut in zona si SAK-ul, statea frumusel in parcare. Ar fi trebuit sa intre el pe pista si sa-si infoaie putin muschii.

Sper macar ca v-ati distrat, voi pilotii, pana la urma asta e cel mai important.

 

daca ai fi venit si duminica vedeai si golful celalant pe pista, traseul nu te inteleg de ce a fost slab , doar ca trebuia sa nu ploua atat de mult , dar sa sti ca este pista cu cele mai multe viraje si pe o parte si pe alta , fata de toate celelante trasee din tara., organizarea intradevar slabuta pt ca a fost organizat din buzunarul nostru (doar cativa), ca si siguranta pe pista pt piloti si inafara ei pt spectatori aia putini pe care i-ai vazut tu sambata cand nu prea a fost vreme de iesit afara., in plus de asta evenimentul nu a fost promovat aproape deloc doar un singur ajutor am avut de la 4tuning.ro si le multumes inca o data pe aceasta cale., masinile care tot ramaneau pe pista sambata ramaneau din cauza ca pe unele portiuni a fost extrem de multa apa.

Duminica sa schimbat vremea a fost frumos pista sa mai uscat un pic a fost mai multi spectatori decat sambata a vazut un spectacol pe cinste rasturnari, lovituri, etc. una peste alta a iesit foarte bine la sfarsit toata lumea a fost multumita si data viitoare speram sa vina ceva sponsori si sa facem o promovare cum trebuie.

multumes mult ca ai venit pe ploaie sambata si i-mi pare rau ca nu ai fost si duminica . dar poate data viitoare o sa vi si sa fi mai multumit.

o sa atasez un link unde puteti vedea cateva poze sa va faceti o parere: http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=130735

Link to comment
Share on other sites

Traseul mi s-a parut prea scurt si foarte prost nivelat. Bine nici ala de la Bradu nu e mai breaz, cred ca e doar putin mai lung.

Ar trebui gasita o locatie in care sa fie macadam cat de cat plan, nu sa dai cu capul de plafon si sa rupi suspensia daca vrei sa mergi mai tare. Plus ca nu am vazut asfalt, nu era in regulament obligativitatea de minimum xx% asfalt?

La anul imi iau si eu un fier si vin sa ma dau. Sa vedem ce fier va fi, ca trebuie sa fie taaaare rezistent.

Link to comment
Share on other sites

Traseul mi s-a parut prea scurt si foarte prost nivelat. Bine nici ala de la Bradu nu e mai breaz, cred ca e doar putin mai lung.

Ar trebui gasita o locatie in care sa fie macadam cat de cat plan, nu sa dai cu capul de plafon si sa rupi suspensia daca vrei sa mergi mai tare. Plus ca nu am vazut asfalt, nu era in regulament obligativitatea de minimum xx% asfalt?

La anul imi iau si eu un fier si vin sa ma dau. Sa vedem ce fier va fi, ca trebuie sa fie taaaare rezistent.

 

daca sti traseul de la bradu acolo nu are deloc si nici la mioveni este doar la sibiu pe linia de start , noi aici chiar am avut si la start si pe virajul dupa coborare o portiune si si la curba din dreapta inaine de urcare, abia am gasit terenul asta ne chinuim de 5 ani sa obtinem o locatie in bucuresti este foarte greu aici a fost foarte bine numai ca l-am pregatit din scurt pe ultima saptamana si nu a fost timp sa se intareasca traseul si a mai si plouat si sa inmuiat, te aspettam sa vi cu mare drag si cand esti acolo pe pista sa vezi ca se schimba total toate datele problemei.

daca vrei sa-ti cauti o masina si vrei ceva sfaturi poti sa ma intrebi dar cel mai bine fata in fata ca sunt multe detali de care tre sa ti cont ca sa poti face ceva frumos cu bani putini. te ajut cu mare drag. bafta

 

PS pista de la Bradu are 800 metri si asta are 650 metri nu e chiar asa mare diferenta dar asta are foarte multe curbe asta e diferenta.

Edited by gyno09
Link to comment
Share on other sites

Sigur vom vorbi. In mare stiu cu ce se mananca, dar intotdeauna e loc de mai bine. Cea mai mare dilema o am legata de alegerea masinii, luata de aici gata aranjata sau sa o aduc de afara si s-o aranjez eu.

Pe afara am gasit foarte putine masini gata preparate, poate nu stiu eu unde sa ma uit. Uitandu-ma in jurul meu imi dau seama ca pt o instalatie electrica de concurs nu as gasi un electrician care sa stie cu ce se mananca treaba asta. Asta e cel mai complicat, restul mecanica, suspensie, cusca gasesc.

Ma rog, e mult de discutat, poti intra pe topicul asta si mai dezvoltam: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...12349&st=20

Spor!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.