Jump to content

Drumuri interzise.... :(


iulian518i

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
...

si 3 , Brasov - Sibiu .... prafffffff nu o sa termine drumul nici in 2 ani la cum se lucreaza acolo ..... varianta parfum este :

Brasov - Sighisoara - Tg Mures sau Sibiu se ocoleste dar se merita 100%

...

 

Am mers acum vreo saptamana pe acolo. Cu mici exceptii de cateva zeci/sute de m ( insumate nu cred ca trec de 1km ) drumul este foarte bun. A .... si partea cea mai rea pe care nu o luasem in calcul ... drumul dupa ce se coboara dealul spre Sibiu, spre petrom-ul de la intersectia cu drumul care vine de pe valea Oltului, cativa km sunt nu prea .... prietenosi .... dar 99% e un drum foarte bun !

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am citit ceva intr-un alt topic si mi-am amintit de Dealul Negru: in urma iernii ce a trecut si a traficului greu, exista portiuni unde iti rupi masina in doua. In special la intrarea pe Dealul Negru de pe ambele sensuri: dinspre Pitesti, imediat cum incepe urcarea si drumul se desparte in doua benzi - nu incercati urcarea pe banda 2 pana la prima curba - e mancat asfaltul pe toata banda respectiva (rabdati/mergeti mai incet 30 secunde si ramaneti pe banda I). In partea cealalta, dupa iesirea din Milcoiu e un PetromV pe dreapta si apoi o curba dupa care din nou se urca - exact dupa curba sunt cratere de o palma adancime pe o lungime de 10 metri si toata latimea benzii - va sfatuiesc sa ocoliti pe contrasens - bineinteles daca e posibil si cu semnalizarea de rigoare, altfel nu aveti nici o posibilitate de a evita gropile.

 

De asemenea, la vestitul ac de par (exista doua, unul e mai larg decat celalalt - eu ma refer la cel mai strans) - exista gropi si denivelari incredibile. Recomandarea este ca la urcare (Pitesti ->Valcea) sa tineti banda 1 si viraj cat mai strans, iar la coborare - Dumnezeu cu mila, ca e praf oricum.

Link to comment
Share on other sites

Am citit ceva intr-un alt topic si mi-am amintit de Dealul Negru: in urma iernii ce a trecut si a traficului greu, exista portiuni unde iti rupi masina in doua. In special la intrarea pe Dealul Negru de pe ambele sensuri: dinspre Pitesti, imediat cum incepe urcarea si drumul se desparte in doua benzi - nu incercati urcarea pe banda 2 pana la prima curba - e mancat asfaltul pe toata banda respectiva (rabdati/mergeti mai incet 30 secunde si ramaneti pe banda I). In partea cealalta, dupa iesirea din Milcoiu e un PetromV pe dreapta si apoi o curba dupa care din nou se urca - exact dupa curba sunt cratere de o palma adancime pe o lungime de 10 metri si toata latimea benzii - va sfatuiesc sa ocoliti pe contrasens - bineinteles daca e posibil si cu semnalizarea de rigoare, altfel nu aveti nici o posibilitate de a evita gropile.

 

De asemenea, la vestitul ac de par (exista doua, unul e mai larg decat celalalt - eu ma refer la cel mai strans) - exista gropi si denivelari incredibile. Recomandarea este ca la urcare (Pitesti ->Valcea) sa tineti banda 1 si viraj cat mai strans, iar la coborare - Dumnezeu cu mila, ca e praf oricum.

<_<) date='5/Apr/2009, 01:30

io fac destul de des drumul asta si nu prea am obiectii, decat la umflatura aia in asfalt la urcarea pe dealul Negru, in curba, dinspre Valcea. poate m-am invatat cu el. o sa imi notez pe o foaie si cand plec acasa o sa fiu atent la portiunile alea...

Link to comment
Share on other sites

Drumul DN1A Buftea - Ploiesti (centura), nu mai am pietre la rinichi!

Iar masina......efectiv mergeam cu lacrimi in ochi.

 

Drumul este praf! pulbere fina! distrus! nici pe vreme lu' Mihai Viteazu nu erau asa!

 

niste nenorociti astia de la drumuri!

Link to comment
Share on other sites

vreau sa plec spre corsica in vara .... buba e ca cel mai scurt drum e prin serbia-croatia-slovenia-italia...

 

puteti sa'mi spuneti va rog cum e drumul dinspre craiova spre orsova ..... dr. turnu severin /?/ am prieteni care'mi zic ca au facut 100km in 2ore jumate ... e adevarat ??

Link to comment
Share on other sites

vreau sa plec spre corsica in vara .... buba e ca cel mai scurt drum e prin serbia-croatia-slovenia-italia...

 

puteti sa'mi spuneti va rog cum e drumul dinspre craiova spre orsova ..... dr. turnu severin /?/ am prieteni care'mi zic ca au facut 100km in 2ore jumate ... e adevarat ??

asta-vara am fost la resita, dupa o masina.

de la caransebes pana la dr. tr.severin era o pacoste de drum. aici asfaltau, dincolo era asfaltat bine, iar mai incolo, aproape fara nicio avertizare era decopertat drumul si daca veneai cu viteza te cam oftica saritura. si asa se alternau aproape tot drumul.

de la dr.tr. severin pana la craiova e o bucurie de drum. io am mers sambata si nu prea era aglomerat, iar noaptea cand m-am intors era aproape gol.

dar asta a fost asta-vara, poate s-au mai schimbat lucrurile.

Link to comment
Share on other sites

Care este cel mai bun drum Bacau-Constanta , imi poate spune cineva ?

 

Stânga la FocÂşani spre BrĂŁila, dupĂŁ Viziru faci iar stânga ( aici vine o porĂžiune cam nasoala vre-o 40 de km) Âşi la Gura IalomiĂžei iar stânga. Ăsta e cam cel mai scurt, ai mai putea sa vii si pe A2 da e mai lung.

 

Drumuri bune!

Link to comment
Share on other sites

Care este cel mai bun drum Bacau-Constanta , imi poate spune cineva ?

 

Stânga la FocÂşani spre BrĂŁila, dupĂŁ Viziru faci iar stânga ( aici vine o porĂžiune cam nasoala vre-o 40 de km) Âşi la Gura IalomiĂžei iar stânga. Ăsta e cam cel mai scurt, ai mai putea sa vii si pe A2 da e mai lung.

 

Drumuri bune!

Merci dar 40 km de drum nasol ma nelinesteste alte variante bune sunt ?

Link to comment
Share on other sites

Ce traseu recomandati pt Cluj-Bucuresti?

 

1. Cluj-Sibiu-Rm. Valcea-Pitesti-Buc.?

2. Cluj-Tg. Mures-Brasov-Ploiesti-Buc.?

 

Pt prima varianta am citit ca ar fi ceva probleme intre Rm. Valcea - Pitesti.

Pe varianta 2 stiu ca e bun drumul.

 

As prefera Rm Valcea - Pitesti - Bucuresti, ca sa ma urc mai repede pe autostrada.

 

Ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

Care este cel mai bun drum Bacau-Constanta , imi poate spune cineva ?

 

Stânga la FocÂşani spre BrĂŁila, dupĂŁ Viziru faci iar stânga ( aici vine o porĂžiune cam nasoala vre-o 40 de km) Âşi la Gura IalomiĂžei iar stânga. Ăsta e cam cel mai scurt, ai mai putea sa vii si pe A2 da e mai lung.

 

Drumuri bune!

Merci dar 40 km de drum nasol ma nelinesteste alte variante bune sunt ?

 

Sa treci DunĂŁrea cu bacu, auzisem ca e bun Âşi ĂŁla.

Link to comment
Share on other sites

Ce traseu recomandati pt Cluj-Bucuresti?

 

1. Cluj-Sibiu-Rm. Valcea-Pitesti-Buc.?

2. Cluj-Tg. Mures-Brasov-Ploiesti-Buc.?

 

Pt prima varianta am citit ca ar fi ceva probleme intre Rm. Valcea - Pitesti.

Pe varianta 2 stiu ca e bun drumul.

 

As prefera Rm Valcea - Pitesti - Bucuresti, ca sa ma urc mai repede pe autostrada.

 

Ce ziceti?

am fost pe amandoua, acum mai putin de 1 saptamana.

pe brasov e asfaltul mai bun ca in partea cealalta, dar sunt mai multe camere si radare si mai multe sanse sa prinzi ambuteiaj. in afara de centura ploiestiului, nu stiu sau nu mai tin minte sa fie prost drumul.

pe pitesti ai avantajul autostrazii, dar e drumul ceva mai nasol. nu foarte. partea cea mai rea a drumului este valea oltului cu cele 2 viaducte in stare jalnica.

nu faci o alegere proasta in nici o varianta. io as alege valea oltului cu plecarea din bucuresti de pe la 20.00. <_<

in orice situatie, cauta camerele fixe pe net ca sa nu ai surprize mai tarziu. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.