Jump to content

Drumuri interzise.... :(


iulian518i

Recommended Posts

buna informatie :)

 

Intrebare:

 

Pentru un traseu Bucuresti-Hvar (Croatia) via Serbia, Muntenegru si Bosnia ce precautii sa-mi iau? Are cineva idee cum sunt drumurile si care mai e situatia prin Bosnia :) ?

 

Imi puteti recomanda alternative daca e cazul? N-as vrea sa o iau totusi prin Zagreb via Ungaria; e mult prea lung drumul.

Link to comment
Share on other sites

Aici nu vreau sa comentez prea multe ....... drumul Pitesti -> Cimpulung .... bine ca mi'am platit rovinietele :) ... viteza era intre 40 si 50km/h ...

 

A trebuit sa merg vreo 30 de km asa ... mi se incingea roata aia de puteam sa aprind tigara pe ea cred .... din cand in cand mai intram in baltile cu apa ...

 

Mai am o roata cu o galma cat o jumatate de mar ...... si inca una taiata/pocnita ... am poze pe telefon ...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Vailei Vali, ce urat. :(

 

Astazi m-am intors si eu dintr-un traseul mai lung.

Nu am un drum anume sa spun dar in afara de drumurile europene, restul, sunt cu mari surprize. Atentie mare si circulati cu viteza redusa in conditii de noapte sau vizibilitate slaba. Deasemenea, pastrati distanta suficienta fata de cel din fata a.i. daca apare vreo groapa, sa aveti timp sa evitati.

 

Stiu, suna ca recomandarile militiei dar chiar sunt de actualitate. Apar gropi din senin chiar si pe un drum bun... in aparenta.

Bine ca platim vigneta.

Link to comment
Share on other sites

la dosar la CASCO o sa atasez rovinieta ... si as vrea sa trimit un mail si la compania de drumuri ...

 

Asta este al doilea cauciuc. La a treia roata nu am poze caci am observat'o la vulcanizare si era deja seara cand mi'a adus rotile de iarna de la garaj.

post-431-0-33487000-1304276745_thumb.jpg

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

crede-ma ca nu dau deloc ... merg foarte atent ... problema cred ca a fost ca nu aveam oglinzi si mergeam incet pe prima banda nu prea-mi permiteam sa fac stanga-dreapta caci era trafic mai aglomerat pe banda din stanga ... ( nici macar o seara dupa ce am scos masina asta de la garaj nu am ramas cu oglinzile ) ...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Ma intereseaza sa ajung la Iasi venind de le Debrecen, cine e din zonele respective daca imi poate da ceva informatii de starea drumurilor :

 

-Simian-Marghita-Zalau

-Zalau-Dej

-Dej-Bistrita

-Bistrita-Vatra Dornei

-Vatra Dornei-Pascani-Iasi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am si eu cateva intrebari pentru oamenii mai plimbareti de pe forum. Vreau sa plec pana prin Cluj acu' de 1 Mai, in ideea ca ma si plimb putin pana acolo.

 

Considerand ca voi avea timp disponibil de pe 27 seara pana pe 1 mai, voi cum ati face drumul pana acolo? Talpa pana-n Cluj chiar daca e drumul lung si obositor? Stau in Cluj 2 zile si apoi iarasi talpa la intoarcere.

Sau ati imparti drumul, gen o zi pana-n Sibiu, a doua zi in Cluj, ce ma mai plimb pe acolo (trebuie sa ajung si undeva langa Cluj) apoi la intoarcere iar sa impart drumul in 2, cu oprire in Sighisoara?

 

Mentionez ca as vrea eu sa vad Sibiu si Sighisoara, dar nu e obligatoriu.

 

 

Si poate cel mai important, pe ce drumuri s-o iau? Daca e sa fac drumul Bucuresti-Cluj dintr-o bucata vreau sa ajung cat mai repede. Daca-l impart in 2, vreau sa fie drumul cat mai bun, cu viraje si peisaje. N-am mai fost cu masina mai departe de Sibiu asa ca nu prea stiu cum e pe acolo.

 

Cred ca nu e inca vremea buna pentru Transfagarasan si Transalpina, nu?

Link to comment
Share on other sites

Drumul e foarte scurt , il poti face lejer intr-o zi.

Daca vrei un drum deosebit , mai virajat si foarte bine asfaltat incearca Brasov- Sighisoara-Tg. Mures - Cluj.

Daca vrei autostrada mergi pe Pitesti - Rm Valcea - Sibiu (ai centura acum)-Sebes- Cluj.

Eu prefer primul traseu pt ca de al2lea sunt satul.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca se poate face intr-o zi, dar scurt nu prea as zice. Sunt totusi peste 450 Km pana in Cluj si stiu ca dureaza ceva (7-8 ore fara opriri). Sau am auzit gresit?

 

Din punctul meu de vedere e ok, ca imi place sa conduc... mai ales la drum lung, dar o sa am si pasageri. Minim 2 persoane... posibil chiar 4. Si mai sunt si femei, deci nu stiu cat de dispuse o sa fie ele sa stea inchise in cutie 8 ore. De asta intrebam.

 

 

Voi cum ati face?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.