BMWClub: Drumuri interzise.... :( - BMWClub

Jump to content

• 16 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Drumuri interzise.... :( drumuri interzise pentru cine are masina

#41 User is offline   iulian518i 

• another bmwlover
  • Group: Members
  • Interests:electronica, IT, BMW

Posted 04 August 2007 - 01:06

E cineva nemultumit de Bucuresti -Constanta? ambele rute, respectiv A2 si DN pe la Tandarei? exceptand aglomeratia si gatuirea traficului intre A2 si Poarta Alba...ca de acolo se fac 2 benzi pe un sens..poate chiar si nesfarsitul oras Valu lui Traian...unde soseaua e buna..dar e localitate :blink:
0

#42 User is offline   czr 

• Membru

Posted 04 August 2007 - 09:10

nu s-a reparat nici acum brasov-sibiu?
mereu cand plec din tara o iau pe valea oltului ca se evit portiunea aia de la fagaras cu gropi si 100 de semafoare.
tot nu e gata?cat oare dureaza...cred ca-mi iau x5 pana termina aia drumul...
0

#43 User is offline   Remus R. 

• Addicted
  • Group: Contributors

Posted 04 August 2007 - 11:28

am fost eu sapt trecuta pe drumul ala si nu e absolut nici un metru gata gata sa zici uite domne 5 metrii de drum normal, deci mai dureaza zic eu inca 2 veri cel putin ca sa fie complet gata, evident pana atunci se vor strica anumite portiuni care au fost gata mai devreme ... :blink: :) :) :)
0

#44 User is offline   Sini 

• Senior

Posted 04 August 2007 - 12:13

am fost la predeal acum cateva zile. m-am dus pe sibiu - brasov, a fost dramatic, cred ca sunt zeci de semafoare, coloane, era noapte si ploua torential, in unele locuri pe partea stanga era decopertat si era sant, abia incapeau 2 masini. am facut in jur de 4 ore.

la retur am ocolit pe la sigishoara-medias drumul e de vis, mi-a parut rau ca nu am luat-o de la inceput pe acolo.
0

#45 User is offline   iulian518i 

• another bmwlover

Posted 04 August 2007 - 22:36

Iarasi un drum de ocolit..pt cine are drum pe acolo...intre Tandarei si Baraganu...cat esti in judetul IL...e super...cum intri in BR...parca au furat asfaltul...gropi ca de obuze...si culmea culmilor...exact cand ai in fata o groapa si ai putea sa o iei pe sensul opus de mers sa o ocolesti...exact atunci vine o masina/caruta/tractor de pe contrasens...si incetinesti pana la oprire, fie sa astepti trecerea celuilalt, fie sa abordezi groapa cu blandete...dupa posibilitati si experienta...dupa Baraganu....drum ca in palma spre Braila...de te face in ciuda sa apesi acceleratia...
Exista un drum ocolitor, inainte de a ajunge la Tandarei...asa zisul "drum pe balta"..care te scoate la Viziru...insa eu nu o iau pe acolo pt ca ma opresc in Insuratei... inainte cu mult de Viziru...:blink:
Totusi, pentru cei ce vor sa ajunga la Braila dinspre Constanta eu recomand drumul mai scurt, care insa recupereaza din costuri la trecerea cu bacul..pe partea cu Baia, Slava Rusa, Smardan...e drumul mai liber, mai necirculat....si cel putin anul trecut, cand am trecut pe acolo ultima data...bun...insa atentie la radarul din Babadag...intotdeauna in jurul localitatii stau baietii cu tunul de microunde pe drum...
0

#46 User is offline   MishuVerde 

• Membru

Posted 07 August 2007 - 23:27

De pe A2 pe A1 NU ocoliti Bucurestiul prin dreapta (est) ! E mai bine prin stanga (vest). Prin dreapta dureaza mai mult si e prost (asta e un compliment) semnalizat. Centura Bucurestiului e nesimtire curata oricum. Tind sa cred ca cea mai buna ruta Constanta -> Ardeal este prin Bulgaria si Ungaria :blink:

Deva -> Oradea, pe la Varfuri este dezastru. Mai lung si plin de radare dar mai bun si mai comod este prin Cluj.

Bucuresti -> Deva: pe Valea Oltului e super aglomerat, Sibiu la fel. Drum foarte bun + radare Valcea -> Targu Jiu si bunicel Targu Jiu -> Petrosani.
0

#47 User is offline   MishuVerde 

• Membru

Posted 17 August 2007 - 21:43

Ziceam ca

MishuVerde, on 7/Aug/2007, 23:27, said:

Deva -> Oradea, pe la Varfuri este dezastru

dar este reparat acum. Totusi, de la Oradea spre Beius, este denivelat tot drumul.

This post has been edited by MishuVerde: 17 August 2007 - 21:43

0

#48 User is offline   Emi 

• Începător

Posted 24 August 2007 - 19:17

Curtea de Arges - Balea Lac ... cel mai prost drum pe care l-am vazut in toata viata mea pe langa faptul sunt vreo 70 de km numai de serpentine sunt numai gropi si denivelari pe toata distanta. Va recomand sa lasati BMW-urile jos la Curtea de Arges si dupa sa urcati cu o Dacie sau Aro ( cum am facut si eu :blink: )
0

#49 User is offline   paco_wonderboy 

• novice
  • Interests:masini

Posted 25 August 2007 - 15:07

drumul de la maree prin Ialomita pana la Drajna -oribil fff denivelat naspa :blink: am crezut ca zbor de pe sosea de cateva ori
0

#50 User is offline   Alexxx 

• Fan

Posted 25 August 2007 - 23:27

Nu stiu cum de nu spune nimeni de drumul de pe centura Ploiestiului....in drum spre Sinaia...Brasov, etc, pe DN 1 se face stanga pe langa o benzinarie si din momentul acela vreo 15 km (pana se ajunge la Hypermarketul ala pe super soseaua cu 4 benzi pana la Breaza) este praf drumul...numai denivelari...si este drumul pe care toti Bucurestenii (si nu numai) il folosesc pentru a ajunge pe Valea Prahovei....sunt numai poduri, gropi, denivelari si iar gropi. Parca nu-ti mai vine sa pleci la munte.....stie cineva o alternativa ca de la Benzinarie in loc sa faci stanga sa o iei prin alta parte si sa ajungi tot spre Breaza??? Eventual prin Ploiesti...sau...?

This post has been edited by Alexxx: 25 August 2007 - 23:28

0

#51 User is online   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 25 August 2007 - 23:31

Eu m-am tot plans de drumul ala, problema e ca intr-o masina non-BMW, nu e chiar asa de grav. :blink:

In a mea imi vine sa plang.

#52 User is offline   CC23298 

• DOJO KUN
  • Interests:martial arts, music, travel, books, picture/video

Posted 26 August 2007 - 10:39

O sa instauram o taxa de bariera pentru constanteni, poate asa reparam si noi centura de vest; pana atunci, insa, incercati pe cea de est, este ceva mai buna.
0

#53 User is offline   Tesio 

• Senior

Posted 26 August 2007 - 11:58

Emi, on 24/Aug/2007, 19:17, said:

Curtea de Arges - Balea Lac ... cel mai prost drum pe care l-am vazut in toata viata mea pe langa faptul sunt vreo 70 de km numai de serpentine sunt numai gropi si denivelari pe toata distanta. Va recomand sa lasati BMW-urile jos la Curtea de Arges si dupa sa urcati cu o Dacie sau Aro ( cum am facut si eu :blink: )
View Post

totusi,nu e asa rau,e portiune naspa chiar aproape de lac inainte de tunel.
Partea intr-adevar mai nasoala e ca tot timpul cad bolovani in strada
0

#54 User is offline   iulian518i 

• another bmwlover

Posted 26 August 2007 - 15:09

CC23298, on 26/Aug/2007, 10:39, said:

O sa instauram o taxa de bariera pentru constanteni, poate asa reparam si noi centura de vest; pana atunci, insa, incercati pe cea de est, este ceva mai buna.
View Post

Da...si pana strangeti voi banii sa reparati centura din taxe...veniti de va plimbati cu 3km/h in Mamaia...bine, dupa ce platiti taxa de acces in statiune...e un superdrum...nici o denivelare, nici o gropita....totul marcat, semnalizat si curat.... :blink: :) :) sau veniti in extrasezon ca e fara taxa... :)
0

#55 User is offline   iulian518i 

• another bmwlover

Posted 10 September 2007 - 23:04

Un alt drum interzis cu desavarsire pt jante de la 17 in sus pe autoturisme sau permise pt off-road-uri...aceeasi locatie Tandarei...insa pe DN1c, intre Giurgeni si Tandarei se face un drum spre dreapta cum vii dinspre Dunare...care ocoleste Tandareiul si inca cateva localitati, iesind la soseaua normala la intrarea in Vizirul..un drum pe care il recomandam intr-un alt post de mai sus..ei bine...si acesta e la fel de rupt ca si cel care trece prin Tandarei..mai bine spus intre Tandarei si Baraganu....am fost acum trei zile pe acolo...si ...mai bine ocoliti-l....e frumos drumul cu bacul, de la intrarea dinspre Galati in Braila...si mai scurt cu cca 40 km fata de drumul Cta-Braila prin Giurgeni....dar si pe acel drum am fost acum 1.5 ani...deci poate inbtre timp sa nu se fi spart si ala...
Un alt drum, mai bine zis, o portiune pe care am parcurs-o la pas a fost langa localitatea Barbulesti....macar acolo se lucra de zor...adica erau ceva utilaje care te impiedicau prin praful si manevrele lor sa mergi cursiv cu 5 km/h...ca pe pietrisul ala nu puteai sa mergi mai repede...
E o portiune de cca 2-4km cu drum in lucru...dupa care soseaua e ok...
0

#56 User is offline   .Bogdan 

• [ unknown ]
  • Group: Contributors

Posted 10 September 2007 - 23:25

Cred ca s-a mai mentionat, dar reiterez :

Campulung Moldovenesc - Vatra Dornei - Bistrita - (pana in apropiere de Cluj) = :blink:
Lugoj-Caransebes-Herculane-Turnu Severin (si doua portiuni pana la Tg-Jiu) = :)

Jumatate din drumurile din tara sunt in constructie, iar cealalalta jumatate sunt nepracticabile. A, ba nu: singura portiune care seamana a drum european si care mi-a ramas ca o surpriza placuta e cea de pe E85, inainte de Bacau. Intre Arad si Timisoara ar fi cum ar mai fi, daca nu ar exista denivelarile din asfalt cauzate de TIR-uri. Nu stiu cum pot unii sa mearga tare pe acolo, mie imi da o senzatie de nesiguranta asfaltul ala valurit. :)
0

#57 User is offline   Laur 

• Membru

Posted 12 September 2007 - 00:22

Mi-am rupt si eu ficatii pe Timisoara - Logoj - Ilia. Sunt denivelari mari care nu-ti creeaza un feeling deosebit cand le ataci cu 120km/h. Gropi de neocolit nu sunt, insa mare atentie - nu mergeti mai tare de 120 km/h.

Si nici Oradea - Arad nu e tocmai o placere.
0

#58 User is offline   gbu 

• -

Posted 14 September 2007 - 13:24

Acelasi minunat drum Cluj-Gherla. Cica se lucreaza. Adica am prins un loc in care am stat cam 20 min, in altul 10, in altul 10. Se dadeau jos soferii din TIR-uri sa-i bata pe aia de opreau traficul, agitatie mare.

Attached File  Image002.jpg (332K)
Number of downloads: 74

Eram a doua masina din coloana, culmea. In fata mea o Dacie de-aia semi-rasturnata de atata rugina. In sfarsit, dupa 20 minute, se pleaca. Depasesc Dacia si fac prima curba la dreapta, in total cam 200m..... MA OPRESTE RADARUL!!!!! 91km/h in localitate.

L-am luat mai tare pe respectivul, mi-a cerut actele, l-am intrebat cu subinteles de ce sta tocmai acolo si de ce tocmai la acea ora. Mi-a dat actele inapoi si m-a lasat sa plec, probabil din cauza ca l-a vazut pe pasagerul meu din dreapta cu roba de avocat in brate. ?!? Act de clementa nu-i pot spune. :blink:
0

#59 User is offline   bara_ac 

• Membru

Posted 01 October 2007 - 22:53

Thebe, on 28/Apr/2006, 01:09, said:

Asta pot eu sa confirm. E dezastru ruta asta ocolitoare Acatari-Ungheni. De evitat!

De asemenea, sa nu indrazniti Satu Mare-Oradea ca poate nu scapati vii si nevatamati. E dezastru absolut. :)
View Post

si mai e de evitat: Medias-Tarnaveni-Iernut.
:blink: si orasul Tarnaveni :)
0

#60 User is offline   Alex86 

• Pirat al soselelor

Posted 03 October 2007 - 11:25

bara_ac, on 1/Oct/2007, 23:53, said:

si mai e de evitat: Medias-Tarnaveni-Iernut.
:blink:  si orasul Tarnaveni  :)
View Post

asta pot sa confirm si eu.In Tarnaveni merg aproape la fiecare sfarsit de saptamana.Drumul Iernut-Tarnaveni l-au mai facut cat de cat dar oricum e dezastru.Plus de asta in oras s-a lucrat la sistemul de canalizare si gropile le-au astupat cu pamant si nisip.Orasul e de evitat
0

Share this topic:

• 16 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic