Jump to content

Drumuri interzise.... :(


iulian518i

Recommended Posts

Salut. Am si eu o intrebare. As vrea sa plec saptamana viitoare pana la sibiu, si as vrea si eu sa-mi zica cineva care ar fi cea mai buna ruta ( din punct de vedere al asfaltului evident ) de la Constanta la Sibiu, si cand sa merg pe transfagarasan, cand ma duc spre sibiu, sau la intoarcere? Mersi mult
Link to comment
Share on other sites

Reghin-Toplita, 85 km, parcursi acum un an in 3 ore. Am auzit ca s-ar fi reparat de atunci. N-am avut tupeul sa verific cu ochii mei. Mai bine ma duc la Toplita prin Ucraina. Poate sa confirme cineva ca s-ar fi reparat?

 

Balauseri-Acatari (adica scurtatura pt cine vrea sa mearga de la Turda la Sighisoara fara a intra prin Tg. Mures).

Sugestie: vizitati orasul Tg. Mures :)

Intrati in centru, a se evita ruta ocolitoare pt camioane.

Am fost si eu pe Reghin si nu s-a reparat nimica. :twoup:

 

A fost cineva recent pe ruta Alba-Blaj-Copsa Mica-Tg.Mures? Cum e drumul? Acum un an si ceva era rau de tot, sa mai lucrat ceva sau a ramas la fel?

E bun. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Dragilor, am nevoie de un pic de ajutor.

 

Ar trebui sa fac un drum Bucuresti - Pestera si retur saptamana viitoare. Asa ca apreciez niste sfaturi sau indicatii cat mai rapid posibil sa vad ce fac.

Ma intereseaza care ar fi cele mai bune variante din punct de vedere drumuri...

Am inteles ca mai bine fac 20-30 de km in plus prin Sinaia, si sa folosesc Sinaia - Moroeni. Sau sa merg pe drumul cel mai scurt? Insa sunt un pic in ceata referitor la drumul Moroeni - Pestera.

Stie cineva distanta dintre astea doua si care mai e starea drumului forestier? E nasol ca dificultate si pericol de rupt masina?

 

Multumesc.

Edited by Apple
Link to comment
Share on other sites

stie careva cum e drumul de la Novaci la Ranca ?! :)

 

ca in weekend trebuie sa ajung acolo si mi-e sa nu raman suspendat prin gropi.. :twoup:

 

bine in mare drumul va fi Bucuresti -Rm.Valcea-Horezu-Novaci-Ranca :twoup:

 

 

 

Dragilor, am nevoie de un pic de ajutor.

 

Ar trebui sa fac un drum Bucuresti - Pestera si retur saptamana viitoare. Asa ca apreciez niste sfaturi sau indicatii cat mai rapid posibil sa vad ce fac.

Ma intereseaza care ar fi cele mai bune variante din punct de vedere drumuri...

Am inteles ca mai bine fac 20-30 de km in plus prin Sinaia, si sa folosesc Sinaia - Moroeni. Sau sa merg pe drumul cel mai scurt? Insa sunt un pic in ceata referitor la drumul Moroeni - Pestera.

Stie cineva distanta dintre astea doua si care mai e starea drumului forestier? E nasol ca dificultate si pericol de rupt masina?

 

 

nici vara nu se urca usor acolo cu bmw-u ,mai ales daca ai suspensie sport(de fabrica) e jale ..gandeste-te iarna.. :)

Link to comment
Share on other sites

stie careva cum e drumul de la Novaci la Ranca ?! biggrin.gif

 

ca in weekend trebuie sa ajung acolo si mi-e sa nu raman suspendat prin gropi.. smile.gif

 

bine in mare drumul va fi Bucuresti -Rm.Valcea-Horezu-Novaci-Ranca biggrin.gif

 

 

 

 

n-a incercat nimeni ruta asta ?! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am fost, drumul foarte bun si am urcat si la Ranca cu bmwelachele fara probleme, doar cu cauciucuri de iarna si pe o vreme de deabia vedeai la 5 m in fata ..m-am amuzat teribil de cei cu FWD care se chinuiau sa isi puna lanturile ,iar eu faceam slalom printre ei pe pante :)

 

aveam si lanturi ,ca altfel nu ma lasa garcea sa urc, dar se pare ca nu au fost necesare :D

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De la pitesti la campulung muscel e drum de 30km/h si jante de titan sau eventual un tab:angry2: traiasca rovignetaaaaa :yahoo:

am fost vineri-duminica pe-acolo! jale!

bine, ma prevenisera cativa colegi de drum, psihic eram "pregatita"

bine c-a fost asfaltul uscat si vedeam cat de cat gropile

Link to comment
Share on other sites

am trecut si eu pe zona Campulung - Curtea de Arges. Daca la Domnesti nu o coteam spre Pitesti ma apucau toate pandaliile:

e-klass - bagat in sant; drumuri ingustate si nesemnalizate; gropi cat cuprinde; diferenta de nivel a drumului cu trecerea constand dintr-un maldar de pamant cu pietre.

 

De asemenea undeva prin apropiere de Baia Mare (dinspre SM) e cam praf drumul.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

ultima oara cand am trecut pe portiunea respectiva Fagaras - Mandra - Codlea - Brasov era f f bun drumu nici o problema pe nicaieri

Superba soseaua aia, facuta foarte bine si vopsita corespunzator, s-au muncit aia cativa ani, dar a meritat! Eu am luat-o pe acolo sa mai evit Valea Oltului.

Link to comment
Share on other sites

De evitat Focsani.

In Harghita si Covasna cel mai mare contrast de drumuri bune si cele mai proaste care le-am vazut in viata mea.

Pe cele bune, mergi tu asa linistit si drumul e coala de hartie si deodata drumul varza pe o portiune de 10m, dupa aia iar bun... asa ca aveti grija si nu va incantati sa-i dati tare daca vedeti ca drumul e bun.

 

Am mai abordat o sectiune de offroad intre Tg. Secuiesc si Gresu-Lepsa-Focsani. Eram eu cu F10 si unul cu E-klasse. Isi faceau cruce aia cu Aro, Logan sau Toyota LandCruiser cand ne vedeau. Sa mai spun ca zapada avea 10cm si noroaiele cat casa iar eu eram cu pneuri summer ultra-performance? :LMAO:

Link to comment
Share on other sites

Neata.

 

Stie cineva cum este drumul Vama Veche - Varna?

Am fost acum vreo 3 ani si era bunicel. Ma gandesc sa nu se fi aparut cratere intre timp.

de ce nu iesi din tara pe la giurgiu? B-Gr-Russe-razgrad-shumen-varna? 264km, cred ca-i mai putin decat pe vama veche. plus ca la gr ai podul, treci imediat

 

plecam si noi in vara in sunny beach, ne gandisem craiova-giurgiu-russe-razgrad-shumen-sunny beach

cine stie ceva de traseul asta (partea bulgareasca) m-ar putea ajuta si pe mine?

Edited by babie 10
Link to comment
Share on other sites

de ce nu iesi din tara pe la giurgiu? B-Gr-Russe-razgrad-shumen-varna? 264km, cred ca-i mai putin decat pe vama veche. plus ca la gr ai podul, treci imediat

 

plecam si noi in vara in sunny beach, ne gandisem craiova-giurgiu-russe-razgrad-shumen-sunny beach

cine stie ceva de traseul asta (partea bulgareasca) m-ar putea ajuta si pe mine?

La ce am patit anul trecut pe traseul de care zici tu, prefer sa fac 100km in plus pe la Vama Veche. Ma duc pana-n Constatin si Elena.

 

Poate stie cineva daca s-a terminat de reparat autostrada Shumen-Varna.

Link to comment
Share on other sites

este f. bun drumul prin Vama Veche.

 

de asemenea nu am avut probleme nici pe varianta Ruse-Varna.

 

 

in acelasi timp vreau sa le umplu gura administratorilor de drum din zona de N a Teleormanului respectiv INAINTE de Scurtu Mare; zona Roata-Poieni si ce mai e pe acolo. Am reusit sa arunc un cauciuc depasind o masina de pompieri mai batrana ca mine.

Link to comment
Share on other sites

este f. bun drumul prin Vama Veche.

 

de asemenea nu am avut probleme nici pe varianta Ruse-Varna.

 

 

in acelasi timp vreau sa le umplu gura administratorilor de drum din zona de N a Teleormanului respectiv INAINTE de Scurtu Mare; zona Roata-Poieni si ce mai e pe acolo. Am reusit sa arunc un cauciuc depasind o masina de pompieri mai batrana ca mine.

de la roata ii bunica mea! ASA E, JALE DRUMUL in zona! ocoliti cat de mult posibil!

 

sly, ce-ai patit pe ruta data de mine? unde gasesc relatarea ta? ca na, mai e timp sa ne razgandim si noi :getlost:

Link to comment
Share on other sites

sly, ce-ai patit pe ruta data de mine? unde gasesc relatarea ta? ca na, mai e timp sa ne razgandim si noi :getlost:

Daca nu afli din sursa sigura 100% ca s-a reparat asa zisa autostrada, te sfatuiesc sa nu o luati pe acolo.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/82717-drum-de-cosmar-in-bulgaria/page__hl__cosmar

Edited by slymoto
Link to comment
Share on other sites

Ok.

 

Ne-am intors aseara din BG si am fost pe ruta Vama Veche - Varna. Cum se iese din Ro drumul e cariat, bucati lipsa din primul strat de asfalt, nu gropi, dar se poate circula, nu mai mult de 8-10km, dupa care drumul este foarte bun. La dus nu am intalnit nici un radar, la intors doar unu.

 

Recomand acest traseu, cu toate ca este mai lung.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.