Jump to content

Drumuri interzise.... :(


iulian518i

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Faceti o plimbare focsani-tg secuiesc. peisaje superbe, cu dacia logan am atins de cateva ori. sunt zone unde nu cred ca se poate trece cu un bmw de genul 1..3..5..6...7. ..drum asemanator am intalnit covasna-intorsura buzaului.

 

se pare ca e ceva specific zonei :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca se poate face intr-o zi, dar scurt nu prea as zice. Sunt totusi peste 450 Km pana in Cluj si stiu ca dureaza ceva (7-8 ore fara opriri). Sau am auzit gresit?

 

Din punctul meu de vedere e ok, ca imi place sa conduc... mai ales la drum lung, dar o sa am si pasageri. Minim 2 persoane... posibil chiar 4. Si mai sunt si femei, deci nu stiu cat de dispuse o sa fie ele sa stea inchise in cutie 8 ore. De asta intrebam.

 

 

Voi cum ati face?

 

daca asta nu e scurt atunci Madrid-Tg. Mures (3300 km aproximativ) e inconjorul lumii?

Edited by seba_seby
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce ai iesit din tara mergi pe autostrada si parcurgi km mult mai repede. Si oricum nu faci 3300 Km intr-o zi. Iti ia vreo 3 zile daca nu vrei sa adormi la volan...

 

Am fost la Cluj. Multumesc, bitz, pentru indicatii! Intr-adevar drumul pe la Sighisoara e mult mai frumos, mult mai bine asfaltat, mai liber samd.

 

La intoarcere am venit pe valea Oltului si m-a cam dezamagit. Prinzi cate un card de tiruri de mergi juma' de ora cu 50-60, obosesti, te opresti la o benzinarie sa te intinzi putin, trec tirurile si tot asa. Nu mi-a placut deloc. Incet, obositor si periculos.

 

450 Km pe valea Oltului, 450 Km pe la Sighisoara si Tg. Mures si faci la fel de mult timp (eu am facut cam 7 ore prin Sighisoara la dus si 7 ore pe valea Oltului la intors, cu cateva opriri prin benzinarii). Dar drumul prin Sighisoara e mult mai frumos, mai liber, mai lat, curbe mai largi (poti sa mergi cu 100-120 pe pilot automat prin majoritatea curbelor) si cu asfalt foarte bun. Practic tot drumul am dat intr-o singura groapa, la o trecere de cale ferata. In rest, superb!

 

Nu stiu de ce o mai ia lumea pe dincolo... viteza medie, cea pe care o simti.... e mai buna prin Sighisoara, ca mergi constant. Real, faci la fel fiindca pe aici prinzi autostrada pana-n Turda, centura Sibiu si A1. Dar restul drumului e foarte obositor.

 

 

Eventual as incerca si pe ruta Bucuresti - Brasov - Sibiu - Alba - Cluj. E cu 30 Km mai lunga, dar cred ca e misto.

 

 

Acum pana prin august asa cand vreau sa merg pe Transalpina si Transfagarasan, ce drumuri/locatii misto imi puteti recomanda mai aproape de Bucuresti (100-150-200 Km sa zic) ?

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

pe ruta asta, Bucuresti - Brasov - Sibiu - Alba - Cluj, chiar e frumos, mai ales daca te duci pe Cheia la Brasov, iar apoi o zona frumoasa este intre Brasov si Fagaras si nu este la fel de aglomearat ca pe V. Oltului!
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce ai iesit din tara mergi pe autostrada si parcurgi km mult mai repede. Si oricum nu faci 3300 Km intr-o zi. Iti ia vreo 3 zile daca nu vrei sa adormi la volan...

 

Am fost la Cluj. Multumesc, bitz, pentru indicatii! Intr-adevar drumul pe la Sighisoara e mult mai frumos, mult mai bine asfaltat, mai liber samd.

 

La intoarcere am venit pe valea Oltului si m-a cam dezamagit. Prinzi cate un card de tiruri de mergi juma' de ora cu 50-60, obosesti, te opresti la o benzinarie sa te intinzi putin, trec tirurile si tot asa. Nu mi-a placut deloc. Incet, obositor si periculos.

 

450 Km pe valea Oltului, 450 Km pe la Sighisoara si Tg. Mures si faci la fel de mult timp (eu am facut cam 7 ore prin Sighisoara la dus si 7 ore pe valea Oltului la intors, cu cateva opriri prin benzinarii). Dar drumul prin Sighisoara e mult mai frumos, mai liber, mai lat, curbe mai largi (poti sa mergi cu 100-120 pe pilot automat prin majoritatea curbelor) si cu asfalt foarte bun. Practic tot drumul am dat intr-o singura groapa, la o trecere de cale ferata. In rest, superb!

 

Nu stiu de ce o mai ia lumea pe dincolo... viteza medie, cea pe care o simti.... e mai buna prin Sighisoara, ca mergi constant. Real, faci la fel fiindca pe aici prinzi autostrada pana-n Turda, centura Sibiu si A1. Dar restul drumului e foarte obositor.

 

 

Eventual as incerca si pe ruta Bucuresti - Brasov - Sibiu - Alba - Cluj. E cu 30 Km mai lunga, dar cred ca e misto.

 

 

Acum pana prin august asa cand vreau sa merg pe Transalpina si Transfagarasan, ce drumuri/locatii misto imi puteti recomanda mai aproape de Bucuresti (100-150-200 Km sa zic) ?

 

in 33 de ore cu pauza de 2 si oprit doar pt bagat motorina + cafea good.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

De la Brasov pana la Sibiu mi s-a parut drumul in regula, dar n-am facut stanga sa merg spre Transfagarasan, am mers spre Transalpina.

 

De asta vreau si sa va povestesc, dupa multe pareri, toate diferite, am dat pana la urma de cineva in cunostinta de cauza.

 

Din nord sunt 3 intrari pe Transalpina:

- dinspre Petrosani - praf, nerecomandat (netestat dar asa mi-au zis oamenii)

- dinspre Sibiu - praf si asta, poate chiar mai rau (netestat dar asa mi-au zis oamenii)

- dinspre Sebes - drumul e bun, are o portiune de 15-20 km cu aproximatie in care din loc in loc sunt traverse (probabil au reparat podete) in care este pietris, cam de 1 metru, se trece usor la viteza redusa. Si cateva portiuni de cateva sute de metri efectiv de pietris si cariera de lucru, dar e destul de nivelat, se trece usor si cu masina joasa (cum e si a mea).

 

In rest, pe Transalpina e super bun drumul si de partea cealalta spre Ranca si Novaci e bun.

 

Ca idee: in afara de drum nu prea ai nimic de vazut, iar ca si cazare - preturi mai mari ca in Sinaia sau Busteni, exemplu camera dubla o noapte - 100 ron. Dar am gasit si 2 camere duble la o cabana in Ranca, 150 ron total. Totul e in constructie inca... si poate de-aia si preturile astea, deci concluzie: e fain daca te duci doar pentru drum, ca in rest...

Edited by icynoangel
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa plec dupa 15 mai in concediu prin tara si...am vazut un topic cu niste super-locatii de relaxare totala si rupere de realitate :)

As vrea sa postati in continuare toate drumurile care vi s-au parut imposibil de strabatut...si nu ma refer la drumurile de la marginea nu stiu carui satuc ci la drumurile la care noi ne-am astepta sa fie OK si cand ajungi acolo...lasi jumatate din masina (pivoti, bucse, amortizoare, pedalier, jante, cauciucuri :) ) pe acolo.

Deci vreau drumurile cu rang mare (europene, judetene...etc ) care, odata trecut de ele, juri ca nu mai treci in viata ta pe acolo :blink:

Si o sa incep eu cu un drum judetean :) e vorba de o portiune intre Tandarei (IL)si Baraganu (BR), pentru cei care merg dinspre CT spre Moldova..e o portiune de drum de cca 2-5 km unde parca au cazut obuze pe acea sosea... :D

am trecut si eu prin zona respectiva (Tandarei-Baraganu) :|.....mi-am plans de mila.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Vreau sa merg de la Piata Neamt spre Timisoara

 

 

Ar fi 2 variante:

 

1. Piatra Neamt -Gheorgheni- Sovata - Tarnaveni - Alba Iulia - Deva - Lugoj - Timisoara - 550km

 

 

2. Piatra Neamt - Onesti - Tg. Secuiesc - Brasov - Sibiu - Sebes -Deva -Timisoara. - 680km

 

 

Drumurile catre Arad-Timisoara le-am facut pe traseul 2 si deja m-am plictisit as vrea sa stiu macar daca intinerariul mai scurt e problematic mai ales pe ruta Gheorgheni- Sovata - Tarnaveni - Alba Iulia.

 

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa merg de la Piata Neamt spre Timisoara

 

 

Ar fi 2 variante:

 

1. Piatra Neamt -Gheorgheni- Sovata - Tarnaveni - Alba Iulia - Deva - Lugoj - Timisoara - 550km

 

 

2. Piatra Neamt - Onesti - Tg. Secuiesc - Brasov - Sibiu - Sebes -Deva -Timisoara. - 680km

 

 

Drumurile catre Arad-Timisoara le-am facut pe traseul 2 si deja m-am plictisit as vrea sa stiu macar daca intinerariul mai scurt e problematic mai ales pe ruta Gheorgheni- Sovata - Tarnaveni - Alba Iulia.

 

 

Multumesc!

 

 

Am facut drumul de Timisoara si am incercat ambele trasee.

 

Prima varianta chiar daca e mai scurta e pentru cei care nu se grabesc.

 

P.N.-Gheorghieni - e valurit cu gropi in unele portiuni si multe petice - e destul de problematic pentru suspensiile rigide de la Bmw, se lucreaza pe portiunea Lacu Rosu- Gheorgheni asta inseamna un covor asfaltic nou dar din cate am vazut e de proasta calitate si sigur nu va tine mai mult de jumate de an lucrarea.

 

Gheorghieni - Praid - Sovata valurit si cu gropi, in principal asfalt cariat pe portiunea virajata in zona Praid.

 

Sovata -Balauseri - drumul e valurit dar lipsesc gropile fata de ce-a fost prin Praid se poate circula cu viteze mai mari.

 

Balauseri -Tarnaveni - e plin de gropi asfaltul si in portiunea unde gropile sunt peticite seamana cu un drum pavat cu piatra cubica de proasta calitate. Erau drumari care peticeau drumul dar acolo e nevoie de o reasfaltare completa.

 

Tarnaveni -Teius - Drumul e valurit gropi ici colo dar mare problema e de concentrare, drumul nu prea respecta anumite reguri de bun simt in proiectare, curbe stranze in varf de panta fara vizibilitate, te solicita si trebuie mereu sa fii atent in localitati taota lumea, catel purcel si alte specii se deplaseaza pe partea carosabila.

 

Pe toata portiune descrisa mai sus semnalizarea rutiera este imbatranita si pentru cei care nu conosc drumurile e o problema mai ales noaptea.

 

Teius-Alba - Sebes - drumul european destul de ingrijit dar foarte aglomerat, am observat ca se lucra la iesire din Teius.

 

Sebes - Simeria - Drumul e intretinut dar deja au aparut petice si e valurit, sa fie de vina lucrarile de la autostrada? Foarte aglomerat.

 

Am mers apoi pe Simeria- Hateg- Caransebes - lugoj - Timisoara ca in judetul Hunedoara mai rar drumuri prin tara, se circula bine asfalt de buna calitate, semnalizari rutiere OK, poate doar in unele portiuni intre hateg si Caransebes putin cariat intre, de milioane ocolitoarea Lugojului si Caransebesului scutesti timp, e cea mai buna varianta mai bine decat pe Faget sau pe Arad cine vine din Simeria spre Timisoara recomand, drumul nu e aglomerat asfaltul e de buna calitate si e mai permisibil la depasiri fiind mai rectiliniu pe portiuni lungi.

 

Pe traseul de intoarcere am mers pana la Simeria tot pe cel de tur pentru ca am fost foarte multumit de media orara obtinuta, apoi Sibiu - Brasov drumul e ok si Brasov - Onesti drumul e valurit si probleme in Oituz cu ceva gropi si asfalt cariat.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Iunie 2013:

Evitati sa va deplasati pe DN28B Targu Frumos - Harlau - Botosani (lungime: cca. 75 Km) cu o masina care are suspensii ferme, si in nici un caz cu una care are suspensii sport.

Se pare (dupa culoarea peticelor) ca a fost plombat recent - deci banuiesc ca arata jalnic in primavara - iar de aici rezulta singurul aspect pozitiv: aproape ca nu exista gropi. Eu am vazut doar vreo doua, usor de observat si ocolit.

Asfaltul insa este extrem de valurit si plin de petice. Suspensiile sunt solicitate practic non-stop, iar calatoria este foarte inconfortabila. Daca trebuie musai sa ajungeti pe acolo, lasati BMW-ul acasa si luati o masina cu suspensii moi si garda la sol mai inalta (ex: Dacia Logan, etc.)

 

Off-topic: pacat de starea asfaltului, pentru ca drumul trece prin cateva zone foarte frumoase. Un alt lucru interesant: pe sectiunea care incepe cam de la Harlau pana aproape de Botosani aproape ca nu am vazut tigani. In plus, oamenii par ingrijiti iar locuintele in general in stare decenta, mai ales raportat la nivelul de trai din zona. Desigur, toate acestea sunt lucruri observate din viteza masinii - poate realitatea este alta.

Link to comment
Share on other sites

in 33 de ore cu pauza de 2 si oprit doar pt bagat motorina + cafea good.gif

 

 

Nu doresc sa fiu cârcotaș, dar, nu te cred...sincer. Conduc de la 18 ani, acum am 32 si sunt activ de 10 ani in serviciile de urgenta prespitaliceșsti și nu cred, de fapt rectific, nu este posibil pentru creierul uman aceastĂŁ ”performanțĂŁ”, sorry.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

August 2013:

 

Evitati DN7A, drum care face legatura intre Valea Oltului si Valea Jiului, prin Voineasa.

 

Pe sectiunea cuprinsa intre DN7 localitatea Brezoi si DN67C (Transalpina), asfaltul de pe DN7A este foarte denivelat si peticit. singurul aspect pozitiv este ca nu sunt gropi. Deplasarea este insa foarte inconfortabila.

Mare atentie insa la sectiunea cuprinsa intre DN67C Transalpina si pana aproape de Petrosani, din acelasi DN7A: drumul este dezastruos, in special in judetul Hunedoara.

Multe gropi, unele acoperite in graba cu un fel de bolovanis colturos, denivelari si zone de drum de pe care a disparut asfaltul. Viteza medie de deplasare nu poate trece de 20 Km/h, si chiar asa pune probleme serioase suspensiilor.

Nu aveti ca cauta cu un BMW pe aceasta sectiune.

 

Mare pacat, pentru ca daca DN7A ar avea asfalt proaspat si de calitate, ar putea fi unul dintre cele mai interesante trasee de munte din tara.

Link to comment
Share on other sites

August 2013:

 

Evitati DN7A, drum care face legatura intre Valea Oltului si Valea Jiului, prin Voineasa.

 

Pe sectiunea cuprinsa intre DN7 localitatea Brezoi si DN67C (Transalpina), asfaltul de pe DN7A este foarte denivelat si peticit. singurul aspect pozitiv este ca nu sunt gropi. Deplasarea este insa foarte inconfortabila.

Mare atentie insa la sectiunea cuprinsa intre DN67C Transalpina si pana aproape de Petrosani, din acelasi DN7A: drumul este dezastruos, in special in judetul Hunedoara.

Multe gropi, unele acoperite in graba cu un fel de bolovanis colturos, denivelari si zone de drum de pe care a disparut asfaltul. Viteza medie de deplasare nu poate trece de 20 Km/h, si chiar asa pune probleme serioase suspensiilor.

Nu aveti ca cauta cu un BMW pe aceasta sectiune.

 

Mare pacat, pentru ca daca DN7A ar avea asfalt proaspat si de calitate, ar putea fi unul dintre cele mai interesante trasee de munte din tara.

 

Asta iarna am fost la ski la Vidra si drumul de la Voineasa la Vidra era rau de tot. 30km in o ora si 10 min. De Sf. Maria am mers Ranca - Obarsia Lotrului - Petrosani, si asa cum spune si colegul de mai sus, exista o portiune de 6-7 km foarte rea, plina de gopi umplute cu piatra, restul drumului este ok si am vazut niste panour pe care scria ca este in reabilitare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.