Jump to content

Drumuri interzise.... :(


iulian518i

Recommended Posts

As vrea sa plec dupa 15 mai in concediu prin tara si...am vazut un topic cu niste super-locatii de relaxare totala si rupere de realitate :)

As vrea sa postati in continuare toate drumurile care vi s-au parut imposibil de strabatut...si nu ma refer la drumurile de la marginea nu stiu carui satuc ci la drumurile la care noi ne-am astepta sa fie OK si cand ajungi acolo...lasi jumatate din masina (pivoti, bucse, amortizoare, pedalier, jante, cauciucuri :) ) pe acolo.

Deci vreau drumurile cu rang mare (europene, judetene...etc ) care, odata trecut de ele, juri ca nu mai treci in viata ta pe acolo :blink:

Si o sa incep eu cu un drum judetean :) e vorba de o portiune intre Tandarei (IL)si Baraganu (BR), pentru cei care merg dinspre CT spre Moldova..e o portiune de drum de cca 2-5 km unde parca au cazut obuze pe acea sosea... :D

Link to comment
Share on other sites

Reghin-Toplita, 85 km, parcursi acum un an in 3 ore. Am auzit ca s-ar fi reparat de atunci. N-am avut tupeul sa verific cu ochii mei. Mai bine ma duc la Toplita prin Ucraina. Poate sa confirme cineva ca s-ar fi reparat?

 

Balauseri-Acatari (adica scurtatura pt cine vrea sa mearga de la Turda la Sighisoara fara a intra prin Tg. Mures).

Sugestie: vizitati orasul Tg. Mures :blink:

Intrati in centru, a se evita ruta ocolitoare pt camioane.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa vii dinspre Moldova spre Ardeal, singura varianta, cat de cat (exclud Valea Prahovei) este prin Bacau - Onesti - Brasov. In rest, pe la Vatra Dornei - Bistrita, Piatra Neamt - Cheile Bicazului, pe la Bicaz-Borsec - Toplita, e ca dupa razboi pe anumite portiuni. Pacat de peisaje. Eventual spune un traseu, si noi iti spunem daca se poate circula Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

Daca e sa ajungi prin Banat, fereste-te de drumul Lugoj-Timisoara via Recas. Desi se lucreaza la drum si sunt portiuni unde poti sa-i dai si 200km/h, pentru gropile de obuze pe care nici nu le poti feri, nu se merita. Ruta ocolitoare este Lugoj - BUZIAS- TImisoara, unde pe o portiune de aprox 20km drumul este valurit dar fara gropi iar apoi dupa Buzias e bun drumul.
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun drum la ora actuala dinspre ardeal spre moldova si invers e cluj - turda - tg mures - sovata - gheorgheni - lacu rosu - piatra neamtz - bacau shi de acolo ai E85-u care e ca-n palma shi pe care te poti duce in toata moldova. Ruta pe care am prezentat-o are o buba la cheile bicazului. 30 de km de drum super prost. Restul drumului insa este perfect. Adica fara denivelari si gropi.

 

Fereste-te de pasul Tihuta. e CRIMA!!!!

Link to comment
Share on other sites

Balauseri-Acatari (adica scurtatura pt cine vrea sa mearga de la Turda la Sighisoara fara a intra prin Tg. Mures).

Sugestie: vizitati orasul Tg. Mures :)

Intrati in centru, a se evita ruta ocolitoare pt camioane.

82443[/snapback]

Asta pot eu sa confirm. E dezastru ruta asta ocolitoare Acatari-Ungheni. De evitat!

 

De asemenea, sa nu indrazniti Satu Mare-Oradea ca poate nu scapati vii si nevatamati. E dezastru absolut. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai eu m-am gandit la 2 variante, toate cu plecare din Constanta :blink:

1. Baile Olanesti-

2.Busteni-

Fiecare are avantaje si dezavantaje (DN cu restrictie de viteza, autostrada Pitesti cam prafuita (sa nu zic bombardata :) ))...etc

Link to comment
Share on other sites

Asta pot eu sa confirm. E dezastru ruta asta ocolitoare Acatari-Ungheni. De evitat!

 

De asemenea, sa nu indrazniti Satu Mare-Oradea ca poate nu scapati vii si nevatamati. E dezastru absolut. :blink:

82832[/snapback]

 

apropo nici ORADEA - SALONTA nu e bun...teroare ....un amic a rezolvat un ATP ou nout cromat pe 18 in zona asta!!!!

dar cica amu il ,,carpeste,,

Link to comment
Share on other sites

apropo nici ORADEA - SALONTA nu e bun...teroare ....un amic a rezolvat un ATP ou nout cromat pe 18 in zona asta!!!!

dar cica amu il ,,carpeste,,

82921[/snapback]

 

Zalau-Baia Mare - gropi in unele locuri ca tre sa mergi cu 10 km/h ca nu ai cum sa le ocolesti,dezastru drumul - nu aveti ce cauta pe el!!

Zalau-Oradea - denivelari la greu,gropi la fel,cu o masina joasa nu ai ce cauta acolo, cu duba sau jeep e Ok,ruta ocolitoare este Zalau-Huedin-Oradea - mai lung drumul cu 60 km dar la timpu parcurs iesiti la fel.

Link to comment
Share on other sites

Zalau-Oradea - denivelari la greu,gropi la fel,cu o masina joasa nu ai ce cauta acolo, cu duba sau jeep e Ok,ruta ocolitoare este  Zalau-Huedin-Oradea - mai lung drumul cu 60 km dar la timpu parcurs  iesiti la fel.

83063[/snapback]

Cluj-Huedin-Oradea este intradevar super bun.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
ruta Dej-Ludus sa se evite...am fost duminica in Baia Mare si la intoarcere am luat ruta Baia Mare-Dej-Sarmasu-Ludus-Tg Mures....De la sarmasu la Ludus e varza...tot am frecat pe jos un Opel Vectra a unui prieten Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
As vrea sa plec dupa 15 mai in concediu prin tara si...am vazut un topic cu niste super-locatii de relaxare totala si rupere de realitate :)

As vrea sa postati in continuare toate drumurile care vi s-au parut imposibil de strabatut...si nu ma refer la drumurile de la marginea nu stiu carui satuc ci la drumurile la care noi ne-am astepta sa fie OK si cand ajungi acolo...lasi jumatate din masina (pivoti, bucse, amortizoare, pedalier, jante, cauciucuri :) ) pe acolo.

Deci vreau drumurile cu rang mare (europene, judetene...etc ) care, odata trecut de ele, juri ca nu mai treci in viata ta pe acolo :blink:

Si o sa incep eu cu un drum judetean :) e vorba de o portiune intre Tandarei (IL)si Baraganu (BR), pentru cei care merg dinspre CT spre Moldova..e o portiune de drum de cca 2-5 km unde parca au cazut obuze pe acea sosea... :)

82433[/snapback]

 

iti recomand Sfantu Gheroghe in delta. Am fost vara trecuta si este cu adevarst special dpdv al peisajelor, dar drumul este crima. Din "oras" pana la plaja (acolo se varsa dunarea in mare) mergi vreo 3-5 km pe jos, drumul este practic un nisip foarte afanat si nu merge auto pe acolo... uite:

Link to comment
Share on other sites

Balauseri-Acatari (adica scurtatura pt cine vrea sa mearga de la Turda la Sighisoara fara a intra prin Tg. Mures).

Sugestie: vizitati orasul Tg. Mures :blink:

Intrati in centru, a se evita ruta ocolitoare pt camioane.

82443[/snapback]

 

O veste buna, drumul e facut, se circula bine.

Link to comment
Share on other sites

Daca e sa ajungi prin Banat, fereste-te de drumul Lugoj-Timisoara via Recas. Desi se lucreaza la drum si sunt portiuni unde poti sa-i dai si 200km/h, pentru gropile de obuze pe care nici nu le poti feri, nu se merita. Ruta ocolitoare este  Lugoj - BUZIAS- TImisoara, unde pe o portiune de aprox 20km drumul este valurit dar fara gropi iar apoi dupa Buzias e bun drumul.

82460[/snapback]

 

 

NU este doar portiunea Timisoara - Lugoj, soseaua E70 portiunea Timisoara - Orsova, in proportie de 90% este intr-o stare deplorabila.

Link to comment
Share on other sites

Confirm si eu : toamna trecuta pe acolo am mers ca sa evit Targu Mures care mi s-a parut a fi plin de gropi si mai era si cu centrul in reparatii si centura abia fusese turnata ba chiar mai avea si niste semafoare pe ea ca se mai inalta asfaltul turnat... se zbura pe drumul ala de misto ce era.  :)

244675[/snapback]

Veste proasta...din Corunca iarasi e centura in reparatii :blink:

Link to comment
Share on other sites

Fratilor sa evitati pe cat posibil Brasov-Sibiu , s-au apucat astia de juma de an la reparatii, sunt 40 de semafoare in 150 km, despre coordonarea lor nu au auzit baietii, drumul e naspa rau, sunt portiuni "rase" dupa care faci un salt pe fostul pavaj, etc. naspaaaaa rau drumu, pe langa alea 3 ore pe care le faci in loc de o ora 30 min. :blink: si cireasa de pe tort e ca aparatorii legii stau ascunsi sa vada care trece pe rosu la respectivele semafore, desi unele sunt pe linii drepte , tu ai rosu si vezi ca nu vine nici ... dar tre sa stai. :) si dureeeeeeeeeaza unele.

 

asadar ca si concluzie: evitati Sibiu-Brasov. :)

Link to comment
Share on other sites

Timisoara- Dr. Tr. Severin(via Caransebes) e moarte curata. Anul trecut am facut spume la nari p'acolo.

244787[/snapback]

ruta asta se poate face lejer prin moldova noua-moravita-timisoara....e cam cu 60 de km mai lung traseul, dar merita...si drumul e bun si traficul rutier mult mai degajat decat prin caransebes

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.