Jump to content

Drumuri interzise.... :(


iulian518i

Recommended Posts

Eu am mers recent pe itinerariul CT-B-Pitesti, Rm Vl, Olanesti, cu cele doua autostrazi..e drumul OK..exceptand ca am intrat in Bucuresti si pe Mihai Bravu am trecut de Dambovita, fara sa o zaresc :)...si m-am luat dupa indicatoarele rutiere...care, stiam asta, dar nu aveam incotro, m-au aruncat in varianta...unde am facut cca 2 ore pana la iesirea pe A1...atentie in Pitesti cu radarele fixe Gatso... :blink: le detecteaza detectorul, dar scurt si nu stiu ce zona supravegheaza...adica te ia din fata sau din spate? si am observat ca pe ploaie unele radare erau oprite :) probabil ca sa evite "falsificarea" rezultatelor...Drum bun si fara puncte :)
Link to comment
Share on other sites

Ieri am gresit drumul cand veneam de la Constanta catre casa si in loc sa o iau spre autostrada am luat-o spre Harsova... nici o problema ca am facut pe undeva stanga spre Nazarcea si mi-am blestemat zilele ca 8 km numai cu 30 la ora am mers fiind depasit de orice masina venea din spate. Drumul nu era plin de gropi insa avea numai si numai denivelari pe care suspensia sport de la BMW nu le inghite deloc.  :blink:  Nu mai merg pe acolo in viata mea.

246378[/snapback]

 

Pai de ce n-ai luat-o pe la Slobozia - Urziceni? Eu tot pe acolo ma duceam intr-o vreme la mare, ca sa evit Bucurestiul. E rau pe acolo in ultima vreme? Stiu ca era o portiune miraculoasa de-a dreptul in zona Ciorani.

 

 

LE: si inca o intrebare... Stie cineva cum e drumul Dej - Bistrita - Vatra Dornei? Ca trebuie sa ma duc pana pe acolo in curand si nu vreau sa fac 5 ore....

Edited by gbu
Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt interesat de cum se prezinta drumul Suceava-Bistrita-Dej (ca gbu :blink:) deoarece in iulie am un drum spre Hunedoara, mai precis Hateg.

 

Dumul prin Nazarcea il folosesc des pentru a evita aglomeratia prin Valul lui Traian-Basarabi. Recunosc ca suspensia nu este sport si am portiuni pe care ating si 140 km/h :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
La fel e si varianta Bucurestiului, dinspre A2 si spre N...si spre S :blink:..daca stiti drumul prin capitala...evitati varianta...pana se regleaza circulatia cu intrarile in Bucuresti...locuri in care varianta are indicatorul STOP :) si care genereaza kilometri de cozi...eu am mers pe langa masina la un moment dat...si aveam aceeasi viteza...ba chiar cateodata eram in avans fata de masina (PS: eram pasager intr-o masina fara AC :) deci crima si pedeapsa ora 14:00 prin acea zona ) Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
De la Balea Lac intoarcerea pe Arges e DEZASTRU, sa nu va pacaleasca drumul de coborat de la Balea Lac pana mai jos ca dup-aia in schimb va fi PRAF. Sambata am venit p-acolo si 55 de km pana in Curtea de Arges e drumul varza, dup-aia pana in Campulung idem, pana in Brasov aproape tot la fel. Cand am nimerit in DN1 multumeam Cerului ca in sfarsit pot merge si eu cum trebuie cu masina nu numai tragand stanga dreapta de volan si cu rotile de pe stanga sau de pe dreapta pe marginea drumului ca sa evit gropile...  :blink:

254000[/snapback]

 

Anul trecut carpeau drumul acolo. Sunt chiar gropi sau doar denivelari pronuntate? Si eu vreau sa merg in curand pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Initial am crezut ca acest topic e o idee buna. Acum descopar ca e inutil pentru ca daca pui pe harta ce scrie pana acum descoperi ca nu exista traseu mai lung de 100-200 de km in tara asta unde sa nu dai macar de o portiune de drum prost/in lucru...

 

Ar fi util cum spunea cineva mai devreme sa spunem drumurile BUNE si DATA la care erai in starea respectiva. Sau daca mentionam un drum prost sa spunem si alternativa buna (daca exista...).

 

Terminam si mai repede si stim pe unde sa o luam, pentru ca degeaba stiu ca un drum e prost daca nu stiu ca celelalte variante sunt bune.

 

Dau si un exemplu: Bucuresti-Targoviste (via Chitila). Am trecut ultima data pe acolo acum 2 saptamani.

 

Jumatate din drum a fost extins la 4 benzi in ultimii ani (pana la bifurcatia catre autostrada). Restul e in stare decenta. Si nu de mult au terminat si pasajul peste calea ferata (de la Racari) a carui finalizare le-a luat vreo 3 ani.

Edited by mihaig
Link to comment
Share on other sites

pai daca e sa o luam asa, in toata tara drumurile care sunt cu adevarat bune se pot numara pe degetele de la o mana. ideea e sa le depistam pe cela care pot provaca avarii la masini, pt ca multi useri de aici circula cu jante 17++ si pt ei un drum de genu Lugoj-Caransebes reprezinta o adevarata problema, nu doar niste zdruncinaturi mai puternice.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
NU este doar portiunea Timisoara - Lugoj, soseaua E70 portiunea Timisoara - Orsova, in proportie de 90% este intr-o stare deplorabila.

244651[/snapback]

Confirm , azi am venit de la Herculane si pana la Caransebes e varza , am facut 2 ore jumate pe 70 Km , in rest pana la Arad a fost OK . Totusi se lucreaza , si sunt portiuni super dar pana la finalizarea lucrarii , mai bine pe rute alternative ( parerea mea ).

Link to comment
Share on other sites

E cineva nemultumit de Bucuresti -Constanta? ambele rute, respectiv A2 si DN pe la Tandarei? exceptand aglomeratia si gatuirea traficului intre A2 si Poarta Alba...ca de acolo se fac 2 benzi pe un sens..poate chiar si nesfarsitul oras Valu lui Traian...unde soseaua e buna..dar e localitate :blink:
Link to comment
Share on other sites

nu s-a reparat nici acum brasov-sibiu?

mereu cand plec din tara o iau pe valea oltului ca se evit portiunea aia de la fagaras cu gropi si 100 de semafoare.

tot nu e gata?cat oare dureaza...cred ca-mi iau x5 pana termina aia drumul...

Link to comment
Share on other sites

am fost eu sapt trecuta pe drumul ala si nu e absolut nici un metru gata gata sa zici uite domne 5 metrii de drum normal, deci mai dureaza zic eu inca 2 veri cel putin ca sa fie complet gata, evident pana atunci se vor strica anumite portiuni care au fost gata mai devreme ... :blink: :) :) :)
Link to comment
Share on other sites

am fost la predeal acum cateva zile. m-am dus pe sibiu - brasov, a fost dramatic, cred ca sunt zeci de semafoare, coloane, era noapte si ploua torential, in unele locuri pe partea stanga era decopertat si era sant, abia incapeau 2 masini. am facut in jur de 4 ore.

 

la retur am ocolit pe la sigishoara-medias drumul e de vis, mi-a parut rau ca nu am luat-o de la inceput pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Iarasi un drum de ocolit..pt cine are drum pe acolo...intre Tandarei si Baraganu...cat esti in judetul IL...e super...cum intri in BR...parca au furat asfaltul...gropi ca de obuze...si culmea culmilor...exact cand ai in fata o groapa si ai putea sa o iei pe sensul opus de mers sa o ocolesti...exact atunci vine o masina/caruta/tractor de pe contrasens...si incetinesti pana la oprire, fie sa astepti trecerea celuilalt, fie sa abordezi groapa cu blandete...dupa posibilitati si experienta...dupa Baraganu....drum ca in palma spre Braila...de te face in ciuda sa apesi acceleratia...

Exista un drum ocolitor, inainte de a ajunge la Tandarei...asa zisul "drum pe balta"..care te scoate la Viziru...insa eu nu o iau pe acolo pt ca ma opresc in Insuratei... inainte cu mult de Viziru...:blink:

Totusi, pentru cei ce vor sa ajunga la Braila dinspre Constanta eu recomand drumul mai scurt, care insa recupereaza din costuri la trecerea cu bacul..pe partea cu Baia, Slava Rusa, Smardan...e drumul mai liber, mai necirculat....si cel putin anul trecut, cand am trecut pe acolo ultima data...bun...insa atentie la radarul din Babadag...intotdeauna in jurul localitatii stau baietii cu tunul de microunde pe drum...

Link to comment
Share on other sites

De pe A2 pe A1 NU ocoliti Bucurestiul prin dreapta (est) ! E mai bine prin stanga (vest). Prin dreapta dureaza mai mult si e prost (asta e un compliment) semnalizat. Centura Bucurestiului e nesimtire curata oricum. Tind sa cred ca cea mai buna ruta Constanta -> Ardeal este prin Bulgaria si Ungaria :blink:

 

Deva -> Oradea, pe la Varfuri este dezastru. Mai lung si plin de radare dar mai bun si mai comod este prin Cluj.

 

Bucuresti -> Deva: pe Valea Oltului e super aglomerat, Sibiu la fel. Drum foarte bun + radare Valcea -> Targu Jiu si bunicel Targu Jiu -> Petrosani.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Curtea de Arges - Balea Lac ... cel mai prost drum pe care l-am vazut in toata viata mea pe langa faptul sunt vreo 70 de km numai de serpentine sunt numai gropi si denivelari pe toata distanta. Va recomand sa lasati BMW-urile jos la Curtea de Arges si dupa sa urcati cu o Dacie sau Aro ( cum am facut si eu :blink: )
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum de nu spune nimeni de drumul de pe centura Ploiestiului....in drum spre Sinaia...Brasov, etc, pe DN 1 se face stanga pe langa o benzinarie si din momentul acela vreo 15 km (pana se ajunge la Hypermarketul ala pe super soseaua cu 4 benzi pana la Breaza) este praf drumul...numai denivelari...si este drumul pe care toti Bucurestenii (si nu numai) il folosesc pentru a ajunge pe Valea Prahovei....sunt numai poduri, gropi, denivelari si iar gropi. Parca nu-ti mai vine sa pleci la munte.....stie cineva o alternativa ca de la Benzinarie in loc sa faci stanga sa o iei prin alta parte si sa ajungi tot spre Breaza??? Eventual prin Ploiesti...sau...? Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.