Jump to content

Drumuri interzise.... :(


iulian518i

Recommended Posts

Curtea de Arges - Balea Lac ... cel mai prost drum pe care l-am vazut in toata viata mea pe langa faptul sunt vreo 70 de km numai de serpentine sunt numai gropi si denivelari pe toata distanta. Va recomand sa lasati BMW-urile jos la Curtea de Arges si dupa sa urcati cu o Dacie sau Aro ( cum am facut si eu :blink: )

275012[/snapback]

totusi,nu e asa rau,e portiune naspa chiar aproape de lac inainte de tunel.

Partea intr-adevar mai nasoala e ca tot timpul cad bolovani in strada

Link to comment
Share on other sites

O sa instauram o taxa de bariera pentru constanteni, poate asa reparam si noi centura de vest; pana atunci, insa, incercati pe cea de est, este ceva mai buna.

275389[/snapback]

Da...si pana strangeti voi banii sa reparati centura din taxe...veniti de va plimbati cu 3km/h in Mamaia...bine, dupa ce platiti taxa de acces in statiune...e un superdrum...nici o denivelare, nici o gropita....totul marcat, semnalizat si curat.... :blink: :) :) sau veniti in extrasezon ca e fara taxa... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Un alt drum interzis cu desavarsire pt jante de la 17 in sus pe autoturisme sau permise pt off-road-uri...aceeasi locatie Tandarei...insa pe DN1c, intre Giurgeni si Tandarei se face un drum spre dreapta cum vii dinspre Dunare...care ocoleste Tandareiul si inca cateva localitati, iesind la soseaua normala la intrarea in Vizirul..un drum pe care il recomandam intr-un alt post de mai sus..ei bine...si acesta e la fel de rupt ca si cel care trece prin Tandarei..mai bine spus intre Tandarei si Baraganu....am fost acum trei zile pe acolo...si ...mai bine ocoliti-l....e frumos drumul cu bacul, de la intrarea dinspre Galati in Braila...si mai scurt cu cca 40 km fata de drumul Cta-Braila prin Giurgeni....dar si pe acel drum am fost acum 1.5 ani...deci poate inbtre timp sa nu se fi spart si ala...

Un alt drum, mai bine zis, o portiune pe care am parcurs-o la pas a fost langa localitatea Barbulesti....macar acolo se lucra de zor...adica erau ceva utilaje care te impiedicau prin praful si manevrele lor sa mergi cursiv cu 5 km/h...ca pe pietrisul ala nu puteai sa mergi mai repede...

E o portiune de cca 2-4km cu drum in lucru...dupa care soseaua e ok...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca s-a mai mentionat, dar reiterez :

 

Campulung Moldovenesc - Vatra Dornei - Bistrita - (pana in apropiere de Cluj) = :blink:

Lugoj-Caransebes-Herculane-Turnu Severin (si doua portiuni pana la Tg-Jiu) = :)

 

Jumatate din drumurile din tara sunt in constructie, iar cealalalta jumatate sunt nepracticabile. A, ba nu: singura portiune care seamana a drum european si care mi-a ramas ca o surpriza placuta e cea de pe E85, inainte de Bacau. Intre Arad si Timisoara ar fi cum ar mai fi, daca nu ar exista denivelarile din asfalt cauzate de TIR-uri. Nu stiu cum pot unii sa mearga tare pe acolo, mie imi da o senzatie de nesiguranta asfaltul ala valurit. :)

Link to comment
Share on other sites

Mi-am rupt si eu ficatii pe Timisoara - Logoj - Ilia. Sunt denivelari mari care nu-ti creeaza un feeling deosebit cand le ataci cu 120km/h. Gropi de neocolit nu sunt, insa mare atentie - nu mergeti mai tare de 120 km/h.

 

Si nici Oradea - Arad nu e tocmai o placere.

Link to comment
Share on other sites

Acelasi minunat drum Cluj-Gherla. Cica se lucreaza. Adica am prins un loc in care am stat cam 20 min, in altul 10, in altul 10. Se dadeau jos soferii din TIR-uri sa-i bata pe aia de opreau traficul, agitatie mare.

 

post-612-1189768721_thumb.jpg

 

Eram a doua masina din coloana, culmea. In fata mea o Dacie de-aia semi-rasturnata de atata rugina. In sfarsit, dupa 20 minute, se pleaca. Depasesc Dacia si fac prima curba la dreapta, in total cam 200m..... MA OPRESTE RADARUL!!!!! 91km/h in localitate.

 

L-am luat mai tare pe respectivul, mi-a cerut actele, l-am intrebat cu subinteles de ce sta tocmai acolo si de ce tocmai la acea ora. Mi-a dat actele inapoi si m-a lasat sa plec, probabil din cauza ca l-a vazut pe pasagerul meu din dreapta cu roba de avocat in brate. ?!? Act de clementa nu-i pot spune. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Asta pot eu sa confirm. E dezastru ruta asta ocolitoare Acatari-Ungheni. De evitat!

 

De asemenea, sa nu indrazniti Satu Mare-Oradea ca poate nu scapati vii si nevatamati. E dezastru absolut. :)

82832[/snapback]

 

si mai e de evitat: Medias-Tarnaveni-Iernut.

:blink: si orasul Tarnaveni :)

Link to comment
Share on other sites

si mai e de evitat: Medias-Tarnaveni-Iernut.

:blink:  si orasul Tarnaveni  :)

291264[/snapback]

asta pot sa confirm si eu.In Tarnaveni merg aproape la fiecare sfarsit de saptamana.Drumul Iernut-Tarnaveni l-au mai facut cat de cat dar oricum e dezastru.Plus de asta in oras s-a lucrat la sistemul de canalizare si gropile le-au astupat cu pamant si nisip.Orasul e de evitat

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ca sa nu deschid un topic separat, va intreb aici si va multumesc anticipat:

 

A parcurs cineva mai recent distanta Bucuresti - Timisoara? Pe unde se mai lucreaza....Pe unde este drum prost .... Pe unde sunt acele semafoare la care stai ore intregi fara sa vina nimeni pe contrasens... Eventual rute ocolitoare etc Orice info utila este binevenita. Multumesc.

 

Ma intereseaza, de asemenea drumul intre Timisoara si Oradea ... Multumesc inca o data.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu deschid un topic separat, va intreb aici si va multumesc anticipat:

 

A parcurs cineva mai recent distanta Bucuresti - Timisoara? Pe unde se mai lucreaza....Pe unde este drum prost .... Pe unde sunt acele semafoare la care stai ore intregi fara sa vina nimeni pe contrasens... Eventual rute ocolitoare etc    Orice info utila este binevenita. Multumesc.

 

Ma intereseaza, de asemenea drumul intre Timisoara si Oradea ... Multumesc inca o data.

300831[/snapback]

 

Drumul dintre Oradea si Timisoara este acceptabil ca sa zic asa. Oradea - Arad este mai problematic in sensul ca sunt destul de multe denivelari, dar este practicabil totusi. De la Arad la Timisoara(circa 50 km) soseaua este ok.

Te gandesti sa bem berea despre care vorbeam la Oradea? :blink:

Cand ai drum pe aici? PM me....

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu deschid un topic separat, va intreb aici si va multumesc anticipat:

 

Ma intereseaza, de asemenea drumul intre Timisoara si Oradea ... Multumesc inca o data.

300831[/snapback]

 

io fac drumul asta relativ des, pentru ca muncesc in brad (localitate intre deva si oradea). pana la deva e destul de bine, tinand cont ca se lucreaza de pe la Orastie. ca veni vroba de asta... ca sa nu astepti in trafic prin orastie si dupa, inainte de orastie, este o intersectie catre geoagiu bai si te scoate dupa deva pe drumul catre oradea. e o ruta ocolitoare ce te scuteste de nervi. drumul intre deva si oradea e peticit la nivel si e relativ bun, pana in brad si 10 km dupa... mai departe nu stiu. cat despre brad... sa nu o iei pe asa-zisa centura ca iti blestemi zilele. mai bine prin centru ca tot acolo te scoate. deci la intersectia de la brad unde apare semnul cu directia catre oradea, nu faci stanga ci mergi pe drum normal, catre dreapta si drumul te scoate din brad.

 

iar ca ruta ocolitoare care chiar ocoleste, pe huedin, cluj, alba, sebes... care drum e bun...

 

explicatia e cam "murdara" sper sa intelegi.

 

 

cat despre tm, am fost acolo, dar in perioada de dinainte sa inceapa asfaltarile... iar drumul care iese de pe european pana dupa lugoj, te obliga la viteze de 90-100, poate si mai mici, daca tii la masina, caci e peticit aiurea...

Edited by bara_ac
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ma intereseaza si pe mine ruta Bucuresti - Suceava - Gura Humorului sau daca e mai buna Bucuresti -Piatra Neamt - Vatra Dornei -Gura Humorului !

Care ruta e mai buna?

 

 

Iti recomand Bucuresti - Suceava - Gura Humorului e foarte bun drumul , mergi linistit pe acolo , chiar sa ai grija sa nu-ti ia astia permisul . Cealalta ruta de la Vatra Dornei - Gura Humorului e prost drumul si de la Piatra Neamt la Dorna , oricum nu se compara cu prima ruta . bafta , drum bun .

Link to comment
Share on other sites

Timisoara- Dr. Tr. Severin(via Caransebes) e moarte curata. Anul trecut am facut spume la nari p'acolo.

ruta asta se poate face lejer prin moldova noua-moravita-timisoara....e cam cu 60 de km mai lung traseul, dar merita...si drumul e bun si traficul rutier mult mai degajat decat prin caransebes

sierra 1771: spune-mi, daca ai facut traseul, de la Moldova Noua cum ajungi la Orsova, pe malul Dunarii? (pe la Berzasca?) Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza si pe mine ruta Bucuresti - Suceava - Gura Humorului sau daca e mai buna Bucuresti -Piatra Neamt - Vatra Dornei -Gura Humorului !

Care ruta e mai buna?

 

 

Iti recomand Bucuresti - Suceava - Gura Humorului e foarte bun drumul , mergi linistit pe acolo , chiar sa ai grija sa nu-ti ia astia permisul . Cealalta ruta de la Vatra Dornei - Gura Humorului e prost drumul si de la Piatra Neamt la Dorna , oricum nu se compara cu prima ruta . bafta , drum bun .

 

Multumesc Cricket, mi-ai luat o piatra de pe inima...am fost pe acolo acum cativa ani si era ca dupa razboi...insa era in lucru ce-i drept!

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza si pe mine ruta Bucuresti - Suceava - Gura Humorului sau daca e mai buna Bucuresti -Piatra Neamt - Vatra Dornei -Gura Humorului !

Care ruta e mai buna?

 

 

Iti recomand Bucuresti - Suceava - Gura Humorului e foarte bun drumul , mergi linistit pe acolo , chiar sa ai grija sa nu-ti ia astia permisul . Cealalta ruta de la Vatra Dornei - Gura Humorului e prost drumul si de la Piatra Neamt la Dorna , oricum nu se compara cu prima ruta . bafta , drum bun .

 

Multumesc Cricket, mi-ai luat o piatra de pe inima...am fost pe acolo acum cativa ani si era ca dupa razboi...insa era in lucru ce-i drept!

 

 

Cu multa placere , sa-mi spui si mie cum a fost drumul cand te intorci , numai bine .

Link to comment
Share on other sites

Ti-am raspuns pe celalalt topic.Pe oriunde in afara de Pasul Tihuta :twoup:

 

Mersi frumos pentru informatii! O sa ma ajute destul de mult cand voi ajunge in tara, cu atat mai mult cu cat nu stiam cum sunt drumurile pe sus pe acolo.

Asta-i Romania :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.