Jump to content

Drumuri interzise.... :(


iulian518i

Recommended Posts

Ti-am raspuns pe celalalt topic.Pe oriunde in afara de Pasul Tihuta :twoup:

 

Mersi frumos pentru informatii! O sa ma ajute destul de mult cand voi ajunge in tara, cu atat mai mult cu cat nu stiam cum sunt drumurile pe sus pe acolo.

Asta-i Romania :twoup:

 

 

Drumuri foarte rele , drumul de la cluj-bistrita-v.dornei-c-lung-suceava e in reabilitare de cativa ani :D si sunt tot felul de praguri si de gropi , iti recomand cluj-reghin-toplita(aici e o zona mai rea dar nu multi km)-(de aici e drumul bun ) borsec-tg-neamt ....... oricum acum au aparut si pe aici gropi dar parca peticeau ceva asa ca made in romania :D .

Link to comment
Share on other sites

Ti-am raspuns pe celalalt topic.Pe oriunde in afara de Pasul Tihuta :twoup:

 

Mersi frumos pentru informatii! O sa ma ajute destul de mult cand voi ajunge in tara, cu atat mai mult cu cat nu stiam cum sunt drumurile pe sus pe acolo.

Asta-i Romania :twoup:

 

 

Drumuri foarte rele , drumul de la cluj-bistrita-v.dornei-c-lung-suceava e in reabilitare de cativa ani :D si sunt tot felul de praguri si de gropi , iti recomand cluj-reghin-toplita(aici e o zona mai rea dar nu multi km)-(de aici e drumul bun ) borsec-tg-neamt ....... oricum acum au aparut si pe aici gropi dar parca peticeau ceva asa ca made in romania :D .

 

Mersi mersi! O sa merg pe cluj-reghin-toplita! Nu vreau sa ma risc pe cealalta parte pentru ca am si jante pe 18 si ma voi stresa la greu...peticeau "made in romania" pai se poate altfel :D

Link to comment
Share on other sites

Ti-am raspuns pe celalalt topic.Pe oriunde in afara de Pasul Tihuta :twoup:

 

Mersi frumos pentru informatii! O sa ma ajute destul de mult cand voi ajunge in tara, cu atat mai mult cu cat nu stiam cum sunt drumurile pe sus pe acolo.

Asta-i Romania :twoup:

 

 

Drumuri foarte rele , drumul de la cluj-bistrita-v.dornei-c-lung-suceava e in reabilitare de cativa ani :D si sunt tot felul de praguri si de gropi , iti recomand cluj-reghin-toplita(aici e o zona mai rea dar nu multi km)-(de aici e drumul bun ) borsec-tg-neamt ....... oricum acum au aparut si pe aici gropi dar parca peticeau ceva asa ca made in romania :D .

 

Mi-a mai spus cineva de drumul cluj-reghin-sovata, l-am ascultat si am incercat pe acolo dar l-am injurat dupa aia :D)

 

De la Reghin spre Sovata e cel mai periculos (nota bene, nu rau neaparat dar periculos) drum din tara. Drumul cica e ok, mergi cu 80-100 kmh si imediat dupa un damb / curba dai peste gropi. Cu jante pe 18'' esti dus pe acolo. Eu nu il recomand, parca pana la Reghin e mai ok, si in mod cert mai scurt decat pe la Tg-Mures, dar nu merita.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

am fost smecher si am incercat sa scap de semafoarele de pe Caransebes - Tr. Severin.

am dat de 50 km durm in lucru (serpentine) intre orsova si moldova noua.. pe la cazane.

 

nu recomand! :)

 

daca vedeam postul asta inainte...

mi-am mancat nervii pe malul Dunarii 2 ore

 

apropo si dn 67 Rm Valcea - Baile Govora - Horezu -Novaci (Ranca) e praf, tandari

Edited by Rares
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
DN 1 Brasov-Fagaras-Sibiu, plin de semafoare, tiruri, diferente de nivel in asfalt. Varianta Brasov-Sighisoara-Medias-Sibiu, mai lunga cu 50 de km dar drum super si castigi cel putin 45 de minute pe timp de zi.

 

Ceva nou? sau tot calamitat pe varianta Fagaras?

Link to comment
Share on other sites

DN 1 Brasov-Fagaras-Sibiu, plin de semafoare, tiruri, diferente de nivel in asfalt. Varianta Brasov-Sighisoara-Medias-Sibiu, mai lunga cu 50 de km dar drum super si castigi cel putin 45 de minute pe timp de zi.

 

Ceva nou? sau tot calamitat pe varianta Fagaras?

 

varza rau! nici o imbunatatire!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ce traseu spre Timisoara e cel mai bun de urmat ? Stiu ca era praf drumul pe la Lugoj, Caransebes... s-a schimbat ceva ?

io fac o data, cam, la 2 saptamani drumul pana la deva de la pitesti. mergi intins si bine pana la Ilia, dincolo de deva cu 15km. mai departe, pe lugoj, nu stiu, fiindca nu am mai fost de cand a jucat nationala la timisoara. si atunci a fost cam nasol, ca era drumul vechi.

daca mergi pe sibiu. atentie la radare in judetul valcea la milcoiu, robesti, cainenii mari si doua la bujoreni - unul e in panta si acolo e 40kmh limita si celalalt e la iesirea din localitate la o linie intrerupta care te imbie sa o calci. (sens: valcea-sibiu). mai ar fi vreo 3 in sibiu, dar cica sunt false. (boita, talmaciu II, si pe la jumatatea distantei intre talmaciu si sibiu). pe urma, pe valea oltului este un semafor. ce am mai observat, ca radarul mobil e prezent, cu precadere si destul de des pe sectorul valcea-calimanesti. la intrarea in sebes se formeaza o coada imensa (de vreo 5-6 km) in zile lucratoare pe sensul dinspre sibiu. din cauza unei nenorocite linii de cale ferata si a intersectie cu galben intermitent. in rest, nu prea ai de ce sa te feresti.

cand am mers pe petrosani, mi-am blestemat decizia... acolo mi-am croit janta de am mers vreo 200 de km cu rezerva. am mers si un pic tare, recunosc, dar ala nu este drum. defileul jiului nu-l recomand nimanui. intre valcea si tg jiu e drumul foarte bun, dar doar atat.

mai ar fi o varianta. pe craiova. acum 4 saptamani cand am fost la resita, singura portiune nasoala a fost dupa turnu severin o portiune de nustiucate zeci de kilomteri. dar in rest, drumul a fost ca in palma pana la caransebes. de acolo. nu mai stiu. :)

Link to comment
Share on other sites

Ce traseu spre Timisoara e cel mai bun de urmat ? Stiu ca era praf drumul pe la Lugoj, Caransebes... s-a schimbat ceva ?

io fac o data, cam, la 2 saptamani drumul pana la deva de la pitesti. mergi intins si bine pana la Ilia, dincolo de deva cu 15km. mai departe, pe lugoj, nu stiu, fiindca nu am mai fost de cand a jucat nationala la timisoara. si atunci a fost cam nasol, ca era drumul vechi.

daca mergi pe sibiu. atentie la radare in judetul valcea la milcoiu, robesti, cainenii mari si doua la bujoreni - unul e in panta si acolo e 40kmh limita si celalalt e la iesirea din localitate la o linie intrerupta care te imbie sa o calci. (sens: valcea-sibiu). mai ar fi vreo 3 in sibiu, dar cica sunt false. (boita, talmaciu II, si pe la jumatatea distantei intre talmaciu si sibiu). pe urma, pe valea oltului este un semafor. ce am mai observat, ca radarul mobil e prezent, cu precadere si destul de des pe sectorul valcea-calimanesti. la intrarea in sebes se formeaza o coada imensa (de vreo 5-6 km) in zile lucratoare pe sensul dinspre sibiu. din cauza unei nenorocite linii de cale ferata si a intersectie cu galben intermitent. in rest, nu prea ai de ce sa te feresti.

cand am mers pe petrosani, mi-am blestemat decizia... acolo mi-am croit janta de am mers vreo 200 de km cu rezerva. am mers si un pic tare, recunosc, dar ala nu este drum. defileul jiului nu-l recomand nimanui. intre valcea si tg jiu e drumul foarte bun, dar doar atat.

mai ar fi o varianta. pe craiova. acum 4 saptamani cand am fost la resita, singura portiune nasoala a fost dupa turnu severin o portiune de nustiucate zeci de kilomteri. dar in rest, drumul a fost ca in palma pana la caransebes. de acolo. nu mai stiu. :)

 

Tomberoanele de la Sibiu sunt puse la intimidare, nu functioneaza. Foarte rar le-am prins functionale, te atentioneaza detectorul ''LASER''...

Si pe Valea Oltului sunt acum doua semafoare, iar, inainte si dupa Brezoi.

Nu mai e aglomeratie in Sebes, cum a dat frigul, nu mai circula nici romanii toata ziua pe drumuri.

Link to comment
Share on other sites

Ce traseu spre Timisoara e cel mai bun de urmat ? Stiu ca era praf drumul pe la Lugoj, Caransebes... s-a schimbat ceva ?

io fac o data, cam, la 2 saptamani drumul pana la deva de la pitesti. {...}la caransebes. de acolo. nu mai stiu. :)

 

Tomberoanele de la Sibiu sunt puse la intimidare, nu functioneaza. Foarte rar le-am prins functionale, te atentioneaza detectorul ''LASER''...

Si pe Valea Oltului sunt acum doua semafoare, iar, inainte si dupa Brezoi.

Nu mai e aglomeratie in Sebes, cum a dat frigul, nu mai circula nici romanii toata ziua pe drumuri.

:) d-ai trebuia sa imi iau un detector mai scump, ca sa aiba laser. sa revin... am citit de alea ca ar fi false.

:) romanii da. dar tiristii? si curierii? si autobuzistii? dar nu zic, poate s-a mai eliberat. :) io il pregateam. just in case! ;)

Edited by bara_ac
Link to comment
Share on other sites

Ce traseu spre Timisoara e cel mai bun de urmat ? Stiu ca era praf drumul pe la Lugoj, Caransebes... s-a schimbat ceva ?

io fac o data, cam, la 2 saptamani drumul pana la deva de la pitesti. {...}la caransebes. de acolo. nu mai stiu. :)

 

Tomberoanele de la Sibiu sunt puse la intimidare, nu functioneaza. Foarte rar le-am prins functionale, te atentioneaza detectorul ''LASER''...

Si pe Valea Oltului sunt acum doua semafoare, iar, inainte si dupa Brezoi.

Nu mai e aglomeratie in Sebes, cum a dat frigul, nu mai circula nici romanii toata ziua pe drumuri.

:) d-ai trebuia sa imi iau un detector mai scump, ca sa aiba laser. sa revin... am citit de alea ca ar fi false.

:) romanii da. dar tiristii? si curierii? si autobuzistii? dar nu zic, poate s-a mai eliberat. :) io il pregateam. just in case! ;)

 

Deci tot e aglomeratie la Sebes, da nu mai stai in coloana de zeci de km, strabati orasul in 15-20 de minute.

Si toata combinatia e sa pleci seara la drum, dupa ora 21, din Bucuresti... sau spre Bucuresti.

Radarele sunt peste tot, doar ca la Sacele, pe linia dreapta, sta un Logan rosu camuflat cu radarul, si daca nu esti atent, un-doi ti-o furi. Preferabil in zona aia sa nu treci de 100km/h.

Link to comment
Share on other sites

{..}

 

Deci tot e aglomeratie la Sebes, da nu mai stai in coloana de zeci de km, strabati orasul in 15-20 de minute.

Si toata combinatia e sa pleci seara la drum, dupa ora 21, din Bucuresti... sau spre Bucuresti.

Radarele sunt peste tot, doar ca la Sacele, pe linia dreapta, sta un Logan rosu camuflat cu radarul, si daca nu esti atent, un-doi ti-o furi. Preferabil in zona aia sa nu treci de 100km/h.

am uitat! mai sunt doua tomberoane! la sacele si la cristian! da, ba! uitasem! :) noroc ca am vazut postu` lui pachu si mi-am adus aminte.

da. io merg numai noaptea. plec de obicei dupa 7 seara.

Link to comment
Share on other sites

Ce traseu spre Timisoara e cel mai bun de urmat ? Stiu ca era praf drumul pe la Lugoj, Caransebes... s-a schimbat ceva ?

io fac o data, cam, la 2 saptamani drumul pana la deva de la pitesti. {...}la caransebes. de acolo. nu mai stiu. :)

 

Tomberoanele de la Sibiu sunt puse la intimidare, nu functioneaza. Foarte rar le-am prins functionale, te atentioneaza detectorul ''LASER''...

Si pe Valea Oltului sunt acum doua semafoare, iar, inainte si dupa Brezoi.

Nu mai e aglomeratie in Sebes, cum a dat frigul, nu mai circula nici romanii toata ziua pe drumuri.

:) d-ai trebuia sa imi iau un detector mai scump, ca sa aiba laser. sa revin... am citit de alea ca ar fi false.

:) romanii da. dar tiristii? si curierii? si autobuzistii? dar nu zic, poate s-a mai eliberat. :) io il pregateam. just in case! ;)

Laser au toate detectoarele....depinde unde le pui pe parbriz ca sa prinda unda aia laser....

Link to comment
Share on other sites

pfuuuu sa mentionez si eu cateva drumuri ......

1 Brasov - Pitesti : Pe Rucar , Bran .... = VARZA daca ai jante peste 17 si suspensie sport pe scurt ai pus-o ...

2 Sinaia - Targoviste : Denivelari de iti spargi baia de ulei fara sa clipesti ... daca aveti masina in fata lasati-o chiar daca merge cu 20 30 la ora... sunt denivelari cat casa, acolo iti trebuie Saviem sau Tractor sa mergi pe drum

 

 

si 3 , Brasov - Sibiu .... prafffffff nu o sa termine drumul nici in 2 ani la cum se lucreaza acolo ..... varianta parfum este :

Brasov - Sighisoara - Tg Mures sau Sibiu se ocoleste dar se merita 100%

 

si 4 Mare atentie la intrarea in Brasov se pun radare zilnic in special Noaptea de la intrare pana la CareFURA , si in viitorul apropiat camere fize in Brasov ( sa traiasca Dl Gabor de la mine din scara) :)

 

Sper sa va foloseasca la ceva!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Varianta pentru Timisoara - Tr. Severin.

 

Timisoara - Resita - Anina - Bozovici - Iablanita - Herculane - Tr. Severin.

De la herculane s-a reperat in mare parte soseaua...si nu mai prinzi decat 1 semafor.

Traseul merita facut ziua...e de poveste(virajat, peisaje drum bun), ca in palma faci raliu pe el.

 

 

Am murit in pasul Tihuta... de la Lepsa la Sf. Ana e foarte rau.

Link to comment
Share on other sites

nu intrati pe drumul care leaga E68 (brasov-sibiu) de E60(brasov-sighisoara) = DJ104... partea nasoala este ca nu prea ai variante...

de la sercaia(e68) pana la hoghiz(E60) am crezut ca o sa chem rampa sa ma ia.... mai ales in partea dinspre E60... nu ai unde sa te duci... cu a I-a si usor usor... parca urcam borduri cateodata :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.