Jump to content

Noul M5


Rares_CJ

Recommended Posts

Sa zicem , primul ar fi fost M 1 dar este gresit spus dar sa o lasam asa , a 2 a viitorul M 5 , cea portocalie GTS-ul si ultima ce model este ? Nu pot sa-mi dau seama , prea bine camuflata , seamana cu e65 .
Link to comment
Share on other sites

Primele detalii despre noul BMW M5 au iesit la suprafata

 

 

Viitorul BMW M5 va fi echipat cu un motor V10 bi-turbo si cu un sistem de recuperare al energiei

cinetice. Acesta din urma va fi dezvoltat cu ajutorul cunostintelor acumulate in Formula 1, iar versiunile echipate cu acest tip de sistem vor fi lansate ulterior. Pe langa aceasta, motorul va fi echipat si cu un sistem care va putea opri din cilindrii care nu sunt folositi in timpul functionarii, pentru a economisi carburant si a micsora noxele atunci cand noul BMW M5 va fi in trafic.

 

La fel ca sistemul KERS din Formula 1, noul sistem de recuperare al energiei cinetice de pe BMW M5 le va da soferilor acestui model posibilitatea de a primi un surplus de putere la comanda. In cazul monoposturilor de Formula 1, pilotii primesc 82 CP in plus pentru cateva secunde, gratie sistemului KERS.

 

Propulsorul noului BMW M5 va fi un V10 bi-turbo, care are o cilindree de 5.5 litri si dezvolta peste 550 CP. Motorul supraalimentat al lui M5 va fi creat pe baza V8-ului turbo folosit la modelele X5M si X6M, dar vine cu numeroase modificari. Principala schimbare consta in adaugarea a doi cilindri suplimentari, turbinele fiind si ele modificate pentru a fi mai eficiente. Modelul va fi echipat fie cu o transmisie secventiala cu opt trepte, fie cu o versiune imbunatatita a cutiei cu opt trepte si dublu-ambreiaj. Versiunea de productie a acestui model va fi prezentata abia peste doi ani.

 

SURSA: http://www.automarket.ro/stiri/primele-det...fata-22227.html

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
S-a anuntat oficial , noul M5 va avea un motor v8 bi-turbo , o varianta modificata a motorului ce se regaseste pe x5 si x6 M . Cica o sa aibe intre 580 si 600 de cai .
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Am tot vazut pe aici ca daca noul M5 are 55o de cai, ca nu sunt de ajuns, ca il face rs6 ca nu stiu ce. Mai oameni buni, m5 ul este o masina de liniute?

Pot sa il faca si de 1ooo de cai lejer - sunt convins, dar masina trebuie sa si stie cum sa foloseasca atatia cai, nu?

Mi-a zis un prieten ca m5 ul hurricane are aproape aceleasi performante pe circuit ca m5-ul normal. Informatia asta nu am verificat-o, dar pot sa va spun cert ca am vazut chiar aseara un episod din Top Gear unde prezentau un SL tunat de Brabus care are vreo 7oo de cai si 1ooo NM cuplu... dar e bun doar pe linie dreapta... si in consecinta, pe circuitul lor a scos un timp exact ca M5-ul E6o.

Am vazut si comparatie intre RS4, C63 AMG si M3-ul nou. Desi pe foaie M3-ul avea cele mai mici sanse sa fie cel mai bun, totusi el a iesit cel mai bun.

Parerea mea asta este urmatoarea: degeaba ai sute de cai pe o masina daca nu stie sa ii si foloseasca (pe circuit).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

 

 

se pare ca fiabilitatea bmw isi spune cuvantul :twoup:

 

dar iti dai seama ca din masina aia au fost scosi toti dracii posibili nu? :twoup: ca mai apoi sa poata fi imbunatatita...nu? :twoup:

Si o fi singura masina testata pe Nurburgring :)). In fine acum nu trebuie sa facem din tantar armasar, pentru ca nu stim ce probleme a avut, dar totusi este destul de umilitor pentru BMW.

Link to comment
Share on other sites

Testeaza ei masini peste tot, si fac diverse calatorii cu ele si tot ai pe garantie cateva interventii: buguri in soft, proiectare gresita,fiabilitate scazuta

 

Si nu cred ca nu gasesc problemele in astfel de teste ci nu au timp sa le repare si prefera sa respecte niste deadline-uri ca apoi sa corecteze din mers lucrurile.

 

Deci ce s-a intamplat cu acest M5 mi se pare complet irelevant...

Link to comment
Share on other sites

Macar a plecat pe platforma...

 

De zecile de Lamborghini si Ferrari care au ars in conditii normale de utilizare, nu pe circuit.... ce sa mai zicem? Si asta la produse mai scumpe, cam la fel de performante... dupa ce au fost lansate, nu cat inca sunt in stadiul de proiectare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.