Jump to content

cum fac cu recarosarea?HELPPP


INTERCEPTOR

Recommended Posts

am o intrebare cum pot sa inscriu o masina adusa de afara pe actele uneia de aici care a fost rasturnata si facuta varza.sincer nu mi vine sa dau 28 de mil pt vama.culoarea este aceasi masina acelasi model.are actele de la asta din buc si actele de la asta din ger.variateam asa sa merg pe blat si sa ma rog sa nu ma verifice sa bat seriile de la aia veche la asta sau sa fac in vreun fel sa platesc vama sau alta combinatie nu mai stiu.sunt indragostit de masina pls help orice pola cu spaga care poate sa rezolve este acceptata deact sa dau 28 de mil la stat
Link to comment
Share on other sites

Chiar... si pe mine ma intereseaza sa stiu cum se poate face o recarosare...

ce acte sunt necesare? care sunt procedurile de intocmire a documentelor?

 

deact sa dau 28 de mil la stat

acele 28 milioane se refera la vama pe caroserie sau vama pe tot autoturismul?

Link to comment
Share on other sites

vama la toata masina cred nici eu nu stiu sigur

doar nu o sa mi ia vama de 2 ori.

te intrebam de vama, pentru ca daca aveai posibilitatea sa importi numai caroseria (fara motor) intrand cu ea in tara pe platforma, atunci puteai plati vama numai pe caroserie...

o treaba asemanatoare se face si cu motocicletele... unii le demonteaza si le introduc separat in tara platind vama pe componente (este mult mai mica), dupa care le asambleaza in tara si le inscriu in circulatie... dar aici se lovesc de probleme, pentru ca trebuiesc omologate... facute multe acte... insa se pare ca pentru unii merita

Link to comment
Share on other sites

ar merita si pt mine dar masina deja a fost adusa in tara si ca sa o dau ceva de genu gen a fost adusa piese tre sa am pila la vama.pt mine merita orice efort dar sa nu exagereze cu banii bmw bmwu dar nici asa .ok sper sa gasesc pe cineva sa ma ajute daca nu bat seriile si gata

asta e dara s vrea sa fiu mai legal

Link to comment
Share on other sites

sper sa gasesc pe cineva sa ma ajute daca nu bat seriile si gata

Interceptor, te rog sa nu o iei in mod personal, dar sunt unele lucruri de care noi ceilalti de pe bmwclub.ro nici nu vrem sa stim, pentru ca ne este frica ca nu cumva sa vorbim in somn si sa ne auda cineva. Spre exemplu, faptul ca pe tine te bate gandul sa falsifici seria la o caroserie.

 

In general, ii rog pe toti care au de gand sa intreprinda ceva in mod evident ilegal (in sens penal, mai putin contraventional), sa nu faca public acest lucru aici pe forum.

Link to comment
Share on other sites

ma scuzi este problema mea si nu tre sa ma ajute nimeni si nici sa citeasca cineva topicul asta daca il deranjeaza sa nu cumva sa crezi ca o sa se uite un comisar pe site u asta sa te certe pe tine ca scriu eu ce am in cap.este problema mea sunt major si raspund pt faptele mele.nu o lua personal dar nici maica mea nu se baga .asa ca pls.daca ai alta problema sa mi spui .daca mie imi face placere ma plimb si cu masini furate.si daca vreau ma apuc sa si fur masini.deci nu te lua de viata mea ca nu te a deranjat nimeni.eu am zis asa ca nici eu nu as vrea sa am prob .si oricum jumate din bmw urile din oras sunt pe naspa vrei cumva s aiti aduc dovezile numai eu stiu aproape 20 de masini cu prob.deci domnul comisar nu o lua personal si sa nu te apuci sa te enervezi ca io oricum nu fac prostii cu libertatea mea.si in NICI UN CAZ NU AS PERICLTITA ACTIVITATEA ACESTUI SITE CARE IL ASTEPTAM DE ANI DE ZILE.deci nu mai fi tu asa exagerat de perfect.si sper sa nu te apuci sa muti tu topicele sau sa le inchizi sa fii god ul acestui site.
Link to comment
Share on other sites

si sper sa nu te apuci sa muti tu topicele sau sa le inchizi sa fii god ul acestui site.
Eu am zero putere de a muta si modifica mesaje - si nici nu vreau sa am.

Daca ne referim strict la situatia expusa de tine, nu ne afecteaza cu nimic. Dar exista niste planuri de viitor (poveste mai complexa) si este de preferat ca, cel putin pana se realizeaza, forumul sa fie cat de "curat" posibil. Repet, ia-o ca o necesitate a comunitatii si in nici un caz ca un afront personal.

Edited by FiveThreeFive
Link to comment
Share on other sites

in NICI UN CAZ NU AS PERICLTITA ACTIVITATEA ACESTUI SITE CARE IL ASTEPTAM DE ANI DE ZILE

se pare ca interpretezi libertatea putin denaturat... 535 are perfecta dreptate cand iti spune sa fi putin mai rezervat in ceea ce priveste unele afirmatii

 

PS.cel putin editeaza-ti comentariile legate de activitati ilegale

Link to comment
Share on other sites

prefera sa te vada ca suferi decat sa iti dea un sfat sau un ajutor

te ajutam daca stim sau avem cunostinta de cauza...

in ceea ce priveste recarosarea si eu astept un raspuns la fel de nerabdator ca si tine... sper sa primim un astfel de raspuns in zilele ce vin (nu toata lumea intra pe site in mod regulat :blink: )

Link to comment
Share on other sites

Declari masina ca find piese de schimb asta dupa ce ai radiato din germania.acidentu celeilalte este declarat?daca da te duci in service cu cea buna si declari ca ai recarosato si iti schimbi seria in talon,pt motor il declari si pe el ca lai schimbat si iti schimba seria in talon.

sa nu te risti chestia asta cu serile numai daca ai un unch,tata ,frate,la rar ca poate iesi rau la urmatoareaverificare.

Link to comment
Share on other sites

am o intrebare cum pot sa inscriu o masina adusa de afara pe actele uneia de aici care a fost rasturnata si facuta varza.sincer nu mi vine sa dau 28 de mil pt vama.culoarea este aceasi masina acelasi model.are actele de la asta din buc si actele de la asta din ger.variateam asa sa merg pe blat si sa ma rog sa nu ma verifice sa bat seriile de la aia veche la asta sau sa fac in vreun fel sa platesc vama sau alta combinatie nu mai stiu.sunt indragostit de masina pls help orice pola cu spaga care poate sa rezolve este acceptata deact sa dau 28 de mil la stat

6448[/snapback]

 

vorbeste cu Nick, el si-a recarosat E-30-ul, cu unul foarte frumusel....te poate ajuta...din ce am aflat de la el...ca sa poti aduce o masina in tzara pt. recarosare, trebuie adusa pe tir, dezmembrata, cu motorul dat jos, sa zici ca ai doar caroseria, platesti vama la ea, apoi te duci la rar si zici ca vrei sa faci recarosare pt. ca masina veche numai corespunde normelor in vigoare si ca ai unu in stare foarte buna de functionare si de aici incep durerile de cap si alergaturile....oricum Nick a rezolvat-o si acum are o masina frumoasa... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nici daca ar fi o super valoare sentimentala nu ti-ar conveni sa o recarosezi. Ma refer la drumul lung de parcurs pana la capat.

 

Iar raspunsul la problema se afla chiar pe site-ul celor care trebuie sa iti aprobe recarosarea, Registrul Auto Roman (http://www.rarom.ro)

 

Recarosare - Cum fac sa schimb caroseria/sasiul unui vehicul?

http://www.rarom.ro/caros.htm

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nici daca ar fi o super valoare sentimentala nu ti-ar conveni sa o recarosezi. Ma refer la drumul lung de parcurs pana la capat.

 

Iar raspunsul la problema se afla chiar pe site-ul celor care trebuie sa iti aprobe recarosarea, Registrul Auto Roman (http://www.rarom.ro)

 

Recarosare - Cum fac sa schimb caroseria/sasiul unui vehicul?

http://www.rarom.ro/caros.htm

6550[/snapback]

[/quote

 

interesant site-ul...... :blink:

Link to comment
Share on other sites

valoare are destul de mare pt ca masina este superba.dar deja este in tara adusa si nu este inca radiata din ger.problema este ca aia care era inscrisa in bucuresti a fost rasturnata si rupta de tot.si ala a adus alta pe roti :blink:(ma gandesc sa ma duc la vama cu ea desfacuta sa ovada ala asa si sa ai zic ca asa a intrat .sa ma lase sa o fac sa platesc mai putin la vama.o sa ma uit si pe site u ala.mersi oricum .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.