Jump to content

116i - 115 HP vs 116i - 122 HP


new

Recommended Posts

O sa imi iau un BMW 116 i cu facelift.

Intrebarea mea este ... are motor de 2.0 l sau de 2.6 l ?

Nu am vazut inca masina si nici nu am cum sa aflu acest lucru.

Stiu decat ca are facelift. cred ca este fabricata in 2007 ...

Care ar fi diferentele intre cele doua motoare ...

Ce recomandati ?

Link to comment
Share on other sites

O sa imi iau un BMW 116 i cu facelift.

Intrebarea mea este ... are motor de 2.0 l sau de 2.6 l ?

Nu am vazut inca masina si nici nu am cum sa aflu acest lucru.

Stiu decat ca are facelift. cred ca este fabricata in 2007 ...

Care ar fi diferentele intre cele doua motoare ...

Ce recomandati ?

 

Cred ca ai vrut sa scrii 1.6 nu 2.6. Din cate stiu eu pe seria 1, 116i s-a pus doar motor de 1.6si pe facelift si pe prefacelift.

Edited by Cipry_777
Link to comment
Share on other sites

Aveti idee in ce an a aparut varianta cu facelift?

 

in 2007, conform www.carfolio.com ( vezi http://www.carfolio.com/search/results/?te...amp;x=0&y=0 )

Tot acolo scrie ca motorul are 1597 cc (vad ca la bmw.ro si la bmw.com scrie 1995cc la BMW 116i cu facelift).

Tind sa cred ca e totusi de 1.6l motorul, altfel e cam rusinos 122cp din 2 litri, mai ales pentru o marca precumb BMW.

Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa fie mai grea de 2 ori ca un logan.

bmw 116i - 1350 kg

logan - 1065 - fara optionale ( chel )

 

Oricum nu am cum sa imi iau 118i <_<( ...

Singura optiune e 116i.

Dar voiam asa sa stiu de ce totusi cel de 115 cp consuma 10.5

Iar cel de 122 cp consuma 7.5.

Consumurile luate de pe carfolio...

Link to comment
Share on other sites

new

In primul rand vreau sa iti spun ca motorul de 1.6 are cilindreea de 1599. Ceea ce scrie pe site, din pacate este o greseala. Cu totii suntem oameni, si mai apar greseli. De aceea este important sa verificam o informatie de doua sau chiar trei ori.

Diferentele de consum intre cele doua motorizari, 115cp si 122 cp, apar in primul rand datorita inovatiilor care s-au pus pe facelift: Efficient Dynamics, Start Stop Function, Brake Energy Regeneration....etc.

 

Sfatul meu prietenesc este:

- daca vrei sa iti iei 116i pentru simplul fapt ca iti place masina....si nu esti un sofer foarte agresiv....care va dori sa fie primul la plecarea de la semafor sau sa se ia la intrecere cu alte masinutze.....e ok....o sa fii multumit.

- daca speri ca acest 116i iti va da feelingul de putere, ca aproape orice bmw......e total gresit.....vei fi foarte dezamagit......acest motor are ceva viata in el doar dupa 3500-3800 de turatii.....iar daca o vei tine doar acolo......pentru tine va insemna un consum mare....de 11-12%

 

Asa ca.....eu zic sa te orientezi ori catre 118i ori catre 118d.....in caz ca doresti ceva performante cu un consum acceptabil <_<

Link to comment
Share on other sites

Multam de sfaturi ..

E mai complicat cu masina asta ..

Nu mai e decat asta de acolo de unde o cumpar ..

Am ratat la mustata un 118 d .. iti dai seama ca ma zgarii pe ochi da ... deh ... poate toate se intampla cu un scop .. <_<

Si spui ca daca are facelift ar fi cea cu consum redus ?

Masina e din 2007 ( mai exact oct 2006)

Edited by new
Link to comment
Share on other sites

cum spune si ciprian, depinde cum conduci. sa stii ca poate sa consume si putin - am facut drumul craiova-bucuresti in 2h20m (un timp rezonabil), consum mediu 6% .

eu am versiunea dinainte de facelift, 115cp. In oras consuma 10.5, garantat <_<

 

Cat despre performante, sa nu te astepti la demaraje fantastice, dar comparat cu oricare alte masini din clasa compacta de aceeasi cilindree si putere o sa ai o supriza foarte placuta.

Edited by mollahu_digital
Link to comment
Share on other sites

Ei .. fata de o corsa 1.3 @ 75 cp - motorina sper sa se simta ceva diferenta ..:))

 

Sotia are un opel astra h , 1.6 litri , 115cp. Si suntem amandoi de acord ca BMW 116i e mai rapid si la demaraje si la topspeed, sesizabil imediat.

Cutia de viteze ajuta foarte mult, masina ajunge de la 100 la 200km/h mult mai repede decat opelul, demarajul in oras e bun (daca vrei sa pleci repede, o sa vezi consumuri peste 10.5 <_< asa pe la vreo 14 la suta)

Eu sunt foarte multumit (evident daca bugetul permite un salt la un 118i sau 120i ar fi foarte de dorit )

Link to comment
Share on other sites

baieti, nu vorbeam de comparatii cu renault, ope,l vw.....

este totusi un motor bmw.....si este mult mai bun decat celelalte

diferenta este ca poti sa ai un consum normal, la mers normal.....sau un consum maricel la mers agresiv.

Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa fie mai grea de 2 ori ca un logan.

bmw 116i - 1350 kg

logan - 1065 - fara optionale ( chel )

 

Oricum nu am cum sa imi iau 118i <_<( ...

Singura optiune e 116i.

Dar voiam asa sa stiu de ce totusi cel de 115 cp consuma 10.5

Iar cel de 122 cp consuma 7.5.

Consumurile luate de pe carfolio...

 

vorba vine.. normal ca nu e chiar de 2x mai grea. dar si eu iti spun exact ce au scris si colegii.. daca iti iei masina asta, o iei pentru ca iti place nu pentru ca vrei performante deosebite de la ea. :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am condus destul de mult un 116i perfacelift. Are o prietena. Eu am un 120d. Crede-ma, nu are nici o legatura!

Eu as mai astepta in locul tau. Mie 116i mi se pare crancen submotorizata. De exemplu, ca sa fie cat de cat funny de condus tre' sa o tii sus in ture. rezultatul: consum de 13-14 in oras! si crede-ma ca performantele nu justifica asa ceva!

 

Din cate stiu eu, nici motorul nu e de bmw (care nu face decat motoare peste 2 litri). E facut in combinatie cu psa.

Amica mea a avut probleme si cu lantul de distributie. La prefacelift s-a dat chiar service call pentru toate masinile cu acest motor fabricate intr-un anumit interval pentru remedierea unei probleme cu distributia.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

scuze de offtopic, booghy, ce consum ai la 120d ?

Acuma dupa remapare, undeva pe la 7,5 (cutie automata). Chiar am facut recent o deplasare mai mare (cam 2000 km) care include si cam 25% oras si am consumul pe bord 6.8.

 

Doar oras mi-a scazut in jur de 9 dupa remapare (ianinte aveam cam 10).

 

Tu?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

deja o dam offtopic. anyway...

motorul de pe 116i chiar este bmw, nu are treaba cu PSA (mai sunt unii p-aci pe forum care intrebau daca seria 1 nu cumva e facut prin china).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_N45

 

Pentru informatii complete despre motorizari si versiuni BMW seria 1 : http://en.wikipedia.org/wiki/Bmw_1_series

 

Daca tu zici, o fi de bmw... Cred ca s-au apucat ei si si-au facut o linie speciala pentru 116i unde fabricau SINGURELE LOR MOTOARE DE 1.6 pe care le-au fabricat vreodata...

Eu ziceam de PSA pentru ca din cate stiu, companiile mari mai fac cate un joint-venture pentru unele motoare. Asa ca asta de 1596, chiar daca e produs de BMW, e pus si pe PSA. Oricum, din ce ziceam, cred ca relevant e faptul ca cei de la BMW nu prea au treaba cu segmentul asta de motorizare, asta ca omul sa nu se astepte la cine stie ce performante. Au atacat o nisa cu seria 1 si au vrut sa o acopere complet cu acest 116i.

 

Cred ca si faptul ca din 2009 motorul e de 2000 e iarasi o coincidenta...

 

Nu vad de unde legatura cu China, dar poate n-am inteles eu bine.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acum am recitit posturile si-mi cer scuze daca s-a inteles ca tratam de sus pe cineva.

 

Doar mi-am dat o parere, dupa ce am condus mai multe motorizari de seria 1. Eu in locul lui @new chiar as mai strange ceva si as lua alta motorizare. In rest e optiunea fiecaruia ce masina-si ia.

 

Asta ca sa nu fie vreun rost de flame aiurea...

 

@new: atentie la lista de optiuni, sunt cateva pe care ti le-as recomanda. Daca iei masina second, e cam greu sa-ti alegi optionalele, dar poate reusesti si asa.

 

Numai bine!

Edited by booghy76
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.