Jump to content

geamuri electrice e36


Recommended Posts

salut

 

am de 3 zile o pisica break si ma chinui sa o pun la punct

 

una din probleme ar fi ca geamurile electrice si trapa nu functioneaza cand usile din fata sunt inchise....ca sa functioneze trebuie sa deschid una din usi si nu e prea placut sa fac asta din mers <_<

 

o solutie la care m-am gandit e sa "strapez" unul din intrerupatoarele acele de pe incuietoare...ca sa pacalesc sistemul si sa "creada" ca usa e deschisa :bashwall: ...dar acel intrerupator se ocupa si cu lampile din masina care nu se vor mai stinge automat cand inchid usa :)

 

cei care va pricepeti la instalatii electr. de bmw...stiti ce-ar fi putut sa se intample ? ...vreau s rezolv problema cu geamurile dar sa functioneze si lampile

Link to comment
Share on other sites

problema ar putea fi chiar unul din intrerupatoare (alea care se afla pe stalpi), poate nu face contact bine

 

incearca sa il ti tu cu degetul pe ala din partea soferului il impingi inauntru si incerici sa vezi daca iti merg geamurile, poti sa incerci si la usa din dreapta.

Link to comment
Share on other sites

intrerupatoarele sunt ok...daca sunt apasate amandoua geamurile nu merg....in momentul and una din usi se deschide(unul din intrerupatoare nu mai este apasat) geamurile si trapa functioneaza

 

problema este 100% un contact imperfect ...instalatie e ok pt ca geamurile si trapa mergeau ok cand am cumparat masina

 

numai ca nu stiu unde sa ma uit...

 

ca si curiozitate: de la butoanele acelea de pe consola (langa schimbator) firele merg direct la motoarele geamurilor sau exista si un releu undeva intre ele ??? <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

e ciudat daca in timpul mersului nu ti se deschid gemulrile sau trapa...

sigur nu face contact pe undeva...

la mine fara cheia pusa in contact pot sa dechid geamurile si trapa numai daca deschid una din usi...

daca sunt in masina cu usile inchise nu pot sa le deschid decat daca bag cheia in contact in pozitia 1 sau 2...

in mers nu am probleme!

 

incearca cu un aparat de masura si verifica instalatia electrica...

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

am demontat torpedoul ...am ajuns la gramada aia de fire :) am scos toate mufele de la cutia aceea pt geamurile electrice...am dat cu spray de contact pe mufe...si n-am rezolvat nimic :bashwall:

 

pana la urma am desfacut incuieroarea de pe stalp...si am facut punte pe acel intrerupator (ca si cand usa ar fi deschisa) si nu mai am probleme

 

apropo: cand ma jucam la acele intrerupatoare cupla si decupla un releu sub scoica de la volan ....stie cineva ce rol are releul acela ?? l-am scos si nu influenta deloc geamurile

 

masina asta ma fascineaza in fiecare zi <_< de aia pun asa de multe intrebari

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

am demontat torpedoul ...am ajuns la gramada aia de fire :) am scos toate mufele de la cutia aceea pt geamurile electrice...am dat cu spray de contact pe mufe...si n-am rezolvat nimic :bashwall:

 

pana la urma am desfacut incuieroarea de pe stalp...si am facut punte pe acel intrerupator (ca si cand usa ar fi deschisa) si nu mai am probleme

 

apropo: cand ma jucam la acele intrerupatoare cupla si decupla un releu sub scoica de la volan ....stie cineva ce rol are releul acela ?? l-am scos si nu influenta deloc geamurile

 

masina asta ma fascineaza in fiecare zi <_< de aia pun asa de multe intrebari

 

verifica sigurantele de la plafoniere io asa am patit ... trebuia deschisa o portiera ca s a mearga geamurile plafoniera centrala cele 2 din laterale acolo era marea belea la mine

 

verifica sigurantele de la plafoniere io asa am patit ... trebuia deschisa o portiera ca s a mearga geamurile plafoniera centrala cele 2 din laterale acolo era marea belea la mine

 

sper sa ti fiu de ajutor :) :super:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.