Jump to content

seria 1 - benzina sau motorina?


hurs

Recommended Posts

Buna dimineata,

 

M-am decis! BMW seria 1 ! nu stiu insa daca sa fie benzina sau motorina.

 

dupa o gramada de probleme cu golf 4 tdi 90cp (180 000km) si mai nimic la focus benzina 75 cp (130 000km) tind sa cred ca vreau BENZINA seria 1. dar nu am apucat sa studiez BMW sa imi fac o parere despre motoarele lor si fiabilitate

 

vreau doar sa nu mai ajung in service decit pentru revizii (toti vrem asta, nu ? <_<) )

nu vreau sa mai imi "cada" alternatorul, sau sa schimb turbina, sau sa schimb calculatorul la motor!!!!

stiu ca e vorba de alta clasa , dar as vrea sa stiu care sint problemele de care as putea sa ma lovesc pe benzina sau pe motorina

 

consumul ma intereseaza si asta, dar prefer fiabilitatea, sa zbor de la semafor nu e o prioritate, insa e important sa nu ma rog de ea (masina) in depasiri - cu toate ca orice mi-as lua e peste ce am condus (constant) in ultima vreme :)

 

rulaj cam juma -juma urban cu extra

initial ma gindeam la 116i sau 116d

dar, daca e mai fiabil un motor mai puternic (nu cu mult ca e criza ) o sa incerc sa fac un efort...

 

va multumesc mult pentru orice interventie

Link to comment
Share on other sites

123d <_<

 

 

:unsure: (alta mai scumpa era 130i :) da, stiu , calitatea se plateste....

pot sa te intreb de cit timp o conduci (citi km are ?)

inteleg din raspunsul scurt ca n-ai avut probleme serioase

 

incepe din ce in ce mai mult sa mi se lamureasca ca trebuie sa studiez problema inainte sa dau comanda :bashwall:

 

multumesc frumos pentru raspuns

Link to comment
Share on other sites

Nu am seria 1...

 

Insa daca ar sa imi cumpar, motorul asta l-as prefera. Are niste performante....zic eu destul de bune :

123d 2007– BMW M47 204 PS (201 hp/150 kW) 400 N·m (300 ft·lbf) 7.0 s (MT) 238 km/h (148 mph) (MT)

 

Uite aici un user care are motorul asta pe seria 1, si din cate citesc pare multumit : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=35260&hl=

 

Vrei sa il iei nou, sau sh ?

Link to comment
Share on other sites

Nu am seria 1...

 

Insa daca ar sa imi cumpar, motorul asta l-as prefera. Are niste performante....zic eu destul de bune :

123d 2007– BMW M47 204 PS (201 hp/150 kW) 400 N·m (300 ft·lbf) 7.0 s (MT) 238 km/h (148 mph) (MT)

 

Uite aici un user care are motorul asta pe seria 1, si din cate citesc pare multumit : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=35260&hl=

 

Vrei sa il iei nou, sau sh ?

 

nou (d'aia ziceam de criza si preturi <_< )- leasing

merci mult acum ma duc pe link

Link to comment
Share on other sites

Fara legatura cu topicul (imi cer scuze), ce probleme ai avut la Golf 4 1.9 TDI 90 cp ? Mersi....

 

pai exact ce am scris initial.... alternator (ramas cu ea in cimp) , turbina si se pare si calculatorul ...

in rest ce sa zic a fost buna.... dar de un an incoace nu mai rezist.... si daca o tine in ritmul asta stau cu ea mai mult in service decit pe sosea... ceea ce nu mi se pare rezonabil.... (plus bani, timp si nervi)

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca vei intampina problemele astea la seria 1 <_<

 

Se mai zicea ca la modelele din anii anteriori, le mai 'cade' caseta de directie, dar asta se intampla cat inca e in garantie, si totul e ok...

 

Ai citit topicul pe care ti l-am aratat ? Eu zic ca decat sa iti iei motor de 2000 cmc si 116 cp, mai bine iei tot de 2000 cmc si 204 cp...

Daca iei 116, mai incolo sa-ti doresti mai multa putere, o sa ii faci chip-tuning, si tot asa...pe cand de 200 cp si 400 nm te saturi mai greu...

 

 

 

PS : Daca nu ma insel, motorul asta de pe 123d a iesit motorul anului, nu stiu sigur, posibil sa gresesc...

 

PS 2 : Gandeste-te ca in cazul unui chip-tuning de exemplu, la 123d, care are doua turbine, ce castig de putere si cuplu ai avea :)

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca vei intampina problemele astea la seria 1 <_<

 

Se mai zicea ca la modelele din anii anteriori, le mai 'cade' caseta de directie, dar asta se intampla cat inca e in garantie, si totul e ok...

 

Ai citit topicul pe care ti l-am aratat ? Eu zic ca decat sa iti iei motor de 2000 cmc si 116 cp, mai bine iei tot de 2000 cmc si 204 cp...

Daca iei 116, mai incolo sa-ti doresti mai multa putere, o sa ii faci chip-tuning, si tot asa...pe cand de 200 cp si 400 nm te saturi mai greu...

 

 

 

PS : Daca nu ma insel, motorul asta de pe 123d a iesit motorul anului, nu stiu sigur, posibil sa gresesc...

 

 

am citit , ai dreptate in ce spui cu putere si cmc, dar nu stiu daca ma descurc la mai mult de 22000eur (POATE 23000) cu toate ca o sa mai vreau un pic peste ce are in standard si nu stiu daca pot sa trec la 120d

 

nu cred ca o sa fac chip-tuning... ca imi place sa pun doar eu mina pe masina :) (cit mai putin altii) si cu cit umbla mai putin la ea/in ea cu atit mai bine....

 

tu cu ce te dai? cum iti merge masina? esti multumit?

Link to comment
Share on other sites

Eu ma dau...cu carjele, temporar :bashwall: (am avut un accident rutier, deh, pui femeia la volan <_< )

 

Am 17 ani peste o saptamana, sunt pasionat de BMW si de condus, dar inca nu am masina...(am avut una acum vreo doi ani, dar nu prea e de joaca fara permis)...Cand imi iau permis va urma cu siguranta un BMW 525i E34 :) imi plac mult astea mai vechi...

 

 

 

PS : Sorry daca te-am dezamagit :unsure:

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

Eu ma dau...cu carjele, temporar :bashwall: (am avut un accident rutier, deh, pui femeia la volan <_< )

 

Am 17 ani peste o saptamana, sunt pasionat de BMW si de condus, dar inca nu am masina...(am avut una acum vreo doi ani, dar nu prea e de joaca fara permis)...Cand imi iau permis va urma cu siguranta un BMW 525i E34 :) imi plac mult astea mai vechi...

 

 

 

PS : Sorry daca te-am dezamagit :unsure:

 

sorry pt accident...

si fara carnet e un pic cam sport extrem ... hai, nu mai ai mult pina intri in legalitate...

Link to comment
Share on other sites

s-ar zvoni ca motorul 1.6 ar fi prea lenes. nu cunosc personal. sfatul meu este sa faci cateva drive test-uri la reprezentanta sau chiar la intalnirile bmwclub. succes !

eu am un 120d si sunt mai mult decat multumita de el din toate punctele de vedere.

Edited by aeerdna
Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata,

 

M-am decis! BMW seria 1 ! nu stiu insa daca sa fie benzina sau motorina.

 

dupa o gramada de probleme cu golf 4 tdi 90cp (180 000km) si mai nimic la focus benzina 75 cp (130 000km) tind sa cred ca vreau BENZINA seria 1. dar nu am apucat sa studiez BMW sa imi fac o parere despre motoarele lor si fiabilitate

 

vreau doar sa nu mai ajung in service decit pentru revizii (toti vrem asta, nu ? <_<) )

nu vreau sa mai imi "cada" alternatorul, sau sa schimb turbina, sau sa schimb calculatorul la motor!!!!

stiu ca e vorba de alta clasa , dar as vrea sa stiu care sint problemele de care as putea sa ma lovesc pe benzina sau pe motorina

 

consumul ma intereseaza si asta, dar prefer fiabilitatea, sa zbor de la semafor nu e o prioritate, insa e important sa nu ma rog de ea (masina) in depasiri - cu toate ca orice mi-as lua e peste ce am condus (constant) in ultima vreme :)

 

rulaj cam juma -juma urban cu extra

initial ma gindeam la 116i sau 116d

dar, daca e mai fiabil un motor mai puternic (nu cu mult ca e criza ) o sa incerc sa fac un efort...

 

eu am un 120i din 2004. il am de 1 an sunt f multumit de el. consuma dupa cum te dai la el. cum spuneam sunt f multumit!

bafta!

 

va multumesc mult pentru orice interventie

Link to comment
Share on other sites

s-ar zvoni ca motorul 1.6 ar fi prea lenes. nu cunosc personal. sfatul meu este sa faci cateva drive test-uri la reprezentanta sau chiar la intalnirile bmwclub. succes !

eu am un 120d si sunt mai mult decat multumita de el din toate punctele de vedere.

 

 

merci frumos de raspuns, da, cred ca ai dreptate si doar un drive test ma lamureste...

citi km ai cu 120d? mergi mai mult in oras? sau afara?

 

 

 

am avut 120d acum am 118d automatic. merge f bine, pe benzina consuma mult nu merita.

 

ma intereseaza consumul n-o sa zic ca nu.

 

dar prioritar e ca si motor ce e mai usor de intretinut ... azi deja e a 3 zi de nervi pentru o turbosuflanta si un calculator....

si daca benzina e mai putin pretentioasa, mai usor de intretinut sa mai stiu eu ce avantaje are voi merge pe benzina!

 

mai studiez problema (noaptea ca ziua sint in service :)( )

merci oricum de raspuns

 

Bu) tind sa cred ca vreau BENZINA seria 1.

 

Foarte bine faci. :bashwall:

 

poti sa-mi dau si un motiv?

pentru ca la mine motivul este ca am obosit de acest tdi cu probleme, iar inainte de aceasta masina am mers numai benzina si eram bine :unsure:

si ma gindesc ca poate greseala am facut-o cind am trecut pe diesel

 

multumesc frumos

 

 

eu am 118d si sunt super multumit <_<

 

fericirea ta s-a vazut de cind am intrat pe forum :blink:

dar spune-mi ca ai mers cu aceasta masina 100 000 sau 150 000 km si nu ai avut probleme serioase, si nu ai stat in service sa ti se faca rau!!!!!

(spune-mi asta doar daca e adevarat :blink:

si poate se mai schimba balanta.... oricum saptamina asta o sa studie mult....

 

merci

Link to comment
Share on other sites

s-ar zvoni ca motorul 1.6 ar fi prea lenes. nu cunosc personal. sfatul meu este sa faci cateva drive test-uri la reprezentanta sau chiar la intalnirile bmwclub. succes !

eu am un 120d si sunt mai mult decat multumita de el din toate punctele de vedere.

 

 

merci frumos de raspuns, da, cred ca ai dreptate si doar un drive test ma lamureste...

citi km ai cu 120d? mergi mai mult in oras? sau afara?

 

 

 

am avut 120d acum am 118d automatic. merge f bine, pe benzina consuma mult nu merita.

 

ma intereseaza consumul n-o sa zic ca nu.

 

dar prioritar e ca si motor ce e mai usor de intretinut ... azi deja e a 3 zi de nervi pentru o turbosuflanta si un calculator....

si daca benzina e mai putin pretentioasa, mai usor de intretinut sa mai stiu eu ce avantaje are voi merge pe benzina!

 

mai studiez problema (noaptea ca ziua sint in service :)( )

merci oricum de raspuns

 

Bu) tind sa cred ca vreau BENZINA seria 1.

 

Foarte bine faci. :bashwall:

 

poti sa-mi dau si un motiv?

pentru ca la mine motivul este ca am obosit de acest tdi cu probleme, iar inainte de aceasta masina am mers numai benzina si eram bine :unsure:

si ma gindesc ca poate greseala am facut-o cind am trecut pe diesel

 

multumesc frumos

 

 

eu am 118d si sunt super multumit <_<

 

fericirea ta s-a vazut de cind am intrat pe forum :blink:

dar spune-mi ca ai mers cu aceasta masina 100 000 sau 150 000 km si nu ai avut probleme serioase, si nu ai stat in service sa ti se faca rau!!!!!

(spune-mi asta doar daca e adevarat :blink:

si poate se mai schimba balanta.... oricum saptamina asta o sa studie mult....

 

merci

 

am aproape 20000 km de mers cu ea,am luato in iulie anul trecut

nu am schimbat la ea decat consumabilele,parol

am avut 2 erori,una pe airbag si una cu coloana de directie,dar cum am spus au fost doar erori

nimic altceva

Link to comment
Share on other sites

s-ar zvoni ca motorul 1.6 ar fi prea lenes. nu cunosc personal. sfatul meu este sa faci cateva drive test-uri la reprezentanta sau chiar la intalnirile bmwclub. succes !

eu am un 120d si sunt mai mult decat multumita de el din toate punctele de vedere.

 

 

merci frumos de raspuns, da, cred ca ai dreptate si doar un drive test ma lamureste...

citi km ai cu 120d? mergi mai mult in oras? sau afara?

 

 

 

am avut 120d acum am 118d automatic. merge f bine, pe benzina consuma mult nu merita.

 

ma intereseaza consumul n-o sa zic ca nu.

 

dar prioritar e ca si motor ce e mai usor de intretinut ... azi deja e a 3 zi de nervi pentru o turbosuflanta si un calculator....

si daca benzina e mai putin pretentioasa, mai usor de intretinut sa mai stiu eu ce avantaje are voi merge pe benzina!

 

mai studiez problema (noaptea ca ziua sint in service :)( )

merci oricum de raspuns

 

Bu) tind sa cred ca vreau BENZINA seria 1.

 

Foarte bine faci. :bashwall:

 

poti sa-mi dau si un motiv?

pentru ca la mine motivul este ca am obosit de acest tdi cu probleme, iar inainte de aceasta masina am mers numai benzina si eram bine :unsure:

si ma gindesc ca poate greseala am facut-o cind am trecut pe diesel

 

multumesc frumos

 

 

eu am 118d si sunt super multumit <_<

 

fericirea ta s-a vazut de cind am intrat pe forum :blink:

dar spune-mi ca ai mers cu aceasta masina 100 000 sau 150 000 km si nu ai avut probleme serioase, si nu ai stat in service sa ti se faca rau!!!!!

(spune-mi asta doar daca e adevarat :blink:

si poate se mai schimba balanta.... oricum saptamina asta o sa studie mult....

 

merci

 

am aproape 20000 km de mers cu ea,am luato in iulie anul trecut

nu am schimbat la ea decat consumabilele,parol

am avut 2 erori,una pe airbag si una cu coloana de directie,dar cum am spus au fost doar erori

nimic altceva

 

 

suna bine, e inca noua :wub: si in garantie :wub:)) iti doresc sa te bucuri de ea la maxim

cu siguranta e diferenta de clasa / valoare, dar parca stresul tot exista... cind te frigi o data...

Link to comment
Share on other sites

Bu) tind sa cred ca vreau BENZINA seria 1.

 

Foarte bine faci. <_<

 

poti sa-mi dau si un motiv?

pentru ca la mine motivul este ca am obosit de acest tdi cu probleme, iar inainte de aceasta masina am mers numai benzina si eram bine :)

si ma gindesc ca poate greseala am facut-o cind am trecut pe diesel

 

multumesc frumos

 

 

 

Motoarele pe benzina sunt mai fiabile decat cele pe motorina.Statistic vorbind.

Cu banii pe care ii dai sa cumperi o turbina sau un injector pui benzina luni de zile.

Pe langa asta si nu in ultimul rand, placerea de a conduce un motor pe benzina si nu o caraitoare.Este drept ca au avansat mult in acest domeniu insa tot mi se par zgomotoase.Am condus recent un diesel pentru US care este mult mai bine insonorizat decat modelul similar pentru Europa si tot mi se pare zgomotos.

Link to comment
Share on other sites

stai asa,poate m-am exprimat gresit

masina are 113000 km,eu o am de 20000 km

si nu mai este in garantie,

toate consumabilele schimbate la ea sau facut la filaret si mhs

 

eu stiu acum ce sa zic,nu am condus ser 1 pe benzina si nu pot sa iti spun diferenta

iti urez bafta la ceea ce vei alege <_<

Link to comment
Share on other sites

s-ar zvoni ca motorul 1.6 ar fi prea lenes. nu cunosc personal. sfatul meu este sa faci cateva drive test-uri la reprezentanta sau chiar la intalnirile bmwclub. succes !

eu am un 120d si sunt mai mult decat multumita de el din toate punctele de vedere.

 

 

merci frumos de raspuns, da, cred ca ai dreptate si doar un drive test ma lamureste...

citi km ai cu 120d? mergi mai mult in oras? sau afara?

 

 

 

masina are 163 000 km. este din 2006. merg mai mult in oras cu ea. o am de la 157 000km si nu am avut nici o problema cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.