BMWClub: Ulei diferential - BMWClub

Jump to content

• 5 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Ulei diferential Rate Topic: ***** 1 Votes

#41 User is offline   highlander 

• Membru
  • Group: Members

Posted 04 February 2009 - 10:52

intrebare: unde este locul de verificat uleiul in diferențial ? la cutie se poate verifica la fel? o poza va rog dak nu e prea mult.
0

#42 User is offline   waterresistro 

• Începător
  • Interests:Masini, IT

Posted 04 February 2009 - 10:59

highlander, on 4/Feb/2009, 10:52, said:

intrebare: unde este locul de verificat uleiul in diferențial ? la cutie se poate verifica la fel? o poza va rog dak nu e prea mult.

Se verifica pe la busonul de umplere, cu masina pe loc drept, pur si simplu bagi degetul prin buson si daca uleiul e pana la "gaura" e ok. <_<
La cutie busonul e pe partea laterala(dreapta parca) iar la diferential e tot in lateral orientat spre spate dar iti trebuie un canal sau sa o ridici pe elevator.
0

#43 User is offline   tomboy 

• Nou venit
  • Pip

Posted 04 February 2009 - 11:05

Nu l-as inlocui dar mi-a curs pe la semeringurile de la planetare iar cand le schimb trebuie sa pun si ulei. Daca stie cineva si de unde pot cumpara acest ulei sintetic pt. ca mineral gasesc peste tot. E mare diferenta intre GL4 si GL5?
0

#44 User is offline   cristimm 

• -

Posted 04 February 2009 - 12:17

La augsburg gasesti. GL4 este alt standard decat GL5, atentie ca vanzatorii spun ca e mai bun GL5 pt ca e mai nou dar de fapt este altceva. La diferential e posibil sa nu conteze daca e GL4 sau 5 dar la cutie in mod sigur conteaza.
0

#45 User is offline   mihai20 

• Membru

Posted 23 April 2009 - 15:04

am cautat pe aici prin topicuri...si ori sunt eu orb, ori nu prea schimba lumea uleiul din cutie si diferential

eu vreau sa le schimb, si nu stiu ce sa bag.
in toate ghidurile de uleiuri ....castrol, mobil1,valvoline......scrie ca trebuie intrebat dealerul, nu dau nici un indice.
la mobil pe site scria ceva de culoarea etichetei de pe cutie parca, dar nu am inteles prea bine

stie cineva ceva date exacte ? ca ar fi pacat sa am incredere in ce imi dau astia la magazinele de piese , fara sa fiu sigur ca e ce ii trebuie masinii

specific ca este vorba de un 330i , cu cutie manuala
0

#46 User is offline   cristimm 

• -

Posted 23 April 2009 - 17:09

La diferential 75W90 daca e normal si 75W140 daca e autoblocant. Vezi sa fie GL4 nu GL5.

La cutie e mai complicat, ce an e masina, cod motor, etc?
0

#47 User is offline   mihai20 

• Membru

Posted 23 April 2009 - 18:09

cristimm, on 23/Apr/2009, 18:09, said:

La diferential 75W90 daca e normal si 75W140 daca e autoblocant. Vezi sa fie GL4 nu GL5.

La cutie e mai complicat, ce an e masina, cod motor, etc?

motor m54,170 kw/231 de cai.
fabricatie ..... 10.2000

care e diferenta intre gl4 si gl5 ? .... si ce marca sa caut ? castrol, mobil ? tu ce ai bagat ?
0

#48 User is offline   cristimm 

• -

Posted 23 April 2009 - 20:01

La cutie ai asa:

orange sticker: ATF Dexron IID
yellow sticker: MTF LT1 (ulei special BMW)
green sticker: 81-22-9-407-305 (ulei special BMW)
no sticker: API GL4 80W

Uleiurile bmw sunt foarte scumpe din cate am inteles, eu am scapat ieftin aveam ATF.

Nu stiu exact diferenta intre GL4 si GL5 dar sunt 2 standarde diferite fiecare bun pentru anumite aplicatii.

Posted Image

PS: inainte sa-l schimb aveam impresia ca intra perfect in viteze dar cu toate astea am simtit o imbunatatire :)

Eu am bagat Castrol ATF la cutie si la diferential Valvoline. Cel din cutie era relativ curat, sigur mai fusese schimbat odata dar cel din diferential era destul de negru.

La tine intra 1.55L in cutie si 1.6 la diferential. <_<
0

#49 User is offline   mihai20 

• Membru

Posted 24 April 2009 - 11:55

multumesc mult. o sa caut ce mi-ai indicat. sper sa fie ok.
dar la cutie nu e si cu indici d-aia ca la diferential .....gen 75w90 sau 85w90 ? sau in functie de culoarea la stiker si de recomandarea pt el, automat au si caracteristicile necesare ?
si de diferential cum aflu daca e bolcant sau nu ????

This post has been edited by mihai20: 24 April 2009 - 11:56

0

#50 User is offline   rzdraconyc 

• Începător

Posted 24 April 2009 - 18:36

am si yo o intrebare la un e36 1.8 m43 ` 11 : 95 ......85 kw ce ulei ar trebui sa-i bag in cutie....precizez ca nu stiu`codul indicativul nimik` al cutiei ...ce stiu ca masina are peste 300000 si imi cam pierde pe la un simering un pic <_<
0

#51 User is offline   cristimm 

• -

Posted 25 April 2009 - 12:45

La fel ca mai sus. Intai schimba simeringul ca e pacat sa insiri uleiul pe sosea.
0

#52 User is offline   mihai20 

• Membru

Posted 04 May 2009 - 20:57

am yellow sticker. e nasoala treaba se pare .
si scrie ceva pe el....lifetime etc...
de unde sa iau ulei d-ala special bmw pentru cutie ? sau sa o las asa ?
masina are pe bord 120.000 km, dar fac pariu ca mai are inca 100.000 dati inapoi, si ma gandesc ca la 220.000 ar cam fi timpul de schimb, chiar daca e "lifetime"
sa saun la bavaria....la filaret ? sau de unde sa iau uleiul ala special ?
0

#53 User is offline   mada 

• Membru

Posted 11 June 2009 - 16:21

am si eu o intrebare, vreau sa schimb uleiu la un 318d an 2002, ce sa bag???? ms
0

#54 User is offline   LEOZRX 

• I ///M FAN!

Posted 07 January 2012 - 11:02

Baietii, clar-concret, la un 320D din 2000 ce ulei se baga la diferential normal? Dar la cutie? Vreau un raspuns de la cineva care chiar se pricepe, nu doar pareri. Respect!
0

#55 User is offline   .Bogdan 

• [ unknown ]
  • Group: Contributors

Posted 07 January 2012 - 11:10

Castrol SAF X-O, adica exact ce iti vinde si reprezentanta. MTF-LT-2 la cutie sau altceva cu specificatii identice.
0

#56 User is offline   MSasha 

• Membru
  • Interests:clientul nostru, stapânul nostru!!!

Posted 08 January 2012 - 23:13

parerea mea e ca nu merita sa pierzi timpul si banii schimband uleiul in cutie si diferential la bmw (varianta ce are cutie manuala), unu la mana producatorul a zis clar "lifetime oil change" iar doi la mana, eu inca nu am auzit de unul la care sa-i fi picat cutia de viteze la un bmw ("nu ma refer la criminalii de masini" :) ), si daca e pana acolo cu 100 de euro iti iei alta cutie second din dezmembrari in stare perfecta, deci in concluzie fiecare face cum considera ...

This post has been edited by MSasha: 08 January 2012 - 23:14

0

#57 User is offline   .Bogdan 

• [ unknown ]

Posted 25 October 2012 - 11:40

Atentie: pentru diferentialele open de la BMW, uleiul recomandat e cel de jos. Nu mai bagati toate prostiile cu acelasi indice de vascozitate (75W90), ca nu reprezinta acelasi lucru.

SAF-XO, asta se vinde si la reprezentanta.

Posted Image

Daca preferi sa il iei de la Castrol la jumatate de pret fata de reprezentanta, atentie ca s-a schimbat denumirea - a devenit Syntrax Long Life 75W-90. SYNTRAX, nu SYNTRANS (Syntrans Multivehicle 75W90) cum il confunda chiar dealerii Castrol (Syntrans-ul e pt cutii / are alte specificatii).

Adica asta:

Posted Image

NU asta la bidon mic:

Posted Image
0

#58 User is offline   mikken 

• Fan

Posted 26 October 2012 - 12:04

Confirm ce zice .Bogdan, am schimbat eu azi uleiul in diferential si am pus exact asta ;)

MSasha, on 08 January 2012 - 23:13, said:

parerea mea e ca nu merita sa pierzi timpul si banii schimband uleiul in cutie si diferential la bmw (varianta ce are cutie manuala), unu la mana producatorul a zis clar "lifetime oil change" iar doi la mana, eu inca nu am auzit de unul la care sa-i fi picat cutia de viteze la un bmw ("nu ma refer la criminalii de masini" :) ), si daca e pana acolo cu 100 de euro iti iei alta cutie second din dezmembrari in stare perfecta, deci in concluzie fiecare face cum considera ...

Asa sa faci tu la masina ta, nu mai baga prostii oamenilor in cap, ca poate te cred.

Nu trebuie sa astepti sa "pice" cutia de viteze pentru a schimba uleiul. Eu l-am schimbat azi si la cutie si la diferential, era negru. Daca inainte imi intra relativ greu in treapta I in special si mai agata in a II-a, acum merge perfect.

Merita sa pierzi timp si bani pentru asta? Fiecare crede ce vrea!

PS: BMW zice si sa schimbi uleiul in motor la 30.000km, tu ii asculti si faci asa? :)
0

#59 User is offline   keth 

• SIAR

Posted 26 October 2012 - 12:20

Am ales sa pun MTF-LT-2 in cutie si Motul Gear 300 75W90 in diferential. e46 320d NFL

@.bogdan : Ia zi cu ce difera saf-xo fata de ce am pus eu ? Banuiesc ca dupa tine si asta intra la categoria "prostii".

This post has been edited by keth: 26 October 2012 - 12:23

0

#60 User is offline   .Bogdan 

• [ unknown ]

Posted 26 October 2012 - 12:31

Trenul de rulare/transmisia e destul de sensibil(a) la capitolul ungere, fiecare pune ce vrea, dar imi amintesc de o intamplare de pe forum: cineva a pus tot 75W90 la cutie (ca si MTF-LT2-ul OEM), dar schimbarile de viteze erau groaznice, a trebuit sa revina la MTF.
Cu diferentialul nu ai contact direct, poate din cauza asta nu se simte influenta tipului de ulei, dar banuiesc ca cei care l-au proiectat nu au ales de nebuni SAF-XO-ul in detrimentul atator alti producatori renumiti de uleiuri.

In fine, fiecare face ce crede de cuviinta, dar nu inteleg de ce sa te legi la cap cu unul sau altul cand poti gasi Castrolul ala pe toate drumurile.

This post has been edited by .Bogdan: 26 October 2012 - 12:32

0

Share this topic:

• 5 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic