Jump to content

Ulei diferential


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

am yellow sticker. e nasoala treaba se pare .

si scrie ceva pe el....lifetime etc...

de unde sa iau ulei d-ala special bmw pentru cutie ? sau sa o las asa ?

masina are pe bord 120.000 km, dar fac pariu ca mai are inca 100.000 dati inapoi, si ma gandesc ca la 220.000 ar cam fi timpul de schimb, chiar daca e "lifetime"

sa saun la bavaria....la filaret ? sau de unde sa iau uleiul ala special ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 years later...
parerea mea e ca nu merita sa pierzi timpul si banii schimband uleiul in cutie si diferential la bmw (varianta ce are cutie manuala), unu la mana producatorul a zis clar "lifetime oil change" iar doi la mana, eu inca nu am auzit de unul la care sa-i fi picat cutia de viteze la un bmw ("nu ma refer la criminalii de masini" :) ), si daca e pana acolo cu 100 de euro iti iei alta cutie second din dezmembrari in stare perfecta, deci in concluzie fiecare face cum considera ... Edited by MSasha
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Atentie: pentru diferentialele open de la BMW, uleiul recomandat e cel de jos. Nu mai bagati toate prostiile cu acelasi indice de vascozitate (75W90), ca nu reprezinta acelasi lucru.

 

 

 

SAF-XO, asta se vinde si la reprezentanta.

 

http://www.snellmanstore.fi/content/product/thumb_300/01/48/14828.jpg

 

Daca preferi sa il iei de la Castrol la jumatate de pret fata de reprezentanta, atentie ca s-a schimbat denumirea - a devenit Syntrax Long Life 75W-90. SYNTRAX, nu SYNTRANS (Syntrans Multivehicle 75W90) cum il confunda chiar dealerii Castrol (Syntrans-ul e pt cutii / are alte specificatii).

 

 

Adica asta:

 

http://img706.imageshack.us/img706/3873/p1050812x.jpg

 

 

 

NU asta la bidon mic:

 

http://www.juingoil.de/images/product_images/popup_images/456_0.JPG

Link to comment
Share on other sites

Confirm ce zice .Bogdan, am schimbat eu azi uleiul in diferential si am pus exact asta ;)

 

parerea mea e ca nu merita sa pierzi timpul si banii schimband uleiul in cutie si diferential la bmw (varianta ce are cutie manuala), unu la mana producatorul a zis clar "lifetime oil change" iar doi la mana, eu inca nu am auzit de unul la care sa-i fi picat cutia de viteze la un bmw ("nu ma refer la criminalii de masini" :) ), si daca e pana acolo cu 100 de euro iti iei alta cutie second din dezmembrari in stare perfecta, deci in concluzie fiecare face cum considera ...

 

Asa sa faci tu la masina ta, nu mai baga prostii oamenilor in cap, ca poate te cred.

 

Nu trebuie sa astepti sa "pice" cutia de viteze pentru a schimba uleiul. Eu l-am schimbat azi si la cutie si la diferential, era negru. Daca inainte imi intra relativ greu in treapta I in special si mai agata in a II-a, acum merge perfect.

 

Merita sa pierzi timp si bani pentru asta? Fiecare crede ce vrea!

 

PS: BMW zice si sa schimbi uleiul in motor la 30.000km, tu ii asculti si faci asa? :)

Link to comment
Share on other sites

Trenul de rulare/transmisia e destul de sensibil(a) la capitolul ungere, fiecare pune ce vrea, dar imi amintesc de o intamplare de pe forum: cineva a pus tot 75W90 la cutie (ca si MTF-LT2-ul OEM), dar schimbarile de viteze erau groaznice, a trebuit sa revina la MTF.

Cu diferentialul nu ai contact direct, poate din cauza asta nu se simte influenta tipului de ulei, dar banuiesc ca cei care l-au proiectat nu au ales de nebuni SAF-XO-ul in detrimentul atator alti producatori renumiti de uleiuri.

 

In fine, fiecare face ce crede de cuviinta, dar nu inteleg de ce sa te legi la cap cu unul sau altul cand poti gasi Castrolul ala pe toate drumurile.

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

In perioada urmatoare vreau sa schimb uleiul diferential la seria 1 f20 si realoem arata: 83222295532 Hypoid Axle Oil G1 3 X 0,5L. Cost 180 lei 0,5 litri

Din ce am observat este API GL-4 si nu cred ca pot sa pun syntetic osp care costa aprox 100 lei litrul.

 

Vreau sa stiu daca poate fi inlocuit cu castrol de exemplu sau alt producator.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 2 weeks later...

va salut

la e90 320d n47 se schimba uleiul la diferential ? care e originalul ? multumesc

 

Daca intrebi dealerul o sa iti spuna ca e pe viata. Daca "viata" e considerata pana la 100-200k km atunci probabil ca ar trebui schimbat.

Personal eu schimb toate fluidele masinii periodic; probleme minine - ca si inexistente.

Tipul de ulei e 75w90 non LSD; dealerul probabil nu o sa iti poata spuna, dar te asigur ca e foarte scump la dealer; cwl putin de doua ori peste pretul pietii!

 

In principiu trebuie sa scoti cat poti de mult ulei prin singura gaura care o are de golire/umplere; eu as ridica masina cat mai orizontal - vezi daca curge, cat curge; masori cat a iesit si pui la loc tot atat.

La E90 intra 1 litru; dar rin sa spun ca a trebuit sa inclin foarte mult masina in fata.. sau sa o ridic de spate, cum vrei sa intelegi..

(zic asta pentru ca recent am schimbat diferentialul meu batran cu unul SH dar mai putini km.. Iar uleiul l-am scos din cel SH pe banc iar cand a fost sa pun uleiul nou am patit ca a trebuit sa ridica masina mult de spate; inca o data e vorba de E90.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bimmer,ce simptome aveai la diferentialul vechi,huruiau rulmentii?Am incercat si eu sa il schimb,dar nu am reusit sa scot mai mult de 4-500 ml cu un aparat de schimbat uleiul ,insa uleiul din dif.era mult mai gros si mai mieros fata de un ulei 75 90 care e f.subtire,probabil o mai umblat si neamtu pe acolo,ideea e ca deja ma cam dispera huruiala si galagia ce o face,am gasit second dar fara nici o garantie si o turma de km. Edited by ADRIAN HD
Link to comment
Share on other sites

Bimmer,ce simptome aveai la diferentialul vechi,huruiau rulmentii?Am incercat si eu sa il schimb,dar nu am reusit sa scot mai mult de 4-500 ml cu un aparat de schimbat uleiul ,insa uleiul din dif.era mult mai gros si mai mieros fata de un ulei 75 90 care e f.subtire,probabil o mai umblat si neamtu pe acolo,ideea e ca deja ma cam dispera huruiala si galagia ce o face,am gasit second dar fara nici o garantie si o turma de km.

Problema nu a fost si nu este diferentialul. Acum am un diferential in plus; are muulti km dar cred ca mai mergea un timp..

 

Fii sigur ca ai schimbat/verificat rulmentul pe care se sprijina cardanul.

La mine ala de fapt face zgomot! Urmeaza sa il schimb foarte curand; am luat rulment facut de Bilstein cu tot cu suport; nu stiu cat e de bun; cel de la dealer e mult prea scump.. pentru varsta masinii.

 

In diferentialul vechi am schimbat uleiul la cam 25k km, eram pe al 3-lea schimb.. Nu am bagat de seama cat de gros era uleiul original. Stiu ca era negru la culoare prin comparatie cu, cel nou. Am pus de doua ori la rand ulei facut Castrol.

Am cautat in multe locuri inclusiv autodata ai peste tot am gasit 75w90 ca tip de ulei.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am verificat cu masina sus pe elevator,eu la volan si mecanicu sub ea,zice ca se aude in dreapta unde intra planetara in dif.O sa o mai verific odata sa fiu eu sub masina.La mine uleiul era curat ca lacrima,ziceai ca-i pus de o saptamana,clar sa mai umblat acolo. Edited by ADRIAN HD
Link to comment
Share on other sites

Am verificat cu masina sus pe elevator,eu la volan si mecanicu sub ea,zice ca se aude in dreapta unde intra planetara in dif.

O sa o mai verific odata sa fiu eu sub masina.La mine uleiul era curat ca lacrima,ziceai ca-i pus de o saptamana,clar sa mai umblat acolo.

La mine se aude zgomotul undeva din spatele soferului, greu de localizat din cabina.

Ma uitasem la cateva clipuri pe youtube si am zis ca e diferentialul ca si aia care au pus sus clipurile dar se pare ca nu e asa! Zic asta pentru ca diferentialul care il am acum a fost testat si am garantie 9 luni la el. Si inca de cand am pus mana pe el e parca un pic mai "inchegat"; uleiul scos din el era curat. Ma indoiesc ca cei care vand SH are fi schimbat uleiul.. Stiau doar ca l-au scos de pe o masina cu 60k km..

 

O sa pun un clip facut cu zgomotul specific; sau poate fac un topic separat pentru toti cei care vor sa puna ei insisi un diagnostic.

Nu vreau sa hijack topicul cu simptomul meu..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.