Jump to content

Ulei diferential


Recommended Posts

salut

 

vreau sa-mi scimb uleiul din diferential si nu stiu de unde sa cumpar , am fost la ab si au doar castrol facut in EU pt diferential , si nu prea imi vine sa pun ceva pe care scrie made in EU

 

stie cineva de unde pot sa cumpar unul mai bun , ceva facut in germany???

 

si daca poate sa-mi zica si mie cineva si mie ce ulei trebuie , am difrential normal

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

Cica e ff important sa bagi specificatia exacta data de producator, mai ales la cele autoblocante. Dat fiind ca nu intra mult, ai putea cumpara direct de la reprezentantele BMW.

 

as cumpara de la bmw , dar e dubios , are specificatia 75W90 si part numberul este 33 117 695 240 , care pe real oem mi-l da ca ulei de motocicleta ???

Link to comment
Share on other sites

depine ce serie de bmw e daca va te uiti pe realoem de la e36 in sus e garantat uleiul de bmw pe viata

 

Viata unei masini din punct de vedere al producatorului inseamna 5 ani sau 150000km asa ca mai gandeste-te ce inseamna expresia "pe viata". Cu alte cuvinte ganditiva cum intra fazanul in showroom si i se spune ca nu trebuie sa schimbe uleiul la cutie "pe viata" iar la motor 25000km. Da bine nu-i asa? :)

Alt motiv pentru care s-au tot marit intervalele de schimbare a uleiului sunt de natura ecologica - protectie a mediului.

 

Daca tineti la masinile voastre va recomand sa nu puneti botul la expresii de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
intrebare: unde este locul de verificat uleiul in diferenĂžial ? la cutie se poate verifica la fel? o poza va rog dak nu e prea mult.

 

 

Se verifica pe la busonul de umplere, cu masina pe loc drept, pur si simplu bagi degetul prin buson si daca uleiul e pana la "gaura" e ok. <_<

La cutie busonul e pe partea laterala(dreapta parca) iar la diferential e tot in lateral orientat spre spate dar iti trebuie un canal sau sa o ridici pe elevator.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

am cautat pe aici prin topicuri...si ori sunt eu orb, ori nu prea schimba lumea uleiul din cutie si diferential

 

eu vreau sa le schimb, si nu stiu ce sa bag.

in toate ghidurile de uleiuri ....castrol, mobil1,valvoline......scrie ca trebuie intrebat dealerul, nu dau nici un indice.

la mobil pe site scria ceva de culoarea etichetei de pe cutie parca, dar nu am inteles prea bine

 

stie cineva ceva date exacte ? ca ar fi pacat sa am incredere in ce imi dau astia la magazinele de piese , fara sa fiu sigur ca e ce ii trebuie masinii

 

specific ca este vorba de un 330i , cu cutie manuala

Link to comment
Share on other sites

La diferential 75W90 daca e normal si 75W140 daca e autoblocant. Vezi sa fie GL4 nu GL5.

 

La cutie e mai complicat, ce an e masina, cod motor, etc?

 

motor m54,170 kw/231 de cai.

fabricatie ..... 10.2000

 

care e diferenta intre gl4 si gl5 ? .... si ce marca sa caut ? castrol, mobil ? tu ce ai bagat ?

Link to comment
Share on other sites

La cutie ai asa:

 

orange sticker: ATF Dexron IID

yellow sticker: MTF LT1 (ulei special BMW)

green sticker: 81-22-9-407-305 (ulei special BMW)

no sticker: API GL4 80W

 

Uleiurile bmw sunt foarte scumpe din cate am inteles, eu am scapat ieftin aveam ATF.

 

Nu stiu exact diferenta intre GL4 si GL5 dar sunt 2 standarde diferite fiecare bun pentru anumite aplicatii.

 

http://dl.getdropbox.com/u/649244/cimg1338ht2.jpg

 

 

PS: inainte sa-l schimb aveam impresia ca intra perfect in viteze dar cu toate astea am simtit o imbunatatire :)

 

Eu am bagat Castrol ATF la cutie si la diferential Valvoline. Cel din cutie era relativ curat, sigur mai fusese schimbat odata dar cel din diferential era destul de negru.

 

La tine intra 1.55L in cutie si 1.6 la diferential. <_<

Link to comment
Share on other sites

multumesc mult. o sa caut ce mi-ai indicat. sper sa fie ok.

dar la cutie nu e si cu indici d-aia ca la diferential .....gen 75w90 sau 85w90 ? sau in functie de culoarea la stiker si de recomandarea pt el, automat au si caracteristicile necesare ?

si de diferential cum aflu daca e bolcant sau nu ????

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.