Jump to content

retapitare scaune


baubau

Recommended Posts

Deci asa cum spune si titlul vreau sa imi fac toata tapiteria masinii

de facut nu este o problema ca am masini de cusut si piele si toti dracii eoarece lucrez in domeniu,adica repar si reconditionez masini de cusut industriale

am material si piele si tot ce imi trebuie

singura chestie care nu o am sunt tiparele dupa care sa croiesc materialul

ar fi o modalitate sa desfac tapitria bucata cu bucata si sa fac tipare dupa ce am descusut tot

dar ma gandeam ca cineva are tipare si poate vrea sa le si dea sa ne facem singuri

am gasit o firma in bucuresti care face tapiterii si am intrebat de tipare

au zis ca le au dar vor 500 de euro pe ele,cred ca sunt nebuni avand in vedere ca aici la noi o tapiterie cap coada din piele super costa 600 de euro

daca este cineva care are asa ceva si vrea sa mi le dea si mie,sau are vreo idee de unde as putea sa le obtin

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

si eu sunt interesat. daca obtii iinformatii din afara forumului sa nu ne uiti si sa postezi aici, sa stim si noi.

mai am si o intrebare pt. tine fiindca lucrezi in domeniu.

scaunele la masina mea au un fel de chenar dintr-un material lucios si cauciucat foarte fin.(idee foarte proasta a celor de la bmw sa puna asa ceva)

problema e ca nu pot sa ma imbrac tot timpul la costum marca versace si la haine din matase sau casmir <_<, asa ca acest chenar de care iti vorbeam s-a deteriorat.

ati intalnit vreo problema similara si cum ati rezolvato?

merci anticipat.

Link to comment
Share on other sites

au zis ca le au dar vor 500 de euro pe ele,cred ca sunt nebuni avand in vedere ca aici la noi o tapiterie cap coada din piele super costa 600 de euro

 

Dupa parerea mea e normal sa coste atat niste tipare, atata timp cat daca le cumperi, poti sa scoti suma aia inzecit. Pe ei nu-i intereseaza ce faci cu tiparul, ca iti faci doar masina ta sau sute de alte masini sau il vinzi si tu mai departe.

Link to comment
Share on other sites

au zis ca le au dar vor 500 de euro pe ele,cred ca sunt nebuni avand in vedere ca aici la noi o tapiterie cap coada din piele super costa 600 de euro

 

Dupa parerea mea e normal sa coste atat niste tipare, atata timp cat daca le cumperi, poti sa scoti suma aia inzecit. Pe ei nu-i intereseaza ce faci cu tiparul, ca iti faci doar masina ta sau sute de alte masini sau il vinzi si tu mai departe.

ha sa te lamuresc intro anume privinta

fac pariu pe un milion de euro ca ala nu a cumparat tiparele ci a esfacut tapiteria si la facut singur

asa ca asta am sa fac si eu

dar vreau sa vad cine o sa imi dea mie macar 100 de euro pe un tipar

stai linistit ca daca ma stersez putin fac tipare de dai pe spate avand in vedere ca nevastamea este inginer si a lucrat pe plotter facand tipare

am lucrat multi ani in confectii pt firme consacrate si de aia nu costau tiparele o caruta de bani

ce este foarte scump este campionul adica prima bucata facuta de designer

intelegi

asa daca vrei iti dau si eu tipare de la haine

de armani versace d&g calvin clain si nu ma stiu cate

credema ca stiu ce vorbesc

asa ca e o timpenie sa ceri 500 de euro pe niste cartoane

am sa fac eu tipare si am sa va fac poze sa vedem daca ti se mai pare normal sa dai 500 de euro pe ele

 

si eu sunt interesat. daca obtii iinformatii din afara forumului sa nu ne uiti si sa postezi aici, sa stim si noi.

mai am si o intrebare pt. tine fiindca lucrezi in domeniu.

scaunele la masina mea au un fel de chenar dintr-un material lucios si cauciucat foarte fin.(idee foarte proasta a celor de la bmw sa puna asa ceva)

problema e ca nu pot sa ma imbrac tot timpul la costum marca versace si la haine din matase sau casmir <_<, asa ca acest chenar de care iti vorbeam s-a deteriorat.

ati intalnit vreo problema similara si cum ati rezolvato?

merci anticipat.

deci problema ta se poate rezolva

dar ca sa refaci acele chenare mai bine faci alta tapiterie

nu de alta dar in acele chenare cum le spui tu au o singura cusatura iar materialul de la tapiterie este bagat in mijlocul benzii acelea si sunt facute cu un aparat specia montat pe masina de cusut

eu unu nu am sa fac asa ceva

la mine nu se va vedea nici o cusatura toate vor fi ascunse

Link to comment
Share on other sites

Posibil ca firma aia a desfacut o tapiterie si a facut tiparul dupa ea. Dar ce naiba, astia fac tapiterii la orice masina presupun. Cum au procedat, au desfacut X tapiterii ca sa faca X tipare?

In alta ordine de idei, firma asta isi protejeaza afacerea de eventuala concurenta. Sunt curios, daca vorbesti la Bavaria de tiparele astea, daca ti le dau si la ce pret.

Link to comment
Share on other sites

daca nu reusesti sa obti tiparele si te ajuta cu ceva tapiteria scaunelor ... te pot ajuta eu

pot sa o iau din dezmembrari fara probleme si sa ti-o trimit sa nu ti-o strici pe a ta

m-ar interesa si pe mine sa fac o retapitare mai mult pentru look si sa schimb culoarea asa ca

mult succes

Link to comment
Share on other sites

daca nu reusesti sa obti tiparele si te ajuta cu ceva tapiteria scaunelor ... te pot ajuta eu

pot sa o iau din dezmembrari fara probleme si sa ti-o trimit sa nu ti-o strici pe a ta

m-ar interesa si pe mine sa fac o retapitare mai mult pentru look si sa schimb culoarea asa ca

mult succes

multumesc de oferta dar am sa fac experienta pe masina mea sa speram ca nu dau cu bata in balta

oricum e praf tapiteria mea

 

Posibil ca firma aia a desfacut o tapiterie si a facut tiparul dupa ea. Dar ce naiba, astia fac tapiterii la orice masina presupun. Cum au procedat, au desfacut X tapiterii ca sa faca X tipare?

In alta ordine de idei, firma asta isi protejeaza afacerea de eventuala concurenta. Sunt curios, daca vorbesti la Bavaria de tiparele astea, daca ti le dau si la ce pret.

pot sa garantez ca asa au facut au demonata tapiteriile si au facut tipare

tu gandestete oare cei de la bmw si-ar vinde tiparele sau de la orice alta firma de masini

iti spun eu ca nu

Link to comment
Share on other sites

am inceput lucrarea

mi-am adus o masina de cusut speciala pt piele am facut rost de ata speciala gorasa ca dracu si foarte fosrate rezistenta

am demontat scaunul de la sofer primul

l-am facut bucati apoi am desfacut tapiteria bucata cu bucata ,mi-am facut tipareapoi am croit si am masurat de 100 de ori pina sa fac o cusatura si am dat inainte am cusut am masurat din nou si tot asa

azi am terminat scaunul de la sofer arata extrtaordinar chiar daca nu este perfect

ce pot sa spun, este ca se putea si mai bine dar ma gandesc ca exista o tehnica sa il faci perfect si cred ca si pielea care se foloseste la masini este mult mai subtire decat cea care am folosit-o eu

eu am piele de vitel naturala doar tabacita tratata si vopsita

acum sper sa nu va suparati pe mine dar am sa va tin in suspans am sa va pun pozele cand va fi gata

eu estimez ca la sfarzitul saptamanii viitoare sa fie gata

a mai o chestie cum dracu demontez spatarele de la bancheta din spate

nu voi retapita tetierele si cotierelede la bancheta spate

nu de alta dar la cotiere pilea este lipita pe spuma poliuretanica si mie teaza ca daca o desfac se va strica

ar fi o varianta sa tapitez peste vechiul material si sa pusc niste capse da nu am capsator pneumatic

este foarte mult de munca ce sa zic dar cand vezi ca iese parca te loveste munca si mai tare

eu lucrez la scaune de pe la 5 dupamasa pina pe la 11 sau 12 noaptea

ma duc la lucru sunt tot in cap

abia astept sa fie gata

Link to comment
Share on other sites

dupa aia sa te tii clientela <_<

deci credema ca daca cineva vrea sa ii croiesc si sa le cos o fac cu mare placere

dar de demontat si monata tapiteria pe scaune nu mai fac ca tot sunt besici la degete cum a trebui sa bag vergelele alea din otel la loc

 

pozeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ....... si multa bafta in continuare

o sa pun poze cand va fi gata ca acu nu am terminat decat scaunul de la sofer

 

da sa imi spuna si mie cineva cu naiba desfac spatarele de la bancheta din spate(cum le dau jos)

Link to comment
Share on other sites

e greu de demontat ,eu ma gandeam sa cumpar o tapiterie de piele si sa o pun pe scaunele mele ca am touring si sa fac ceva modificari la bancheta din spate
Link to comment
Share on other sites

Lle rabatezi si in parea de jos ai sa vezi un surub cu torx de 30 ce tine o clema , i-l desfaci si scoti spatarele afara.

tre sa ma uit mai atent maine sper sa reusesc

oricum mersi de informatie

posteaza apoi la DYI rezultatele. poate pui si un film, dar cu copyright. <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.