Jump to content

BMW Club Magazine


X X L

Recommended Posts

Nu vreau sa fiu nesimtit, dar mai sus va plangeati ca nu aveti bani de revista.....sunt unul dintre cei care platesc reclama si cu toate astea nici macar o revista nu primesc fara sa bat din gura !

Si la celelate numere platite a trebuit sa trimit mesaje si sa te sun la telefon....Din punctul meu de vedere asta nu este normal !

Edited by bank_x
Link to comment
Share on other sites

la numerele anterioare a fost o problema de comunicare pe care ti-am explicat-o: eu am crezut ca ti-o trimite michael, iar el stia ca eu fac toate expeditiile (mai putin CJ si imprejurimi)... insa am rezolvat-o imediat, gratuit, fara a ti-o mai trimite prin posta!

 

la fel si de data asta, ti-am trimis-o prin acelasi coleg de-al meu, fara a fi nevoie sa "bati din gura"... coincidenta e ca si acum ai cerut revista, desi ea plecase spre tine pe aceeasi "ruta"

 

daca asta e un inconvenient pt tine, te rog accepta scuzele noastre si pe viitor iti vom trimite revista prin posta.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Ca sa nu poluez aiurea topicul pentru server:

 

Donatiile nu trebuie sa fie substantiale, fiecare cat crede ca poate si probabil in special cei care vand prin forum, ar trebui sa se gandeasca...

@Romulus, ei nu au dat 10-12 lei pe o revista... crezi ca o vor face pentru un server ? :twoup:

 

cu cateva exceptii, ceilalti comercianti nici nu au vrut macar sa auda de contributii, sponsorizari sau donatii...

 

 

@XXL, nu e nimeni obligat sa faca donatii, contributii sau sponsorizari.

 

 

In momentul de fata sunt 20 de membrii BMWClub, care au achitat o taxa de 50 de euro pentru aceasta titulatura de "membru". Asta inseamna 1000 de euro.

 

S-a facut ceva cu banii respectivi ?

 

Atat revista cat si clubul sunt facute din "pasiune" pentru fanii marcii si implicit pe cheltuiala initiatorilor, dar nu mi se pare normal sa se bata obrazul celor care nu au facut "donatii, sponsorizari sau contributii".

 

In afara de asta, pentru add-uri in revista se cer sume intre 150 si 800 de euro, pentru reclama intr-o publicatie ce are o frecventa de 3 ori pe an si e cumparata de o mana de oameni... sa fim seriosi, cine da 800 de euro sa apara pe coperta in conditiile astea ?

Link to comment
Share on other sites

pole la suma aia maxima de 800 de euro exista discount si de 50%. Adica sumele se incadreaza intre 75 si 400 de euro...iar daca e sa o luam pe bune de exemplu toate aparitiile in revista ale berii Bavaria nu s-au transformat in bani de cheltuieli ci in bautura la liber pentru intalnirea anuala 2010.

 

Iar daca tot suntem aici cheltuielile pe fiecare aparitie a revistei se apropie de 100 de milioane. Adica cam vreo 5 servere...

 

 

Dar nu cred ca mai conteaza...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Problema voastra este ca revista nu se vinde, ori daca revista nu se vinde si nu are un anumit tiraj, normal ca nu poate atrage contracte de publicitate din care sa acoperiti cheltuielile.

 

Eu in locul vostru m-as intreba de ce nu se vinde...

Link to comment
Share on other sites

Nu se vinde cat ar trebui pentru ca suntem doar 2 si jumatate care duc revista asta in spate si care fiecare are limitele lui in realizarea unei reviste. Adica exista 1/redactie si 1/design. Restul nu e acoperit dar incercam sau cel putin am incercat sa facem si asta. Cat am stiut si putut.
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa ma bag dar nu ma pot abtine :

 

1. nimeni nu cred ca a fost obligat,fortat sa achite taxa aia

 

2. multi acuzau ca baietii care fac revista castiga bani ...e treaba lor daca da sau nu....moca a murit la revolutie !

 

3. nu iti place ,nu o cumpara !

 

4. e normal sa mai fie greseli sau chestii care nu prea plac dar asta e tre sa ii intelegem ca sunt la inceput

 

5. fiecare dintre noi cei care cumpara revista suntem sustinatori directi ai acestui proiect...

 

 

 

sper ca nu am jignit pe cineva si daca da, imi cer scuzele de rigoare !

Link to comment
Share on other sites

Iar daca tot suntem aici cheltuielile pe fiecare aparitie a revistei se apropie de 100 de milioane. Adica cam vreo 5 servere...

Tu crezi ca un server costa cat un laptop prapadit? :twoup:

Uite aici pretul pentru configuratia din topicul de hardware:

http://www.cel.ro/servere/server-dell-powe...40-600gb-8gb-l/

 

M-am referit ca, cheltuiala fiecarui numar e undeva la 2000 si ceva de euro. Pana acum au fost 5 numere. Deci suma aceeia de 8200 de lei a fost depasita la fiecare numar...

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Nu se vinde cat ar trebui pentru ca suntem doar 2 si jumatate care duc revista asta in spate si care fiecare are limitele lui in realizarea unei reviste. Adica exista 1/redactie si 1/design. Restul nu e acoperit dar incercam sau cel putin am incercat sa facem si asta. Cat am stiut si putut.

 

Prietene, nu te supara, insa poate chiar nu merita, din punct de vedere "cost effective". Eu cred ca si daca erati 100, tot nu se vindea, gandeste-te ca esti pe un forum unde se discuta achizitia de placute frana SH si asa mai departe :twoup: Aveti acolo reclama la MrCap, care face detailing pe niste sume fantastice pentru majoritatea membrilor BMWClub... pe scurt, nu ai target aici, tocmai pentru ca revista este dedicata unei marci premium, pe care multi nu si-o permit de fapt.

 

Daca ai vinde o revista DaciaClub, probabil ai avea mai mult succes.

Link to comment
Share on other sites

se vand placute sh???? si mai rau se si cumpara? pfffffffffffffffffffffffffff tare asta :twoup:)))))

 

Mai era un topic, unde unu` zicea ca se duce cu discurile de frana la strung sa "ia din buza" pentru ca apoi sa le puna la loc pe masina...

 

Acum on topic:

 

Foarte buna ideea cu DIY in revista. Felicitari !

Link to comment
Share on other sites

Laurentiu, care mai e situatia cu coletul meu?

e pe drum...

 

Acum on topic:

 

Foarte buna ideea cu DIY in revista. Felicitari !

multumesc mult tuturor pt aprecieri, dar in special pentru critici !

 

@poleposition, intr-un fel ai dreptate... multi se pronunta cu privire la revista asta, dar ei nici macar nu au citit-o... inclusiv tu !

 

am constatat ca in general nu exista INTERES pentru NICIUN proiect al acestei comunitati, pentru ca oriunde este necesara o contributie fireasca, romanul de rand spune mai intai: NU !

 

tin sa multumesc celor nu foarte multi care au apreciat aceasta revista si au considerat ca merita sa o cumpere !

 

ca si fapt divers, unii care au primit-o GRATUIT in diverse contexte (evenimente, promovare, etc.), culmea, o lauda... printre ei se numara si unii jurnalisti cu "state vechi" in presa automobilistica... sper ca nu vorbeau doar asa, sa se afle in treaba !

 

asa ca inclin sa cred, cu riscul de a ma repeta si de a-i da dreptate lui Ciupanezu :

 

comunitatea asta, foarte pestrita de altfel, NU ESTE UNITA in jurul ideii de APARTENENTA LA UN CLUB, la o ENTITATE...

 

fiecare intra aici dintr-un interes propriu, nesatisfacut in altel parti: ori cauta ceva pt masina personala, ori are ceva de vandut, ori isi deruleaza vreo afacere si tot asa... putini dintre acestia din urma recunosc rolul lor de comercianti si accepta sa sprijine si alte proiecte ale COMUNITATII !

 

cu alte cuvinte, fiecare este venit aici LA LUAT, si nu LA DAT ! (vezi rubrica donatii sau topicurile in care se vindeau placute de frana uzate, ori ulei folosit)

 

despre PROFIT... nu s-a facut niciodata profit cu aceasta revista ! PIERDERE da, insa profitul nu l-am urmarit deloc, atata timp cat am cautat numai sa acoperim macar cheltuielile de productie din publicitate si sponsorizari!

 

au fost evenimente la care s-a participat fara nicio taxa, numai eu stiu cum le-am organizat (de ex. Alexandria)... acolo conta DOAR sa fii prezent tu si masina ta... e drept, nu era vreun eveniment de fitze, ci unul de socializare si coagulare a acestei comunitati...

 

la fel si cu invitatiile de a participa "free" la diverse activitati ale dealerilor BMW sau BMW Group... a platit cineva ceva pentru participarea la asa ceva? :) toate s-au facut pe obraz !

 

si ma pomenesc cu acuze de castiguri pe seama BMW Club, despre gratuitati si avantaje personale de la dealeri ??? sa fim seriosi !

 

din pacate, toata lumea se gandeste in ziua de astazi DOAR la bani !

 

mai ales in ceea ce priveste contractele de publicitate...nei bine, toate reclamele pe care le vedeti in revista asta sunt in general (adica peste 80%) in regim BARTER !

 

altfel de unde bauturi (bere si energizante) sau alte produse GRATIS pentru intalnirile anuale sau alte evenimente ?! ca sa nu mai vorbesc de discounturi la diverse service-uri partenere...

 

la asa ceva nu se gandeste decat o prea mica parte a celor care deschid gura pe-aici...

 

ACUM E CLAR DE CE NU IMI MAI VINE (SI NICI NU MAI POT) SA CONTINUI ?!

 

sper ca da... :twoup:

 

cu acestea fiind zise, declar suspendata aparitia revistei BMW Club Magazine !

 

daca vom continua ceva, aceea va fi deocamdata, postarea pe site-ul dedicat a editiilor online si mai ales a noilor stiri din lumea BMW !

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.