Jump to content

De unde cumparam masiniSH ?


slacker

De unde cumparam o masina SH ?  

836 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu ma intelegeti gresit. Pt o masina premium care de noua costa poate peste 50000Euro, evident ca o reparatie de 2700Euro nu-i asa paguba, poti trage o concluzie in sensul ca avaria n-a fost mare. Cel putin eu ma asteptam ca reprezentantele nu vor vinde masini care cel putin au fost avariate in urma unor accidente. Dupa cum spuneam mai sus, probabil ca totul se raporteaza la cat de grav a fost accidentul, plus multi alti factori. Evident ca incidente oricare poate avea, ideea este sa nu ai parte din cele nasoale in primul rand pentru tine ca si persoana si pe locul doi, avaria asupra bolidului sa nu fie foarte mare. Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Dar reprezentantele ce crezi tu ca sunt? Si nu inteleg cum adica reprezentantele sa nu vanda masini cu vreun element revopsit, o bara inlocuita ca urmare unui mic fender-bender banal. Indiferent de tara e extrem de greu la cat de aglomerat e acum peste tot sa gasesti masina second fara un element revopsit. Dar daca e asa o tragedie ptr tine, da 50.000 pe una noua care e posibil si aia sa aiba un element revopsit in urma transportului catre dealer, culmea.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar reprezentantele ce crezi tu ca sunt? Si nu inteleg cum adica reprezentantele sa nu vanda masini cu vreun element revopsit, o bara inlocuita ca urmare unui mic fender-bender banal. Indiferent de tara e extrem de greu la cat de aglomerat e acum peste tot sa gasesti masina second fara un element revopsit. Dar daca e asa o tragedie ptr tine, da 50.000 pe una noua care e posibil si aia sa aiba un element revopsit in urma transportului catre dealer, culmea.

 

 

 

Foarte tare !!

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intelegeti gresit. Pt o masina premium care de noua costa poate peste 50000Euro, evident ca o reparatie de 2700Euro nu-i asa paguba, poti trage o concluzie in sensul ca avaria n-a fost mare. Cel putin eu ma asteptam ca reprezentantele nu vor vinde masini care cel putin au fost avariate in urma unor accidente. Dupa cum spuneam mai sus, probabil ca totul se raporteaza la cat de grav a fost accidentul, plus multi alti factori. Evident ca incidente oricare poate avea, ideea este sa nu ai parte din cele nasoale in primul rand pentru tine ca si persoana si pe locul doi, avaria asupra bolidului sa nu fie foarte mare.

tocmai! avantajul la reprezentanta este ca iti spune ce daune a avut masina. costa clar mai mult, dar un certificat, care macar aici in germania are valoare de act oficial. daca vrei itt pot trimite pe pm asemena acte.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca vreti masini calumea, cauti si pe http://www.bmw.de/de/topics/gebrauchtfahrzeuge/gebrauchtwagenboerse.html si comparati preturile cu mobile

 

Eu acolo mi-am gasit masina . A costat ceva mai mult decat pe mobile.de , dar a meritat . Km putini (100% reali), garantie ,ingrijita ,in stare f buna . si cei care vand masinile de pe siteul respectiv sunt profi. Recomand.

 

As adauga cele certified preowned vandute de Bmw http://gebrauchtwagen.bmw-niederlassungen.de/CarSearch/Index

Sunt preturi corecte pt ce ofera, garantie 2 ani la partea mecanica + alte garantii.

Am vizitat un astfel de centru in Munchen(langa stadionul lui Bayern) sute de masini buy back sau la sfarsit de leasing (dispuse pe mai multe nivele intr-un spatiu inchis) - fiecare serie. Ca intr-un showroom. Ma gandeam la vremea respectiva la un F10 folosit, m-am reorientat intre timp.

 

De obicei prefer sa iau de la firme pt ca-s obligati in majoritatea tarilor din vest sa-ti ofere garantie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

M-am uitat pe lista de preturi din link-ul pus de tine @mike2005.

Se pleaca de la o diferenta de 4000-5000€ fata de Händlerii de pe mobile, care si acolo sunt destui dealeri autorizati si/sau seriosi.

Avand in vedere ca si de la cei de pe mobile primesti garantie (6-12 luni), nu cred ca se reflecta diferenta de minim 5k € la o masina.

 

In 2 ani sa pui pe butuci un BMW de 3-4 ani vechime, sunt slabe sanse. Lasand la o parte eterna distributie N47, care la romani a devenit problema sociala, nicidecum mecanica :) Merg aici in vest 200-250k km si nu au nici pe dracu.

 

Eu unul nu as decarta 5000€ (gratuit) din buzunar, doar ca are nu stiu ce certificat completat de o secretara nemtoaica intre 2 cafele.

 

Cum gasesti acolo masini bune, asa gasesti si la Händleri standard, doar sa cauti si sa nu le vanezi pe cele mai ieftine.

Link to comment
Share on other sites

O masina buna o gasesti greu pe mobile,majoritatea sunt ex rental sau au minim 2 propietari,plus ca nu ai garantie internationala in reteaua BMW.

 

Cele mai multe se intorc la BMW pentru revanzare,la ei gasesti un dienst-wagen sau erste hand cu km reali,garantie si tot ce trebuie, + pret mai mare,bineinteles.

 

 

 

Sunt foarte multe masini de la licitatii care ajung la handleri in Germania. Si nu sunt masini rele deloc. Problema celor de la licitatii este ca uneori poate mai au cate o zgarietura doua, insa cele mai scumpe de regula nu le au nici pe alea.

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat pe lista de preturi din link-ul pus de tine @mike2005.

Se pleaca de la o diferenta de 4000-5000€ fata de Händlerii de pe mobile, care si acolo sunt destui dealeri autorizati si/sau seriosi.

Avand in vedere ca si de la cei de pe mobile primesti garantie (6-12 luni), nu cred ca se reflecta diferenta de minim 5k € la o masina.

 

In 2 ani sa pui pe butuci un BMW de 3-4 ani vechime, sunt slabe sanse. Lasand la o parte eterna distributie N47, care la romani a devenit problema sociala, nicidecum mecanica :) Merg aici in vest 200-250k km si nu au nici pe dracu.

 

Eu unul nu as decarta 5000€ (gratuit) din buzunar, doar ca are nu stiu ce certificat completat de o secretara nemtoaica intre 2 cafele.

 

Cum gasesti acolo masini bune, asa gasesti si la Händleri standard, doar sa cauti si sa nu le vanezi pe cele mai ieftine.

 

 

Diferenta de 4-5000€ e putin exagerata . Cei care platesc in plus o anumita suma v-or sa fie linistiti minim 2 ani de la achizitie . Eu am platit vreo 2000-2500 € in plus ptr asa o masina , si as plati inca odata. Händleri seriosi au preturi foarte aproapiate de dealeri BMW, asta iti spun din experienta . Am platit banii aia in plus ptr nu a avea stresul de a cauta un service bun la scurt timp dupa schizitie. Pe forum ca sunt o gramada de discutii legate se service-uri, si cat de greu gasesti pe cineva bun si de incredere si sa nu mai vorbim de costurilre de reparatie.

Intr-o masina cumparata asa cum zici tu , cu cateva mii mai ieftin , e posibil sa dai diferenta aia pe reparatii. Si pe langa costurile astea se adauga si stress-ul de a gasi un mecanic ok si de a-ti lasa masina pe maini straine . Prefer sa platesc mai mult la achizitie si sa fiu linistit. In 2 ani e greu sa pui pe butuci un Bmw de 3-4 ani vechime dar pot aparea costuri , cum ai zus si tu minunata distributie , o turbina , ceva pe la cutia de viteze etc. La un f10 poti lasa destul de lejer 1000€ intr-un service.

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat pe lista de preturi din link-ul pus de tine @mike2005.

Se pleaca de la o diferenta de 4000-5000€ fata de Händlerii de pe mobile, care si acolo sunt destui dealeri autorizati si/sau seriosi.

Avand in vedere ca si de la cei de pe mobile primesti garantie (6-12 luni), nu cred ca se reflecta diferenta de minim 5k € la o masina.

 

In 2 ani sa pui pe butuci un BMW de 3-4 ani vechime, sunt slabe sanse. Lasand la o parte eterna distributie N47, care la romani a devenit problema sociala, nicidecum mecanica :) Merg aici in vest 200-250k km si nu au nici pe dracu.

 

Eu unul nu as decarta 5000€ (gratuit) din buzunar, doar ca are nu stiu ce certificat completat de o secretara nemtoaica intre 2 cafele.

 

Cum gasesti acolo masini bune, asa gasesti si la Händleri standard, doar sa cauti si sa nu le vanezi pe cele mai ieftine.

 

N-am mai cautat intre timp. Dar concret (la vizita Decembrie 2015) ma uitam dupa un F10 520d. Erau 25+k euro in jur de 80.000 km sau se apropia de 30k la 60.000 km. Masini de 3-4 ani. Acum nu stiu asa de bine daca ofera secretara garantia sau nu. Cert e ca nu gasesti masini din zona gri, toate au fost intretinute in reprezentanta, piese schimbate.

- N-am incredere sa merg la handler dupa garantie. Sunt sceptic ca-si onoreaza garantia d'al de Hanganovic, Samir, Alexei Autohaus. Cum spuneau si colegii dai un ban dar stai fara stres. Istorie, revizii.

- In Romania ce sa mai spui spui de preturi F10 520d la 150-200.000 km unde-ti cer 20k euro?

 

Alternativ, am scris de atatea ori, contactezi direct firmele de leasing. Unele accepta sa vanda direct masinile off-lease si la particulari fara licitatii frecusuri.

Sau te-prietenesti cu cineva care are masina de firma. Cand ii expira contractul o cumpara(el avand prioritate) si face actele pt tine. Valoarea de buy-out pt el e mai mica decat cere pe ea firma de leasing.

Caz concret coleg termina leasing Merc C-class 3 ani vechime vreo 70k km, AMG line, faruri adaptive, automata, parcare automata, are ceva dotari, frumoasa, super eleganta la interior(peste F3x,F10) 28k euro(pret catalog pe la 50k). Fara buseli, intretinuta la garaj Merc. Se baga careva? Clar ca nu, cautam chilipiruri Autovit 18k euro 50k km ca noua.

Edited by mike2005
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@mike2005

Eu am facut comparatia de preturi exact atunci cand am postat. De la o luna la alta se pot schimba date, ce sa mai vorbim de cativa ani, in fine...

Eu unul ma uit la 4-5k de euro si la o masina de 50k €, ce sa mai vorbim la 20 mii.

 

Inca un aspect unde iarasi dai o gramada de bani in plus sunt km. Intre 70-80k km si 110k km poate fi o diferenta si de 2-3k €. Scuza-ma, nu e cu NIMIC mai prejos o masina de 110k km fata de una cu 80k km. Singura diferenta e in creierul fiecaruia, "vai am masina cu peste 100k km"... un rahat :)

 

Daca istoria si reviziile unei masini sunt stresul, atunci poti sa stai linistit. Eu in Dec 2016 mi-am cumparat un BMW si toate pe care le-am vazut/contactat aveau istoric la zi. A mea de exemplu nici nu mai are carte de service, are doar istoric in iDrive. Mi-am scos un listing la BMW cu istoricul si sunt o gramada de informatii acolo care nu se vor putea manevra niciodata (si nu ma refer la bifele de schimb ulei, schimb filtru, etc., nr km si ce mai apare in BC, nu. O intrare in service are 5 pagini A4!), comparativ cu o carte de service.

Si am luat-o de la un Händler normal, mic (neamt ce-i drept). Are peste 130k km, am facut aprox. 10k de cand am luat-o si se prezinta si merge perfect. Daca as fi luat-o de la BMW Gebrauchtwagen, as fi dat minim 4k € in plus. Nu, merci!

 

Am mai spus-o si aici si cred ca si in alte topicuri: daca umbli dupa castane, dupa ieftinaturi, e normal sa ai experiente negative. Si sa mai mergi cu o atitudine de superioritate, e meniul complet sa ti-o iei peste bot.

Edited by Risti
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am ales sa merg sa cumpar de aici http://gebrauchtwagen.bmw-niederlassungen.de/CarSearch/Index ,asa cum spune colegul ,,mike2005" cateva posturi mai sus,masina aleasa a fost un BMW 320d xDrive Gran Turismo(M pachet interior -exterior,head up display,camere fata,spate,aripi,oglinzi,obligatoriu culoare alb+inca vre-o 3 pagini de dotari,unele nu le-am inteles,dar le iau la rand),masina are 3 ani,arata perfect,chiar daca a costat un pic mai mult,un plus in aceasta alegere a fost si garantia europeana,iar dupa ce am platit masina,a intrat din nou in teste la BMW pt acordarea garantiei.Poate unii vor spune ca garantia nu este atat de importanta la o masina de 80-100 mii km,dar cred ca este total gresit,probleme pot aparea oricand(urmeaza rate la banca sa repari sau sa cauti un mecanic bun).

Daca ar fii sa plec sa imi cumpar din nou masina tot acolo m-as duce,dintre sutele de masini care sunt acolo imposibil,sa nu gasesti una sa iti indeplineasca toate cerintele(etajul 1,2,terasa cladirii plus parcarea interioara sunt parcate una langa alta cred ca toate modelele de la BMW),iar despre pret fiecare plateste atat cat poate,este alegerea fiecaruia

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Risti

Alegeri, alegeri... Fiecare face ce vrea cu banii lui.

E doar o chestiune de prioritati/apetit pentru risc.

La fel ca @nicko2008 / altii am incredere mai mare intr-o garantie Bmw gebrauchtwagen/Europeana. Pe la sfarsitul garantiei standard(3 ani 90k) incep sa apara probleme. In functie de cum a fost folosita masina. Nestiind cine/cum prefer o astfel de garantie sh/masina cu origine mai clara.

Daca ai observat la handleri/firme de leasing ca masinile spre 200k km nici nu sunt vandute macar in Europa. De ce? Pt ca fiind obligati sa ofere garantie nu renteaza.

Plus ca de obicei la sh (mai ales cand n-ai garantie) tb sa ai un ban deoparte (un 10% macar) in caz ca pica ceva. Daca banii astia sunt o problema mai bine te reorientezi.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Salut. Ultimele 2 masini (un A4 B8 si un X3 F25) le-am luat de pe mobile.de. Ambele masini au fost verificate atat de persoana care s-a ocupat de negociere/plata/livrare cat si prin reprezentatele marcilor cumparate. Cu niciuna dintre masini nu am avut probleme ... pana acum :)
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat-o de pe mobile.de printr-o firmacsare se ocupa cu asa ceva.Am ales masina,iar firma obtinea informatii suplimentare,poze,etc.,la a treia masina m-am decis.Firma a verificat km.la o reprezentanta BMW din Romania,unde la ultima revizie avea 79.000 km in nov.2016 si pe site masina era pusa cu 86.600,deci km. erau reali.Apoi masina a fost adusa in 48 ore.
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat-o de pe mobile.de printr-o firmacsare se ocupa cu asa ceva.Am ales masina,iar firma obtinea informatii suplimentare,poze,etc.,la a treia masina m-am decis.Firma a verificat km.la o reprezentanta BMW din Romania,unde la ultima revizie avea 79.000 km in nov.2016 si pe site masina era pusa cu 86.600,deci km. erau reali.Apoi masina a fost adusa in 48 ore.

si costul total a fost..?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

salut

 

m am hotarat sa schimb masina actuala si cum experienta cu una noua a lasat de dorit..ma indrept spre ceva pana intr un an si maxim 20k km.

am gasit una pe bursa bmw din linkul de mai sus. am verificat si dealerul pe mobile.de sa vad cate stele si ce reviewuri are. nota generala este de 4,2/5.

 

masina are 11km, si fabricate 07/2016.

ideea e ca a raspuns un neamt care mi a plasat cererea spre un yusuf mohamed.

Le-am cerut istoric al masinii dar evita sa mi l trimita. am intrebat de 2 ori dar a ocolit intrebarea.

Ei zic ca masina este accident-free, e din car rental. e o oferta de la 49400 la 46900.

TUW nu are dar il fac.

 

Ma gandesc ca fiind din car rental, sa nu fie folosita abuziv desi are 11k km...

 

Ce ar mai trebui sa intreb? deocamdata caut sa aflu istoricul din baza de date bmw.

 

merci

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ei zic ca masina este accident-free, e din car rental. e o oferta de la 49400 la 46900.

TUW nu are dar il fac.

 

Ma gandesc ca fiind din car rental, sa nu fie folosita abuziv desi are 11k km...

 

Ce ar mai trebui sa intreb? deocamdata caut sa aflu istoricul din baza de date bmw.

 

merci

 

Eu ĂŽți sugerez sa te ĂŽndrepti cĂŁtre altceva dar nu car rental, probabil ĂŽți dai seama ca mașina respectiva a avut parte de un tratament mai puțin delicat din partea celor ce au condus-o și as anticipa cel puțin zece șoferi ce au "abuzat-o"

Link to comment
Share on other sites

ma gandesc ca in 11k km nu prea au avut cat sa o ucida plus ca pretul de inchiriat a fost unul pe masura...nu cred ca cei care au vrut sa inchirieze masina au luat o sa o "chinuie"...de aici tind sa cred ca cei care au inchiriat o au avut alte scopuri...

 

tuw ul au spus ca il fac - sper sa nu fie ca la noi pe principiul spagii...nu stiu in ce consta mai exact acest tuw si daca e pe bune.

au mai promis prin contract garantie pana in 2020. oricum are din fabrica inca 1 an si ma gandesc serios sa extind cu inca 4 ani, asa cum am facut la fosta.

masina e un x3.

Edited by Danyro
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.