BMWClub: De unde cumparam masiniSH ? - BMWClub

Jump to content

• 21 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

De unde cumparam masiniSH ? Germania sau Romania ?

Poll: De unde cumparam o masina SH ? (812 member(s) have cast votes)

Prefer sa :

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#41 User is offline   Ciupanezu 

• Group: Members

Posted 12 July 2009 - 10:34

Dar le găsești mult mai greu, sunt mult mai puține proporțional cu oferta.
0

#42 User is offline   Cristi B 

• 4 banger& 6 banger

Posted 12 July 2009 - 12:12

Eu mi-am luat masina din DE...
Inainte de asta am sapat la greu.
O regula general valabila ar fi sa o iei de la neamt, nu de la turc, rus, polonez, roman etc...
Neamtul de la care am luat-o eu mi-a dat masina+GPS+casetofon+un set de roti de iarna cu jante de aliaj (gumele aveau un sezon iar jantele aveau un an). Gumele de pe masina (tot pe jante de aliaj) erau si ele doar la prima vara.
Daca o cumpara un samsar, ala o revindea cheala in RO....
In concluzie....nu mi-as cumpara masina din RO decat daca as cunoaste bine de tot atat proprietarul, cat si masina.
0

#43 User is offline   baronu25 

• fan BMW
  • Interests:bmw , pretty woman! life

Posted 12 July 2009 - 16:08

View Postalex_maniacu_91, on 11/Jul/2009, 21:18, said:

View PostDUBY, on 11/Jul/2009, 21:13, said:

Ca sa nu mai vorbim de drumuri si de revizii sub nuci .

Aici te contrazic. Faptul ca isi face periodic revizia, dar nu o face intr-un service, inseamna intretinere proasta? Poate propietarul respectiv e pasionat, sau mecanic sau ce o fi si prefera sa o faca chiar el. Cat timp masina este intretinuta corespunzator, nu vad ce relevanta are unde este reparata. Poate sa o repare si in statia de tramvai, cat timp tehnic este impecabila chiar nu are importanta.

mai bine fac revizia sub nuci, cu ulei si filtre cumparate de mine, decat la reprezentante unde stiti ce,cum si cat se schimba din consumabile si din alte piese dupa masini!
0

#44 User is offline   slacker 

• Membru

Posted 12 July 2009 - 16:12

un prieten a avut masina 2 luni la AB, la o saptamana dupa ce a luat-o i-a cazut turbina. ciudata coincidenta nu ? <_<
0

#45 User is offline   DUBY 

• Pasionat

Posted 12 July 2009 - 16:12

View PostDUBY, on 11/Jul/2009, 21:24, said:

ma refeream la provenienta pieselor folosite , nu la reviziile in sine . Placute de frana la mana a 2 a , filtru de aer curatat cu aspiratorul etc

0

#46 User is offline   Calin 

• Fan
  • Group: Banned

Posted 12 July 2009 - 19:24

View Postslacker, on 12/Jul/2009, 17:12, said:

un prieten a avut masina 2 luni la AB, la o saptamana dupa ce a luat-o i-a cazut turbina. ciudata coincidenta nu ? <_<

nu neaparat, poate turbina era uzata si intr-o saptamana poti face mii de km.
0

#47 User is offline   Cristi B 

• 4 banger& 6 banger

Posted 12 July 2009 - 23:23

Nici tu n-ai dreptate...de fapt turbinele au picioare!!
Asta e singura explicatie logica atunci cand vorbesti de service in RO!

This post has been edited by Cristi B.: 12 July 2009 - 23:23

0

#48 User is offline   katz 

• Membru

Posted 13 July 2009 - 01:01

In germania sunt masini bune, dar tinand cont de SUPRAtaxa de inmatriculare... nu prea se mai merita decat la cele mai scumpe care sar de 10-15k euro

Si la noi gasesti destul de bune in banii astia, ba chiar unele comparabile cu cele din DE daca ai ceva rabdare. Mai au ele la activ acolo drumuri proaste, dar asta e tara in care traim <_<

Nu ar fi mai bine sa ne mutam noi cu totu acolo ?:)
0

#49 User is offline   michael 

• chariot

Posted 13 July 2009 - 01:12

Sunt in asentimentul lui CristiB...mai bine o masina de la nemti decat de la noi. Mai ales daca e la aceeasi bani. Si eu am luat-o tot din Germania. Si am preferat sa mai dau cateva sute de euro in plus pe transport decat sa ma risc si mai mult sa o cumpar de la vreun samsar. Si am avut noroc de am dat de o masina exceptionala dintr-un showroom de la tara. Masina impecabila din toate punctele de vedere. Ce m-a surprins in mod placut a fost faptul ca era de curand curatata, polishata iar cauciucurile erau noi noute...225-50-R16...si cea de rezerva inclusiv. Cauciucuri Michelin Pilot iar rezerva Dunlop. Gentile parca noi. Interiorul curat, nimic zgariat, nimic indoit ori lovit. Motorul la fel. Si inca ceva. Consumabilele recent schimbate. Carte de service cu reviziile facute la timp...ce sa mai...neamtul e neamt. Oare cine de la noi ar fi dat masina asa? Si la 3000 de euro? Dohhhh!
0

#50 User is offline   maLaKay 

• Membru

Posted 13 July 2009 - 02:15

tot din Germania as lua masina daca ar fi sa mai achizitionez un BMW ,cel putin eu gandesc in felul urmator: recomandat ar fi sa ei masina tot asa de la cienva care e pasionat de aceasta marca si a pus suflet in masina ,bineinteles cum sunt majoritatea de pe bmwsyndycate....am vazut acolo chair si masini care se vand...cer mai mult persoanele de acolo,dar eu unu as lua o masina cu 2000e in plus,dar sa stiu ca nam treaba cu masina aia.....

nu sa o cumpeeri din Romania ,bai sa vezi ce ieftina am luato...si in 2 ani din 9000e ajungi sa bagi in masina pana la 11 000e....
0

#51 User is offline   baronu25 

• fan BMW

Posted 13 July 2009 - 07:41

acum depinde si de noroc, poti depasi 11000sau mai rau sa ajungi la 11000 si nici sa nu-i dai de cap! si asta de oriunde.
0

#52 User is offline   narcis_adi 

• Începător
  • Interests:Gemenii mei / Bmw

Posted 13 July 2009 - 21:54

Germania
0

#53 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 13 July 2009 - 22:33

Germania, dintr-o mie de motive... printre care GARANTIA LEGALA a vanzatorului (1 an), obligatorie la nemti...

la noi, poti ajunge foarte usor victima unei escrocherii, mai ales daca esti "habarnist"... de pilda nu vei sti niciodata ce fel de documente a avut masina inainte de inmatriculare sau la import... i s-o fi platit oare taxa pe bune sau nu... te vei trezi cu sechestru pe bun, pt ca viza de la financiar a vanzatorului era naspa?!

si exemplele pot continua...

desi sunt un tip patriot, eu unul nu m-as risca sa arunc o palarie de bani pe o masina din Romania, unde kilometrii sunt dati inapoi "la greu", iar infractiunea de inselaciune in forma continuata se cheama deja meserie... stiti si voi care-i aia <_<

#54 User is offline   slacker 

• Membru

Posted 13 July 2009 - 23:29

View PostX X L, on 13/Jul/2009, 22:33, said:

Germania, dintr-o mie de motive... printre care GARANTIA LEGALA a vanzatorului (1 an), obligatorie la nemti...

la noi, poti ajunge foarte usor victima unei escrocherii, mai ales daca esti "habarnist"... de pilda nu vei sti niciodata ce fel de documente a avut masina inainte de inmatriculare sau la import... i s-o fi platit oare taxa pe bune sau nu... te vei trezi cu sechestru pe bun, pt ca viza de la financiar a vanzatorului era naspa?!

desi sunt un tip patriot, eu unul nu m-as risca sa arunc o palarie de bani pe o masina din Romania, unde kilometrii sunt dati inapoi "la greu", iar infractiunea de inselaciune in forma continuata se cheama deja meserie... stiti si voi care-i aia :blink:

http://www.hunedoreanul.ro/comunitate/bmw-...la-deva-4306394 ce fac romanasii nostrii :) .

mai era o stire pe protv .dar nu am gasit-o . si-a cumparat unul e60 din italia prin 2004 cand abia aparuse. a dat 60 de mii pe ea si cand a ajuns in tara si s-a dus sa o inmatriculeze..surpriza <_< masina era furata .

i-au luat-o , i-au pus sigiliu pe ea si abia anul asta dupa multe procese a demonstrat ca e nevinovat si cand sa-si ia masina inapoi (tinunta in sechestrul politiei) nu mai avea navigatie, casetofon , un telefon si mai erau :bashwall: :unsure:
0

#55 User is offline   michael 

• chariot

Posted 14 July 2009 - 00:12

Se mai gasesc masini bune si pe la noi doar la cei care si le aduc de dincolo si au grija de ele ca de lumina ochilor. Dar oricat ar avea, nu face cat masina adusa. NU ARE CUM (parerea mea).

Ma uit si eu la a mea si vad ca mai apare o zgarietura sau o indoitura mica ori un punct de rugina mic. Le repar si apar altele...orice as face numai e ce a fost. Asta e tara noastra cu binevoitorii de pe trotuare sau de pe strada, parcarile noastre, drumurile etc. Suntem niste inapoiati...si ne batem joc de ce e bun. Asta ne e soarta si va mai trece multa apa pe Dunare pana vom ajunge si noi la un oarecare nivel de civilizatie si gandire.

This post has been edited by michael: 14 July 2009 - 00:20

0

#56 User is offline   baronu25 

• fan BMW

Posted 14 July 2009 - 08:08

View PostX X L, on 13/Jul/2009, 23:33, said:

desi sunt un tip patriot, eu unul nu m-as risca sa arunc o palarie de bani pe o masina din Romania, unde kilometrii sunt dati inapoi "la greu", iar infractiunea de inselaciune in forma continuata se cheama deja meserie... stiti si voi care-i aia <_<

hai lasa ca mai povestea cineva pe forum ca si-a luat masina cu garantie premium si aruncau unul pe altul dealerul pe asigurator fara sa rezilve niciunul problema.
0

#57 User is offline   Cristi B 

• 4 banger& 6 banger

Posted 14 July 2009 - 08:08

View PostX X L, on 13/Jul/2009, 23:33, said:

desi sunt un tip patriot, eu unul nu m-as risca sa arunc o palarie de bani pe o masina din Romania, unde kilometrii sunt dati inapoi "la greu", iar infractiunea de inselaciune in forma continuata se cheama deja meserie... stiti si voi care-i aia :)

Nu are a face patriotismul cu asta...poate pt Vadim si amicul lui cu maibah....
Iar raspunsul la intrebarea ta, cred ca il stiu : PARLAMENTAR <_<
0

#58 User is offline   Krebs 

• Veteran

Posted 14 July 2009 - 10:07

nu m-as mai complica sa ma duc pana in Germania, se dau tepe si se masluiesc masini si la ei destule....

daca iei o masina sh depinde doar de noroc....iar ca sa fi sigur ca ai noroc,trebuie pe langa banii de achizitie sa mai ai macar un 5 mii de euro pt eventualele reparatii...sau schimbi tot ce este consumabil (ambreiaj,turbo,fullie,suspensie,frane) si o faci ca noua...

daca iti cumperi masina din autovit ,este ca si cum ai lua din Germania... <_< (poti sa o iei si cu nr de Germania ,daca te incanta mai mult) :)

This post has been edited by POIUYT: 14 July 2009 - 10:09

0

#59 User is offline   tripelx 

• Începător

Posted 14 July 2009 - 10:30

io zic ca tot din germania da fiti atenti ce masini cumparati din germania ca nemtiii mai nou aduc masini din franta si le repara daca au fost lovite si le vand ca si cum masina ar fi fost cumparata din germania asa ca mare atentie de unde si de la cine cumparati masini din germania.... pt ca stiu un caz ca un prieten sa dus in germania sasi cumpere masina si cand a venit acasa a ramas mut cu ce masina sa ales ........ masina acea fusese recarosata in franta de 2 ori nic nu mai era ca de fabrica....... mare grija!!!!!!! :) <_<
0

#60 User is offline   DOMI 

• Fan dependent
  • Group: Contributors

Posted 14 July 2009 - 12:21

View Posttripelx, on 14/Jul/2009, 10:30, said:

io zic ca tot din germania da fiti atenti ce masini cumparati din germania ca nemtiii mai nou aduc masini din franta si le repara daca au fost lovite si le vand ca si cum masina ar fi fost cumparata din germania asa ca mare atentie de unde si de la cine cumparati masini din germania.... pt ca stiu un caz ca un prieten sa dus in germania sasi cumpere masina si cand a venit acasa a ramas mut cu ce masina sa ales ........ masina acea fusese recarosata in franta de 2 ori nic nu mai era ca de fabrica....... mare grija!!!!!!! :) <_<

Se aduc din Franta dar se vede pe brieful mare. Cine casca o chii nu e problema. Nu as lua masina din Franta. Se aduc si din Luxembourg care sunt in general peste masinile de Germania ca nivel de intretinere, km efectuati mult mai putini dar au si un pret pe masura.
0

Share this topic:

• 21 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic