Jump to content

De unde cumparam masiniSH ?


slacker

De unde cumparam o masina SH ?  

836 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Apropo de cumparat masina ma gandeam sa o schimb. Am gasit una in Germania si as vrea sa cer o parere. Este vorba despre masina din link-ul de mai jos.

Merita pretul?

 

https://www.autoscout24.ro/offers/bmw-530-530-m-sportpaket-vollausstattung-mit-garantie-motorina-negru-330359221

 

Masina este foarte dotata , dar pretul este cam mare dupa parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Sunt interesat sa cumpar o masina adusa din Germania. Vanzatorul spune ca a avut un singur proprietar acolo. Se poate verifica undeva informatia? Ar trebui sa fie trecut/trecuti in brieful mare?

 

scrie undeva ein zwei oder drei vorbesitzer pe fahrzeugteil II

 

De ce ar vorbi sau ar vrea să vorbească un german engleză când se descurcă bine mersi fără? Sunt naționaliști și mândri, nu sclavii unei Americi care nu dă doi bani pe noi în realitate. În altă ordine de idei, depinde de dealeri.

La reprezentanță sau dealer mare sigur vei găsi; ba chiar vor trimite pe cineva cu tine la Rathaus să te ajute cu actele :)

Pe mine m-au trimis cu un băiat care știe engleză după mine, altfel stăteam cu orele cu Google Translate :)))

 

Ce sa faci la Rathaus ma rog ?

 

dupa ce luna trecuta am achiztionat o masina din germania, ieri am primit un plic de la zoll germania reprezentant impozitul auto - 33EUR pt o luna.

intrebarea este: impozitul nu trebuia sa fie inclus in pretul numerelor rosii (220EUR - asigurare/numere etc)?

 

s-a mai confruntat cineva cu asa ceva? daca da, cum a procedat?

 

Normal ca nu, asta este o taxa separata care o platesti cu card de germania sau personal la zollamt

De la anul nu se mai dau nr de export fara sa ai pe cineva in germania care sa-ti plateasca taxa.... asa am auzit

Edited by BOASKA
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am incercat si eu sa cumpar o a doua masina din Germania pentru sotie.

Suntem in 2017 si minse pare strigator la cer sa nu gasesc pe unu sa vorbeasca engleza.

Din punctul asta de vedere Romania este inaintea Germaniei cu 50 ani.

 

depinde de dealar,eu unu am cumparat masina de la bmw din Hamburg,era o singura persoana care comunica la vanzari in engleza,a fost foarte amabila,a mers inclusiv cu mine la politie sa imi iau numerele si sa imi fac asigurarea,mi-a aratat o locatie unde mananca ei si de unde sa alimentez,dupa o saptamana am primit un email daca am ajuns cu bine in acasa.

initial am vrut sa iau un bmw 320i,de la bmw augzburg dar când au le-am spus ca vreau sa cumpar masina la pret net si sunt din romania nu mi-au mai raspuns.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salutare ,

 

Locuiesc si muncesc in Germania de ceva vreme si ma gandeam ca a venit timpul sa imi cumpar un F30 . Bugetul meu este de aproximativ 26-27.000 euro . Ca si dotari obligatorii m-am gandit la pachet M , trapa , sistem sunet HI-FI sau HK , navi mare si scaune incalzite ...

Uitandu-ma pe ofertele de aici , am gasit masina asta .

Pareri ? multumesc .

 

https://bps.bmw.com/DE/de_DE/nsc/Fahrzeuge/BMW/3er/320/320d-Limousine/p/9449244?q=:creationDateSort-desc:priceValueRange:%253C%2B30.000%2B%25E2%2582%25AC:condition-mileageRange:%253C%2B100%252C000%2Bkm:attributes-bodyType:Limousine:series:3:drive-transmission:Automatik:equipment-mSportPackage:true

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt deja la a 5-a masina de la Autohus. Plus inca 2 prieteni care si-au adus de acolo. Am avut probleme cu o singura masina, un F30, care dadea erori de drivetrain imediat dupa ce a fost pusa pe platforma. Au acceptat-o inapoi instant, fara comentarii.

 

Ce inseamna ca a fost primita inapoi imediat? Deci nu a apucat sa ajunga in Romania?

Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna ca a fost primita inapoi imediat? Deci nu a apucat sa ajunga in Romania?

Asa este. Dupa ce a fost urcata pe platforma a inceput sa dea erori de drivetrain.

 

Autohus mi-au inapoiat banii si mi-au spus ca imi pastrez prioritatea la masina dupa ce este reparata, in cazul in care o mai doresc. Am preferat sa aleg alta din parc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare ,

 

Locuiesc si muncesc in Germania de ceva vreme si ma gandeam ca a venit timpul sa imi cumpar un F30 . Bugetul meu este de aproximativ 26-27.000 euro . Ca si dotari obligatorii m-am gandit la pachet M , trapa , sistem sunet HI-FI sau HK , navi mare si scaune incalzite ...

Uitandu-ma pe ofertele de aici , am gasit masina asta .

Pareri ? multumesc .

 

https://bps.bmw.com/DE/de_DE/nsc/Fahrzeuge/BMW/3er/320/320d-Limousine/p/9449244?q=:creationDateSort-desc:priceValueRange:%253C%2B30.000%2B%25E2%2582%25AC:condition-mileageRange:%253C%2B100%252C000%2Bkm:attributes-bodyType:Limousine:series:3:drive-transmission:Automatik:equipment-mSportPackage:true

 

Maine am programare sa vad masina ... ceva sfaturi aveti ? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Vă salut, aș vrea să achiziționez primul bmw pentru mine și înclin între un între un f36 sau un f34 oricare ar fi sa fie xdrive. Din ce am căutat pe net, motoarele sunt identice pt cele de 2.0, celebrul N74, în rest nu prea găsesc mari diferențe în afară de ampatament, f34 am văzut că e mai lung cu 11cm, în rest, să fie diferența doar de design? Mulțumesc 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.