Jump to content

De unde cumparam masiniSH ?


slacker

De unde cumparam o masina SH ?  

836 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

tot vorbiti de dealeri turci s.a.m.d departe din Germania. Sunt multi, dar ei au in mana piata masinilor foarte ieftine. Cand cauti o masina de 1500 de euro poti sa fii sigur ca nu o sa o cumperi de un dealer neamt mare. Nu se ocupa cu asa ceva .

Si cand dai genul ala de bani pe o masina, normal ca are probleme..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Pe vremea asta, de criza, gasesti masini bune si in Ro. si chiar bine intretinute. Sigur gasesti masini mai ieftine in Ro. si uneori chiar daca le aduci la un standard tehnic foarte bun, poti ramine si in avantaj economic. Pina acum citiva ani imi cumparam din Germania, ultimele 2 un E39 520d si ultima un E60 525d le-am luat din Ro. si nu regret chiar daca am bagat ceva bani in ele dupa cumparare.

nu prea pusca masini ieftin si foarte bine intretinute...

ma gandesc ca te referi la cineva care-si vinde masina nevoit fiind

pai atunci,crezi ca respectivul a mai avut grije sa schimbe una alta la masina,fiind in pana de bani?

 

Ba uite ca exista si sunt sigur ca nu sunt eu singurul!

 

Eu mi-am pus masina la vanzare in conditiile in care am intretinut-o si o intretin perfect pana in ultimul moment!

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?act...amp;pid=1194329

Link to comment
Share on other sites

EU mi-am luat bmw-ul din germania , mai bine fac 1200km(1050 pe autostrada) decat sa caut in ro , prin craiova sau bucuresti( aiic sunt majoritatea bmw-urilor , restul tarii nu face exceptie). Patria teparilor si masinilor conduse de bunicute. La noi toate-s impecabile....

 

Duminica m-am intors din Stuttgart, am fost cu un prieten si-a luat un e60 520d. Am gasit un deler neamt din stra stra bunicii lui.In Munchen .NU a negociat nici un cent , dar si masina e impecabila, servisata .Are doar 2 tipuri de masini: bmw seria 3 e90 si sewria 5 e60. De toate neamurile, combi, benzina, diesel.Are si preturi mai mari decat la turci, dar merita.Acetele pe firma(am luat-o fata tva) le-a verificat pe loc. Nu se oboseste sa le putzuleasca, spele sau polisheze. Din ce am vb cu el Are exclusivitate cu ceva dealeri bmw la buy-back. Foarte OK.De la el o sa imi cumpar si viitoarea masina.

 

In 2007 am mai luat din Koln 2 golfuri 5 , tot de la neamt, si in ziua de aiz merg fara cea mai mica problema, doar motorina , uleiuri , filtre.Atat, nici 1 leu investit in piese.

 

Asa ca si chestie, in Munchen pe Bosenseestrasse , o strada plina de handleri, sunt bisnitarii de masini din timisoara care au acolo parcuri si vand toate cacturile,mai sunt turci , negrii, albanezi , sarbi...Toate msinile sunt putzulite, au de la rable de 100e pana la avioane de 535 cu 60mii km la 35K euro , la 5 dintre ei am intrat sa vb de e60 , toti au masini cu garantie bmw dar niciunul nu vrea sa o duci la reprezentanta.Motivul: e deja servisata si nu se mai poate.

 

 

Clar ptr masina caut in DE , preferabil de la neamt si cu istoric.

Edited by HHH
Link to comment
Share on other sites

EU mi-am luat bmw-ul din germania , mai bine fac 1200km(1050 pe autostrada) decat sa caut in ro , prin craiova sau bucuresti( aiic sunt majoritatea bmw-urilor , restul tarii nu face exceptie). Patria teparilor si masinilor conduse de bunicute. La noi toate-s impecabile....

 

Duminica m-am intors din Stuttgart, am fost cu un prieten si-a luat un e60 520d. Am gasit un deler neamt din stra stra bunicii lui.In Munchen .NU a negociat nici un cent , dar si masina e impecabila, servisata .Are doar 2 tipuri de masini: bmw seria 3 e90 si sewria 5 e60. De toate neamurile, combi, benzina, diesel.Are si preturi mai mari decat la turci, dar merita.Acetele pe firma(am luat-o fata tva) le-a verificat pe loc. Nu se oboseste sa le putzuleasca, spele sau polisheze. Din ce am vb cu el Are exclusivitate cu ceva dealeri bmw la buy-back. Foarte OK.De la el o sa imi cumpar si viitoarea masina.

 

In 2007 am mai luat din Koln 2 golfuri 5 , tot de la neamt, si in ziua de aiz merg fara cea mai mica problema, doar motorina , uleiuri , filtre.Atat, nici 1 leu investit in piese.

 

Asa ca si chestie, in Munchen pe Bosenseestrasse , o strada plina de handleri, sunt bisnitarii de masini din timisoara care au acolo parcuri si vand toate cacturile,mai sunt turci , negrii, albanezi , sarbi...Toate msinile sunt putzulite, au de la rable de 100e pana la avioane de 535 cu 60mii km la 35K euro , la 5 dintre ei am intrat sa vb de e60 , toti au masini cu garantie bmw dar niciunul nu vrea sa o duci la reprezentanta.Motivul: e deja servisata si nu se mai poate.

 

 

Clar ptr masina caut in DE , preferabil de la neamt si cu istoric.

Cum se cheama dealerul care are doar e90 si e60?

Un site daca se poate....

Merci

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luato din Germania,o fost drumu dus-intors 3000 de km,dar sincer se merita,la ce drumuri au aia si cum arata masina,sunt foarte multumit,si pot spune ca am avut noroc :) am auzit multi ca au luat tzapa,chiar un preten a cumparat din Nurberg un VW si dupa 2 saptamani ii sa stricat motoru la masina... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luato din Germania,o fost drumu dus-intors 3000 de km,dar sincer se merita,la ce drumuri au aia si cum arata masina,sunt foarte multumit,si pot spune ca am avut noroc :) am auzit multi ca au luat tzapa,chiar un preten a cumparat din Nurberg un VW si dupa 2 saptamani ii sa stricat motoru la masina... :twoup:

 

 

Ptr cei din vestul tarii e ok mersul in afara, cu plecare din TM ai 530km pana in Viena , adica cam 5 h de mers, iar pana sa te urci pe autostrada ai 130km...la Szeged , mai trist e sa pleci din Botosani , Constanta , faci 8 +....ore pana in vama doar.pe drumuri de cacao cu soferi de cacao si militieni din cacao. In cazul asta inteleg ca-ti vine sa iti iei masina din Ro...

Link to comment
Share on other sites

Bine eu nu zic ca masinile din Romania nu sunt bune,ca iti dai seama,cand o vezi o masina intretinuta si una care e vai de capul ei + in totdeauna e bine sa mergi cu ea la un service,la teste,am vrut sa`mi iau un Audi A4 de la un pietar care o aduso din Germania si cand am fost la Quark Motors sa`i fac testu,avea mai multi km decat zicea bordu :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Ptr cei din vestul tarii e ok mersul in afara, cu plecare din TM ai 530km pana in Viena , adica cam 5 h de mers, iar pana sa te urci pe autostrada ai 130km...la Szeged , mai trist e sa pleci din Botosani , Constanta , faci 8 +....ore pana in vama doar.pe drumuri de cacao cu soferi de cacao si militieni din cacao. In cazul asta inteleg ca-ti vine sa iti iei masina din Ro...

Daca gasesti o masina buna, se merita sa faci drumul indiferent de unde pleci. Decat sa te urci zilnic in sila in masina, stiind ca are probleme gramada.

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi-a fost cumparata masina dintr-o reprezentanta BMW din Trier...de pe mobile. Aparent toate au fost bune si frumoase, omul care mi-a adus-o(la comanda) mi-a laudat-o, ca masina era a unui mecanic de la reprezentanta respectiva. Masina chiar arata bine, cauciucuri noi, nu batea nimic pe ea, 187000km, avand 14 ani. Cand ajunge in tara, mi-o "preda", primul lucru vad ca nu are presuri pe jos. Trec cu vederea, iar a 2-a impresie, avea radiocasetofonul original. La aproximativ o saptamana, ma uit mai in detaliu la roti, ele fiind de aliaj, dar nu de Bmw, iar cele de iarna-lipsa. Dupa inca ceva timp, vreau sa schimb casetofonul, sa-mi pun un MP3, iar in bord o gramada de fire, ma duc pe ele pana in spate, iar in spate, 2 difuzoare ovale, mari, marca Boschmann, imi cer scuze daca nu am scris bine marca. Ultimul lucru care lipsea a fost capacul interior al stopului dreapta, care l-am cumparat ulterior din dezmembrari.

In Germania a fost foarte mult pentru un E36, adica 3300Euro, sau cel putin asa scria in contract, dar am avut o oarecare siguranta, in piata erau doar 316-318 fara nici o dotare cu preturi 2500-3000. Fiecare face cum vrea, eu mi-am spus povestea.

Si inca o povestioara: anul trecut a fost seful dupa un camion in Germania, iar in microbusul cu care a fost erau numai comercianti. Au mers aia la un neamt acasa dupa un Glof 4 variant TDI. Ala, isi striga vecinul:"hai ma vinde-ti si tu masina ca au venit romanii" fiind vorba despre un Golf 4 tot TDI, dar care consuma ulei, avea gaze de carter, si nu era tocmai roz, dar bineinteles ca l-au luat si pe ala romanii. Deci si la nemti se "termina" masinile, nu le vand ei numai ca sa-si cumpere modelul mai nou al respectivei marci/model. Spor la vanzare/cumparare. Numai bine si weekend placut la toata lumea!

Edited by iulian.purcari
Link to comment
Share on other sites

Pe vremea asta, de criza, gasesti masini bune si in Ro. si chiar bine intretinute. Sigur gasesti masini mai ieftine in Ro. si uneori chiar daca le aduci la un standard tehnic foarte bun, poti ramine si in avantaj economic. Pina acum citiva ani imi cumparam din Germania, ultimele 2 un E39 520d si ultima un E60 525d le-am luat din Ro. si nu regret chiar daca am bagat ceva bani in ele dupa cumparare.

nu prea pusca masini ieftin si foarte bine intretinute...

ma gandesc ca te referi la cineva care-si vinde masina nevoit fiind

pai atunci,crezi ca respectivul a mai avut grije sa schimbe una alta la masina,fiind in pana de bani?

 

Ba uite ca exista si sunt sigur ca nu sunt eu singurul!

 

Eu mi-am pus masina la vanzare in conditiile in care am intretinut-o si o intretin perfect pana in ultimul moment!

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?act...amp;pid=1194329

 

Frumoasa masina Alexxx, este exact tipul de masina la care ma refeream, intretinuta si din Ro.

 

Sunt destule BMW-uri dupa care intorci capul, cred ca pe linga colegii de BMW Club mai sunt si altii care isi intretin masinile dar n-au timp de internet... Sigur gasesti masini ieftine si bune in Ro dar trebuie sa cauti si inainte sa te uiti la masina trebuie sa te uiti la ... vinzator!

 

Este valabil peste tot in lume, la noi cultura tehnica a intretinerii unui automobil este in devenire dar exista si exceptii oameni extrem de priceputi care isi intretin masinile la cel mai inalt standard in pofida tuturor greutatilor.

 

Cautati baieti BMW-uri bune si in Romania credeti-ma exista dar trebuie descoperite si aici este arta dvs. de a le descoperi.

Link to comment
Share on other sites

daca iti iei masina de 2-3 ani,unic proprietar merita din ro. daca vb de masini cu o varsta de 6-8-10ani etc merita din de.

masinile rulate in tara chiar si numai 2-3 ani sunt mai slabe decat cele rulate in vest, pe sosele bune.

daca a avut si sofer neglijent si a luat gropi sau a dat cu ea de asfalt pe denivelari, nu e acelasi lucru.

dar, norocul sau ghinionul celui care cumpara...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

daca vb de bmw cu varsta intre 0-3 ani,unic prorpeitar,poti sa vb si de romania,dar daca vb de bmw-uri mai vechi,decat unu cu 3 proprietari in ro si unul in de.,mai bine te duci tu in de,chiar daca costa mai mult

 

daca iti iei masina de 2-3 ani,unic proprietar merita din ro. daca vb de masini cu o varsta de 6-8-10ani etc merita din de.

masinile rulate in tara chiar si numai 2-3 ani sunt mai slabe decat cele rulate in vest, pe sosele bune.

daca a avut si sofer neglijent si a luat gropi sau a dat cu ea de asfalt pe denivelari, nu e acelasi lucru.

dar, norocul sau ghinionul celui care cumpara...

 

 

in general cine da 40-50-80k euro pe o masina poti fi sigur ca nu sta sa-i faca clac-clanc masina

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.