Jump to content

De unde cumparam masiniSH ?


slacker

De unde cumparam o masina SH ?  

836 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Masinile SH nu o sa se scumpeasca niciodata ,pretul merge numai in jos.Taxa noua va lovi si in masinile noi Euro 5 care erau scutite pana acum.

 

Ramane de vazut daca o sa mearga numai in jos, insa consider ca o data cu introducerea noii taxe de "hotie" , piata auto s/h va stagna destul de mult timp, cu siguranta doritorii de masini s.h. se vor gandi de mai multe ori daca isi vor aduce o masina din Germania la care sa plateasca o "taxa de poluare " exorbitanta - sau daca isi vor cumpara din RO ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am votat 2, pana acum mi-am luat masini din Germania, intradevar sunt mai intretinute decat aici dar nu neaparat. Cu kilometrii reali poti sa iti iei teapa si in Germania la fel cum iti iei in Romania. Neamtu face schimburile la timp, are drumuri mai bune etc., dar daca iei o masina de 4 ani din Germania cum am facut eu cu e60-ul de care am fost super multumit pana am intrat in tara, adica acolo nu batea nimic masina era ok cum am intrat in Romania dupa 50 de km bum bum faceau bucsele. De ce? dupa mine acolo fiind drumuri bune aia nu schimba bucse asa de des, dar cauciucul din ele imbatraneste. In Romania unul care are masina de 2 ani daca circula cu ea banuiesc ca ii si schimba consumabilele, ca altfel nu ar mai circula, binenteles nu toti. Masinile actuale E46 si Freelander le-am luat din Romania datorita pretului mai bun si sincer am cautat 3 luni respectiv 2 luni pana am gasit ceva sa imi placa si sunt multumit de starea tehnica si estetica.

Scuze ca am scris asa de mult. in concluze si in Romania gasesti masini bune daca ai rabdare sa cauti.

Edited by joky
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Masinile SH nu o sa se scumpeasca niciodata ,pretul merge numai in jos.Taxa noua va lovi si in masinile noi Euro 5 care erau scutite pana acum.

 

Ramane de vazut daca o sa mearga numai in jos, insa consider ca o data cu introducerea noii taxe de "hotie" , piata auto s/h va stagna destul de mult timp, cu siguranta doritorii de masini s.h. se vor gandi de mai multe ori daca isi vor aduce o masina din Germania la care sa plateasca o "taxa de poluare " exorbitanta - sau daca isi vor cumpara din RO ...

se vor vinde aproape toate tarabele din targ intrate in tara in 2010 si care se mai pot inca inmatricula cu taxa veche.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Masina din RO doar noua insa din Germania una de cativa ani e mai buna ca una noua de aici (ma refer la cele autohtone).

 

Sa spui ca o masina cu nu stiu cate zeci de km e mai buna decat un noua mi se pare cea mai mare aberatie.

Sau ai impresia ca BMW are 2 standarduri pt masinile pe care le produce?

Link to comment
Share on other sites

Sa spui ca o masina cu nu stiu cate zeci de km e mai buna decat un noua mi se pare cea mai mare aberatie.

Sau ai impresia ca BMW are 2 standarduri pt masinile pe care le produce?

 

autohtone, adica produse in romania, adica dacia, adica "mai bine iti iei un bmw sh din DE".

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Exact! Decat sa-mi iau de ex. un DUSTER sau SANDERO nou mai bine imi iau un E46, GOLF 5,AUDI A4 samd... de cativa ani,second din Germania.

 

Asa gandesc si nemtii..daia cumpara Dacia in draci, iar golf-urile si bmw-urile lor de 5-6-7-8 ani ajung in Romania. Vor sa se faca de ras, sa ne umple pe noi de supermasini si ei sa ramane cu troacele alea de Dacia :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Asa gandesc si nemtii..daia cumpara Dacia in draci, iar golf-urile si bmw-urile lor de 5-6-7-8 ani ajung in Romania. Vor sa se faca de ras, sa ne umple pe noi de supermasini si ei sa ramane cu troacele alea de Dacia :rolleyes:

 

esti aiurea-n tramvai cu dacia ta noua.daca nu venea "criza" dadea faliment dacia.un c...t numit automobil, urcat pe valuri doar din patriotism dus la extrem.si dau la pariu ca aia din germania si franta care si-au cumparat dacii sunt bosorogi la 60 de ani speriati de criza mai ceva ca de bombe.

 

on: din cate am vazut pe site-uri de masini sh, in italia parca sunt ceva mai ieftine, si stiu asta si de la fratele meu care e stabilit acolo.doar ca italienii se pare ca nu prea au grija de ele, cel putin asta e impresia.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Politia germana are tot felul de marci in dotare, am impresia ca aia locala isi ia ce ii taie prin cap. Am vazut Vw, audi si mercedes, pe langa BMW.

Recent am vazut un fel de mini ambulante X5.

oricum dupa multe discutii si verificari se pare ca a la long, una peste alta, in Germania si la regimul de exploatare comerciala costurile pe termen lung sunt in favoarea Mercedes. Cand e vorba de business si de profitul companiei tale nu mai stai sa te uti la tinuta de drum si feeling-ul din turul pantalonilor ...

 

 

AIA E DESCARCERAREA

Link to comment
Share on other sites

Se pot gasi masini bune si in tara,dar depinde de buget. Daca iti cauti masina dupa 2005 sunt sanse sa gasesti proprietari romani care au cumparat masinile direct de la reprezentanta si au avut 3 ani garantie deci intretinere obligatorie. O masina care noua a fost 30-40.000 ajunge la 10.000 dupa 4-5 ani deci este o afacere buna. Exclus sa cumperi masini "recent" aduse de samsari sau rahaturi forjate si afara si in tara de capsunari ajunsi someri. Daca iti faci planul de bataie si cumperi doar de la proprietari care pot veni cu acte din prima zi a masinii ai toate sansele sa nu fii dezamagit, sunt totusi mici sansele ca cineva care a dat 40.000 pe masina sa nu si-o intretina cat de cat. Totusi, trebuie sa te astepti sa te mai coste si pe tine macar 500 de euro ca sa o pui la punct,dar asta nu inseamna ca masina ar fi rea. Spor la analiza !
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca tot caut un 520d din 2009 m-am tot uitat si pe mobile si pe autovit, problema la mine este ca trebuie sa o iau pe firma si in leasing. Am vazut cateva masini interesante la o firma din RO care le aduce din afara si mai da si garantie 24 luni la motor si cutie.Nu vreau sa fac reclama dar vreau sa stiu cateva pareri poate chiar cineva care a mai cumparat de la ei.Firma se numeste Lecarro si este la intrare in Ploiesti. Voi ce parere aveti, ati auzit ceva de aceasta firma.Orice sugestie este binevenita.

 

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.